1 ) Boş Gebelik Nedir?

Su hamileliği şeklinde de ifade edilen bu durumda, hamilelik kesesini meydana getiren zar ve plasenta oluşurken, bu yapıların içerisinde bir bebek bulunmaz. Tanısı, ultrason ortamında embriyo ve kalp atımları görülmesi gereken haftalarda kesenin boş olarak görülmesi ile beraber konur.

Boş gebelik, erken hamileliklerde gerçekleştirilen bir tanı olduğundan dolayı, bazı özel durumlara dikkat edilmesi gerekir. Özelliklede, adet kanamaları düzensiz görülen kişilerde, yumurtlamanın gerçekleşmesi beklenen tarihten daha sonra gerçekleşmiş olabilme ihtimalinden dolayı, bu durum özellikle dikkate alınmalıdır.

2 ) Neden Boş Gebelik Olur?

İlk 12 haftada gerçekleşen düşüklerin yaklaşık %50 sinin nedeni, boş gebeliktir. Bu durumun nedeni de, görülen kromozomal anomalilerdir. Vakaların büyük bir kısmında, vücut; hamileliği devam ettiremeyecek, sağlıklı bir bebek olamayacak durumda olan anormal kromozomları teşhis eder. Boş gebelik genellikle yanlış hücre bölünmesinden, kaliteli olmayan sperm veya yumurtadan kaynaklanmaktadır. Her yaş grubunda boş hamilelik kesesinin görülmesi ile beraber, anne ve baba adayının yaşlarının fazla olması ile, risk te doğru orantılı olarak artmaktadır.

3 ) Boş Gebeliğin Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin ilk belirtileri, adet gecikmesi veya hamilelik testinin pozitif olması olur. Bir takım hamileliklerin erken dönemlerinde, ilk hamilelik bulgularından sonra kramp veya damlama şeklinde kanama ile karşılaşılabilir. Daha sonra vücut, hamileliği sonlandırarak dışarı atar. Biz bunu normal adet kanamasından daha çok meydana gelen kanama şeklinde görebiliriz. Bazı iyiye gitmeyen hamileliklerde ise, her şey normal gibi görülür, kanda hamilelik hormonu artmaya devam eder ve plasenta büyür. Bu tarz durumlarda ise, daha çok 8. haftada yapılan ultrasonografi esnasında hamilelik kesesinin boş olduğu görülerek, tanı konur.

4 ) Boş Gebelik Tekrarlar mı?

Tekrar hamile kalındığı zaman, düşük yapma stresi elbette ki görülür. Ancak boş gebelik, genel olarak nüks etme eğiliminde olan kromozomal bir anomali durumu değildir. Boş gebelikler bir kez olur ve çok az bir grupta birden çok tekrarlar. Tekrarlayan boş gebeliklerde IVF( tüp bebek) bir şans olabilir. 2 veya 3 defa düşük geçmişi olmadan, özel kan ve genetik tahlilleri yaptırmaya ihtiyaç duyulmaz.

5 ) Boş Gebelik Nasıl Sonlandırılır?

Ultrasonografi muayenesinde, hamilelik kesesinde bozulma, hastada vajinal kanama görülmesi durumunda kendiliğinden düşme ihtimali daha yüksek olduğundan dolayı, riskleri bulunan ve kürtaj yapılmadan takip altına alınabilir. Ancak birden çok hamilelik kaybı olup, genetik araştırma yapılmasının planlanması halinde veya vücut kendi kendine atamıyor ise, o zaman kürtaj ilk tercih olmalıdır.

Bir düşük veya kürtaj yaşadıktan sonra, ortalama 1 veya 1.5 ayın ardından tekrar adet kanaması olur. Daha çok bir düşük yaşadıktan sonra, yeni bir hamilelik planlaması yapmak ve korunmayı kesmek için 1 veya 3 defa düzenli adet kanamasını geçirmekte yarar bulunmaktadır.

6 ) Boş gebeliğin tanısı nasıl gerçekleştirilir?

Artan beta hCG değerleri. Plasenta bu hormonu, implantasyonun ardından ürettiği için, bhCG değeri artmaya devam edebilir. Çünkü plasenta bu dönemde embriyo bulunmasa dahi, büyümesini hızlı bir şekilde devam ettirebilir.

Ultrasonografi, boş gebelik tanısının konması için gereklidir. Ultrasonografide hamilelik kesesinin içerisinde embriyonun görülmemesi halinde ( boş kese ) tanıyı netleştirir. 

