Rahim içindeki dokunun gebelik gerçekleşmediğinde, adet kanaması şeklinde dışarıya atılması söz konusu olur. Bu doku yani endometrium normalde rahim içinde olur. Ancak bu dokunun rahim dışına yerleşmesi halinde, endometriozis hastalığı meydana gelir. Bu rahatsızlık üreme çağında olan kadınlarda görülmektedir. Hastalık yumurtalıklarda, tüplerde, bağırsak yüzeyinde, döl yatağında, karın zarı üzerinde, rahim arkasında olan boşlukta, vajenle bağırsağın son bölümünde görülebilir. Fakat en sık görüldüğü alan yumurtalıklardır. Burada meydana gelen oluşumlara çikolata kisti adı verilir. Bu her 10 kadından ikisini etkileyebilir.

Bu kistlerin içeriği aynı rahim içi dokusu gibi her ay kalınlaşır ve dökülür. Bu zaman içinde kistin içeriğindeki sıvının koyu kahverengi, aynı erimiş çikolatayı andırması nedeniyle bu isimle anılmaktadır. Bu durum zaman içinde çevre dokularda tahrişlere ve yapışıklıklara neden olur. Kadınlarda özellikle adet döneminde şiddetli ağrılar meydana gelmeye başlar. Bununla birlikte hastalarda başka etkilere neden olabilir.

Çikolata kistinin belirtileri nelerdir?

 1. Adet öncesinde başlayan ve adet sırasında belirgin hale gelen ağrı
 2. Yorgunluk ve sırta vuran ağrı
 3. Adet sırasında kabızlık ya da ishal görülmesi
 4. Bağırsak hareketlerinde düzensizlik olması
 5. Belde ve kasık bölgesinde ağrı
 6. Cinsel ilişki sırasında ağrı
 7. Bacakları etkileyen ağrı
 8. Gebe kalamama
 9. Bulantı ve kusma etkisi
 10. İdrar ve dışkıda kan görülmesi
 11. Sıkça idrara çıkma

Bu belirtiler herkeste farklı olabilir. Bazı hastalarda etkiler hafif olurken, bazılarında ağır olabilir. Bazı hasta gruplarında ise, çikolata kistinin belirtileri görülmeyebilir.

Çikolata Kisti İle İlgili En Çok Merak Edilen 8 Soru

1- Çikolata kisti tanısı nasıl konur?

 • Kadınlarda ağrı, gebe kalmakta zorlanma ya da gebe kalamama, adezyon yani yapışıklık gibi belirtilerin bir ya da bir kaçının bir arada olmasında, çikolata kistinin olduğu hakkında şüphe duyulması gerekir. Kadınlara uygulanacak kan testleri, vajinal ultrasonografi ve jinekolojik muayeneyle çikolata kistleri değerlendirilir.
 • Kandaki tümör markeri CA-125 seviyesindeki yükselme endometriozis hastalığına işaret edebilir. Ancak sadece bu tespit, hastalığın tanısını koymaya yeterli olmaz. Fakat diğer belirtilerinde olması halinde, şüphe duyulan tanıyı destekleyen bir bulgu olarak kabul edilebilir. Kadına uygulanan vajinal ultrasonografi sırasında çikolata kistinin tipik görünümüyle tanı konulabilir. Ancak çikolata kistine kesin tanı koymak için, laparoskopiyle çıkarılan kiste yapılan patoloji sonuçlarının değerlendirilmesi gerekir.
 • Bazı kadınlarda ise çikolata kisti olsa da, herhangi bir belirti olmadan gelişme gösterdiğinden, kistler kadının rutin jinekolojik muayenesinde ya da yumurtalık kisti için yapılan cerrahi girişimde belirlenebilir.

2-Çikolata kisti niçin ağrıya neden olur?

Kistler nedeniyle oluşan ağrılar farklı etkenler nedeniyle oluşabilir:

 • Rahmin iç dokusu endometriumun rahim dışında bir alanda yerleşmesi ile meydana gelen hastalık odaklarındaki kanamalar yüzünden meydana gelen iltihabik reaksiyonlar ağrı sebebi olabilir.
 • Adet kanamasında meydana gelen ve uygulanan ilaç tedavisine olumlu yanıt göstermeyen çok şiddetli adet sancıları bu alanlardaki iltihabik reaksiyonlardan kaynaklanır.
 • Bu ağrılar çikolata kistlerinde olan odakların kanaması sonucunda meydana gelen atıkların, çevrede olan organ ve dokular arasında yapışıklığa yani adezyona sebep olmasıyla oluşabilir.
  Cinsel ilişkide olan derin ağrılar ve kronik pelvik ağrılarının oluşma sebebi de, bu yapışıklıklar nedeniyledir.

3- Çikolata kisti gebe kalmaya engel ve kısırlığa sebep olur mu?          

Kadınların gebe kalamaması ya da infertilite ( kısırlık ) ya da adet düzensizliği yaşaması gibi sorunların altında çoğunlukla çikolata kistleri etkili olur. Hastalık odaklarının sebep olduğu kanamayla geriye kalan artıkların meydana getirdiği yapışıklıklar, fallop tüplerinde tıkanmaya ya da bu tüplerin saçaklarının fonksiyonunun bozulmasına neden olabilir. Bu sebeple overden salınan yumurta hücresinin fallop tüplerine girmesi mümkün olmaz ya da tüplere girmiş olsa bile tıkanan tüpte ilerlemesi olanaksız hale gelir. Bu açıdan kadınlarda kısırlık gelişimi söz konusu olabilir. Kadınlarda olan kısırlık sebepleri arasında en yaygın olanı çikolata kistlerinin oluşmasıdır.

4- Çikolata kistinin oluşması önlenebilir mi?

Çikolata kistinin oluşumunun önlenmesinin mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Bu kistlerin oluşumuyla ilgili beslenme şeklinin, herhangi bir gıdanın ya da fazla kilonun herhangi bir alakası olduğu belirlenememektedir. Bunların oluşumunda daha çok kadının genetik özellikleri ön plana çıkmaktadır. Bunun yanında sigara kullanımının da, çikolata kistinin oluşumunda riski arttırıcı bir etken olduğu kabul edilmektedir. Fakat bütün bunlara rağmen, bu hastalığın altında yatan etkenler hakkında, oluşumuyla ilgili net bilgiler yoktur. Bu açıdan çikolata kisti, teoriler hastalığı olarak tanımlanır. Bunun hakkında en fazla kabul gören teori, adet kanaması sırasında kanın geriye akması ve rahim içi dokusunun hücrelerinin karın boşluğunda herhangi bir yerde tutunması ve bu alanlarda gelişmesidir.

5Çikolata kistinin oluşması engellenebilir mi?

Çikolata kistinin oluşması önlenemez. Ancak kadının yaşamında olan doğal süreçler olan, gebelik ve menopoz dönemleri çikolata kistinin engellenmesini sağlayabilir. Kistlerde hafif geçen ilk evrelerde, hastalar için hormonal tedaviler uygulanır. İlerlemiş evrelerde ise, cerrahi tedavi gerekli hale gelebilir. Cerrahi tedaviden sonra kadınların yaşı dikkate alınarak, 6 ayla bir yıl arasında doğal olarak gebe kalması beklenebilir. Bu gerçekleşmediğinde, yardımcı üreme yöntemlerinin uygulanması tavsiye edilir. Kadınlardan cerrahiyle çıkarılan çikolata kisti büyük boyda olduğunda, özellikle yumurta kapasitesinde azalmaya neden olabilir. Bu yüzden kadınlarda aşılama tedavisi gibi yöntemlerin başarılı olmadığında, tüp bebek tedavisinin uygulanması tavsiye edilir.

