Beta HCG Hormonu Nedir?

Beta HCG hormonu, HCG = Human Koryonik Gonadotropin Hormon =Human chorionic gonadotropin olarak tıbbi literatürde adlandırılmaktadır. Beta HCG hormonu toplum arasında hamilelik hormonu olarak bilinmektedir. Gebeliğin mevcut olup olmadığı beta HCG ile tespit edilmektedir.  HCG testi, plasentadaki yani bebeğin eşindeki trofoblastik hücrelerden salgılanmakta olan bir hormon aracılığıyla uygulanmaktadır. Beta HCG hormonu progesteron hormonunun devamlı olarak üretilmesi ile görevlidir. Progesteron hormonunun görevi ise gebelik süresince düşük yapmayı engellemektir.Hamile olmayan bir kadında normal olarak Beta HCG değerleri 0-10 mlU/ml dir. Hamilelik süresince ise sperm yumurtayı dölledikten ilk 7 ile 12 gün sonra Beta HCG değeri yükselmeye başlar. Bu aşamada da gebelik olduğu tespit edilebilir. Beta HCG hormonunun tespit edilmesi yapılan kan ya da idrar tahlilleri ile tespit edilmektedir. Gebelik boyunca 2 günde bir Beta HCG değeri bir kat artmaya devam eder. Şayet artış olmuyorsa bu durumda çeşitli olumsuzluklar akla gelmelidir. Beta HCG değerleri hamileliğin son haftaları yaklaştıkça stabil kalmaya başlar. Beta Hcg testi dış gebeliğin tespitinde de son derece önemli bir faktör olarak karşımıza çıkar. Yapılan ultrason muayenelerinde şayet anne adayının rahmine kese gözlemlenemiyorsa bu aşamada dış gebelik teşhisi koyulabilir. Bunun dışında Mol hidatiform  adı verilen sorunda da yapılan cerrahi müdahale sonucunda iyileşme olup olmadığını anlamak için de Beta HCG hormonu göz önünde bulundurulmaktadır.

Beta HCG değerleri gebe olmayan kadınlarda neden düşüktür?

Beta HCG değerlerinin gebe olmayan kadınlarda düşük olmasının sebebi ise hipofiz bezinde LH üretimini sağlayan hücrelerde, Beta HCG hormonu salgılanabilmesidir. Bundan dolayı da hamile olmayan bir kadında Beta HCG hormon seviyeleri 5-10 IU/mL oranında olmaktadır. Bu gibi değerler, gebelik şüphesine yol açmaktadır.  Sperm hücresinin yumurtayı döllemesinden ve gebeliğin oluşmasından sonra ise Beta HCG değerleri devamlı olarak yükselir. Normal koşullarda hamileliklerde Beta HCG seviyeleri gebeliğin sağlıklı ilerleyip ilerlemediği hakkında bilgi vermektedir. Beta HCG değerleri bu sebeple de sık sık ölçülmektedir.  Hamilelik döneminde bebeğin anne karnında ölmesi, düşük ya da erken doğum gibi durumlardan sonra da Beta HCG hormonu bir süre daha salgılanmaya devam eder ve zamanla normale döner.

Beta HCG Hormonu Ne İşe Yarar?

Hamileliğin olup olmadığını tespit etmek için Beta HCG hormon değerleri kullanılmaktadır. Beta HCG hormonu gebelik oluştuğunda ilk olarak kana geçer. Daha sonra ise idrarda da kendini gösterir. Sperm ve yumurtanın döllenmesinden sonraki 6. Ya da 8. Günden sonra Beta HCG hormonu kanda yükselmeye başlar.  Hamilelik oluştuğunda ise Beta HCG hormon değerleri iki katına çıkar. Hamileliğin devam eden aylarında ise Beta HCG hormonundaki değer hızını keserek doğum yaklaştıkça stabilleşir. Hamileliğin normal olarak devam ettiği yani sağlıklı gebeliklerde ise Beta HCG değeri, gebelik haftasına göre değiştiği için gebelik haftasını hesaplamak için de kullanılabilir. Beta HCG testi, oldukça güvenli ve pratik uygulanan bir testtir.

