Gebe kalmaya çalışırken karşılaştığınız tüm tanımlar ve tıbbi terimlerle boğuşmak çok da kolay değildir. İster gebe kalmaya başlıyor olun, ister hamile kalma şansınızı artırmanın yollarını araştırıyor olun, hamilelik forumlarına dalın ya da doğurganlık tedavileri hakkında araştırma yapın. Hazırladığımız liste, duyduğunuzda ne olduğundan emin olduğunuz terimlerden yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Tıbbi Terimler

Suni dölleme: Daha çok rahim içi tohumlama veya IUI (aşılama) olarak bilinir. Yumurtlama sırasında spermin uzun, ince bir tüp boyunca uterusa yerleştirildiği bir doğurganlık tedavisidir. Başarı oranı tüp bebekten düşüktür, ancak aşılama daha basit ve daha az maliyetli bir tedavidir.

Yardımcı üreme teknikleri: Tüp bebek tedavisi  (IVF) ve varyasyonlarının birkaçı gibi vücudun dışında bulunan yumurta veya embriyoları içeren tüm tedavileri ifade eder. Bu prosedürler genellikle başarı oranlarını artırmak için doğurganlık ilaçları ile eşleştirilir.

Bazal vücut ısısı (BBT): En düşük vücut sıcaklığınız 24 saatlik bir periyotta, sabah ilk kez uyandığınızdaki sıcaklığınızı bir termometre ile ölçerek hesaplanır. Bazı kadınlar yumurtlama dönemini tahmin etmek için bazal vücut ısısını takip eder. Yumurtlamadan sonraki gün, hormonal değişiklikler bazal vücut ısınızda, bir sonraki adet dönemine kadar süren hafif bir ısı artışına neden olur.

Boş gebelik (Blighted ovum): Döllenmiş bir yumurta rahimde implant edilir ancak asla embriyoya dönüşmez. Kaçırılmış bir adet dönemi ve pozitif gebelik test sonucu olabilir, ancak ardından bir düşükle hamilelik sonlanır. Anembryonik gestasyon veya erken gebelik başarısızlığı olarak da bilinir.

Bromokriptin: Vücudunuz aşırı prolaktin üretiyorsa, yumurtlamayı engelleyebilir ve düzensiz dönemlere neden olur, bu durum için doktorunuzun reçete edebileceği bir ilaçtır.

Servikal mukus: Değişen hormon seviyeleri nedeniyle adet döngüsünün seyri sırasında doku, renk ve miktar olarak değişen bir vajinal akıntı türüdür. Bazı kadınlar, ne zaman yumurtladıklarını anlamak için servikal mukus değişikliklerini takip ederler.

Grafik: Bazal vücut ısısını, servikal mukusunuzu ve diğer semptomları izlemek, adet döneminizi tanımlamanıza yardımcı olabilecek menstrüel döneminizle ilgili kalıpları tanımlamanıza yardımcı olabilir.

Klomifen: Kadınlarda yumurta üretimini uyaran ve erkeklerde sperm sayısını veya kalitesini artırabilen bir doğurganlık ilacıdır. Genellikle IUI (aşılama)’dan önce kullanılır. Ayrıca Clomid ve Serophene markaları olarak da bilinir.

Ektopik gebelik: Döllenmiş yumurta rahim dışında implante olur. Bu geçerli bir hamilelik değildir ve tehlikeli olabilir, bu yüzden hamileliği sonlandırmak tek seçenektir. Ayrıca dış gebelik olarak da adlandırılır çünkü çoğu ektopik gebelik bir fallop tüpünde ortaya çıkar.

Yumurta dondurmak: Daha ilerleyen yaşlarda kullanmak üzere yumurtalarınızı toplayıp dondurarak doğurganlığınızı potansiyel olarak uzatmanın bir yoludur. Onları kullanmaya hazır olduğunuzda, yumurtalarınız çözülür ve embriyo oluşturmak için bir laboratuvarda sperm ile birleştirilir, bunlar daha sonra rahminize yerleştirilir, Ayrıca oosit kriyoprezervasyon olarak da bilinir.

Endometriyoz: Normalde rahmi (endometriyum) çeviren dokunun dışına çıktığı, bazen yara ve ağrıya neden olduğu bir durumdur. Endometriyozlu kadınların yaklaşık dörtte biri gebe kalıyor.

Folik asit: Doğurganlık çağındaki tüm kadınlar için önerilen bir vitamin takviyesidir. Gebe kalmadan en az bir ay önce günde 400 mikrogram folik asit almak, spina bifida gibi nöral tüp defekti riskini büyük ölçüde azaltır.

Folikül uyarıcı hormon (FSH): Hipofiz bezi tarafından salgılanan ve foliküllerin gelişimini uyaran bir hormondur (yumurta içeren yapılar) ve yumurtlamanın tetiklenmesinde rol oynar.

Foliküler faz: Adet döneminizin başlangıcı ile başlayan ve yumurtlama ile sona eren adet döngüsüdür. Bu aşamada, yumurtalık bir yumurtayı serbest bırakmaya hazırlanır ve rahim astarı olası bir hamilelik için hazırlanmak üzere inşa edilir.

