Sperm hareketliliği, çocuk sahibi olmak için gerekli faktörlerin başında gelmektedir. Yetersiz sperm hareketliliğinde, sperm hücresi yumurta hücresine ulaşamaz, ulaşsa dahi, yumurta hücresini döllemeyi başaramamaktadır. Kısırlık sorunu yaşayan erkeklerin yaklaşık olarak %30’unda sperm hareketliliği yetersizliği bulunmaktadır. Ancak bilim insanları bu sorun için oldukça önemli bir keşif yaptı!

Bilim insanları yapılan araştırmalar sonucunda sperm hareketliliğini sağlamak için gerekli olan molekülü tespit etti. Bu sayede de doğum kontrolü ve kısırlık tedavileri farklı bir boyuta ulaştırılabilecek.

Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) tarafından fon desteği!

Fon desteği sayesinde çalışmaların hızlandığı bu keşif, sperm hücresinin yumurtaya ulaşmak için gerekli olan hücresel anahtarın keşfini sağladı. Bu şekilde sperm hareketliliği arttırılır, yumurtayı döllemesi için gerekli koşullar yaratılabilecek.

Olgun spermler, kısıtlı bir hareket yetisine sahiptir. Hareket etmeleri, rahimden tüplere doğru bir yolu kat etmelerini sağlamaktadır. Bu sayede sperm hücresi, yumurtaya ulaşabilir ve yumurta hücresinin döllenmesini sağlayabilir.  Sperm hareketliliği, dişi üreme yoluna girdikleri zaman yeterli itiş gücüne sahip olmamaktadır. Spermlerin yumurta yoluna salınımları ise progesteron hormonu ile gerçekleşmektedir.

Science dergisinde yayınlanmış olan araştırmada, progesteronun  alfa/beta baskın protein 2 (ABHD2) ile bağlanması gerektiği anlatılmıştır. Bu protein, sperm hücresi dışında yer almaktadır.

Yapılan bu araştırma; Kaliforniya Berkeley Üniversitesi, Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yürütüldü. “Bu spermin dişi üreme yolunda, nasıl süper hareketli olduğunu açıklamak için önemli bir gelişmedir. ABHD2’yi bloke edecek yeni bileşenler geliştirerek, spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyecek yeni kontraseptif metotlar geliştirebilir” diyen uzman;  kısırlık tedavilerinde büyük bir yol kat edildiğinin de altını çizdi.

Nasıl oluyor?

Sperm hücreleri, hiper aktif faza ulaşmadan önce kalsiyum hücresinin dış membranından girer. Ardından da kamçıya ulaşır. Sperm hücresi bu sebeple de kendini itmek için kuyruk benzeri uzantıya ulaşır.  CatSper olarak bilinen sperm proteini, flagelladaki benzeri proteinlere katılarak kalsiyum geçişine de olanak sağlıyor.

Bilim insanları yürütülen bu çalışmada, progesteronun CatSper’le direkt olarak etkileşime girmesine ve kalsiyum akışına olanak tanıdığını bugüne dek bilmemekteydi. 

Write A Comment