Hamilelikte yükselen Beta HCG hormonunun görevleri ise aşağıdaki gibidir:

Korpus luteumun fonkisyonunun devamlılığını sağlamakta yükümlüdür. Bu sayede de relaksin hormonun salgılanmasına destek olmaktadır.

Hamilelik devam ettiği sürece rahmin yani uterusun kasılmamasını (uterin sessizlik) sağlayarak hamileliğin sağlıklı devamına yardım eder.

Erkek fetusun testislerinden testosteron sentezini uyarır (LH hormonunda olduğu gibi)

Beta HCG nasıl bir hormondur?

Beta HCG  hormonu, gebeliğin tayinini sağlayan bir hormondur. Beta HCG  testi ile plasentada yani bebeğin eşinde bulunan trofoblastik hücrelerden salgılanmakta olan bir hormon yardımı ile tespit edilir. Beta HCG hormonu progesteron hormonunun salgılanmasına yardım ettiği için düşük yaşanmasını engellemeye yardımcı olan oldukça önemli bir hormondur.

B-HCG hormonun düşmesi neyi ifade eder?

Bebeğin dünyaya gelmesinden sonra, bebeğin ve plasentanın yani bebeğin eşinin ayrılması sonucunda anne kanında Beta HCG hormon seviyesi düşmeye başlar. Bu düşük, yapılan düşüklerden sonra da meydana gelmektedir. Anne adayının kanındaki Beta HCG hormonunun eski haline dönmesi ise yaklaşık olarak 20-40 gün arasında olmaktadır. Hamileliğin ilk haftalarında Beta HCG değerlerinin düşmesi, hamileliğin sağlıksız bir şekilde ilerlediğini göstermektedir.   Bu aşamada dış gebelik olabileceği veya düşükle sonuçlandığı konusunda şüphe yaratır.

Tüp bebekte embriyo transferinden sonra B-HCG gebelik testi yapılması:

Yapılan embriyo transferinden sonra, anne adayına gebelik testi yapılmaktadır. Bu gebelik testi embriyo transferinden 12 gün sonra yapılmaktadır. Yapılan Beta HCG hormon testi ile kandan gebelik testi yapılır ve tüp bebek tedavisinin başarıya ulaşıp ulaşmadığı tespit edilir.

Hamilelik döneminde Beta HCG hormonunun fonksiyonu nedir?

Kadın gebe kaldığında, kandaki Beta HCG hormonu yükselmeye başlar ve ilk olarak kana geçer. Daha sonra ise idrara da geçen Beta HCG hormonu döllenmeden sonraki birinci haftadan itibaren hızla yükselmeye başlar. Gebelik oluştuğunda Beta HCG hormonu, 2 kat yükselmiştir.

Gebelik devam ettikçe Beta HCG  hormonunun yükselmesi yavaşlamaya başlar. Gebeliğin normal olarak seyrettiği bir hamilelikte Beta hCG hormonunun değeri içinde bulunulan hamilelik haftasını tayin etmede de görevlidir. Progesteron hormonunun salgılanmasına yardım ettiği için de gebeliğin düşükle sonuçlanmasını engeller.

Normal hamilelikte Beta HCG hormonu değerleri kaç olmalıdır?

Beta HCG hormonun değeri, hamile olmayan bir kadında 0-10 mlU/ml oranlarındadır. Yumurtlama döneminden sonra sperm ve yumurtanın buluşması ve döllenmesinden sonra gebelik meydana gelir. Beta HCG hormonunda meydana gelen yükselmelerle de gebeliğin olduğu anlaşılır. Beta HCG hormonu değerleri dikkate alınarak kadının gebe olup olmadığı, gebelik varsa dış gebelik olup olmadığı öğrenilir.