6Adet dönemindeki ağrıların çikolata kistinden olduğu nasıl anlaşılabilir?

Adet dönemi sancıları çoğu kadının en büyük sorunlarından biridir. Bu sancıların büyük bölümünde altta yatan etkenin çikolata kisti olma olasılığı bulunmaktadır. Ancak her şiddetli sancısı şiddetli olan kadının çikolata kistinin olduğuna, kesin olarak karar verilemez. Burada kadınlar açısından belirgin olabilecek detay, kist yüzünden adet sancılarının olması halinde, bu ağrının ağrı kesici ilaçlara olumlu yanıt vermediğidir. Normal olarak adet sancısının ilaç tedavisinden sonra geçmesi gerekir. Ağrıların şiddetli olmasında, işe gitmeyi bile engellemesi halinde, günlük faaliyetlerin yapılmasını engellemesi, yaşam konforunu bozacak düzeyde olması gibi etkenler bulunuyorsa, kadının çikolata kisti açısından değerlendirilmesi tavsiye edilir.

7-Çikolata kistinin hamilelik üzerindeki olumsuz etkileri nedir?

 • Fallop tüplerinin tıkanmasına neden olabilirler
 • Çikolata kistinden salgılanan bazı hormonlar ve maddeler yüzünden, tüplerin fonksiyon bozuklukları meydana gelebilir.
 • Döllenmiş olan yumurtanın rahim içine yerleşmesine engel olabilirler

Kadınların çikolata kisti olmasına rağmen hamile kalması halinde, önceden var olan çikolata kistlerinin gebelikte büyüme eğilimi göstermesi mümkün olduğu gibi, mevcut boyutları değişmeden kalabilir. Çikolata kistlerin gebelik döneminde büyümesi ilk üç ay içinde gözlenebilir. Hamileliğin ilerleyen zamanlarında olumsuz etkileri olmayan çikolata kistlerini, gebeliğin ilk dönemlerinde düşük yapmaya neden olması mümkündür.

8-Çikolata kisti yumurtalıkların alınmasını gerektirir mi?

Çikolata kisti kadınlarda tek yumurtalığı etkileyebileceği gibi, nadiren her iki yumurtalıkta etkili olabilir. Yumurtalığın hangisi etkilenirse, işlevi bozulur, içinde olan sağlam doku azalır ya da yumurtalık kapasitesi etkilenir. Bu yüzden çikolata kisti kadında kısırlık nedeni olabilir. Yumurtalıklardaki folikül oluşumunu olumsuz yönde etkileyen kistler, hormonal düzensizliklere neden olur. Embriyonun hem sağlıklı gelişimini, hem de embriyonun yerleşimini olumsuz etkileyen endometrium, kadında bağışıklık sisteminde farklılıklara neden olup, rahmin yumurtayı reddetmesinde etkili olur. Bu etki hastalıklı dokuların salgıladığı bazı kimyasallar nedeniyle olur. Bu etkilerine rağmen yumurtalıkların alınması, çok büyümüş kistlerin olmasında ve çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlarda düşünülebilir.

59 Comments

 1. zehra bilge Reply

  İyi geceler hocam, bende sağ yumurtalıkta 9 cm çapında çikolata kisti var. Birçok doktora gittim sonuç ameliyat dediler ve bu ameliyat ı sakarya da yapabilen sadece bir doktor varmış bir profesör. Ama kendisine ulaşamadım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Çikolata kistleri (endometriyoma) rahmin endometrium tabakasının yumurtalıklar üzerinde bulunması ve kistleşmesi sonucunda oluşur. İçerisi genellikle kahverengi koyu bir sıvı ile doludur bu yüzden çikolata kisti adı verilmiştir. Genellikle etraf dokulara, tüplere, barsaklara yapışık olarak izlenirler. Sürekli kasık ağrısı, ilişki sırasında ağrı, infertilite, adet zamanı aşırı sancı şikayeti olan kişilerde endometriozisten şüphelenilir. Fakat endometriozis olan kişinin hiçbir şikayeti de olmayabilir. Endometriomalar genel olarak ilaç tedavisiyle geçmezler, sadece kontrol altında tutulabilirler. Tedavi olsanız bile ileride tekrarlama riski her kist gibi endometriomada da vardır. Endometriozisin kesin kalıcı bir tedavisi yoktur. Uygulanan tedavilerin başlıca amacı ağrıyı gidermektir. Bu amaçla tıbbi ve cerrahi tedaviler uygulanabilir. Hiçbir şikayeti olmayan veya çok az şikayeti olan hastalar veya menopoz dönemine yakın hastalar tedavi verilmeden de izlenebilir. Yaşınızı, yumurtalık rezervinizi, çocuk isteminiz olup olmadığını paylaşmamışsınız. Ancak bu kist açısından ameliyat önerilmesi durumunda infertilite ile uğraşan bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanızı öneririm. Çünkü bu tip kist cerrahileri yumurtalık rezervinizin azalmasına ve karın içinde yaygın yapışıklıkların olmasına ve ilerde çocuk sahibi olmanızda bazı zorluklara neden olabilir.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  • Fatma Zengin Reply

   Merhaba hocam ben 18 yaşındayım ve doktor yumurtaliklarimda 5 cmlik kist oldugunu söyledi her ay inanılmaz şekilde ağrı çekiyorum doğum kontrol hapı verdi bu hap sayesinde erir mi yoksa ameliyat gerekir mi

 2. İyi geceler hocam ben üç kez çikolata kisti ameliyatı oldum ve açık amaliyat ama agrilarim tekrar basladi bendeki kistler karın duvarında gormedigim üniversite hastanesi kalmadı ama hala bir sonuç alamadık lütfen bana yardımcı olun

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Endometriozis rahim iç tabakasının yani endometrium tabakasının rahim dışında bir yere yerleşmesi olarak tanımlanır. Endometriyozisin en sık rastlandığı yerler yumurtalıkların dış yüzü, periton (karını kaplayan zar), fallop tüpleri, barsaklar, mesane (idrar torbası) dır. Çikolata kistleri (endometriyoma) ise rahmin en iç tabakasının yani endometrium tabakasının yumurtalıklar üzerinde bulunması ve kistleşmesi sonucunda oluşur. Genellikle etraf dokulara, tüplere, barsaklara yapışık olarak izlenirler.
   Adet kanamalarının sıklığını ve süresini azaltan faktörler endometriozis riskini de azaltır. Örneğin doğum kontrol hapları kullanmak, gebelik, adet görememe durumları endometriozis riskini azaltan durumlardır. Endometriomalar genel olarak ilaç tedavisiyle geçmezler, sadece kontrol altında tutulabilirler. Tedavi olsanız bile ileride tekrarlama riski her kist gibi endometriomada da vardır. Endometriozisin kesin kalıcı bir tedavisi yoktur. Uygulanan tedavilerin başlıca amacı ağrıyı gidermektir. Bu amaçla tıbbi ve cerrahi tedaviler uygulanabilir. Ağrı tedavisinde hem doğum kontrol hapları hem de progesteron içeren ilaçlar, ağrı kesiciler ve GnRH analogları etkin tedavi yöntemlerdir. Eğer bu ilaç tedavileri ile ağrı kontrol altına alınamaz ise ameliyat ile endometriozis odaklarının yok edilmesine ek olarak sakrouterin sinir ablasyonu da uygulanabilir. Bu işlemde pelvik alandaki ağrıyı taşıyan sinir liflerine müdahale edilir. Laparoskopi veya açık ameliyat sonrası da %10 ile %30 oranında hastalık tekrarlayabilir. Ancak endometriozise yönelik olarak ameliyat önerilmesi durumunda endometriozis alanında deneyimli infertilite ile uğraşan bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanızı öneririm. Çünkü bu tip kist cerrahileri yumurtalık rezervinizin azalmasına neden olabilir.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Slm hocam 15 gündür sağ kasığımda ağrı vardı şiddetli geçti şu an sol kasığıma vurdu idrara cok cıkıyorim gabızlık oldu şiddetli ağrılarım var 5 tana kadın doğuma gittim dediler sıvı var karnında kistin patlamış emar oldum patlama yok yinede acıp bakçaz dediler şimdi birini buldum uzman oda ine hap tedavisi başladı popomın üstüne bile oturakıyordum cok az iyi geldi şırangayla cekeriz geçmesse dedi bi care hocam