7 ) Boş Hamileliğin Tedavisi nasıl olur?

Rahim ağzının genişletilip hamilelik ürününün, uterusun dışına alınması işlemi olan dilatasyon ve kürtajın yapılması gerçekleştirilebilir. Toplanan materyaller, patoloji laboratuvarına yollanarak, inceleme altına alınır.

Misoprostol gibi ilaçların kullanılıp abort yaptırılması, bir başka opsiyon olabilir .Ancak ilaç ile yapılan müdahale bazı durumlarda bir kaç gün sürebilir. Bu ilaçlar aynı zamanda daha fazla kanama ve yan etkilere de sebebiyet vermektedir.

Her iki tedavi yöntemi de, anne için ağrılı olabilir. Ağrı kesici ilaçların kullanılması ile ağrının biraz da olsa kontrol altına alınması sağlanabilir.  

Boş gebelik sebebinden dolayı kürtaj yaptırmak zorunda olan anne adaylarında, 1 veya 2 hafta içerisinde tekrar yumurtlama olur ve 1 ay sonra kadın yeniden adet görür. Bu adet kanamasından sonraki siklusdan itibaren, tekrar hamile olabilmesi için herhangi bir sakıncanın bulunması da söz konusu değildir.

38 Comments

 1. Boş gebelik nedir hocam.. ilki boş oldu 2. De bi oglumuz oldu sağlıklı normal doğum 3. Yine boş nedir sebebi nedir?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Tanı konmuş gebeliklerin %20’si düşük ile sonuçlanır. İlk trimesterde olan düşüklerin %50’si kromozomal problemlere bağlı olarak oluşan blighted ovum (anembriyonik gebelik=boş gebelik) nedeniyledir. Bazı gebeliklerde hamilelik kesesini meydana getiren zar ve plasenta gelişimi normal olarak tamamlanır. Ancak oluşan yapı içinde bebek izlenemez. Anembriyonik gebelik yani boş gebelik olarak adlandırılan bu tip gebeliklerde boş gebelik tanısı koymadan önce kesenin durumu, yapısı ve gelişimi izlenmeli ve bir süre beklenmelidir. Boş gebelik durumu herhangi bir belirti vermez. Anne adayları normal gebeler gibi bir hamilelik dönemi yaşarlar. Bunun tek belirtisi kesenin içindeki embriyonun ve kalp atışının izlenmemesidir.

   Gebe kadına böyle bir tanı konulursa, gebeliğin sonlandırılması gerekmektedir. Böyle bir durumu yaşayan kadınlar 1-2 ay içinde yeniden gebe kalmayı düşünebilir. Ancak öncelikle anne adayının ve babanın yumurta ve sperm kalitesini arttırmak adına beslenme ve uyku düzenlerine dikkat etmeleri, alkol ve sigaradan uzak kalmaları gerekir. Tekrarlayan boş gebelik vakalarında genetik problemleri ekarte etmek için yardımcı üreme yöntemlerine başvurulması ve size ve eşinize genetik analiz yapılması gerekir. Size önerim infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  • Filizçelik Reply

   Merhaba bende 4ay önce düşük yaptım kalp atışları yoktu sadece kesesi oluşmuş 3.ayımda düşük yaptım ne zaman hamile kalmam uygundur bu olay tekrarlar mı

 2. merhaba hocam. 23 eylül son adet tarihim. 30 ekimde dr a gittim ultrasonda gebelik gözükmedi dr geç döllenme olabileceğinii ayın 7sinde tekrar gelmemi soyledi. fakat benim ayın 30unda 1,2damla kadar kanamam olduğundan tekrar gittim.bu kez keseyi gördü ama boştu.düşük hapı verdi ve 12 kasımda tekrar gel bakalım ne olacak gelişmeyen gebelik olabilir dedi 🙁 şimdi günleri sayıyorum ve ümitleniyorm. acaba boşunamı ümitleniyorum :((

