Doğum Sonrası Depresyon

Gebelik, hormonal değişimlerin yaşandığı bir süreçtir. Bu süreçte metabolizma iki canlıyı da beslemek için hızlanır, kan volümü 2 katına çıkar ve hormonlar vücudun bebeği geliştirebilmesi için gebe olunmayan döneme göre daha farklı salgılanır.

Bu sebeple de gebelik süresince duydu durumunda değişimler meydana gelebilmektedir. Doğumdan sonra da lohusalık dönemi başlar. Doğum yapıldığında, 9 aylık süreç bitmiştir. Anne, artık kendini rahatlamış hissedeceğini düşünür. Fakat bu süreçte hormonlar eski düzenine dönmeye çalışmaktadır. Bu sebeple de doğumdan sonra bir süre hala duygu durum değişimleri meydana gelebilir. Emzirme dönemi, annenin doğumdan sonra dinlenmesine müsaade etmediği için depresyon meydana gelebilir.

Eve yeni birinin gelmesi ve bebekten annenin daha çok sorumlu olması, bebeğe alışma süreci gibi faktörler depresyonu tetikleyebilir. Yaygın olarak görülen doğum sonrası depresyon şiddetli ise mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Doğumdan sonra neden depresyona girdim?

Doğum sonrası annenin çevresinden ya da tanıdıklarından herkes bebek bakımı ile ilgili fikir beyan edecektir. Hormonal olarak dengesiz bir süreçte olan anne ise bu aşamada bebeğe bakmayı bilmediğini ya da ona zarar verebileceğini düşünerek psikolojik olarak yıpranabilir. Özellikle de artık değişen sıfatı sebebiyle kimlik karmaşası yaşayabilir. Kendini kadından ziyade anne gibi gören kadın, bu aşamada depresyona girebilir.

Bebeğe ve anneliğe alışma sürecinden sonra kadınlık ve annelik sıfatlarından birini seçmek zorunda olmadığını anlayan kadının depresyonu hafifleyecektir. Vücudun normale dönmesi, fazla kiloların gitmesi, bebeğe alışma ve cinsel olarak aktif olmaya başlama, depresyonu hafifletecektir.

Depresyon cinsel isteği azaltır mı?

Depresyon, cinsel isteği azaltmaktadır. Şayet anne depresyon için ilaç kullanıyorsa, bu aşamada cinsel istek açısından zor bir döneme girebilir. Kullanılan ilaçlar vajinada kuruluk yapabilir. Bu sebeple de cinsel ilişkide ağrı söz konusu olabilir.

Doğumdan sonra zaten yeni vücuduna alışmaya çalışan anne, çatlakları ya da fazla kiloları sebebiyle kendine güvenini kaybetmiştir. Bu süreçte eşine vücudunu açmaya çekinebilir ve cinsellikten iyice soğuyabilir.

Annelerin unutmaması gereken; düzenli bir beslenme ve egzersiz programı ile fazla kiloların verilebileceği ve çatlakların da bebeğinden bir hediye olarak kalmasının sakıncası olmayacağıdır. Babaya zaten en büyük hediyeyi veren anne, çatlaklarından ya da fazla kilolarından kesinlikle utanmamalıdır. Şayet cinsel açıdan zorluk yaşanıyorsa, cinsel ilişki uzmanına danışılabilir.

Write A Comment