 3. Merhaba Bülent hocam benin size bi sorum olacak lütfen cevap yazabilir misiniz. Ben 3 sene önce kistten ameliyat oldum 5dugum oldu beşinci 4ay önce oldu normal giden hamileliğim bi anda ters döndü bebeğimizin kalbi atmadı kurtajla bebeğimi aldılar ben yine hamile kalabilir miyim bi tanecik istiyoz. Birde kan pirtilasmasi çıktı bende hamileyken göbeğimden iğne yapiyordum

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Tanı konmuş gebeliklerin %20′ si düşük ile sonuçlanır. Daha önce beş kez doğum yaptığınızı ve son doğumunuzun 4 ay önce olduğunu paylaşmışsınız. Doğum şeklinizi ve çocuklarınızda bir sorun saptanıp saptanmadığını paylaşmamışsınız. Ancak daha önce geçirilmiş bir ameliyatınızın olması, doğum yapmış olmanız ve bir kürtaj geçirmiş olmanız nedeniyle size önerim rahim ve tüplerinizin durumunun değerlendirilmesi amacıyla HSG çekilmesi ve Histeroskopi işlemi yapılmasıdır. Kürtaj sonrası 2 gebeliğinizin arasında bir aylık bir süreç olması ve yine iki doğum arasında 1 yıl süre olması uygun olmakla birlikte size önerim tekrar gebe kalmadan önce bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almanız ve düşüğe neden olabilecek nedenler açısından araştırılmanızdır. Kan pıhtılaşması tek başına gebelik kayıplarından sorumlu tutulamaz ancak gebeliklerde pıhtılaşma probleminize uygun olarak kan sulandırıcı ilaçlar gebeliğe destek olmak amacıyla verilmektedir.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. 1 yıllık evliyim 6 ay korunduk 6 aydır korunmuyoz 2 ay önce doktora gittiğimde kist saptadı 3cmdi sanırım 1ay doğum kontrol hapı kullandım geçen ay gittiğimde de kist yok olmuş artık hamilelge bi engel yok dedi.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun. Over kistleri özellikle adet gören kadınlarda görülen bir durumdur. %80-85 oranında bu kistler iyi huyludur. Hemen hemen her kadında hayatının bir döneminde yumurtalıklarında kist saptanabilir. Bu kistler genellikle bulgu vermezler ve tedavi dahi gerektirmezler. Yumurtalık kistlerinin bir kısmı fonksiyon bozukluğu yaratarak belirti verirken çok büyük bir bölümü de ne fonksiyonlarda bir kayba neden olur ne de uzunca bir süre belirti verir ve sıklıkla rutin kontroller esnasında fark edilirler. En sık verdikleri belirtiler adet düzensizliği, karında şişkinlik ve karın ağrısıdır. Over kistleri ise hep aynı türde değildir. Özellikle muayene ve ultrasonda elde edilen bulgular, ayrıca bazı kan tahlilleri ayırıcı tanıda bize yardımcı olur. Over kistinin tedavisi kistin tipine göre değişir. Sık gözlenen basit kistler için genelde takip tercih edilir. Bu esnada doğum kontrol haplarını kullanmak da kistlerin küçülmesine yardımcı olur. Kistlerin tekrarlaması ise kistin cinsine göre değişir. Hastayı 3- 6 aylık muayene ve ultrason takibi ile izlemek uygundur.

   Ultrason görüntünüzün kağıdına bakarak kistinizin yapısını anlamak pek mümkün değildir. Ancak ilaç tedavisine yanıt vermiş olması ve kontrolde kaybolmuş olması kistinizin basit bir kist olduğunu düşündürmektedir. Ancak yaşınızı, yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu, eşinizin sperm analizi sonucunu bilemeden gebelik şansınız hakkında bir yorum yapılmamız doğru olmaz.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 5. .
  Merhaba hocam benim çikolata kistim var Dr. ameliyat diyor fakat ameliyat istemiyorum bunun tedavisi mümkün değil mi?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Endometriomaların takibinde kistin boyutu, yerleşim yeri, neden olduğu şikayetler ve fertilite istemi göz önünde bulundurularak tedavi planlanmaktadır. Klinik izlem, medikal ve cerrahi tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Ancak yapılan cerrahi işlemler yumurtalık rezervine zarar verebileceğinden cerrahi girişim öncesinde infertilite ile uğraşan bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından görüş almanızda fayda bulunmaktadır. Tedavi olsanız bile ileride tekrarlama riski her kist gibi endometriomada da vardır(%8-32). Hangi kadında ne zaman nüks oluşacağını öngörmek mümkün olmamakla beraber tecrübeli ellerde yapılan bir ameliyat ve ameliyat sonrası kullanılan ilaçlarla nüks oluşma olasılığının en aza indirilebilmesi mümkün olabilmektedir. Endometriozis kesin tedavisi olmayan bir hastalıktır. Bunun nedeni tüm gözle görülen odakların ameliyatla çok iyi bir şekilde çıkarılmasına rağmen mikroskopik odakların hormonal etkiler altında tekrar büyüme eğilimlerinin güçlü olmasıdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 6. Hocam idrarimi yaparken kahverengi 3 damla bisey geldi adetlerin çok sancılı oluyor 1 buçuk sene önce sezeryan oldum ondan sonra hep sancilarim oldu adetimde ama ilk defa bugün boyle birşey oldu burada yazan hepsi uyuyo bana