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   Öncelikle hayırlı olsun. Gebelik kesesinin ölçülmesi, gebelik yaşını belirlemede ya da gebeliğin kötü prognozunu öngörmede önemlidir. Son adet tarihinize göre daha ileri bir gebelik haftasında olabilirsiniz ancak embriyonun implantasyon zamanına göre de şu anda daha erken bir gebelik döneminde de olabilirsiniz. Konsepsiyon günü belirli olmadığından, ya da tesbiti pek mümkün olmadığından, gebelik haftası belirlenmesinde esas olarak son adet tarihi kullanılmaktadır. Ancak embriyonun kalp atışları saptandığında CRL ölçümü değerine göre son adet tarihiniz yeniden hesaplanacaktır. Böyle durumlarda hastalar kontrol ultrasonografi için yeniden çağrılırlar. Eğer gebelik kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmiş ise kalp atışları için beklenmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Eğer bu bulgular görülmemiş ise o zaman gebelik kesesinin gelişiminin takip edilmesi gerekmektedir. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6. gebelik haftasında görülebilmektedir. Ancak doğru bir teşhis koymak için aceleci davranmamak daha doğru olur. Çünkü anne adayının yumurtlama döneminin daha geç olabilir. Genellikle adet döngüsü düzensiz olan, yumurtlama düzeni değişik olan ya da son adet tarihini doğru olarak hatırlamayan kadınlarda bebeğin izlenmemesi ve kalp atışlarının duyulmasında da gecikmeler olabilir. Bu nedenle kontrol ultrasonografi yapılarak gebelik süreci takip edilmelidir.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. Merhaba bir süredir sizi takip ediyorum verdiğiniz bilgiler çok öğretici bende size bir soru sormak istiyorum ocak 2014te hamile olduğumu öğrendim 6 haftalik hamile olduğumu söyledi doktor subat ayinda düşük yaptım bebek gelişmemiş yada boş gebelik dediler normalde subat ayinda 10. haftada olmam gerekiyordu küretaj oldum daha sonra temmuz 2014 başında adet öncesi kistlerimden biri patlamış ve iç kanamam vardı sezeryan ameliyatla temizlendi ama hala cocuk istiyorum ama hamile kalamiyorum doktorum hormon testlerimi yapti ve sorunum olmadığını söyledi esimden spermiogram testi istedi fakat eşim testi yaptırmak istemiyor erkeklerde bisey olsa hiç cocugu olmaz diyor yanlış mı yoksa dogru mu bunu merak ediyorum yardımcı olursanız sevinirim birde ben vonwillebrand rahatsızlığım var sürekli kullandığım bir ilaç yok gerektiğinde faktör 8 kullanıyorum bunun hamile kalmama etkisi olabilir mi şimdiden çok teşekkür ederim lütfen bana yardım edin

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Çocuk sahibi olmak istediğinizde bizler sizleri birer çift olarak değerlendirmekteyiz. Eğer gebelik elde edilemiyor ise yada elde edilen gebelik sağlıksız ise bunda her iki tarafında etkisi olmaktadır. Spermin sayı, hareket ve morfolojik problemleri gebelik şansınızı azaltabilmekte ve bazen sağlıksız gebelik gelişimine neden olabilmektedir. Bahsetmiş olduğunuz hematolojik hastalığınız gebe kalmanıza ya da doğum yapmanıza engel değildir. Ancak özellikle sizin sağlığınız açısından bazı riskler olması nedeniyle gebe kalmadan önce ve gebeliğinizde hematoloji uzmanınızın yakın takibinde olmalısınız.
   Karın içi kanama kontrolü sağlanması amacıyla karın içi açık bir ameliyat geçirmiş olmanız ve daha önce bir kürtaj geçirmiş olmanız nedeniyle size rahim tüp filmi (HSG) çekilmesi uygun bir yaklaşımdır.
   Tanı konmuş gebeliklerin %20’si düşük ile sonuçlanır. İlk trimesterde olan düşüklerin %50’si kromozomal problemlere bağlı olarak oluşan blighted ovum (anembriyonik gebelik=boş gebelik) nedeniyledir. Bununla birlikte o gebeliğin oluşumunda etkili olan yumurtaların ve spermin yapısında bir anormallik olması ya da kalite düşüklüğü olması sebebiyle de boş gebelikler meydana gelebilmektedir. Bu nedenle risk almak istemiyorsanız sizin ve eşinizin karyotip analizine, spermiogram testinize ve yumurtalık rezervinize bakılmasında fayda bulunmaktadır. Sizde ve eşinizde herhangi bir genetik bozukluk olmadığı takdirde kalıtsal sonuçlar meydana gelmemesi nedeniyle tekrar bir boş gebelik yaşama ihtimaliniz oldukça azalır. Tekrarlayan boş gebelik durumlarında, genetik faktörlerden etkilenmemek için tüp bebek gibi yardımcı yöntemlere başvurulması gerekebilir.

