Menoraji menstrüel dönemlerde anormal derecede ağır veya uzun süre kanama olmasını ifade eden tıbbi terimdir. Adet kanaması premenopozal kadınlar arasında yaygın bir endişe olmasına rağmen, çoğu kadın menorajya kadar ciddi kan kaybı yaşamamaktadır.

Aşırı adet kanamasının belirtileri nelerdir?

 • Birkaç saat boyunca bir veya daha fazla ped değiştirme ihtiyacı
 • Menstrüel akışınızı kontrol etmek için çift hijyenik koruma ihtiyacı
 • Bir haftadan uzun süre kanama
 • Adet düzensizliği nedeniyle günlük aktiviteleri sınırlama
 • Anemi belirtileri, yorgunluk veya nefes darlığı

Ne zaman doktora başvurmalıyım?

 • Dönemler arasında kanama veya düzensiz vajinal kanama
 • Menopozdan sonra herhangi bir vajinal kanama
 • Kanamanın gündelik yaşantıyı kısıtlaması

Aşırı adet kanamasının sebepleri nelerdir?

Bazı durumlarda, adet düzensiz kanamanın nedeni bilinmemekle birlikte, bazı durumlarda çeşitli hastalıklar menoraji neden olabilir. Yaygın nedenler şunlardır:

Hormon dengesizliği

Normal adet döngüsünde, östrojen ve progesteron hormonu arasındaki denge, menstruasyon sırasında dökülen uterusun (endometriyum) tabakasının oluşumunu düzenler. Bir hormon dengesizliği ortaya çıkarsa endometriyum fazla miktarda ortaya çıkar ve nihayetinde adet düzensiz kanaması yoluyla dökülür.

Yumurtalıkların işlev bozukluğu

Eğer yumurtalıklar menstrual döngü sırasında (yumurtlama) bir yumurta bırakmazlarsa (ovulasyon), vücut normal bir menstrual döngüde olduğu gibi progesteron hormonu üretmez. Bu hormon dengesizliğine yol açar ve menoraji ile sonuçlanabilir.

Uterin myomlar

Rahim dışı bu kanser hücresi olmayan (benign)  uterin miyomlar, normal veya uzamış menstruel kanamalara kıyasla daha ağır olabilir.

Polipler

Uterusun astarında (uterus polipleri) küçük, iyi huylu polipler; adet kanamasının ağır veya uzun süreli olmasına neden olabilir. Rahim polipleri, yüksek hormon düzeylerinin sonucu olarak üreme çağındaki kadınlarda görülür.

Adenomiyoz

Bu durum endometriyum bezleri uterus kasına gömülürse oluşur ve sıklıkla ağır kanamalara ve ağrılı dönemlere neden olur.

spiral

Spiral (RİA)

Menoraji, doğum kontrolü için hormonal olmayan spiral kullanmanın iyi bilinen bir yan etkisidir. Adet kanamalarının aşırı bir nedeni RİA olduğunda, çıkarmalısınız.

Gebelik komplikasyonları

Dış gebelik – uterus yerine fallop tüpüne döllenmiş bir yumurta yerleştirilmesi de menorajiye neden olabilir.

Kanser

Nadiren rahim kanseri, yumurtalık kanseri ve rahim ağzı kanseri adet kanamasının aşırı olmasına neden olabilir.

Kalıtsal kanama bozuklukları

Bazı kan pıhtılaşma bozuklukları – örneğin önemli bir kan pıhtılaşma faktörünün eksik veya bozulmuş olduğu – von Willebrand hastalığı gibi – adet kanamalarına yol açabilir.

ilaclar

İlaçlar

Anti-inflamatuar ilaçlar ve pıhtılaşma önleyici ilaçlar da dahil olmak üzere belirli ilaçlar, adet kanamasının ağır veya uzun süreli olmasına katkıda bulunabilir.

Diğer tıbbi durumlar

Pelvik inflamatuvar hastalık (PID), tiroid sorunları, endometriozis ve karaciğer veya böbrek hastalığı da dahil olmak üzere bir dizi tıbbi durum menoraji ile ilişkili olabilir.

Teşhis nasıl koyulur?

Doktorunuz muhtemelen tıbbi geçmişi ve adet döngülerinizi soracaktır. Doktorunuz fizik muayene yapacak ve aşağıdakiler gibi bir veya daha fazla test veya prosedür önerebilir:

Kan tahlilleri: Demir eksikliği (anemi) ve tiroid rahatsızlıkları veya kan pıhtılaşma anormallikleri gibi diğer durumlar için kan örnekleri değerlendirilebilir.