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   İdrar yaparken görmüş olduğunuz bulgular idrar yolu enfeksiyonu ya da genitoüriner sistem taşlarından kaynaklanıyor olabilir. Size önerim bu şikayetinize yönelik olarak bir üroloji doktoruna başvurmanız ve tam idrar tahlili, idrar kültürü ve üriner sistem ultrasonografisi yaptırmanızdır.
   Endometriozis, karın içi yapışıklıklar, myomlar, yumurtalık kistleri, genital enfeksiyonlar, spiral kullanımı gibi pek çok nedene bağlı olarak adet dönemlerinde ağrı şikayeti olabilmektedir. Medikal tedavilere yanıt vermeyen durumlarda ise cerrahi yöntemler ile bu şikayetlerin azaltılması mümkün olabilmektedir. Bitkisel çözümler hastalarımızın sıklıkla araştırdığı ve kullandığı yöntemlerdir ancak bu tür yöntemlerin faydalı olduğuna dair kanıtlanmış bilimsel bir veri bulunmamaktadır. Dismenorenin patofizyolojisinde prostaglandinler rol oynadığı için tedavide NSAID’lerin kullanılması önerilmektedir. Kombine hormon içeren kontraseptifler de prostaglandin sentezini azalttıkları için tedavide kullanılabilirler. Progesteron içeren kontraseptifler de (levonorgestrel içeren rahim içi araç ve depo medroxyprogesteron asetat gibi) tedavide etkin olarak kullanılabilmektedir. Size önerim bu şikayetinize yönelik olarak bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 7. Mrb. Benim bi sorum olacaktı. Dr bende çikolata kisti olduğunu söylemişti ama erir dedi hiç bi tedavi uygulamadan kendiliğinden geçeceğini söyledi tekrar oluşur mu ve çocuk sahibi olmamı engeller mi?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun. Endometriozis rahim iç tabakasının yani endometrium tabakasının rahim dışında bir yere yerleşmesi olarak tanımlanır. Endometriyozisin en sık rastlandığı yerler yumurtalıkların dış yüzü, periton (karını kaplayan zar), fallop tüpleri, barsaklar, mesane (idrar torbası) dır. Çikolata kistleri (endometriyoma) ise rahmin en iç tabakasının yani endometrium tabakasının yumurtalıklar üzerinde bulunması ve kistleşmesi sonucunda oluşur. İçerisi genellikle kahverengi koyu bir sıvı ile doludur bu yüzden çikolata kisti adı verilmiştir. Genellikle etraf dokulara, tüplere, barsaklara yapışık olarak izlenirler. Buna bağlı olarak da gebelik elde etmekte bazı zorluklar olabilir. Genellikle adet kanamalarının sıklığını ve süresini azaltan faktörler endometriozis riskini de azaltır. Örneğin doğum kontrol hapları kullanmak, gebelik, adet görememe durumları endometriozis riskini azaltan durumlardır. Sürekli kasık ağrısı, ilişki sırasında ağrı, infertilite, adet zamanı aşırı sancı şikayeti olan kişilerde endometriozisten şüphelenilir. Fakat endometriozis olan kişinin hiçbir şikayeti de olmayabilir. Endometriomalar genel olarak ilaç tedavisiyle geçmezler, sadece kontrol altında tutulabilirler. Tedavi olsanız bile ileride tekrarlama riski her kist gibi endometriomada da vardır. Endometriozisin kesin kalıcı bir tedavisi yoktur. Uygulanan tedavilerin başlıca amacı ağrıyı gidermektir. Bu amaçla tıbbi ve cerrahi tedaviler uygulanabilir. Hiçbir şikayeti olmayan veya çok az şikayeti olan hastalar veya menopoz dönemine yakın hastalar tedavi verilmeden de izlenebilir. Ancak bir kist saptanması halinde ameliyat önerilmesi durumunda infertilite ile uğraşan bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanızı öneririm. Çünkü bu tip kist cerrahileri yumurtalık rezervinizin azalmasına ve ilerde çocuk sahibi olmakta zorlanmanıza neden olabilir.

   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 8. 7 haftalık gebeliğim sırasında sağ overde 7cm çapında çikolata kistim olduğu söylendi, hamilelik planladığım 2 ay öncesinde yapılan muayenelerde bir problem görünmediği söylenmişti. vajinal ultrasonla bakılmıştı, tespit edilmemiş olabilir mi?
  7 cm büyüklüğünde bir çikolata kisti 2 ay gibi kısa bir sürede oluşmuş olabilir mi? hormanlarım ve diğer değerlerimde bir anormallik yok. bu kistin bebeğime zararı olur mu?

  doktorum hamilelikte kistlerin büyümediğini söyledi , hamile olduğum için sadece takip edilecek. bebeğim için endişelenmeli miyim? büyümeye devam ederse nasıl bir tedavi şekli olmalı?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Çikolata kistleri (endometrioma) rahmin en iç tabakasının yani endometrium tabakasının yumurtalıklar üzerinde bulunması ve kistleşmesi sonucunda oluşur. İçerisi genellikle kahverengi koyu bir sıvı ile doludur bu yüzden çikolata kisti adı verilmiştir. Genellikle etraf dokulara, tüplere, barsaklara yapışık olarak izlenirler. Buna bağlı olarak da gebelik elde etmekte bazı zorluklar olabilir. Genellikle adet kanamalarının sıklığını ve süresini azaltan faktörler endometriozis riskini de azaltır. Örneğin doğum kontrol hapları kullanmak, gebelik, adet görememe durumları endometriozis riskini azaltan durumlardır. Endometriomalar genel olarak ilaç tedavisiyle geçmezler, sadece kontrol altında tutulabilirler. Tedavi olsanız bile ileride tekrarlama riski her kist gibi endometriomada da vardır. Endometriozisin kesin kalıcı bir tedavisi yoktur. Uygulanan tedavilerin başlıca amacı ağrıyı gidermektir. Bu amaçla tıbbi ve cerrahi tedaviler uygulanabilir. Gebeliğinizde acil durumlar dışında bu kiste yönelik olarak bir cerrahi önerilmemektedir. Bu kistin bebeğinize herhangi bir zarar vermesi söz konusu değildir. Bu boyuttaki bir kistin vajinal ya da abdominal ultrasonografide görülememesi pek mümkün değildir. Ancak boyutları daha sonradan artmış olabilir. Gebelik kontrolleriniz esnasında kistinizi kontrol ettirmeyi ihmal etmeyin.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 9. hocam ben 18 yasındayım ve sag yumurtalıkta çikolata kisti var bende.ilk muayene oldugumda 5 cm denildi sonra kı ay 6,5 cm denildi en küçüldüğünü söyledi doktorum. visanne diye bi ilaç kullanıyorum doktorum acık ameliyat önerdi kabul etmedim rahatsızlığım ilacı kullanmadığım surece bayılma kusma bas donmesi gb rahatsızlıklar gösteriyor dun kontrole gittim sol yumurtalıklrda görülmeye başlandığını söyledi doktorum bu hastalık hakkında bilgi verir misiniz ne yapmam gerek

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Çikolata kistleri (endometrioma) rahmin en iç tabakasının yani endometrium tabakasının yumurtalıklar üzerinde bulunması ve kistleşmesi sonucunda oluşur. İçerisi genellikle kahverengi koyu bir sıvı ile doludur bu yüzden çikolata kisti adı verilmiştir. Genellikle etraf dokulara, tüplere, barsaklara yapışık olarak izlenirler. Buna bağlı olarak da gebelik elde etmekte bazı zorluklar olabilir. Genellikle adet kanamalarının sıklığını ve süresini azaltan faktörler endometriozis riskini de azaltır. Örneğin doğum kontrol hapları kullanmak, gebelik, adet görememe durumları endometriozis riskini azaltan durumlardır. Sürekli kasık ağrısı, ilişki sırasında ağrı, infertilite, adet zamanı aşırı sancı şikayeti olan kişilerde endometriozisten şüphelenilir. Fakat endometriozis olan kişinin hiçbir şikayeti de olmayabilir. Endometriomalar genel olarak ilaç tedavisiyle geçmezler, sadece kontrol altında tutulabilirler. Tedavi olsanız bile ileride tekrarlama riski her kist gibi endometriomada da vardır. Endometriozisin kesin kalıcı bir tedavisi yoktur. Uygulanan tedavilerin başlıca amacı ağrıyı gidermektir. Bu amaçla tıbbi ve cerrahi tedaviler uygulanabilir. Hiçbir şikayeti olmayan veya çok az şikayeti olan hastalar veya menopoz dönemine yakın hastalar tedavi verilmeden de izlenebilir. Ancak bir kist saptanması halinde ameliyat önerilmesi durumunda infertilite ile uğraşan bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanızı öneririm. Çünkü bu tip kist cerrahileri yumurtalık rezervinizin azalmasına ve ilerde çocuk sahibi olmakta zorlanmanıza neden olabilir.

