Jack farklı bir nedenden dolayı bana geldi. Artık elli sekiz yaşında olan Jack, hayatını bir sporcu olarak geçirmişti. Yirmi yaşlarındaki kısa süreli profesyonel futbolculuk döneminin ardından, hayatının geri kalan kısmında kendi deyimiyle bir fitnes hastası olarak zayıflamıştı. Maratonlara, bisiklet yarışlarına ve vücudunu test edebileceği daha başka ne bulabildiyse katılmıştı.

“Vücudumun neler yapabileceğini ve egzersize nasıl tepki verdiğini biliyorum. Son bir iki yıldır, birkaç ay spor salonundan uzak kaldıktan sonra salonuna gittiğimde eskisi gibi vücut geliştiremiyorum. Son sekiz haftadadır göğüs presi (bench press) çalışması yaparken aynı ağırlıkta kalıyor, ağırlığı daha fazla artıramıyordum. Eskiden her hafta veya iki haftada bir ağırlık artırırdım.” dedi.

“Sana nasıl yardımcı olmamı istersin?” diye sordum.

Jack, “Mucize aramıyorum. Süpermen veya Schwarzenegger olmaya meraklı değilim,” deyip çarpık bir şekilde gülümsedi ve devam etti: “Fakat benim için fit olmak ve fit kalmak önemli. Şu an kendimi yaşlı hissediyorum ve daha önce hiç bu şekilde hissetmemiştim. Olması gerektiğini düşündüğüm gibi hissetmeme yardım ederseniz harika olur. Aile hekimim kan testi yapıp testosteron seviyemin düşük-normal aralığında olduğunu söyledi. Fakat ne yapılması gerektiği veya bunun semptomlarıma yol açıp açmadığı konusunda emin olamadı, çünkü herhangi bir cinsel problemim yoktu. Bu nedenle konuyu sizinle konuşmamı önerdi.”

Çeşitli düşük T semptomlarını araştırdım. Aslında Jack’te kendisini eskisi kadar zinde hissetmemesi ve egzersize olan kas tepkisinin eskisi kadar iyi olmaması dışında başka bir semptom yoktu. Fark ettiği diğer bir semptom da, vücudunun yoğun bir egzersizden sonra kendini yeniden şarj etmesinin daha çok zaman almasıydı. Jack’in önceki laboratuvar sonuçlarına (çoğu hekim tarafından yapılan testin sonuçlarına) baktığımda, toplam testosteronu laboratuvarın önerdiği normal aralıktaydı fakat aslında düşük T’ye işaret ediyordu.

Jack testosteron ile tedavi olmaya başladı. Jelleri sevmiyordu, çünkü terle atılmasından korkacak kadar çok sık antrenman yapıyordu. Bu nedenle, her iki haftada bir kendisine muayenehanemde enjeksiyon yapılıyordu. Daha sonra kendi kendine kalçadan nasıl enjeksiyon yapacağını öğrendi. Seviyelerini yakından takip ettim, çünkü amaç seviyesini performans artışı için steroid kullanan vücut geliştiriciler ve atletler gibi stratosfere ulaştırmak değil, erkekler için olan normal aralığa geri döndürmekti.

Jack sonuçlardan memnundu. “Yine iyiyim” dedi kendiliğinden ve devam etti. “Yirmi beş yaşındayken yaptıklarımı yapamıyorum, fakat zaten yirmi beş yaşında değilim. Spor salonunda ağırlıklarımı artırıyorum ve yoğun antrenmanların ardından kaslarım daha hızlı toparlanıyor. En önemlisi, artık kendimi yaşlı hissetmiyorum”.

Write A Comment