   Saygılarımla,

   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. Merhaba hocam ekim10 son adet tarihim, şu anda 7 haftalık dün doktora gittim bana kesenin boş olduğunu 2 gün sonra kürtajla keseyi alalım dedi ben ilk defa duydum boş keseyi tabi ben çok kötü oldum bende bir hafta daha beklemek istediğimi söyledim yarın başka doktora gideceğim. Bir hafta öncesinde de kanamam olmuştu. Düşük tehlikesi var demişti progestan yazmıştı.ilaca devam etmemi söyledi madem bebeğin kalp atışları yok kese boş neden bana ilaca devam et dedi lütfen bana yardımcı olursanız çok sevinirim sizce biraz daha beklemelimiyim. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Tanı konmuş gebeliklerin %20’si düşük ile sonuçlanır. İlk trimesterde olan düşüklerin %50’si kromozomal problemlere bağlı olarak oluşan blighted ovum (anembriyonik gebelik=boş gebelik) nedeniyledir. Bazı gebeliklerde hamilelik kesesini meydana getiren zar ve plasenta gelişimi normal olarak tamamlanır. Ancak oluşan yapı içinde bebek izlenemez. Anembriyonik gebelik yani boş gebelik olarak adlandırılan bu tip gebeliklerde boş gebelik tanısı koymadan önce kesenin durumu, yapısı ve gelişimi izlenmeli ve bir süre beklenmelidir. Gebe kadına böyle bir tanı konulursa, gebeliğin sonlandırılması gerekmektedir. Böyle bir durumu yaşayan kadınlar 1-2 ay içinde yeniden gebe kalmayı düşünebilir. Boş gebeliğin temel sebebi kromozomal problemlerdir fakat bu durumun kromozomal olması genetik olduğu anlamına gelmez. Yalnızca o gebeliğin oluşumunda etkili olan yumurta ve spermin yapısında anormallik olması ya da kalitsinin düşük olması, progesteron hormonunun düşük olması anlamına gelir. Öncelikle anne adayının ve babanın yumurta ve sperm kalitesini arttırmak adına beslenme ve uyku düzenlerine dikkat etmeleri, alkol ve sigaradan uzak kalmaları gerekir. Boş gebelikte tekrarlama gibi bir sorunla genel olarak karşılaşılmaz. Anne ve babada herhangi bir genetik bozukluk olmadığı takdirde kalıtsal sonuçlar da meydana getirmemektedir. Tekrarlayan boş gebelik vakalarında ise genetik problemleri ekarte etmek için yardımcı üreme yöntemlerine başvurulması ve size ve eşinize genetik analiz yapılması gerekebilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • merhaba hocam nisan 11 son adet tarihim adetlerimde 4 veya 5 gün gecikmelerin oluyordu adet gününde test yaptim pozitif çıktı keseyi görene kadar değerlerim normal artış gösterdi doktor iki hafta sonra gel kalp atisina ve bebeğe bakacagim dedi bugün gittim kesenin icinde nokta kadar birsey var ancak bebek veya değildir diyemem dedi kalp atisi duymadı iki hafta onceki kese büyüklüğüne bakarak daha 5 haftalık olarak gördü o yuzden bir hafta sonra istedi çok tedirginim acaba bos gebelik olma ihtimali ne kadar teşekkür ederim

  • Mrb lütfen bana ulaşır mısınız acil soru sormam lazım lütfen yardımcı olun allah için Bahar özgür aslan facden ulaşın bana

 5. Merhaba hocam bende aşılama yaptırdım ve betahcg tahlili 1,57 çıktı çok sevindim kese rahime yerleşmiş onuda gördük ama 2gun geçti tekrar tahli, yaptırdım bu sefer 1,20 ye düştü dr tekrar ultra sonla bakmadı hapı bırakırdı ve kan aman olunca parça düşer onu bize getir tahlil yaptiralim dedi sizce bidahaki aşılamaya gerek varmı dr yapalim dedi ve yine ayniseylri yaşamam mumkun mu?

