Bebeklerin cildi yetişkinlerden daha narindir ve daha incedir. Bu sebeple de daha kolay tahriş olur. Koyu tenli bebekler bile güneş yanıklarından mustarip olabilir. Bu sebeple de bebekleri güneşe çıkarmadan önce uygun bir güneş kremi ile koruma sağlamak oldukça önemlidir. Çoğu ebeveyn güneşi yalnızca direkt maruz kalındığında tehlikeli olduğunu yanlış bir şekilde varsaymaktadır. Aslında, görünür ışık ışınları değil, zararlı olan görünmez ultraviyole ışınlarıdır. Çocuğunuz aslında daha sıcakkanlı veya puslu günlerde daha fazla morötesi ışınlara maruz kalabilir, çünkü daha soğuk hissedeceğinden daha uzun süre dışarıda kalacaktır.

Önleme İpuçları

Güneş yanığının oluşmadan önce nasıl durdurulacağını bilmek ve bebeğinizin mutlu, güvenli kalmasını sağlamak için önlem almak gerekmektedir.

  • 6 aydan daha küçük bebekler, sıcak çarpması riski nedeniyle doğrudan ve dolaylı güneş ışığından uzak tutulmalıdır. Özellikle, güneş ışınları en kuvvetli olduğunda, sabah 10 ile akşam 2 arasında bebeğinizi güneşe çıkarmayın.
  • Bebekleri mümkün olduğunca gölgede tutun. Örneğin, bir ağaç, plaj şemsiyesi veya bebek arabasındaki kanopinin altına taşınmalıdırlar. Bununla birlikte, yansıtıcı yüzeylerde olsa da, bir şemsiye veya kanopinin UVR maruziyetini yalnızca% 50 oranında azaltabileceğini belirtmek önemlidir.
  • Güneş kremi, giysiler ve şapkalar tarafından açığa çıkarılmış küçük cilt bölgelerine 6 aydan küçük bebeklere uygulanabilir. Bir bebeğin derisinin, yüzü, eli arka kısmı, boyun sırtı, kulak uçları ve ayakların tepeleri de dahil olmak üzere tüm maruz kalmış bölgelerini kapsamayı unutmayın.
  • Korumayı dışarı çıkmadan önce 15 ila 30 dakika önce uygulayın. Hiçbir güneş kremi gerçekten suya dayanıklı olmadığından, özellikle de bir bebek suya girerse, bir buçuk ila iki saatlik bir sürede yeniden uygulanması gerektiğini unutmayın. Şişe üzerindeki talimatlara bakın.

Daha koyu cilt rengine sahip olanlar güneşe karşı daha az hassastır ancak herkes güneş yanığı ve buna bağlı bozukluklar için risk altındadır. Çoğu güneş hasarının çocukluk çağında meydana geldiğinden, çocuklar özellikle güneşin yanan ışınlarından korunmaları gerekir. Diğer yanıklarda olduğu gibi güneş yanığı da deriyi kırmızı, sıcak ve ağrılı bırakacaktır. Ağır vakalarda kabarcıklanma, ateş, titreme, baş ağrısı ve genel bir hastalık hissi ortaya çıkabilir.

Ancak, güneşten zarar görmesi için çocuğunuzun aslında yanması gerekmez. Maruz kalmanın yıllar boyunca yarattığı etkiler, bu nedenle çocukluk döneminde ılımlı bir maruz kalma bile, sonraki hayatta cildin kırışmasına, sertleşmesine, çillenmeye ve hatta kansere neden olabilir. Ayrıca, bazı ilaçlar güneş ışığına karşı cilt reaksiyonuna neden olabilir ve bazı tıbbi durum insanlara güneşe karşı daha hassastır.

Tedavi

Güneş yanığı belirtileri genellikle maruziyetten altı ila oniki saat sonra ortaya çıkar ve ilk yirmi dört saat boyunca en çok rahatsızlık verir. Çocuğunuzun yanığı sadece kırmızı, sıcak ve acılıysa, kendiniz de tedavi edebilirsiniz. Yanık bölgelere serin tutan yöntemler uygulayın veya çocuğu sıcak olmayan hafif soğuk suda yıkayın. Ayrıca acıyı gidermek için doktor önerisi ile ilaç verebilirsiniz.

Güneş yanığı kabarcıklara, ateş, titreme, baş ağrısı ya da genel hastalık hissine neden oluyorsa, çocuk doktorunuzu arayın. Şiddetli güneş yanığı başka ciddi yanıklar gibi tedavi edilmelidir ve eğer çok geniş kapsamlı ise, hastaneye kaldırma gerekebilir. Buna ek olarak, kabarcıklar antibiyotiklerle tedavi gerektiren bir şekilde enfekte olabilir. Bazen yoğun veya şiddetli güneş yanığı dehidrasyona ve bazı durumlarda bayılmaya (ısınma) neden olabilir. Bu tür vakalar çocuk doktorunuz veya en yakın acil durum kuruluşu tarafından incelenmelidir.

Write A Comment