   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Terane Abbaszade Reply

    Iyi gunler Hocam benim 5yasinda bir oglum var 4yil once bir dis gebelik kecirdim o zaman sol tupum alindi sag yumurtaligda ise kist olusmusdu kist rezeksiya olundu yaklasik bir sene once sag yumurtaligda cikolata kisti tanisi koyuldu 8ay falan visanne icdim hic bir faydasi olmadi sorum soyle kist alinmadan tup bebek yontemiyle cocuk sahibi ola bilirmiyim Azerbaycanda yasiyorum olcusu cok boyuk amma rahatsizlik vermiyor sizin kabulunuz dusmek istiyorum amma malum davamli gidib gelmem biraz zor onuncun onceden ne yapmaliyim kontrol ucun en uygun zaman ne zaman oyrenmek istiyorum

 10. turkan bilican Reply

  Merhaba hocam, ben 5 buçuk haftalik hamileyken rahatsiz landim. Ve acil ebbeye gittim. Ve yumurtalık çubuğunda 4.5 cm kist gördük. Bana ağrı kesici ile idare et ve 4 gün sonra tekrar gel dedi. Gittiğimde 6 haftalik bebeğin kalbini attığını ve kıstın 4 cm kuculdugunu gördük. Ebbe bana artık merak etme kist senin hamile kaldığını kabul etmiş kendiliğinden düşer dedi. Benim kontrolüm tekrar 4/12/2015 de iddi. O gün tam 9 haftalik olacaktım. Salı günü 1/12/2015 sabah veci şekilde ağrılar girdi sağ bel tarafina adeta sanki kopuyor gibi. Acil gittik ve bebeğimin olduğunu 6 haftadan sonra hiç buyumedigini ve kıstın 1 buçuk haftada 4 cm dan 7 cm kadar şişip yumurtalık çubuğunu çevirip bir kaç gün önceden iç kanama geçirdiğimi tespit edip beni acil amalyata aldılar . Sorum şu kist yüzünden mi düşük yaptım. Bebeğin büyümesini engelledi .
  Hocam ben Belçika da yaşıyorum amalyatan çıktıktan sonra Ebbe bana defalarca kist ve bebeğin bir alakası yok dedi ve orda supelenmistim.
  Birde hamileyken amalyata o kist alinabilirmiydi. Düşük yapmam onlenebilirmiydi.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebelikte en sık tespit edilen kistler follikül kistleri veya korpus luteum kistleridir. Korpus luteumdan progesteron hormonu salgılanır. Korpus luteumdan salgılanan progesteron hormonu gebeliğin rahim içerisine yerleşmesinde ve gebeliğin devamında önemli görevler üstlenmektedir. 18. gebelik haftasına kadar kistlerin çoğu kaybolur. Kaybolmayan, boyutları büyüyen, görüntü özellikleri değişen kistler açısından cerrahi için bu süreç beklenmektedir. Ancak torsiyon, kist içine kanama, rüptür gibi akut karın tablosuna neden olan acil durumlarda ve kistin kötü huylu olduğu durumlarda annenin hayati tehlikesi olması nedeniyle gebelikte her haftada riskler aile ile paylaşılarak cerrahi tedavi uygulanabilir. Erken gebelikte tespit edilen 8 cm’den küçük olan kistler genellikle fonksiyoneldir ve ve 18. Haftaya kadar takip edilmelidir. 18. Haftadan itibaren plasenta korpus luteumumun hormon salgılama görevini devralır ve bu haftadan itibaren korpus luteum kistleri kaybolmaya başlar.
   9. gebelik haftanızda yapılan muayenenizde bebeğin gelişiminin 6. Haftada durmuş olmasına missed abortus denilmektedir. Tanı almış gebeliklerin %15- 20’ si düşükle sonuçlanmaktadır. Düşüklerin %80’inden fazlası gebeliğin ilk 3 ayında meydana gelir. Bir kez düşük yapan bir kadının sonraki gebeliğinde tekrar düşük yapma riski %20’dir. Fetüse ait kromozomal bozukluklar, gebeliğin erken döneminde kullanılan bazı ilaçlar, gebeliğin erken dönemlerinde yüksek dozlarda X-Ray maruziyeti, rahimde doğuştan gelen şekil bozuklukları, myomlar, bazı bağışıklık sistemi hastalıkları, bazı endokrin hastalıklar(guatr, diabet), bazı sistemik hastalıklar(kalp ve böbrek hastalıkları, hipertansiyon), çoğul gebelikler, rahim ağzı yetmezliği, gebelikte annede görülen bazı enfeksiyonlar, rahim içindeki sineşiler, sigara, alkol, kan uyuşmazlığı, plasentasyon anomalileri düşüğe neden olabilmektedir. Bu açıdan araştırılmanız gerekebilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 11. Slmlar hocam . Ben 5 yıllık evliyim ve 4 yıldır bebek sahibi olmak için uğraşıyorum. Doktorların dediği hersey normal eşimde de bende de sorun yok ( . Hsg hormonlar spermiyogram normal) 4 yıl içinde sebepsiz infertilite tanısı ile başarısız 3 kez aşılama 2 kez tüp bebek denemeler im oldu. Asilamalardan sonra arada kendiligimden gebe kaldım ama 6 haftalik düşük yaptım . En son gittiğim bi Prof. Bana 2 cm lik bi çikolata kıstim olduğunu söyledi. 29 yasindayim.Enduseliyim ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Istedigim teksey bi bebek sahibi olmak. Bu konuda bana bi yol göstermenizi rica ediyorum. Ne yapmalıyım sebepsiz infertilite sonucu ile oturup zamanin gelmesini mi beklemeli yoksa tekrar bi tedavi sürecine mi girmeli bilemiyorum… cevabınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Öncelikle şimdiye kadar olan denemelerinizi hep aynı merkezde yapmış iseniz size önerim öncelikle tedavi olduğunuz merkezin değiştirilmesidir. Yardımcı üreme tedavisinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır. Aşılama işlemi ile daha fazla vakit kaybetmenizi önermiyorum. Her şeyin normal olduğu bir çiftte düzenli cinsel birliktelik ile gebelik elde etme şansı %3.2- 9.4 arasında değişiklik göstermektedir. Aşılama yöntemi ile elde edebileceğiniz şans ise %10-15’ dir. Tüp bebek tedavisi ise size %60 oranında gebelik sağlamaktadır. Daha önceki başarısız denemeleriniz de göz önünde bulundurularak muayenenize göre size yeniden bir tedavi planı yapılması gerekmektedir. Bu noktada sizin ve eşinizin genetik analizi yapılmalı ve sizde trombofili testlerine bakılmalıdır. HSG filminizin üzerinden zaman geçmiş ise yine başarısızlık nedenlerini araştırmak adına filminizin tekrarlanarak tüplerinizin durumunun değerlendirilmesi gerekmektedir. Yardımcı üreme tedavisinde ise aCGH dediğimiz bir yöntem ile genetik taramalı tüp bebek tedavisi yapılması uygun birr yaklaşım olabilir. Transfer öncesinde de histeroskopi işlemi yapılarak rahim içine gebelik şansınızı arttırmak adına rahim iç zarını yenileyen bazı işlemlerin yapılması uygun bir yaklaşım olabilir. Sperm seçimi (mikrochip, IMSI) yapılarak da oluşan embriyolarınızın kalitesi arttırılabilir. Ancak bir çift olarak değerlendirmeniz yapılmadan mail üzerinden size danışmanlık verilmesi doğru bir yaklaşım değildir. en kısa zamanda alanında deneyimli infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneririm.
   Saygılarımla,