  • Bülent Tıraş Reply

   erhaba,

   Gebelik testi değerlerinizi sanıyorum yanlış yazmışsınız. Zira ultrasonda gebelik kesesi görüldüğünden bahsetmişsiniz. Sonrasında gebelik testi değerinizde düşem olması nedeniylede ilaç kullanımınıza son verilmiş ve spontan olarak düşük sürecine bırakılmışsınız. Tanı almış gebeliklerin %15- 20’ si düşükle sonuçlanmaktadır. Düşüklerin %80’inden fazlası gebeliğin ilk 3 ayında meydana gelir. En fazla risk ise ilk 8 haftada olup, gebelik haftası ilerledikçe düşük olma olasılığı da giderek azalmaktadır. Bir kez düşük yapan bir kadının sonraki gebeliğinde tekrar düşük yapma riski %20’dir. Fetüse ait kromozomal bozukluklar, gebeliğin erken döneminde kullanılan bazı ilaçlar, gebeliğin erken dönemlerinde yüksek dozlarda X-Ray maruziyeti, rahimde doğuştan gelen şekil bozuklukları, myomlar, bazı bağışıklık sistemi hastalıkları, bazı endokrin hastalıklar(guatr, diabet), bazı sistemik hastalıklar(kalp ve böbrek hastalıkları, hipertansiyon), çoğul gebelikler, rahim ağzı yetmezliği, gebelikte annede görülen bazı enfeksiyonlar, rahim içindeki sineşiler, sigara, alkol, kan uyuşmazlığı, plasentasyon anomalileri düşüğe neden olabilmektedir. Bu açıdan araştırılmanız gerekebilir.

   Aşılama yöntemi ile elde edebileceğiniz şans %10-15’ dir. Tüp bebek tedavisi ise optimal koşullarda size %60 oranında gebelik sağlamaktadır. Ancak bu tedavi şekilleri seçilmeden önce bayanın yumurtalık rezervinin, rahim ve tüplerinin durumunun ve erkeğin sperm analizinin çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Size önerim alanında deneyimli infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almanızdır. Yardımcı üreme tedavisinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 6. Merhaba hocam 16 kasım 2015 te banada boş gebelik teshisi konuldu ilk gebeligim olduğu için ilac yoluyla gebeligi sonlandirdik ilaci 21 kasimda kullandim 1 hafta oluyo toparlamam doktorum beklemeye gerek yok dedi ccok istiyorum bidaba gebe kalmayi ama endiselerim var tekrarlarmi diye ve beklememe gerek varmi sizce hocam bi daha bu bos gebeligi tekrarlama olasiligi % kactr. Simdiden teşekkür ederim iyi calismalar dilerim.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Tanı konmuş gebeliklerin %20’si düşük ile sonuçlanır. İlk trimesterde olan düşüklerin %50’si kromozomal problemlere bağlı olarak oluşan blighted ovum (anembriyonik gebelik=boş gebelik) nedeniyledir. Bazı gebeliklerde hamilelik kesesini meydana getiren zar ve plasenta gelişimi normal olarak tamamlanır. Ancak oluşan yapı içinde bebek izlenemez. Anembriyonik gebelik yani boş gebelik olarak adlandırılan bu tip gebeliklerde boş gebelik tanısı koymadan önce kesenin durumu, yapısı ve gelişimi izlenmeli ve bir süre beklenmelidir. Gebe kadına böyle bir tanı konulursa, gebeliğin sonlandırılması gerekmektedir. Böyle bir durumu yaşayan kadınlar 1-2 ay içinde yeniden gebe kalmayı düşünebilir. Boş gebeliğin temel sebebi kromozomal problemlerdir fakat bu durumun kromozomal olması genetik olduğu anlamına gelmez. Yalnızca o gebeliğin oluşumunda etkili olan yumurta ve spermin yapısında anormallik olması ya da kalitsinin düşük olması, progesteron hormonunun düşük olması anlamına gelir. Öncelikle anne adayının ve babanın yumurta ve sperm kalitesini arttırmak adına beslenme ve uyku düzenlerine dikkat etmeleri, alkol ve sigaradan uzak kalmaları gerekir. Boş gebelikte tekrarlama gibi bir sorunla genel olarak karşılaşılmaz. Anne ve babada herhangi bir genetik bozukluk olmadığı takdirde kalıtsal sonuçlar da meydana getirmemektedir. Tekrarlayan boş gebelik vakalarında ise genetik problemleri ekarte etmek için yardımcı üreme yöntemlerine başvurulması ve size ve eşinize genetik analiz yapılması gerekebilir. Size önerim infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 7. yasmin alan Reply

  Benim kasik ağrılarım çok oluyodu doktora gittim bana hamile olduğumu keseyi gördüğünü söyledi. Ve kan testi istedi kan testini verdim negatif çıktı sonucum hamile olmadığımı su kesesi olduğunu söyledi adetten sonra bidaha gel dedi ama bu ay adet günüm bir hafta geçti ne yapmam gerekir?

