Çin takvimi, doğacak bebeğin cinsiyetinin önceden belirlenebilmesi için kullanılan bir çeşit takvim hesaplama yöntemidir. Batıl inanç olarak kabul ediliyor olsa da, iş bebek cinsiyeti belirleme olunca maalesef yoğun olarak da kullanılmakta. Bilinmeyeni bilinir hale getirmek için aslında başka bir yol ama kullananlar için de ciddi bir ümit bağlama durumu söz konusu…

Çin takvimi temelinde anne adayının kaç yaşında ve hangi ayda hamile kaldığı bilgilerine dayanmaktadır. Kesinlikle bilimsel ya da tıbbi bir açıklaması yoktur, dayanağı da yoktur. Doğruluk oranının %70 den fazla olması bu tip bir meraka yol açmaktadır.

Ülkemizde kullanımı çok eski olmasa da Çin Takvimi gittikçe daha çok araştırılmakta ve o oranda da tavsiye edilmektedir.

Çin Ayı Anlamları

1 Cinsiyet ayı takvimi bebek dünyaya getirecek çiftlerin tahmini ve seçimi için geleneksel olarak ilk defa Çin’de kullanılmıştır.

2 13. yüzyıldan itibaren kullanılan bu sistem bir Çin efsanesine dayanır.

3 Çin ayı takvimine dayanıyor; bu çoğunlukla dünyada, özellikle Batı kesiminde kullanılan takvimlerden farklı olan Han takvimi – Gregoryen takvimidir.

4 Sadece sırasıyla aylara göre sütunları ve sıraları olan Çin takvimi, Çin ayı yaşlarına atıfta bulunmaktadır.

Bazen “Doğum Grafiği” olarak da adlandırılan bu takvim, annenin doğum anına dayanır. Annenin doğum anını, satırlardan birinde belirtilen gebe kalma aşaması ile kesiştirir. Bu çok iyi bilinen tablo, bebeğin gebe kalındığı ana dayanması nedeniyle bebeğin Çin ayını belirleyen “Gebelik Takvimi” olarak da adlandırılır.

Çin Takvimi Nasıl Kullanılır?

Öncelikle yapmanız gereken Çin takvimine göre yaşınızı belirlemektir. İlk olarak bakmanız gereken şey doğdunuz yılda Çin takvimi başlangıç tarihinin ne zaman olduğunu bulmaktır. Eğer takvimin başlangıcından sonra dünyaya gelmişseniz yaşınıza bir yaş, takvimin başlangıcından önce dünyaya gelmişseniz de yaşınıza iki yaş eklemeniz gerekmektedir. Bu elde ettiğiniz sonuç sizin Çin takvimi yaşınıza denk gelir. Bundan sonra yaş, ay ve bebek cinsiyeti tablosuna bakmanız gerekmektedir. Bu tabloda da Çin takvimi yaşınız ile hamile kaldığınız ayın kesiştiği noktada bebeğinizin hangi cinsiyette olacağı tahminini bulacaksınız. Eğer bu hesaplamaları yapmak ile uğraşmak istemiyorsanız da pek çok internet sitesinde otomatik olarak yapılan tahminlere bakabilirsiniz. Bu hesaplama yönteminde de tek yapmanız gereken doğum tarihinizi girmek olacaktır.

Çin Takviminde Cinsiyet Seçimi ve Cinsiyet Tahmini

Bir bebek cinsiyet hesaplayıcısı olarak kullanılan bu tablo söz konusu olduğunda, bilmeniz gereken iki kavram vardır:

• Doğmamış bir bebeğin cinsiyetini tahmin etme girişimi anlamına gelen “cinsiyet tahmini”;
• Gelecekte varlığının cinsiyetini önceden belirleme girişimi anlamına gelen “cinsiyet seçimi”

Çin Takvimi için Otomatik hesaplama yöntemini nasıl kullanırım?
Otomatik hesaplama yönteminde 3 adımda bebek cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

1. Aşama Çin Takviminde Anne Yaşı Hesaplama

Birinci aşamada anne doğum tarihini girerek Çin Takvimi yaşını bulmalı. Doğum tarihini gün, ay ve yıl olarak ilgili alana girin ve “Hesapla” butonuna basın. İlk değer sizin normal yaşınız olacak ve ikinci değer de Çin Takvimi yaşınız olacak. Tabloda kullanmanız gereken değer ikinci değerdir, yani Çin Takvimi yaşınızı kullanmalısınız. (Not: Otomatik yaş hesaplama aracında içinde bulunduğunuz gün esas alınmaktadır. Eğer hamile kaldığınız dönemden bugüne kadar doğum tarihiniz geçti ise rakamlardan 1 eksiltmeniz gerekecektir.)

2. Aşama Annenin Hamile Kalma Çin Ayını Hesaplama

İkinci aşamada son adet tarihi bilgisini girerek hamile kalma ayı bilgisini bulmalısınız. (Not: Eğer hamile kalma ayını biliyorsanız bu adımı geçebilirsiniz.)

3. Aşama Bebek Cinsiyeti Hesaplama

Bu aşamada önceki aşamalarda elde etmiş olduğumuz annenin “Çin takvimi yaşı” ve anne “gebe kalma Çin ayı” bilgilerini tabloda kesiştirmemiz gerekiyor. Kesişen yerde K harfi var ve renk pembe ise doğacak bebek cinsiyeti “kız”, eğer kesişen hücrede E harfi var ve renk mavi ise doğacak bebek cinsiyeti “erkek” olarak görülmektedir.

Comments

  1. Son adet tarihinim 9 Eylül yumurtlama hesaplama 23 Eylül ekimin 12 dinde 5 haftalık hamile olduğumu öğrendim hamile kaldığım ay Eylül ayı mı yoksa ekimmi oluyor döllenme ekime sarkmış olabilirmi 6.7.haftalarda bebeğin kalp atışları duyuldu hamilelik ayım Ekim olabilirmi doğum tarihim 27 .11.1981 son adet tarihinim 9.9..2017 cinsiyet nedir

  2. 01.04.1981 tarihinde doğdum,Şubat ayında hamile kaldım…..Çin takvimine göre yaşımı ve bebeğin cinsiyetini öğrenebilir miyim

  3. Məsələ 2018 mart ayı hamile kalirsam bebeyimde 2018 aralik ayına den geliyor doğumu. O zaman cinsiyyeti ne olur?çünki tabloda bakiyorum erkək gosteriyor fakat doğum günüm eylulde.nasıl hesaplamaliyim simfi

Write A Comment