Beta HCG hormonu döllenmeden sonraki 6. günden sonra yükselmeye başlar. Bu sebeple de ilk olarak kanda yapılan gebelik testlerinde sonuç öğrenilir. İdrarda gebelik testi yapabilmek için biraz daha zamanın geçmesi gerekmektedir.

Gebelik süresince Beta hCG hormonu her iki günde bir artış göstermeye başlar. Bu artış, bir önceki Beta hCG hormon değerinin tam iki katı olacak şekildedir. Şayet uygulanan kan tahlili sonucu hamile kadındaki Beta hCG hormon değeri iki kat artış göstermiyorsa bir problem olduğu anlamı çıkarılır ve gerekli muayene ve tetkikler başlar. Hamilelik döneminin son aylarına doğru Beta hCG hormonunun yükselişi yavaşlar ve bir süre sonra sabit bir değerde kalır.

Dış gebelik Beta HCG hormonu ile tespit edilir mi?

Beta HCG hormonu dış gebelik durumunun tespit edilmesinde oldukça önemli bir hormondur. Şayet kadında Beta HCG hormon değerleri yüksek ise ancak gebelik kesesi izlenemiyorsa bu aşamada dış gebelik teşhisi koyulmaktadır. Bunun dışında dış gebelik durumunda Beta hCG hormonu her iki günde bir iki kat yükselmemektedir. Bu artış anormalliği kişide dış gebelik durumunun mevcut olduğuna dair önemli bir kriterdir. Beta HCG hormonunun değerlerine göre dış gebelik erken evrede tespit edilerek gerekli önlemler alınabilir.

Gebelik oluştuktan sonra Beta HCG hormon değerleri nasıldır?

Hamileliğin oluştuğu durumlarda yani sperm ve yumurta hücresi döllendikten sonraki ilk 20 gün içinde Beta HCG hormonu değerleri, yükselir. Beta HCG hormon değerlerinin incelenmesi için ise en düşük ve en yüksek Beta HCG hormon değerleri göz önünde bulundurulur. Bu sayede ortalama değerler elde edilir. Bu ortalama değerler, gebelik için oldukça önemlidir.

Beta HCG Hormonunun değerleri kaç olmalı?

Beta HCG hormonun değeri, hamile olmayan ya da cinsel ilişkiden hemen sonra ölçüldüğü durumlarda (kana ve idrara henüz Beta HCG  hormonu geçmediği dönemlerde) 0-10 mlU/ml değerinde olmaktadır. Sperm, yumurta hücresini dölledikten sonra ise gebelik oluşur ve Beta HCG hormon değerleri yükselir. Yapılan kan tahlilleri sonucunda ise Beta HCG hormon değerleri dikkate alınır gebelik tayini yapılır. Eş zamanlı olarak Beta HCG hormon değerleri göz önünde bulundurularak dış gebelik tespiti de yapılabilir. Beta HCG hormonu döllenmeden sonraki 6. günden sonra yükseliş gösterir. İlk olarak kanda yükseliş gösteren Beta HCG hormonu, birkaç gün sonra idrarda da yükselişe geçer ve bu süreden sonra idrar tahliliyle de gebelik testi yapılması mümkündür. Gebelik döneminde Beta HCG hormonu 2 günde bir, yükselmeye devam eder. Yapılan kan tahlillerinin önemi ise bu aşamada anlaşılmaktadır. Şayet Beta HCG hormon değerleri yükselmiyorsa, gebelikle ilgili çeşitli olumsuzluklar akla gelmelidir.

Hamilelik dönemi içerisindeki kişinin son adet tarihi (SAT) göz önünde bulundurularak hesaplanan gebelik haftaları ve bu haftalara göre Beta HCG değerleri aşağıdaki örneklerde verilmiştir:

beta-hgc

beta-hgc

Hamilelik sırasında Beta HCG  hormonun değerlendirilmesi için için en düşük ve en yüksek değerler baz alınarak ortalama bir değer oluşturulur. Bu ortalama değerin de hamilelik dönemindeki oldukça yüksektir.