 12. Doktor bey Hemen hemen 5 gündür kasığımda hafif hafif bir sancı var bazen sıklıkla bazende uzun aralarla sancı tutuyor. Bu sancılar hareketlerimi kısıtlamıyor. Adetim 4 gün gecikti. Hiç böyle olmazdı. Bu arada 42 yaşındayım. Böbreğimde taşda var. Eşimle ilişkide eşim korunuyor ben korunmuyorum. Acaba kasık ağrım böbrekteki taştan mı yoksa hamilelik ya da farklı bir durum olabilir mi…? Strese girdim. İlginiz için teşekkür ederim…

  • Bülent Tıraş Reply

   Doktor bey Hemen hemen 5 gündür kasığımda hafif hafif bir sancı var bazen sıklıkla bazende uzun aralarla sancı tutuyor. Bu sancılar hareketlerimi kısıtlamıyor. Adetim 4 gün gecikti. Hiç böyle olmazdı. Bu arada 42 yaşındayım. Böbreğimde taşda var. Eşimle ilişkide eşim korunuyor ben korunmuyorum. Acaba kasık ağrım böbrekteki taştan mı yoksa hamilelik ya da farklı bir durum olabilir mi…? Strese girdim. İlginiz için teşekkür ederim…

 13. ilknur tommak Reply

  Hocam ben 14 yasindayim adet donemimde hep kahverengi akinti geldi bir hafta boyunca bu oldu adet olmadan 2-3 gun oncede kasiklarimda cok agri oluyor yerimde duramiyorum cikolata kisti olabilir mi ??

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Sizin yaşınızda adetlerinizde düzensizlik olması genel olarak normal bir durumdur. Adet dönemi öncesi gelen kahverengi akıntı genelde aylık döngünüzün başlayacağına işaret eder ve bu oldukça normaldir. Ancak kahverengi lekelenme şikayeti yapabilen başka durumlarda vardır. Endometriozis, over kistleri, uterusun iyi ve kötü huylu hastalıkları, polipler, gebelik ve komplikasyonları, genital yol enfeksiyonlarında da bu tip lekelenme şeklinde vajinal kanamalar olabilmektedir.
   Dismenore ise karın ve kasıkta menstrual kanama başlamadan önce ve kanama sırasında görülen ağrılardır. Ağrılı adet görmenin pek çok nedeni vardır (endometriozis, myom, adenomyozis, genital yol enfeksiyonları, karın içi yapışıklıklar, yumurtalık kistleri vb.) Bu şikayete yönelik olarak önerilebilecek pek çok medikal tedavi yöntemi bulunmaktadır. Dismenorenin patofizyolojisinde prostaglandinler rol oynadığı için tedavide NSAID grubu ağrı kesiciler öncelikle tercih edilmektedir. Kombine hormon içeren kontraseptifler de prostaglandin sentezini azalttıkları için tedavide kullanılabilirler. Ancak yaşınız nedeniyle doğum kontrol hapları ile yapılan tedavilerden mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Size önerim adet öncesi lekelenme ve ağrılı adet görme şikayetinize yönelik olarak bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 14. Merhaba hocam ben 19 yaşındayım.Hiç adet görmedim.Vücudumda kilo artışı ve kıllanma var.Bir çok defa doktora gittim fakat devlet hastahaneleri olduğu için çok fazla ilgilenmediler.Her seferinde çikolata kistim olduğunu söyleyip hormon ilaçları verdiler.Fakat bir işe yaramadı.Hala adet görmüyorum.Bundan sonraki süreçte ne yapmam gerektiği konusunda brni bilgilendirir misiniz ?

 15. Dilan kibici Reply

  MErhan hocam benim bir yumurtaligimda 3 cm lik bir çikolata kisti var ama öbür yumurtaligimda yok hamile kalabilir miyim 22 yaşındayim

 16. meraba hocam, bende 19 cm e 10 cm lik çikolata kisti var 26 yaşında bekarım ameliyatta sol yumurtalığımın alınma ihtimalli varmış ileride çocuk sahibi olmakta sıkıntı yaşarmıyım. kistin şuan da bana bi rahatsızlığı yok ama ameliyatta acele etmelimiyim acaba hala doktor araştırıyorum.
  iyi günler

 17. Günaydın ben 43 yaşındayım 3 yıl önce rahimim alındı şimdi temografi sonucu sağ yumurtalığım içinde 34 ×27 mm boyutunda kist rastlandı bana bir zararı olurmu acaba

  • Mustafa Olkun Reply

   erhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun. Over kistleri %80-85 oranında iyi huyludur. Hemen hemen her kadında hayatının bir döneminde yumurtalıklarında kist saptanabilir. Bu kistler genellikle bulgu vermezler ve tedavi dahi gerektirmezler. Yumurtalık kistlerinin bir kısmı fonksiyon bozukluğu yaratarak belirti verirken çok büyük bir bölümü de ne fonksiyonlarda bir kayba neden olur ne de uzunca bir süre belirti verir ve sıklıkla rutin kontroller esnasında fark edilirler. En sık verdikleri belirtiler adet düzensizliği, karında şişkinlik ve karın ağrısıdır. Rahminizin alındığını paylaşmışsınız. Ancak hangi nedenle alındığını yazmamışsınız.

   Çok çeşitli over kistleri bulunmaktadır. Özellikle muayene ve ultrasonda elde edilen bulgular, ayrıca bazı kan tahlilleri ayırıcı tanıda bize yardımcı olur. Over kistinin tedavisi kistin tipine göre değişir. Sık gözlenen basit kistler için genelde takip tercih edilir. Bu esnada doğum kontrol haplarını kullanmak da kistlerin küçülmesine yardımcı olur. İltihabi kistlerde düzenli antibiyotik tedavisi gerekir. Ancak 8-10 cm’ i geçen ya da daha küçük olduğu halde 3-4 aylık takiplerde sürekli büyüyen, ultrason ve kan testlerinde kötü huylu olma ihtimali olan kistlerin ise ameliyat ile alınması gerekebilir. Kistlerin tekrarlaması ise kistin cinsine göre değişir. Hastayı 3- 6 aylık muayene ve ultrason takibi ile izlemek uygundur.

   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 18. emel sogut Reply

  Merhaba hocam ben 35 yasinda yasiyan bir cocugum var 8 dusuk nedeniyle kurtasim var 10 gun once 9 santim buyuklugunde kistim oldugunu soylediler ameliyatla yumurtaliklarimdaki kisti alacaklardi sonra kistin orda olmadigini patladigini soylediler ama benim agrim bitmedi sadece belim bacagim agriyo bugun yine gittim ama simdide kistim durrugunu soyluyolar yine ameliyat gunu verecekler ne yapmaliyim boyle birsey mumkunmu ongun once patladi dedikleri kis nasil oluyoda geri orda duruyo gerimi topluyo bu kanser yaparmi ameliyat olmalimiyim yoksa bir tedavimi uygulanmali cok tesekkur ederim ne olur yardim edin

 19. Hatice KÜÇÜKYAĞLIOĞLU Reply

  Hocam merhaba, yaşım 25, 6 aylık evliyim. Ben 2015 aralık ayında kimyasal gebelik yaşadım ve düşük yaptım. Ocak 2016 da kontrole gittiğim esnada sol yumurtalığımda 27 mm çikolata kistimin olduğunu öğrendim. Ancak bende kistin belirtilerinden olan ağrı yok. Yalnızca kahverengi akıntılarım var. Gebe kalmak istiyorum. Eğer bu kist tüplerime zarar vermişse gebe kalmamı ne kadar olumsuz etkileyecektir?

