Dış dudaklar, kadınlarda dış genital organın her iki tarafını çevreleyen yağlı yapıdır. Bu dudaklar, bazı kadınlarda çok dolgun olabilirken, bazı kadınlarda daha zayıf kalabilir. Kimi zaman iki dış dudakta da asimetri söz konusudur.  Dış dudakların çok dolgun olması, kadında kıyafet seçiminde çeşitli kısıtlamalara yol açmaktadır. Bu sebeple kadın bikini, mayo ya da tayt giyerken çeşitli sorunlar yaşayabilir. Dış dudakların çok zayıf olması da iç dudakların ortaya çıkmasına ve görsel açıdan olumsuzluklara yol açmaktadır.

Dış dudak estetiği operasyonlarının vajina içi ile ilgisi yoktur. Bu sebeple kızlık zarını etkileyen bir ameliyat değildir. Evli, bekar, çocuğu olan ya da olmayan, operasyon geçirebilecek herkese uygulanabilen bir ameliyattır.

Dış dudak estetiği, hastanın ileride doğum yapmasına engel teşkil etmemektedir. Şayet ameliyat yapıldıktan sonra kadın gebe kalır ve doğurursa, dış dudakların şekli bozulmaz.

Dış dudakların küçültme operasyonunda fazla yağlı sahanın operasyonla alınması ya da liposuction yöntemi ile uygulanabilir. Özellikle yaşı ilerlemiş hastalarda dış dudaklar zayıflar ve sarkık bir görüntü olabilmektedir. Bu durumda da kalça, bacak, karın gibi yağlı sahalardan yağ temin edilir ve yağlar dış dudakların içerisine aktarılarak dolgun bir görüntü elde edilebilir.

Dış Dudak Küçültme

Dış dudakların büyüklüklerine ve dolgunluklarına göre ya liposuction uygulaması yapılabilir. Bu sayede dudaklarda bulunan yağlar çekilir. Bunun dışında küçültme amaçlı olarak fazla kısımla kesilebilir ve o şekilde alınabilir.

Uygulanan her iki yöntem de hastanın özelliklerine göre yapılmaktadır. Bu yöntemler genel anestezi ya da lokal anestezi altında yapılabilir.

Dış Dudak Büyütme

Dış dudak büyütme operasyonu, zayıf olan dış dudaklar için uygulanmaktadır.  Yaşın ilerlemesi kaynaklı olarak cinsel organda sarkmalar ve zayıflamalar meydana gelir.

Dış dudakların dolgunlaşması için yağ enjeksiyonu yöntemi uygulanabilir. Yağ enjeksiyonu için; kalça, karın, bacak gibi vücudun yağlı olan sahalarında ufak oranlarda yağ temin edilir, vajina dış dudaklarının içine transfer edilir. Bu sayede dış dudaklar daha dolgun şekilde görünmektedir.

Yağ enjeksiyonu lokal anestezi altında uygulanabilirken, genel anestezi altında da uygulanabilmektedir.

Vajina dış dudak ameliyatı

Yorum bırak