Hamileliğin oluştuğu ve yumurtlamadan sonraki ilk 20 gün içinde ortaya çıkan Beta HCG Değerleri ise aşağıdaki gibidir:

hcg-degerleri

hcg-degerleri

Son Adet Tarihi(SAT) esas alınarak tahmini hamilelik haftası ve Beta HCG değerleri:

    Gebelik Haftası                Beta HCG Değeri                               

    3 hafta                                 10 – 50

    4 hafta                                 5 – 425

    5 hafta                                 20 – 7300

    6 hafta                                 1,080 – 56,000

    7 -12 hafta                           7,650 – 290,000

    13-16 hafta                          13,300 – 250,000

    17-24 hafta                          4,000 – 165,000

Gebeliğin ilk tanısında yumurtlamadan sonraki ilk 20 gün içinde, hamilelik kaynaklı olarak ortaya çıkan Beta HCG Değerleri:

En Düşük Beta HCG,    En Yüksek Beta HCG,    Ortalama Beta HCG

12.gün:   17                                  119                                48

13.gün    17                                  147                                59

14.gün    33                                  223                                95

15.gün    17                                  429                               132

16.gün    70                                  758                               292

17.gün   111                                 514                               303

18.gün   135                                 1690                             464

19.gün   324                                 4310                            1061

20.gün   185                                3279                             1287

58 Comments

  • Beta hcg 838 açıktı kanda hamilesin dedi ama ulturusonda görünmedi acaba hamilemiyim

 1. Merhabalar ben catlama iğnesi yaptırdım 7 gun sonrada kan testi yaptım değerim 3.83 çıktı ama daha adet gormeme 10 gün var.Gebe olma ihtimalim var mıdır? İyi günler

  • Benim değerlerinde sizinkine yakın bıraka baktıydınız mi ne çıktı paylasirsaniz sevinirim

  • Merabalar elif hanım bende de aynı durum mevcut sonuç ne oldu çok merak ediyorum lütfen cevap verirmisiniz

  • Ayse kızılırmak Reply

   Hocam bi kaç gün önce tahlil yaptırdım değerim 0.53 cıktı hamilemiyim lütfen yardım edin

  • Yok 50den baslamak gerek ama adet gunun ne kadar gectı. Ama adetin gectı ye tekrarla ama hamilelik yok suan

   • merhaba ne olur yardımcı olun pazartesi beta 49.85 cıktı çarşamba 59 cıktı korkuyorum normal degıl dedı dr bu durumda olanlar varmı yada yaşayanlar yrdımcı olun bana

 2. Tüp bebek yaptırdım transferim yapilali 2 hafta oldu bugün 15. Gün ve betahcg değerim 914 çıktı sonuç nedir acaba ?

  • Ben hamileyimm btc 72 cikti rahim filmi cektirdikten sonra yukselirmi sizce????

 3. Bhcg 5,00 çıktı hamile olma ihtimalim var mı acaba acil cevap verirseniz sevinirim.

 4. Delaldelal Reply

  Merhaba arkadaşlar yardımcı olabilecek birileri varmı benim beta degerim <5 Ul/l çıktı acaba hamilemiyim cvp lütfen 😐😐

 5. Ayşegül arslan Reply

  Ben test yaptırdım b hcg 945 cıktı ama ultrasonda kese gözükmedi neden olduğunu bilen var ni

  • Canim benim de ilk bhcg testim 844 cikmisti iki gun sonraki testte 2241 cikmisti bende keseyi gec gordum. Bu sefer keseyi gorduk bebek gozukmedi kalp atisi zaten yok. Doktorum 3. Gidisimde bi dahaki geldiğinde yine gozukmezse bebek bos gebelik olabilir dedi ve gozukmedi 8 haftalikken kurtaj olmak durumunda kaldim. Bos gebelik geçirdim kisacasi

 6. Merhaba beta hcg testlerimi tarih tarih yaziyorum
  10/02/2017 — 0.09
  22/02/2017 — 0.08
  03/03/2017 — 0.24
  Biraz yukselmis sizce hamile olma ihtimalim nedir ??