 8. asiye emir Reply

  Merhaba hocam ben 7 haftalik hamileyim kan ve idrar tahlillinde gebe oldugumu ogrendim bugün doktora gittim kese var ama icerinde bebek gözükmüyor dedi 10 gün sonra tekrar gel dedi ve ilac yazdi bos gebelikten cok korkuyorum

 9. Merhaba hocam. 3 gun once dr muayenemde bos gebelik teshisi kondu bana. 6. Haftadaki ultrasonumde hersey normal bi sekilde ilerliyordu. Yanliz 9. Ayda dr um gebeligin ilerlemedigi kesenin gayet ii gelistigi fakat bebegin buyumedigi kesenin bos oldugunu soledi. Bu bahsedilen bos gebeligin ilerleme asamalarina uyuyomu? 1 hafta bekleme suresindeyim suan. Eger kendiliginden dusmezse kurtaj olucakmisin. Ve ben polikistik over hastasiyim ve 15 kilo fazla ile hamile kaldim.
  Bu dusumlarin bos kese ile bi iliskisi varmidir acaba ?
  Simdiden tesekkur ederim.

 10. DokTor bey merhaba 2 gün önce kan degerim 421.45 çıktı 2 gün sonra tekrarladigim testin sonucu da aynı boş gebelik mi yaşıyorum acaba ??

 11. Merhaba
  Benim bir sene önce 27haftalıkken bebeğim oldu.Sağ doğdu bir ay yaşadı sonra kayettim.Şimdi tekrar gebeyim 5haftalık fakat lekelenmelerim oluyo.dr progestan verdi.Ultrasonda kese göründü fakat bebek görünmedi.Cok tedirginim boş gebelikmi acaba.Ne yapmam lazım teşekkürler

 12. Merhaba
  Ben son adet tarihime gore 10 haftalik fakat hamileyim fakat iki defa gittigim kontrollerimde ultrasyonda bebegin kucuk oldugu ve goremediklerini soylediler son kontrolumde bebek kesesi ve plesantasi normal fakat bebegi goremediklerini bebegin daha kucuk 4 veya 5 haftalik oldugunu o yuzden goremediklerini soylediler 4 hafta sonra tekrar randevum var eger kanamam olursa gitmem gerektigi soylendi ve aklima ilk gelen bos gebelik oldu sizcede olabilir mi simdiden tskler

 13. Merhaba ben sizden boş gebelik hakkinda bilgi almak istiyorum bebeğin kesesi var ama kendi gözükmüyor

  • Merhaba,
   Tanı konmuş gebeliklerin %20’si düşük ile sonuçlanır. Bazı gebeliklerde hamilelik kesesini meydana getiren zar ve plasenta gelişimi normal olarak tamamlanır. Ancak oluşan yapı içinde bebek izlenemez. Anembriyonik gebelik yani boş gebelik olarak adlandırılan bu tip gebeliklerde boş gebelik tanısı koymadan önce kesenin durumu, yapısı ve gelişimi izlenmeli ve bir süre beklenmelidir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir. Gebe kadına böyle bir tanı konulursa, gebeliğin sonlandırılması gerekmektedir. Böyle bir durumu yaşayan kadınlar 1-2 ay içinde yeniden gebe kalmayı düşünebilir. Boş gebeliğin temel sebebi kromozomal problemlerdir fakat bu durumun kromozomal olması genetik olduğu anlamına gelmez. Yalnızca o gebeliğin oluşumunda etkili olan yumurta ve spermin yapısında anormallik olması ya da kalitesinin düşük olması anlamına gelir. Her yaş grubunda boş gebelik olabilmekle birlikte yaş ilerledikçe bu tip gebeliklerin sıklığında artış olmaktadır. Anne adayının ve babanın yumurta ve sperm kalitesini arttırmak adına beslenme ve uyku düzenlerine dikkat etmeleri, alkol ve sigaradan uzak kalmaları, antioksidan içeren ilaçlar kullanmaları önerilmektedir. Boş gebelikte tekrarlama gibi bir sorunla genel olarak karşılaşılmaz. Anne ve babada herhangi bir genetik bozukluk olmadığı takdirde kalıtsal sonuçlar da meydana getirmemektedir. Tekrarlayan boş gebelik vakalarında ise genetik problemleri ekarte etmek için yardımcı üreme yöntemlerine başvurulması ve size ve eşinize genetik analiz yapılması gerekebilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 14. Merhaba benim sorun olacaktı ben 6hafta 1günlükken doktora gittim kese boyutu 11×14mm crl 4.5 mm çıktı doktorum bebek gelişmemiş kürtaj yapalım bir başka doktor kese küçük bebek oluşabilir dedi ve bekleneni söyledi siz ne önerirsiniz hiçbir kanamamda yok crl çıkması bebek oluşmaya başladığını göstermez mi

