Aşırı adet kanaması tehlikeli mi?

Adet kanamasının normal miktarda olması, rahim kaslarının kasılması için oldukça önemlidir. Bununla beraber, kanamanın normal seviyede olması, progesteron hormonunun da yeterli düzeyde salgılanmasına yardım edecektir.

Rahim kasları ya da hormonal faktörlerin birinde ya da ikisinde de sorun varsa, adet kanaması fazla gelebilir. Bu faktörler dışında da adet kanamasının aşırı olmasına yol açabilecek birçok faktör bulunmaktadır. Örnek olarak rahim kaslarının işlevinin bozulmasına yol açan en yaygın iki faktör; miyomlar ve çikolata kistidir.  Bunun dışında doğum kontrol yöntemi olarak spiral tercih etmek de kanamaların aşırı olmasına yol açabilir. Aylık ya da 3 aylık iğneler, deri altı implantlar da aşırı adet kanamasına yol açabilir. Rahim iç tabakası olan endometirumda meydana gelen enfeksiyonlar, aşırı adet kanamasına ve kanama süresinin uzamasına yol açar. Gebeliklerin düşükle sonuçları ya da gebeliğin vücut tarafından iptal edilmesi de aşırı kanamalara yol açabilmektedir.

Aşırı adet kanamaları kadınlarda anemi yani kansızlığa yol açarak birçok olumsuzluğun meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Kanama ve pıhtılaşma ile ilgili sorunlar da kan ve karaciğer hastalıkları kapsamında incelenmelerine rağmen adetlerin aşırı kanama ile sonuçlanmasına yol açabilir.

Adet kanamasının fazla olduğuna nasıl karar verebiliriz?

Tıbbi literatürde menoraji olarak ifade edilen aşırı adet kanaması, kanamanın aşırı olması ve adetlerin uzun sürmesi anlamına gelir. Ancak adet kanının ölçülemeyeceği için bu durumun tespitinin yapılması oldukça zordur. Örnek olarak 80 mililitre ve üzerindeki kanama aşırı adet kanaması olarak ifade edilir. Ancak kanama, ölçülememektedir. Kanamanın ölçülmesi için çeşitli uygulamalar mevcuttur.  Özellikle pedlerin sayılması ve pedin tartılması en yaygın kullanılan yöntemlerdir.

Kaç ped olursa fazla kabul edilir?

Kadınların ped değiştirme alışkanlıkları farklıdır. Bu sebeple de hafif kanda bile ped değiştirme söz konusu olabilir. Normal olarak pedin yeterli dolduğunu düşünülürse, günde 2-6 ped normal kabul edilirken, 6’dan fazla ped değiştirilmesi fazla kabul edilir.

Aşırı kanama (menoraji) kendiliğinden düzelebilir mi?

Şayet hastada yumurtalık kisti varsa, o ay fazla adet kanaması meydana gelebilir. Şayet kist kendiliğinden kaybolursa, kanamalar normale döner. Ancak aşırı adet kanaması yani tıbbi literatürde menoraji, her ay meydana gelen aşırı adet kanamasıdır. Bu durumda da kendiliğinden düzelme meydana gelmez.

asiri-adet-kanamasi

 

Aşırı adet kanaması vücutta hangi olumsuzluklara yol açar?

  • Kansızlık yani anemi,
  • Yorgunluk,
  • Çarpıntı,
  • Nefes tıkanması,
  • Solukluk,
  • Baş dönmesi,
  • Bayılma olarak sayılabilir.

Aşırı adet kanamasına yol açan sebepler neler olabilir?

Daha önce geçirilmiş kürtaj ve düşükler aşırı adete yol açabilir mi?

Düşük ya da kürtaj işlemleri usulüne göre yapılmışsa ve herhangi bir sorun meydana gelmeden tedavi tamamlanmışsa, aşırı adet kanaması söz konusu olmamaktadır.

Aşırı kanamanın tedavi yöntemleri nelerdir?


Aşırı adet kanamasına yol açan faktörlerin doğru yapılması oldukça önemlidir. Medikal tedavi, yöntemleri için; doğum kontrol hapları ya da ağrı kesiler kullanılabilir. Spiral yöntemi kullanılacaksa hormonlu spiraller, kanamayı hafifletebilir. Bunun dışında cerrahi yöntemlerin de uygulanması gerekebilir. Şayet ilaç tedavisine cevap vermeyen aşırı kanama söz konusu ise,  bu durumda tedavi operasyonla yapılmaktadır. Örnek olarak miyom sebebiyle aşırı adet kanaması söz konusu ise yapılan operasyonla miyomların çıkartılması gerekebilir. İleri durumlarda ise rahmin de alınması gerekebilir.

Write A Comment