 7. Delal Akdaş Reply

  Merhaba ben 2 gün önce erken gebelik testi yaptim ve sonucu pozitif çıktı son adet tarihim 21 ocak dünde acile gittim ultrasonda baktilar bebek Yok dediler kan testi yaptirdim HCB 234.3 çıktı sizce hamilemiyim

 8. Zeliş erdoğan Reply

  Merhaba ben sün kan testi yaptırdım beta hcg 37.65 hamilemym acaba arkadasın dış gebelıkte olabılır dedi korktum biraz doktor düşük henüz 3 gün sonra yıne gel ddi

  • tuğçe akkaya Reply

   benimde 30,32 çıktı doktor sana bişi dedimi tekrardan bende cumartesi günü gidececeğim doktora

  • Selam bende adetim bittikten sonra yest yaptim iki cizgi ama teki silik ckti bugunde kandan verdim net sonuc almak icin kan degerim 117.3 cikti bu demek kzlar lutfen yorumlayin

 9. büşra yıldırım Reply

  gebelik testimde sonuç 0,63 çıktı bu negatif mi pozitif mi bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim bu benim için önemli

 10. Hocam adetim iki gün geçti HCG testi yaptım 0.09 çıktı idrar testi de yaptım negatif çıktı acaba hamile miyim kan testi için erken mı yoksa iki gün gecmesi yeterli mi

 11. Merhabalar 15 gün geciktim ve hic agrim yok goguslerde siskinlikte yok kan testi yaptrdim 0.100 cikti szce hamilemiyim cevap bekliyrum lutfen

 12. Merhaba. Bu değerin iki günde iki kat yükselmesi gerektiğini söylüyorlar ama üç gün geçmesine rağmen benim % 20 artmış sadece. Sonuçları öğlen sonu göstereceğim. Çok tedirginim. Yardımcı olur musunuz?

 13. Sinem krglu Reply

  Beta hcg 58.23 çıktı gebeliğin kaçıncı gnundeyim sizce

 14. Hira Doğan Reply

  İyi günler doktora gittim HCG testi yaptım 83.19 çıktı doktor hamile olduğumu söyledi sizce ne kadarlıktır yardımcı olursanız çok sevinirim

 15. Merhaba bn 3 aylık bir düşük yaptım mart ayının başındada kimyasal gebelik geçirdim 11 nisanda test yaptım pozitif çıktı dünde kan testi yaptırdim 757 çıktı ama kotkuyorm tekrar aynı şeyi yaşarımdiye

 16. Doktora gittim kan testi yaptirtim ve hCG degeri 246.9 cikdi hamilemiyim yardimci olursaniz sevinirim

  • merhaba arkadaşlar ben dun hcg testi yaptirdim 0
   195 cikti doktor birsey demedi sizce gebemiyim

 17. Slm ben 2mayis ta yumurta catlatma ignesi oldum.15 mayis ta adet olmamgerekiyordu ama olmadim gecen carsamba test yaptirdim beta hcg 1713.5 di dun gene yaptirdim test bu kez 17771.8 cikti doktor keseyi göremedi dis gebelik olabilir dedi sizce olabilirmiyim

 18. gizem güneş Reply

  hocam benim değerim 0.50 çıktı sizce hamilemiyim artış olurmu en fazla hamilelikte kaç olmalı