Pap smear testi: Bu testte serviksinizdeki hücreler toplanır ve enfeksiyon, inflamasyon veya kanserli veya kansere neden olabilecek değişiklikler için test edilir.

Endometrial biyopsi: Doktorunuz bir patolog tarafından muayene edilmek üzere uterusunuzun içinden bir numune alabilir.

Ultrason taraması: Bu görüntüleme yöntemi uterus, yumurtalıklar ve pelvis görüntüleri üretmek için ses dalgalarını kullanır.

İlk test sonuçlarına dayanarak, doktorunuz şunlar da dahil olmak üzere daha ileri testler önerebilir:

Sonohisterogram: Bu test sırasında vajina ve serviks vasıtasıyla bir tüp vasıtasıyla uterusa bir sıvı enjekte edilir. Doktorunuz daha sonra uterusunuzun astarında sorun aramak için ultrason kullanır.

Histeroskopi: Bu muayene vajinanızdan ve rahim ağzından rahminize minik bir kamera yerleştirilen bir yöntemdir. Böylece doktorunuzun rahim içini değerlendirebilir.

Aşırı adet kanamasının tedavisi nedir?

 • Menoraji için özel tedavi, aşağıdakileri içeren bir dizi faktöre dayanmaktadır:
 • Genel sağlık ve tıbbi geçmişiniz
 • Durumun sebebi ve şiddeti
 • Özel ilaçlar, işlemler veya terapiler için toleransınız
 • Dönemlerinizin daha da ağırlaşmayacağı ihtimali
 • Gelecekteki doğurma planlarınız
 • Durumun yaşam biçiminize etkileri

Menoraji için ilaç tedavisi aşağıdakileri içerebilir:

Demir takviyeleri: Aynı zamanda anemi varsa, doktorunuz demir takviyelerini düzenli olarak almayı önerebilir. Demir seviyeniz düşükse ancak henüz anemik değilseniz, anemik hale gelene kadar beklemek yerine demir takviyeleri başlatabilirsiniz.

Nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar (NSAİİ’ler): İbuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) veya naproksen (Aleve) gibi NSAİler menstrüel kan kaybını azaltmaya yardımcı olur. NSAİİ’ler ağrılı adet kramplarını (dismenore) rahatlatmak için ek bir yararı vardır.

Traneksamik asit: Traneksamik asit (Lysteda) menstrüel kan kaybının azaltılmasına yardımcı olur ve kanama anında alınması yeterlidir.

Ağız kontraseptifleri:Doğum kontrolünü sağlamanın yanı sıra, oral kontraseptifler menstrüel siklusları düzenlemeye ve aşırı veya uzun menstrüel kanamanın ataklarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Oral progesteron: Adet döngüsünün 10 veya daha fazla günü alındığında, progesteron hormonu doğru hormon dengesizliğine yardımcı olabilir ve menorajiyi azaltabilir.

Hormonal RİA (Mirena): Bu intrauterin cihaz levonorgestrel adı verilen ve uterin astarı ince yapacak ve adet kan akışını ve krampı azaltacak bir progestin türünü serbest bırakır.

İlaç tedavisi başarısız olursa, menoraji için cerrahi tedaviye ihtiyacınız olabilir. Tedavi seçenekleri şunları içerir:

Dilatasyon ve küretaj: Bu işlemde, doktorunuz menstrüel kanamayı azaltmak için rahim ağzınızın kaplamasından rahim ağzınızı açar (dilate eder) ve daha sonra dokuları sıyırıp örnek alır. Bu prosedür yaygın olmakla birlikte sıklıkla akut veya aktif kanamayı başarıyla tedavi etmekle birlikte, menoraji tekrarlanırsa ek prosedürlerine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Uterin arter embolizasyonu: Menorajisi myom kaynaklı olan kadınlar için bu prosedürün amacı rahim arterlerini bloke ederek ve kan dolaşımını keserek uterustaki tüm miyomları küçültmektir. Uterin arter embolizasyonu sırasında cerrah, kalçadaki büyük arterden (femoral arter) bir kateter geçirir ve kan damarına plastikten yapılmış mikroküreler enjekte edildiği rahim arterlerinize yönlendirilir.

Odaklanmış ultrason ablasyon: Uterus arter embolizasyonuna benzer şekilde, odaklanmış ultrason ablasyonu myomun neden olduğu kanamayı, fibromları küçültmek suretiyle tedavi eder. Bu prosedür fibroid dokusunu yok etmek için ultrason dalgalarını kullanır. Bu işlem için kesi gerekli değildir.

