Ev yapımı bebek maması püresi hazırlamak sadece eğlence değil, aynı zamanda çok basit.  Yiyecekleri pişirin, biraz soğumasını bekleyin, bir blender veya yiyecek işlemcisine atın ve püre yapın. Ayrıca bir çubuk karıştırıcı veya daldırma blender de kullanabilirsiniz. Bebeğinizi gıdalarınızı yaratıcılığınızı ve bebeğinizin yaşı izin verdiği şekilde püre edin ve karıştırın. Örneğin elma ile birlikte patates püresi yapmaktan korkmayın. Anne sütü ve / veya formül kullanmaktan çekinmeyin. Bu 2 bileşen bebeğinize tanıdık bir tat sunmanın yanı sıra beslenme desteği de arttıracaktır! Ancak bebeğiniz ek mamaya başlayabiliyorsa ilk olarak doktor görüşünü alın ve daha sonra bebek maması yapmaya başlayın.

Adım 1: Sebzeyi / meyveleri buharla pişirme:

Buharda pişirme, en fazla besleyici maddeyi tutar. Buharda pişirme, kaynatma, aynı anda büyük miktarda gıdaların yapılmasını sağlar.

Adım 2: Pişmiş sebze veya meyveleri alın ve bunları püre yapmak için kullanmaya karar verdiğiniz besinlerle karıştırın.

Adım 3: Sebzelerin / meyvelerin pişirildiği sıvıyı bir kenara koyun. Bu, püreyi yapmak için eklediğiniz sıvı olacaktır. Bu sıvının eklenmesi pişirme esnasında suya sızabilecek herhangi bir besin maddesinin korunmasına yardımcı olur. (7 aydan küçük bir bebek için havuçtan veya diğer yüksek nitratlı sebzelerden ayrılmış suyu kullanmayın.)

Adım 4: Blenderı püre veya ezilecek şekilde ayarlayın ve sebzeleri veya meyveleri ezmeye başlayın.

Adım 5: Püreyi karıştırırken sıvı ya da temiz su ekleyin. Arzu ederseniz formül veya anne sütü kullanabilirsiniz.

Bebek Gıdası Püresi Nasıl Dondurulur?

Evde yapılmış bebek mamalarını, özellikle “dondurmak için güvenli” olarak etiketlenmeyen camda asla dondurmayın, örneğin eski bebek maması kavanozları dondurma amaçlı değildir.

1. Adım: Sıvı bir bebek maması püresine sahip olduğunuzda, dondurma / depolama için buz küpleri tepsilerine aktaracaksınız.

Adım 2: Buz küpleri yapmak için tepsiyi suyla dolduruyormuş gibi, her küpü püre ile doldurun.

Adım 3: Tepsiyi plastik bir sargı ile kapatın (folyo parçalarının gıda küplerinde / üzerinde bırakılabileceğinden folyo kullanılmayabilir) ve dondurucuya koyun.

Adım 4: Püre küpleri koyduktan ve dondurulduktan sonra tepsileri dondurucudan çıkarın ve küpleri dondurucu poşetlerine aktarın.

6. Adım: Torbayı, hazırlama türüne ve yiyecek türüne göre etiketleyin. Bebek maması küpleri dondurucuda bir ay içinde kullanılmalıdır.

7. Adım: Bebek besleme zamanındayken, gerekli yiyecek küplerinin sayısını alıp çözdürünüz ve sonra tekrar ısıtın.

Yeni yapılmış ev yapımı bebek maması buzdolabında ne kadar süreyle kalabilir?

Evde yapılmış taze bebek mamalarının 48 saatten daha uzun süre depolanmaması önerilir (pek çok gıda güvenliği yetkilisi, 72 saatin iyi olduğunu söyler.) Buzdolabında. Bu zaman sınırı, pürede bakteri üremesi ihtimalinin asgari düzeyde tutulmasını ve gıdaların “buzdolabının tadını” almamasını sağlar. Bu “kural”, sebzeler, meyveler, etler vb. Için geçerlidir. Ev yapımı mamayı dondurmamayı planlıyorsanız, günde bir veya her gün püre yapmanızı öneririz.

Bebek maması yapmak için sadece organik gıdalar mı kullanmalıyım?

Kendi bebek mamasını yapmak isteyen anne adayları mümkünse en taze ve temiz içerikleri kullanmalıdır. Bazı insanlar bebeğinizin gıdaları hazırlamak için yalnızca organik gıdaları kullanmanız gerektiğini, bazıları size organik olmayan ya da ikisinin bir karışımı kullandıklarını söyleyebileceğini söyleyebilir. Bebek gıdaları organik hale getirme tercihi kişisel bir tercihtir.