 19. Özlem Özçelik Reply

  Beta hcg testim 1240.57 cıktı acaba hamilemiyim

 20. Merhabalar hocam. İliskiden sonra 3 defa bhcg testi yaptirdik. Cocuk istemedigimiz icin 10 saat sonra ella ilaci kullandik. Kan testlerin İlki ilskiden 6 gun sonra ikincisi 14 gun sonra. Son kan testini 24 gun yaptik ama adet doneminin 2 ci gununde oldu son kan testi adet . Degerlerin hepsi 0.1 cikti . Fotograftaki gibi. Ama adet kanmasi kadar bir agri yok. Ama yine kahverengi ve kan akintisi var. Surekli. Gebe olma olasiligi varmi yokmu yardimci olursaniz sevinirim

 21. Merhabalar hocam beta hcg testi yaptırdım 113 çıktı acaba hamilemiyim?

  • Acaba cevabını aldinizmi benimkide 113 cıktı bugün yaptırdım birde 0-2,6 cıktı adetime 5 gün kala yaptirdim

 22. B hcg serum hasta sonuç 22974 yazıyor, o rakamı mi baz alacağız , bi de bi kaç tane referans değeri var onlar ne oluyor, hamile miyim ne kadarlık hamileyim

 23. Merhaba..tup bebek yaptirdim 5.gun embriosu.12.gun beta hcg 56.77
  16.gun 147.50 18.. gun tekrar yapcaz ama dis gebelik gibi diyo doktor.sizxe nasil

 24. BERNA ÖĞÜT Reply

  Merhaba, son adet tarihim 29/07/2017
  18/09/2017 de kan testi yaptırdım. Sonuç B-hcg 510,9
  20/09/2017 de 2.kan testi sonucum B-hcg 960,5
  Hamileyim sanırım. Umarım dış gebelik değildir.
  2 gün sonra 2 katına çıkması gerek demişti doktor.
  Sizce bu sonuçlar normal mi?

 25. beta 320.83 çıktı kaç haftalık oluyo bi bilginiz varmı acaba

 26. Dün yaptırdım Beta hcg 238.29 mlu/mlH (<5.0) çıktı acaba hamilemiyim.

 27. Ayşegül Reply

  Mrh . Ben 6+6 günlük hamileyim dr.keseyi ve bebeği gördü beslenme kesesi oluşmuş fakat fka yani kalp atışını doyamadım dedi benden tekrar kan testi istedi ilkinde değer 1234,89 ikincide 39611,07 çıktı sizce normal mi bi hafta sonra gel dedi

 28. Merhabalar iki gün öce acilde kan testi yapıldı hcg 875.4 ulU/ml 655.9 çıktı kaç haftalık hamileyim.

 29. Merhaba ben 4 aylik evliyim bugun 2 kere gebelik testi yaptim ikiside pozitif cikti aksam hastane aciline gittim midemin hulandigini soyledim kan istedo gebelik sonucu icin sonucu doktora gosterdim gebe olabilirsin degerlerin yuksek 2 hafta sonra kadin doguma git dedi ama ben doktora guvenemedim kesin birsey söylemeyince sonuclardan da birsey anlamadim yardimci olurmusunuz litfen
  B HCG Serum 57,08 – 0 – 5,3
  Ne demek bu normal mi bu sonuc yarimci olursaniz cok sevinirim

 30. Özgül sönmez Reply

  Meraba son adet tarihim 10.01 bugün kan tahlili beta hcg 86.8 çok merak ediyorum yorumlar mısınız lütfen

 31. Hocam merhaba. Bugün adetimin gecikmesinin 7.günü ve kan tahlili yaptırdım bhcg 151 çıktı. Dr hamile olduğumu söyledi ama Kese görünmedi. 2 gün sonra tekrar tahlil istedi. 2 katına çıkması gerekiyomuş. Sizce kesenin görünmesi normalmi. Ne zaman keseyi görebilirim.

 32. BETA-HCG (TOTAL HCG) 0 – 5,3 mIU/mL 0,100
  Hamilemiyim

Write A Comment