Genetik tarama: Siz veya eşinizin bebeğinizde ciddi kalıtsal bir bozukluğa neden olabilecek bir genetik mutasyon taşıyıp taşımadığını görmek için yapılan testlerdir. Gebe kalmadan önce yapılmalıdır, böylece eğer taşıyıcıysanız, sağlıklı bir bebek sahibi olma şansınızı en üst düzeye çıkarmak için seçeneklerinizi düşünebilirsiniz.

Gonadotropin: Yumurta veya birden fazla yumurta üretmek için yumurtalıklarını uyaran bir tür doğurganlık ilacıdır. Gonadotropin ayrıca düşük sperm sayısı veya zayıf sperm kalitesine bağlı hormonal dengesizlik yaşayan erkeklere yardımcı olabilir.

İnsan koryonik gonadotropin (hCG): Rahminizde döllenmiş yumurta yerleştikten sonra gelişen, plasenta tarafından üretilen bir hormondur. Evde gebelik testi idrarınızda bu hormonu tespit ederse, olumlu bir sonuç elde edersiniz.

Hipogonadizm: Testislerin sperm veya yumurtalıkların yumurta bırakmasını engellemesini sağlayan seks hormonu eksikliğidir. İnfertilitesi olan erkeklerin yaklaşık yüzde 2’si bu duruma sahiptir. Erkeklerde ilaçla tedavi edilebilen tek doğurganlık sorunudur.

Tüp bebek (İn vitro fertilizasyon – IVF):  En yaygın kullanılan yüksek teknolojili doğurganlık tedavisidir. Yumurtalar bir laboratuvarda sperm ile birleştirilir. Döllenme gerçekleştikten sonra, ortaya çıkan embriyoların kalitesi değerlendirilir ve bir veya daha fazlası rahim içine yerleştirilir. Geri kalanlar daha sonra kullanmak veya bağış için dondurulabilir.

Kısırlık (İnfertilite): Üreme çağındaysanız bir yıl uğraşıp da hamile kalamazsanız infertilite tanısı konulur. İnfertil olmak asla çocuk sahibi olamayacağınız anlamına gelmez. İnfertil olarak adlandırılan birçok çift, genellikle doğurganlık tedavilerinden yararlanarak çocuk sahibi olur.

İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI): Tüp bebekte kullanılan ve döllenmenin tek bir spermin doğrudan bir yumurtaya enjekte edilmesiyle elde edildiği bir tekniktir. Bu yaklaşım, diğer şeylerin yanı sıra sperm kalitesi veya miktarı ile ilgili sorunlarla karşılaşıyorsanız yardımcı olabilir.

Rahim içi inseminasyon (IUI): Yumurtlama sırasında spermin uzun, ince bir tüp boyunca uterusa yerleştirildiği bir doğurganlık tedavisidir. Başarı oranı tüp bebekten düşüktür, ancak daha basit ve daha az maliyetli bir tedavidir.

Luteal faz: Yumurtlama ile sonraki döneminizin başlangıcı arasındaki adet döneminizin aşamasıdır. Tipik olarak yaklaşık iki hafta sürer, ancak 28 günlük döngüleri olan kadınlar arasında bile, geniş bir değişiklik göstermekte ve yedi ile 19 gün arasında değişmektedir. Bu aşamada, daha yüksek östrojen ve progesteron seviyeleri, olası bir hamilelik için uterusun astarını hazırlar. Kısa bir luteal faz doğurganlık sıkıntılarına neden olur.

Lüteinizan hormon (LH): Yumurtlamadan hemen önce zirveye çıkan üreme hormonudur. Bu hormon, idrar bazlı yumurtlama kitleri için belirleyicidir.

Yumurtlama: Yumurtalar bir yumurtalıktan çıkarıldığında oluşan dönemdir. Yumurtlama gününden iki önce ve yumurtlamadan iki gün sonra en doğurgan döneminizi yaşarsınız.

Polikistik over sendromu (PCOS): Düzenli olarak yumurtlama sorunlarına yol açabilecek bir hormon dengesizliğidir. Diğer yaygın semptomlar kilo alımı ve ekstra saç dökülmesini içerir. PKOS, kadınlarda infertilitenin en sık nedenidir.

Preimplantasyon genetik tarama (PGS): Tüp bebek ile rahminize aktarılmadan önce embriyolardaki kromozom sayısını belirlemek için kullanılan bir prosedürdür. Sadece normal sayıda kromozom içeren embriyolar nakledilir.

Sperm alerjisi: Sperm ile temastan birkaç saat ila bir saat sonra kaşıntı, yanma, şişme ve diğer alerji semptomlarına neden olabilen nadir bir bağışıklık reaksiyonudur.

Uterin fibroidleri: Rahimdeki kas dokusundan büyüyen tümörlerdir. Nadiren kanserlidirler, ancak bazen ağrı ve kanama gibi semptomlara neden olabilirler ve hamile kalma kabiliyetine müdahale edebilirler. Ayrıca miyom olarak da bilinir.

Author

Write A Comment