 15. Merhaba hocam 6 haftalik hamileyim doktora gittigimde keseyi gordugunu embriyoyu goremedigini soyledi ultrasonigrafiye yonlendirdi alttan muayene oldum ordada ayni seyi soylediler ayrica idrar kulturu sonuclarimda enfeksiyon cikti doktor 3 gun sonra gel tekrar ultrasonla bakalim bos gebelik olabilir dedi sizin dusunceleriniz nedir bu konuda bilgi verebilirmisiniz tesekkurler

 16. Bende hamileyim ama ben suna anlamadım doktor benim ilk hamile kaldığımı öğrendim de29.10.2016 gidimde 133.98 çıktı deyerim bu 02.11.2016 gitigimde 450.68 çıktı deyerim bu 08.11.2016 gitdigimde 320.44 çıktı deyerim bu 15.11.2016 gitdigimde 459
  78 deyerim bu 15.1.2016 gitdigimde 412.85 cikti bu deyerlerim ben buna hiç bir anlam getiremedim bir açıklama yaparmisiniz

 17. Merhaba Bülent bey,
  Eylül ayında tüp bebek için tedaviye başladım. Opu işleminde 16 yumurta elde edildi. Bunların 11i döllendi ve blastokist embriyo haline geldi hepsi en iyi kalitede denildi. Hemen o ay 1 tane embriyo transferim oldu ve kalan 10 embriyo donduruldu. Fakat kimyasal gebelik oluştu ve bhcg değeri düştü kese görünmeden gebelik sonlandı. Daha sonra 1 adet geçirdim ve dondurulmuş embriyo transferi için tekrar estrofem başladım bu sefer 2 tane transfer edildi. Kesesini gördük 5+2 de boyutunu beğendi doktorum be 2 kaçta sonra kalp atışlarını dinlemek için çağırdı. Geçtiğimiz hafta gittiğimizde ise kese 7 haftaya uyumluydu fakat içinde embriyo gelişmemişti bir başka görüntüleme merkezine doppler kontrolüne gittim fakat onlarda aynısını söyledi keee boştu. Cuma günü kürtajla gebeliği sonlandırdık. Şimdi merak ettiğim kalan donmuş 6 embriyom var ve 2 ay sonda tekrar transfer edilebilirmiş ama korktuğumuz o embriyolarına sağlıksız olmaları yönünde. Sizce de 10 embriyonun 10uda sağlıksız olabilir mi aynı ay toplanan? Ve dondurulmuş embriyolara genetik test yapılır mı? Siz bu tarz şeyleri yaşayan hastalarınıza ne yapmasını öneriyorsunuz? Bu arada kan pıhtılaşmaya yatkınlığım olduğu söylendi ve 2 transferimde de 0.6 lık cleaxan kullandım.
  Cevaplarsanız çok sevinirim, saygılarımla..

 18. İyi günler hocam. İki düşük yaşadm ikiside 8 haftalık.. üçüncü gebeliğimde pıhtı sorumdan dolayı kan sulandırıcı iğne ve coraspirin kullandm..son adet tarihim 21.12.2016 .. 8. Haftada boş gebelik olduğunu söylediler ancak beklememi söylediler.. diğer doktorm ise ne zamn istersen alalm dediler.. beklemeli miyim sizce..

