Beta HCG hormonu, hamilelik döneminde artan bir hormon olarak ifade edilir. Hamilelik dışında ise tümör ya da diğer sorunlar sebebiyle çeşitli dönemlerde yükselebilmektedir. Dış gebelik, boş gebelik, üzüm gebeliği gibi durumlarda da Beta HCG hormonunda yükselme gözlemlenmektedir.

HCG glikoprotein yapısında bir hormondur. Hamilelikte, sinsityotroblast (syncytiotrophoblast) adı verilen hücreler tarafından salgılanmaktadır. HCG hormonunun alfa (α) ve beta (β) olmak üzere iki adet alt ünitesi (subunit) mevcuttur.  Hamilelik testlerinde ise kanda beta HCG değerlendirmesi yapılır ve gebelik bu şekilde anlaşılır. Kanda yapılan gebelik testlerine bu sebeple de Beta HCG testi adı verilir.

HCG hormonu ne işe yarar?

HCG hormon değeri ne zaman artar?

Gebe olmayan kadınlarda HCG hormon değerleri neredeyse sıfırdır. Gebeliğin ilk haftalarından itibaren ise HCG hormonu yükselmeye başlar.  Gebeliğin tespiti için HCG hormonları ölçülecekse, 10 gün kadar beklemek gerekmektedir. Yani, gebeliğin oluşması durumunda HCG hormon değerleri artmaktadır.

B-HCG değerinin düşmesi ne anlama gelir?

Bebek dünyaya geldikten sonra bebeğin ve plasentanın rahimden ayrılması sonucunda anne adayının Beta-HCG hormonları düşmeye başlar. Bu durum düşük ya da erken doğumdan sonra da meydana gelmektedir.  Bu hormonun anne kanında sıfırlanması ise 20-40 gün arasında olmaktadır.

Hamileliğin ilk haftalarında B-HCG değerinin düşmeye başlaması ise hamileliğin sağlıksız olduğuna dair şüphe oluşturur.

BETA-HCG değerine göre hamilelik nasıl tespit edilir?

Hamilelik testinde; sıfırdan büyük olan değerler gebelik olduğuna dair şüphe oluşturur. Bu sebeple de test birkaç gün sonra yeniden tekrarlanmalıdır. Kanda gebelik testinde tespit edilen Beta – HCg değerleri 1000 mIY/mI’den küçükte, gebelik olduğu anlaşılır. Değerler 1000 ve üzerinde ise gebelik kesesi ultrasonda izlenebilecek kadar büyüktür. Karından yapılan ultrasonda gebeliğin gözlemlenmesi için Beta –HCG sonuçlarının 1500-2000 arasında olması gerekmektedir. B-HCH değeri 10.000 civarına geldiğinde ise bebeğin kalp atımları ultrasonda izlenebilir.

Kanda gebelik (hamilelik) testi ne zaman belli olur? Ne zaman yapılmalı?

Beta-HCG hormonunun yükselmesi durumunda kanda gebelik testi yapılabilir. Beklenen adet günün gelmesi gerekmektedir. Çeşitli durumlarda adet döneminden önce de gebelik testi yapılabilir ancak daha doğru sonuçların elde edilmesi açısından kanda gebelik testi adet gecikmesi yaşandıktan sonra yapılmaktadır.

Yumurtlama döneminde ya da cinsel ilişkide bulunduktan kısa süre sonra yapılan kan testleri herhangi bir sonuç vermeyecektir. Kanda ya da idrarda yapılan gebelik testleri aç ya da tok karnına yapılabilir.

Hamilelik döneminde yükselen HCG hormonunun görevleri ise:

Korpus luteumun fonkisyonunun devamlılığını sağlamakta yükümlüdür. Bu sayede de relaksin hormonu salgılanmasına yardım eder.

Hamilelik süresince rahim kasılmasını engeller.

Erkek fetusun testislerinden testosteron sentezini destekler.

Write A Comment