Miyomektomi: Bu işlem uterin myomların cerrahi olarak çıkarılmasını içerir. Cerrah, miyomların büyüklüğüne, sayısına ve konumuna bağlı olarak açık abdominal cerrahi, birkaç küçük insizyon (laparoskopik) veya vajina ve serviks (histeroskopik) aracılığıyla miyomektomi yapmayı seçebilir.

Endometrial ablasyon: Doktorunuz çeşitli teknikler kullanarak uterusunuzun astarını kalıcı olarak yok eder (endometriyum). Endometriyal ablasyon sonrası, çoğu kadının hafif periyotları vardır. Endometriyal ablasyon sonrası hamilelik sağlığınızı tehlikeye atabilir – endometrium ablasyonunuz varsa menopoz oluncaya kadar güvenilir veya kalıcı kontrasepsiyon kullanmalısınız.

Endometrial rezeksiyon: Bu cerrahi prosedür uterusun astarını çıkarmak için bir elektrocerrahi tel dolgusu kullanır. Hem endometrium ablasyon hem de endometrial rezeksiyon, menstruasyon kanamaları çok ağır olan kadınları fayda sağlar. Bu prosedürden sonra gebelik tavsiye edilmez.

Histerektomi: Histerektomi – rahim ve serviksin çıkarılması için cerrahi – kısırlığa neden olan ve menstrüel dönemleri sona erdiren kalıcı bir prosedürdür. Histerektomi, anestezi altında yapılır ve hastaneye yatırılmayı gerektirir. Yumurtalıkların ek olarak çıkarılması (bilateral oohorektomi) erken menopoza neden olabilir. Histerektomi haricinde, bu cerrahi prosedürler genellikle bir ayakta tedavi temelinde yapılır. Genel anestezik gerekebilir, ancak daha sonra aynı gün eve gidebiliriz.

4 Comments

 1. adet olurken oluşan gaz ve ishal olayı neden oluşur sindirimdeki hastalık nedeniyle mi hocam

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Adet döneminde ya da öncesinde meydana gelen hormonal değişiklikler mide- bağırsak sisteminin hareketlerini bozmakta ve bahsetmiş olduğunuz şikayetlere neden olabilmektedir. Özellikle yorgun ve asabi ruh haline sahip kişilerde gaz sancısı daha çok ortaya çıkmaktadır. Bazı ilaçlar bu sürede rahatlamanıza yardımcı olabilmektedir. Bu konudaki danışmanlığı takip olduğunuz kadın hastalıkları ve doğum uzmanından alabilirsiniz. Aynı zamanda beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız düzenlemelerden de fayda görebilirsiniz. Adet döneminde ve öncesinde kahve, çay, kola gibi kafein içeren gıdalardan uzak durmanızı öneririm. Papatya, zencefil, rezene, yeşil çay, nane çayı, kekik çayı gibi rahatlatıcı çaylar bu şikayetlerinizde azalma sağlayacaktır. Aşırı yağlı gıdalardan kaçınmak, lifli gıdalar tüketmek, B vitamini ve magnezyum açısından zengin gıdalar ve prebiyotikli yoğurtlar tüketmek de hazmı kolaylaştırıcı etki gösterecektir. Adet ağrıları ve adet dönemindeki gaz sancısını azaltmak adına masaj yaptırabilir; spor olarak da hafif egzersiz ve yüzmeyi tercih edebilirsiniz.
   Saygılarımla,

 2. Adetim 15 – 16 gündür devam ediyor doktora gittim rahimden kameralı ultrasonla muayene etti şükür rahmimde yumurtalıklarımda sorun yok kan tahlili yaptı oda temiz çıktı fakat zedprex ve tolvon adında iki ayrı antidepresan kullanıyorum 26 yaşındayım 3 yıllık evliyim 2 yaşında çocuğum var düşük yok kürtaj yok ilk kez başıma böyle bi durum geldi ve endişeleniyorum.

 3. Merhaba,bende bu konuda danışmak istiyorum.Benim adet kanamalarım düzensiz.Bazen uzun zaman olmazken bazen 10 gün(hatta geçebilir)oluyor.Ayrıca kanama az olmuyor.Baş etmekte güçlük geçiyorum.Birde söylemem gerekir ki ben aynı zamanda kiloluyum.Bundan kaynaklanıyor olabilir mi?

Write A Comment