1. Çalışan bir anne adayı gebeliğini ne kadar erteleyebilir?

Kadınların doğurganlık yetileri 35 yaşından sonra azalmaktadır. Bu sebeple çalışan annelerin sınırı yok yüksek tutmamaları gerekir. 35 yaşından sonra çocuk sahibi olmak hem doğal yöntemlerle hem de tüp bebek gibi yöntemlerle zorlaşmaya başlar.

2. Çalışma koşulları bana ya da bebeğime zarar verir mi?

İş yerinin çalışma şartları ne kadar zor ve ağır olursa olsun her anne adayı yasal hakları ile korunmaktadır. Gebe anne adaylarının izinleri ve istirahat hakları vardır. İş yerlerinin büyük bir kısmı bu hakları görmezden gelebilse de anne adayının kendi haklarını iyi bir şekilde bilmesi ve hakkını alması önemlidir. Bedensel ya da ruhsal olarak ağır ve stresli işler erken doğum riskinin artmasına yol açabilir. Bu şartlarda çalışan anne adaylarının doğum öncesi izinlerini doğum sonrasına ertelemeden kullanmaları önem teşkil eder.

3. Bebek beklendiği iş yerine ne zaman bildirilmelidir?

Anne adaylarından bazıları iş yerinde herhangi bir sorun çıkmaması adına patronlarına gebe olduklarını söylemezler. Ancak gebeliğin erken haftalarında anne adaylarının çok fazla dinlenmeye ihtiyaçları olacağından olabildiğince erken şekilde durumu bildirmeleri önemlidir.

4. İş yerindeki bilgisayarlar ya da elektronik cihazlar bebeğimi etkiler mi?

Oldukça teknolojik bir devirde yaşadığımız için bütün işler, bilgisayarlar ve diğer elektronik aletler üzerinden yürütülmektedir. Birçok cihaz, gebelik döneminde herhangi bir soruna yol açmaz ve güvenlidir. Ancak günlük hayatta rutin olarak kullanılmayan bazı cihazlar, gebelik için olumsuz etkilere sahip olabilir. Buna iş yerine girilirken altından geçilen arama cihazı da dâhildir. Gene de anne adayları tedbiri elden bırakmamalı ve cep telefonları ile vaktinden uzun zaman geçirmemeli, bilgisayar ekranlarına filtre takmalıdır.

5. Çalışırken beslenme düzenimi nasıl ayarlamalıyım?

Çalışan anne adayları ister istemez beslenme düzenlerinde istedikleri verimi sağlayamazlar. Bunun sebebi sabah aceleci bir şekilde beslenmeleri, öğle tatilinde şirketin verdiği yemekleri tüketmeleri, akşam da kendilerine sağlıklı bir yemek yapamayacak kadar yorgun olmalarından kaynaklıdır.  Ancak gebelik döneminde sağlıklı beslenmek önemlidir. Bu sebeple de sabah biraz daha erken kalkmak ve kahvaltı etmek, öğle yemeklerinde mutlaka yanında meyve götürmek, akşam yemekleri için de eşten yardım istemek önemlidir.

6. İş yerinde istirahat edebilir miyim?

İş yerinde istirahat yasal olarak mümkündür. Eğer servis varsa, işe servisle gidip gelmek ve öğle saatlerinde dinlenmek önemlidir. Bunun dışında sürekli oturarak çalışmak durumunda iseniz iki saatte bir ofis içi yürüyüşler yaparak bacaklarınızı açmanız gerekir.

7. Araba kullanmayı ne zaman bırakmalıyım?

İş yerine varsa servis ile gitmek daha doğru olacaktır. Fakat şahsi arabanız var ise, gebeliğin her sürecinde emniyet kemeri takmak, rahat ayakkabılar giymek önemlidir. Gebeliğin ikinci yarısından sonra ise ane adayları yavaş yavaş araba kullanmayı bırakmalıdır. Tenha ve kısa yollarda yolculuk etmeli, daha uzun yollarda ise farklı alternatifler bulmalıdır. Gebeliğin 32. Haftasından sonra ise kısa mesafelerde de araba kullanımı sonlandırılmalıdır.

8. Doğum öncesi iznine ne zaman çıkabilirim?

Yasal olarak doğum izni, tekil gebeliklerde 32. Haftadan itibaren alınabilir. İkiz gebeliklerde ise 30 haftadan itibaren izin kullanılabilir. Şayet anne adayı kendini iyi hissediyor ve doktorundan izin alıyor ise 32. Ve 37. Haftalarda da izin kullanılabilir. Böylece kalan izni bebek doğduktan sonra kullanmaya devam edebilir.

9. İşte çalışmaya ne zaman başlamalıyım?

Doktorunuzun talimatları ile sezaryen ya da normal doğumdan sonra 6. Haftada bi kontrol yapılır. Şayet bu kontrol normal ise iş yaşantınıza geri dönebilirsiniz.  Süt iznini toplu kullanan, doğum öncesinden alacağı izni olan ve yasal 6 ay ücretsiz izin hakkını kullanan anne adayları ise bu izinlerini tamamladıktan sonra işe dönebilirler

Write A Comment