Bebek maması yapmak için organik yiyecek kullanırsanız gerçekten fark yaratır mı?

Organik gıdaların kimyasal ve sentetik böcek ilacı eksikliği nedeniyle daha sağlıklı olduğu inkar edilemez. Bebeğiniz için organik gıdalar satın almak ve hazırlamak, büyük sağlık avantajlarına sahip olacaktır. Büyüyen bebeğiniz için organik bebek maması tarifleri yapmak, bebeğin kırılgan sistemini nispeten kimyasal maddelerden ve böcek ilacından arındırmaya yardımcı olacaktır.

Bebekler için organik mamaların avantajları

  • Organik bebek gıdaları yiyen bebekler konvansiyonel gıdalarda bulunan pestisit seviyelerine maruz kalmazlar.
  • “Nitrat” sebzelerde, organik nitrat seviyeleri azaltılır ancak yüzde 100 yok edilir (Nitrat doğal olarak bulunur ve azotlu gübreler kullanılmadan tarım, nitrat konsantrasyonunu ortadan kaldırmaz).
  • Çalışmalar şimdi Organik gıdaların geleneksel olarak yetiştirilen gıdalardan daha yüksek beslenme düzeylerine sahip olduğunu gösteriyor.
  • Organik gıda GDO gıdalardan değildir. Bir gıdaya Organik sertifikanın verilmesi için (Amerikan standartlarına göre) organik gıdalar genetik olarak değiştirilemez.
  • Organik gıdalar, kimyasal gübreler veya sentetik pestisitler olmadan yetiştirilen gıdalardır – Organik Gıdalar için büyük bir avantaj
  • Birçok organik çiftçiye pestisitler kullanmaya ve yine de “Organik” lere uymalarına izin verilir. Pestisitler, ortamda doğal olarak kükürt, nikotin ve bakır ve bazı durumlarda azot gibi bulunan maddelerdir.
  • Bu “doğal” zirai ilaç riskleri üretilen ve sentetik olan zirai ilaçlardan daha düşük müdür? Bu noktada doğal pestisit ve gübrelerin kesin risk seviyelerini bize anlatan saygın bir araştırma yapılmadı. Bununla birlikte, sağduyu bize kompost gübreleri ve doğal pestisitlerle yetiştirilen bir elma yemenin, kimyasal zirai ilaç veya gübre ile yetiştirilen bir elma yemekten daha sağlıklı olduğunu söyleyecektir.
  • Organik gıdaların avantajı, kimyasal ve sentetik pestisit kirliliğinin ortadan kaldırılmasıdır. Organik gıdaları alabilmek ve satın alabilmek için, bebek maması üretmek için Organik ürün satın almak en iyi seçimdir.

Organik gıdaların besin değeri daha mı yüksek?

Yakın zamana kadar (2007 yılı), Organik gıdaların beslenme kalitesinde bir artış olduğuna işaret eden az sayıda araştırma yapılmaktadır. Buna rağmen, kabul edilemez gerçek organiklerin vücudumuz için daha iyi olmasıdır. Organik gıdalar daha iyi beslenme içeriklere sahiptir ve neredeyse sıfır sentetik böcek ilacı / kimyasal kontaminasyonu seviyesine sahip olurlar.

Yeni çalışmalar, bazı Organik gıdaların konvansiyonel gıdalardan daha fazla besin içerdiğini göstermektedir.

Organik gıdalar üzerinde yıllar geçtikçe çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar Organik gıdaların “geleneksel” gübre ve zirai ilaçlarla yetiştirilen gıdalardan daha fazla gıdaya sahip olduğunu kanıtlamak için yola çıktı. Toprak içindeki besin maddelerini değiştirmek için kimyasallar bulunmadığından, organik olarak yetiştirilen gıdaların daha fazla besleyici olacağı mantıklıdır. AB tarafından finanse edilen ve Kalite Düşük Girişli Gıda (QLIF) projesi adı verilen bu yeni araştırma, organik tarımın ve gıdaların avantaj ve dezavantajlarını araştıran en büyük araştırmadır. Bu, Birleşik Krallık Newcastle Üniversitesi’nde kurulu Tesco Organik Tarım Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Yeni çalışmada, organik sütün yaz aylarında konvansiyonel sütüne oranla yüzde 60 ila 80 daha fazla besin değeri olduğunu ve kışın yüzde 50 ila 60 daha fazla besin öğütüldüğünü gösteriyor.

Organik sut ayrıca yüksek seviyede E vitamini içerir. Organik peynir, geleneksel çeşitlerden iki kat daha fazla besleyici içerebilir. Organik buğday, domates, patates, lahana, soğan ve marul arasında yüzde 20 ila 40 daha fazla besin vardır.

Write A Comment