 19. Ayla çınar Reply

  Merhaba hocam son adet tarihim 17 ocak doktora gittim 5 haftalik ama sadece bos kese oldugunu soyledi ve boyle haftaya tekrar gelmemi ve boyle devam ederse gebeliği sonlandirmasi gerektiğini soyledi ne yapmalıyım sizce biraz daha beklemeli miyim?lutfen cevap verin

 20. Zeynep arıcı Reply

  23 aralık 2016 son adet dönemim şuan 8 haftalık kalp atışı yok kürtajmı

 21. Tuğba usta Reply

  Merhaba hocam geçen sene önce dış gebelik tanısı konuldu ve kürtaj yapılıp iğne vurulacak dedikten sonra başka bir doktora gittim yapılan muayene sonucu kürtaja uygun olmadığım bir kaç gün takip edilmem gerektiği söylendi ardından iğne vurulmasına karar verildi. İğnenin yapılacağı gün kese görüldü ve boş gebelik olduğu söylendi düşük yaptım. Bu sene de gebelik söz konusuydu. Düşük önleyici iğne ve progestan hap verildi hapı vajinal yoldan aldıktan sonra leke geldi sonrasında değerler düşmeye başladı ve sonuç yine düşük. Ancak kesenin görüleceği bir düzeyde değildi değerlerim. Erken kayıp dediler adına peki bunun sebebi nedir? Test yaptırmam gerekliyse hangi testlerı yaptırmalıyım? teşekkürler

 22. Mrb hocam bir yıl önce 2 boş gebelik yaşadım şimdi 8haftalik hamileyim Dr. Göründüm kalp atışı yok dedi bir hafta bekliyelim olmazsa kürtajla alırız dedi napabilirim hocam 😞

 23. Merabalar hocam son adt tarihim 7 nisan ilk gittiğimde kan tahlili yaptık 4 haftalık hamile oldupumu öprendim 6 . Haftada tekrar gittim yani dün kese var ama bebek çok küçük kalp atışlarını göremiyorm dedi ve kese olması gerektiği yerde değil sağ tarafta bir damara yakın yerdeymiş hftaya tekrar gel kontrol edelim dedi ne yapmam gerekiyor acaba bilgi verirmisiniz eğer haftayada kalp atışlarını duynazlar ve kese yerine gelmezse alıcaklarını söylediler

 24. Hocam benim daha önce bir düştüğüm birde boş gebeliğin olmuştu 3.gebeliğimde pıhtılaşma sorunu anlaşılınca iğne kullandım ve sağlıklıdır gebelik yaşadım 7 yıl sonra şuan yine hamileyim ilköğrendiğimde bhcg 243 tü sn adet tarihim 8 hazirandı ben 8 temmuzda baktım Dr cleksan başlattı 10 gün sonra gel dedi bugün gittiğimde son adet tarihine göre 6 haftalık olması gerekirken ultrason 4 ün sonu gibi görünüyor Dr 10 sonra tekrar kalp atışı için bakarız dedi.Acaba geç döllenme mi yoksa boş gebelikmi bu arada adetleri 28 gün iken birkaç aydır düzensiz seyretmekteyken ve 26 güne kadar geldi bu durumda geç döllenme olur mu?teşekkür ederim

 25. Merhabalar,
  5.haftada crl 0.27cm olarak gözüküyor. Doktor kese var ama bebek gözükmüyor çok minik bir şey görünüyor dedi. Crl değerinde haftaya göre problem mi var boş gebelik midir?

 26. Son adet tarihine göre 11 haftalık hamileyim ama bebeğin kalp atışı gözlenmiyor malesef. Hafif bir lekelenme dışında hiç bir şeyim yok. Gebeliğin kendi kendine sonlanmasini bekliyorum ilerleyen zamanlarda bu bekleyişin bana zararı olabilir mi?

 27. Mrb hocam ben 2 dusukten sonra gerekli butun talileri yaptirdim uzmanlar iyi dediler sıkıntı yok dediler ondan sonra 2 dusuk daha yaptim biyotin eksikliği var biyotin eksikliginden tedavi oldum şuan 4 ,5 aylik gebeyim boş gebelik olduğu ortaya çiktı nedeni ne olabilir bu durumda cocuk sahibi olabilme şansım varmı ki varsa kürtajdan ne kadar sure sonra gebelik duşüne bilirim

 28. hocam 7 haftalık hamileyim ama boş gebelik tanısı konuldu ama doktora 1 hafta daha beklememiz gerektiğini söyledi sizce 1 hafta sonra kalp atışı ve embriyo görme ihtimali varmıdır ümitlenmelimiyim

Write A Comment