Bir bebeğin geçtiği normal bağırsak hareketi miktarı, yaşına ve ne yediğine bağlı olarak değişir. Bebeğinizde sert veya pellet benzeri bağırsak hareketi varsa bebeğiniz kabızlık duygusu gösterebilir. Ağrılı barsak hareketleri geçiren bebekler sırtlarını kasabilir, kalçalarını sıkabilir veya ağlayabilir. Bebeğin zayıf karın kasları olduğunu ve genellikle bağırsak hareketleri sırasında gergin olduğunu unutmayın.  Yenidoğan kabızlığı söz konusu ise, tavsiye için doktoruna başvurun.

Önce, bebeğiniz için neyin normal olduğunu tespit edin. Her beslenmeden sonra bağırsak hareketi değişebilir veya aralarında bir gün veya daha fazla bekleyebilir. Bebeğinizin bireysel yapısı, yediği ve içtiği şeylere, ne kadar aktif olduğuna ve yiyecekleri ne kadar hızlı özümsediğine bağlıdır.

Bebeğiniz artık ek gıdalara başlamışsa, muhtemelen günde en az bir kez düzenli bir bağırsak hareketine sahip olacaktır.

Bebeğinizin kabız olabileceğinden endişeleniyorsanız, şu işaretleri izleyin:

  • Bağırsak hareketleriniz her zamankinden daha az, özellikle bebeğiniz üç ya da daha fazla gün kaka yapmamışsa, rahatsızlık ve huzursuzluk söz konusu ise
  • Sert ve az dışkı

Bebeğin kabızlığı, çoğu zaman bir bebek katı gıdalar yemeye başladığında başlar. Büyük bebeğiniz kabız olmuşsa, basit diyet değişiklikleri yapmayı deneyebilirsiniz:

Su ya da meyve suyu

Bebeğinize, günlük beslemelere ek olarak küçük bir günlük su ikramı yapın. Su yardımcı olmuyorsa, bebeğinize günlük besinlere ek olarak yüzde 100 elma veya armut suyu ikram edin.

Bebek maması

Bebeğiniz katı gıdalar yiyorsa, bezelye veya kuru erik deneyin.  Nadiren, bebek kabızlığına Hirschsprung hastalığı, hipotiroidi veya kistik fibroz gibi altta yatan bir durum neden olur. Bebeğin kabızlığı diyet değişikliklerine rağmen devam ederse ya da kusma ya da rektal kanama gibi diğer bulgu veya belirtilerin eşlik etmesi durumunda bebeğinizin doktoruyla temasa geçin.

Dehidrasyon

Bebeğiniz dehidrate olursa, yani susuz kalırsa, kabızlık meydana gelebilir. İlk altı ay, bebeğe su dahil anne sütü dışında herhangi bir besin verilmemelidir. Susuzluk, altı aydan sonraki bebeklerde kabızlık sebebidir.

Hastalık veya tıbbi durum

Nadir olmakla birlikte kabızlık, hipotiroidizm, botulizm ve bazı gıda alerjileri ve metabolik bozukluklar gibi altta yatan bir tıbbi durumdan kaynaklanabilir. Nadiren, kabızlık, bir bebeğin bağırsaklarının düzgün şekilde çalışmasını engelleyen bir doğum kusurunun neden olduğu Hirschsprung hastalığından kaynaklanır.

Bebeğimin kabız olduğunda nasıl davranabilirim?

Biraz egzersiz yapmasına yardım edin. Bebeğiniz emekliyorsa onu birkaç tur yapmaya teşvik edin. Henüz emeklemiyorsa, bacaklarını siz oynatın. Sırtüstü yatarken, bacaklarını bir bisikletle pedal çeviriyormuş gibi ileriye dönük bir hareketle hafifçe hareket ettirin.

Bebeğinizin göbeğine masaj yapın. Karnınızın alt sol yanındaki üç parmak genişliğini ölçün ve parmak uçlarınızla nazik fakat sıkı basıncı uygulayın. Bir sıkılık veya kütle hissedene kadar basın. Yaklaşık üç dakika boyunca nazik fakat sabit bir basınç uygulayın.

Bebeğiniz çeşitli katı yiyecekler yiyebilecek kadar büyümüşse, pilav, muz ve pişmiş havuç gibi besinlerle kabızlığı hafifletebilirsiniz. Bağırsak hareketlerini hafifletmeye yardımcı olmak için ona birkaç yemek kaşığı saf prune, kayısı ya da armut vererek deneyin. En iyi sonucu almak için, önce bebeğinize bir göbek masajı yapın, daha sonra biraz yüksek lifli yiyecekler verin.

Diğer tedavi seçenekleri hakkında bebeğinizin doktoru ile konuşun. Bebeğinizin bağırsak hareketi yapmasını daha rahat hale getirmek için dışkı yumuşatıcısı kullanmak hakkında soru sorun, ancak doktorunuzun onayı olmadan kendisine bir müshil vermeyin. Doktor, bebeğiniz kabız halindeyse, bir gliserin süpozituvar denemenizi öneriyor olabilir. Süpozituvar bebeğinizin rektumunu uyarır ve bir daha rahat dışkı yapmasına yardımcı olur. Bazen bir fitil kullanmak iyidir, ancak düzenli olarak kullanılmamalıdır.

Doktoru ne zaman aramalıyım?

Bebeğiniz yemiyorsa, kilo kaybediyorsa ya da dışkısı kanlıysa doktor çağırın. Uzun süreli kabızlık söz konusu ise doktora danışın. Yenidoğanlarda kabızlık söz konusu ise doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulama yapmayın.

Kabızlık Nedenleri Nelerdir?

Her ne kadar çok sıvı bir diyetle bebeğin kabızlığı yaşaması ender olsa da, bu olabilir. Sadece bebek maması ile beslenen kabızlık riski daha yüksektir. Bebeğiniz süt proteini alerjisi veya duyarlılığı varsa, kabızlığa uğrayabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Bebek mamasında veya annenin diyetinde yapılan bir değişiklik sırasıyla formül ve emzirilen bebeklerde kabızlık ile mücadeleye yardımcı olabilir. Çoğunlukla kabızlık nedeni olan katı gıdalar için değişikliklere gitmek çözüm sunabilir. Armut ve brokoli gibi çeşitli meyve ve sebzeler, meyve suyu ve suyla birlikte parçaları tekrar yola sokabilir.

Write A Comment