 20. merhaba hocam. ben aralik ayinda ailr hekimime bakir spiral takdirdimtakdirdigim gunden beri her iliski sonunda sol kasigimda elektirik carpmasi gibi ancak cok hafif bi agri oldu 3 doktora gittim muayene etti ancak birsey cikmadi cok kucuk iki adet cikolata kisti var dediler ve fitil verdiler. sorun duzelmedigi icin spirali çikarttirdim ancak 24 subattan beri yani spirali cikarttigimdan beri bugun 18 gun hala lekelenmr seklinde kanamam oluyor kotu kokulu. yine doktora gittim panstal forte diyeilac verdi ama kasik agrim yine hafif olarak devam ediyor. elektirik carpmasi gibi cok hafif ve her iliski sonunda. bu arada doktor reginon diye dogum kontrol hapi vermisti. acaba bu dogum kontrol hapinin etkisi olabilirmi. nasil bir yol izlemem gerekirm cok tesekkur ederim.

 21. Gece Demirel Reply

  merhaba;
  ben 12 yaşındayım yaklaşık 7 aydır regl oluyorum ve şu an da reglim ama bu son adetimde sanki yumurtalığıma birisi birkaç tane maldak sokmuş ucunu kapatmış ve çekmeye çalışıyor.cidden fazla ağrım oluyor ve bu reglimde kusuyorum çikolata kistinden şüpelendim ama ilk olduğumda doktora gitmiştim genel kontrol hormon testi falan için hepsi temiz çıktı ama anlattığım gibi son reglim sancılı geçiyor sizce çikolata kisti varmıdır

 22. Hocam merhaba,ben bir düşük bir de kimyasal gebelik geçirdim.Bu ay da yaklaşık 8 günüm geçti kan testim negatif çıktı fakat hala hastalanamadım..Dün kahverengi lekelenmeler oldu .sizce tekrar kan testi yaptırmalımıyım? pazartesi doktora gideceğim ama çok geç olmaz değilmi ,sebebi ne olabilir?

 23. Hocam 1 senelik ewliyim doktora gittiğimde 4 cm çikolata kisti olduğunu öğrendim ve bende iki adet arası kanama oldu neden oldu acaba bebek istiyz ama olmuo teşekkürler….

 24. Merhaba… karın agrisi var diye dahiliye ye gittimistim ve ordaki doktor ultrasyon sonucuna bakarak çikolata kisti olduğunu çapının büyük olduğunu söyledi ve şuanda sancılarım arttı acil olarak gitsem bakarlarmi çünkü ishal var ve degışık???

 25. Meraba hocam 21 yasindayim ben bekarim adet olmuyorum farlutal habı yemeden bir ara 6 ay yemedim kendiligimden oldum bu sefer 15 gun kanama gordum suan yine adet olmuyom hapta kullanmak istemiyom tuylenme yapti yuzum vucudum hepsi tuy doldu ve doktora gittim cikolata kistin var dedi rahim cocuk istiyo o yuzden adet olmuyon dedi nisanliyim suan evlensem hemen cocuk sahibi olurmuyum yoksa tedavi gormem lazimmi bir yardimci olsaniz cok sewinirim maddi durumum olmadigi icin

  • Merhaba,
   Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında hormonal dengesizlikler(prolaktin hormon yüksekliği, guatr), stres, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, azalmış over rezervi, yumurtalık kistleri, aşırı egzersiz, kilo değişimleri yer almaktadır. Muayene bulgularınızı ve tahlil sonuçlarınızı görmeden size bu konuda danışmanlık verilmesi doğru olmaz. Gebe kalmanız ile birlikte adetlerinizin düzene girebileceği cümlesi ise pek doğru bir açıklama değildir. Çocuk sahibi olmaya karar verdiğinizde ise bir çiftolarak yeniden değerlendirilmeniz gerekir. Düzenli adet göremiyor olmanız yumurtlama bozukluğu yaşadığınızın bir göstergesidir. Çikolata kistleri ise bazı durumlarda tüplerin pasajını etkileyebilmektedir. Aynı zamanda eşinizin sperm analizi sonucu da gebelik şansınızı etkilemektedir. Size önerim bu adet düzensizliğinize yönelik olarak alanında deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almanızdır. Çocuk isteminiz başladığında ise bu sürecinizde sizin ve eşinizin infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık alması gerekebilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 26. Iyi gunler hocam bende 3 m lik kist cikti bacak agrisi yaparmi

  Adet duzelsizligi yaparmi kist iki gun once adet oldum bugun lekenme oluyo doktor duphaston diye bir ilac verdi 13gunu kullan dedi

  • Merhaba,
   Over kistleri %80-85 oranında iyi huyludur. Neredeyse her kadında hayatının bir döneminde yumurtalıklarında kist saptanabilir. Bu kistler genellikle bulgu vermezler ve tedavi dahi gerektirmezler. Yumurtalık kistlerinin bir kısmı fonksiyon bozukluğu yaratarak belirti verirken çok büyük bir bölümü de ne fonksiyonlarda bir kayba neden olur ne de uzunca bir süre belirti verir ve sıklıkla rutin kontroller esnasında fark edilirler. En sık verdikleri belirtiler adet düzensizliği, karında şişkinlik ve karın ağrısıdır. Çok büyük olmadıkça, bası semptomları yapmadıkça veya kötü huylu olmadıkça bahsetmiş olduğunuz ağrı şikayetlerine neden olmazlar. Çok çeşitli over kistleri bulunmaktadır. Özellikle muayene ve ultrasonda elde edilen bulgular, ayrıca bazı kan tahlilleri ayırıcı tanıda bize yardımcı olur. Over kistinin tedavisi kistin tipine göre değişir. Sık gözlenen basit kistler için genelde takip tercih edilir. Bu esnada hormon içeren haplarını kullanmak da kistlerin küçülmesine yardımcı olur.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 27. Merhaba hocam bn 22 yasndym bekarim 2 yil once cikolata kisti ameliyati oldm yine tekrarladi drlar tekrr ameliyt olmami soyluyr anck amelyt oldukca yumurtaligin islevinin zayfladigini soyluyr kistm suan 5 cm ne yapmami onerirsnz

 28. Merhaba hocam 21 yaşındayım bekarım sol yumurtalığımda 36 mm çapında kist vardı 3 ay sonra tekrar kontrol ettirdiğimde küçülme olmamıştı aynı duruyordu doktorum Ca 125 testi yaptı sonuç yüksek çıktı 51 doktorum çikolata kisti olabilir universite hastanesine git mr falan çektir iyice baktır dedi fakat bu test benden adetimin 6. günü alındı yani bu testin sonucunun yüksek çıkmasına etki eder mi ? Çok endişeleniyorum sürekli düşünüyorum..

 29. Merhaba Hocam ben 27 yasindayim yaklaşık 2 yil once cikolata kisti tanısı koyuldu. Aşırı Agrilarim oluyor. Belim bacaklarim kasiklarim karnim. Oturp kalkarken yana donerken bile zorlaniyorum. Ustelik doktorum her iki yumurtaligimda da oldugunu soyledi. Visanne adli ilaci kullandim küçüldüğünü soylemisti. Evlendim ilaci bıraktım agrilarim tekrarladi 2 aydir da çocuk icin uğraşıyoruz ama benim agrilarim yuzunden cok zor bir ilişki geciriyoruz. Bir de hamile kalamazsam bu kistler boylece büyüyüp gidecek mi ? Dr.lar dogru düzgün bisey bilmiyor. Istanbulda yasiyordum Konyaya tayinim çıktı. Burada tavsiye edebileceginiz birileri var mi ? Artik dayanamiyorum. Teşekkürler

 30. Gülşenhabip Reply

  Hocam merhaba.
  Sağ yumurtalıgımda 10 cm çikolata kistim var. Ama doğal yollardan 5 haftalık hamileyim. Bebeğime kistlerim zarar getirir mi ? Yoksa hamileyken bu kistin alınması mı gerekir ? Endişe ediyorum

 31. Iyi aksamlar hocam
  Ben 29+3gunluk hamileyim sag kasikimda sislik srtledme ve agri var .acaba cikolata kistinden olabilir mi ?
  Tesekkurlr

 32. Merhaba hocam apandisit ameliyatı oldum ameliyat sırasında çikolata kıstı de görülmüş ve alınmış ancak ameliyatan 2sonra tekrar sancım vardı doktora gittim tekrar kist var dedi tekrar ameliyat oldum çok sayıda küçük kist ortaya çıktı ve bir büyük kist doktor endometriozis olduğunu söyledi şu an ameliyatan 3ay geçti ve tekrar aynı ağrı var ne yapmalıyım

 33. Hocam bn adettimeyakin cok fazla idrare çıkıyorum ve adet zamaninda ağrilarim çok fazla ayn zamanda her ay baska tarihlerde adet oluyorum bu belirtilerim dogrultusunda bndede çikolata kisti var mi yoksa baska bisyde olabilirmi ?

 34. Merhaba Hocam;
  Bir yıllık evliyim.Doktora gittiğimde iki yumurtalığım da 5 cm ve 6 cm çikolata kistine rastlandı.Çocuk düşünene kadar doktorum aralıksız visanne kullanmamı önerdi.Yaklaşık 8 aydır kullanıyorum ve adet görmüyorum.Ama iki aydır dönem dönem ilişki sırasında ve sonrası pembemsi akıntım oluyor. Bu normal mi?Adet görmememden yada ilaçtan kaynaklanıyor olabilir mi?Sebebi ne olabilir? Cevap verirseniz sevinirim.
  Saygılar.

 35. Merhaba
  22 yaşındayım 10 aylık evliyim ve 2 aydır hamile kalmak istiyorm. Henüz hamile kalamadım. Düzensiz adet görme şikayetiyle hastaneye gittiğimde 10 cm.lik muhtemelen çikolata kistimin olduğunu öğrendim. Bunun dışında hiç bir şikayetim yok. Doktorum laparoskopi yöntemiyle ameliyat önerdi. Hamile kalabilmek için biraz beklemek istiyorum. Ameliyat için beklememin artıları ve eksileri hakkında bilgi verebilir misiniz? Ne yapmalıyım?
  Teşekkürler…

 36. Yeliz koca Reply

  Merhaba hocam 6 yil oncesibde cikolata kisti tedavisi gordum 6 ay boyunca zoladex ignesi yaptilar. Sonra evlendim iki kizim oldu.ilk dogum sonrasi agrisiz adetlerim olurdu ancak ikinci dogumdxn sonra adet sancilarim giderek artti.kadin dogum dr gittigimde cikolata kisti tedavisi gordugumu belirtiyorum.her seferin de cikolata kistimin olmadigi soyleniyor ancak miyomlardan kaynaklanabilecegi belirtiliyor.suan hala sancim oluyor.agri kesici kullaniyorum aprol adetim gecikiyor tabi agrim olmuyor ancak adetim bittikten sonra agrikesiciyi birakiyorum.tekrar sancim oluyor cok siddetli adetimin bitmis olmasina ragmen kahverengi akintim oluyor. Agri kesicinin yaninda hergun nerissona kullaniyorum. Size sorum su cikolata kisti tekrarlanma olasiligimi var yoksa dedikleri gibi miyomdan mi kaynaklaniyor. Simdiden tesekkur ederim.

 37. Nazar Kocatürk Reply

  Hocam kolay gelsin. Uzun yıllar önce adet döngüsünden evvel ve adet döngüsü sırasında devam eden sancılanma ve ağrı sorunsalı bu yıl Kasım ayında (uzun bir aradan sonra) tekrar başladı. Ağrının birden oluşması nedeniyle acile gittim ultrason çekildi hormon tahlili yapıldı. Sonrasında ağrı kesicilerle geçiştirdim. (İşveren rapor sevk vs mazeretlerde sorun çıkardığından tatile bıraktım.) Geçen hafta tekrar hormon tahlili yapıldı, renkli ultrason çekildi. Hormon tahlilime göre CA 125 değerim 91.2 görünüyor. Ultrason sonucuma göre de sağ overde 38x48mm boyutta iki adet yoğun içerikli komplike kist var. Sol overde de 20×28 mm boyutta yoğun içerikli kistik lezyon var. Ayrıca Sol overde 7mm kalınlıkta serbest sıvı var. Patolojik bir sorun olmadığı söylendi. Şimdiden yapacağınız bilgilendirme için teşekkürler.

 38. Slm.hocam ben iki çocuk annesiyim bende rahim ve mesane sarkması var normalde 27 günde bir net adet olurdum bu 36 gün oldu ve hala adet olmadım evde test yaptım hamile dildim doktora gittim doktor küçük bi çikolata kistin olm us ondan gecikme olabilir dedi test istedi hafta sonu araya girince 3 gün sonraya kaldı adet olmamaya sebep olurmu yada hamile olabilirmiyim sürekli sumuk şeklinde civik bi akıntım var

 39. Hocam merhaba,22 yaşında bekar bir bireyim. Adetlerim çok düzenliydi sadece reglsırasında şiddetli ağrı sebebiyle muayene oldum. 6 Ay önce Eylül ayında sol adneksiyumda 52×44 mm homojen yoğun içerikli ve 41×37 mm ekojen içerikli çikolata kisti tanısı sebebiyle “visanne” tedavisine başladım. Başlangıçtan 3 ay sonra Aralık ayında kontrole gittiğimde sol overde sadece 46*33 mm homojen yoğun içerikli kist tespit edildi. Doktor ilaç tedavimi 6 aya tamamlamamı istedi. Ocak ayının sonunda tekrar ultrason çekildi ve sol adneksiyel lojda 36,0×29,8 mm regüler konturlu hipoekoik kontentli yoğun içerikli yapılanma komplike kist lehine değerlendirme yapıldı. Şu an 6 ayı tamamladım ve son ultrasonumda sol adneksiyal alanda 42×37 mm internal ekolu kistim mevcut. İlk 4 ay kistte küçülme varken son 2 ayda tedavi süremin sonunda kistim tekrar büyümüş. Bu süre zarfında hiç regl olmadım. Visanne kullanırken bu mümkün mü şu an ne yapmamı önerirsiniz, yardımcı olursanız çok sevinirim.

 40. Hocam merhaba,22 yaşında bekar bir bireyim. Adetlerim çok düzenliydi sadece regl sırasında şiddetli ağrı sebebiyle muayene oldum. 6 Ay önce Eylül ayında sol adneksiyumda 52×44 mm homojen yoğun içerikli ve 41×37 mm ekojen içerikli çikolata kisti tanısı sebebiyle “visanne” tedavisine başladım. Başlangıçtan 3 ay sonra Aralık ayında kontrole gittiğimde sol overde sadece 46*33 mm homojen yoğun içerikli kist tespit edildi. Doktor ilaç tedavimi 6 aya tamamlamamı istedi. Ocak ayının sonunda tekrar ultrason çekildi ve sol adneksiyel lojda 36,0×29,8 mm regüler konturlu hipoekoik kontentli yoğun içerikli yapılanma komplike kist lehine değerlendirme yapıldı. Şu an 6 ayı tamamladım ve son ultrasonumda sol adneksiyal alanda 42×37 mm internal ekolu kistim mevcut. İlk 4 ay kistte küçülme varken son 2 ayda tedavi süremin sonunda kistim tekrar büyümüş. Bu süre zarfında hiç regl olmadım. Visanne kullanırken bu mümkün mü şu an ne yapmamı önerirsiniz, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Write A Comment