Doğum yaptıktan sonra çiftler, nasıl korunacaklarını merak ederler. Hangi yöntemleri kullanmalarının sakıncalı olmayacağı en merak edilen konulardan biridir.

İki hamilelik arasındaki süre 2 senedir. Yani bir anne, doğum yaptıktan 2 sene sonra yeniden gebe kalabilir. Doğum arası uygun görülen süre 2 sene olmaktadır.

Bundan dolayı da uygun doğum kontrol yöntemlerinin bulunması ve uygulanması oldukça önemlidir.

Doğum kontrol hapları

Bebeğini emziren ve emzirmeye devam eden anne şayet hap ile doğum kontrol yöntemini sağlamak istiyor ise, doğum yaptıktan bir hafta ardından sütü kesmeyen ve bebeğe herhangi bir şekilde zarar vermeyen mini hapları kullanmak en uygunu olacaktır. Bu haplar düzenli olarak aynı saatte kullanılmalıdır.

Herhangi bir sebepten ötürü anne bebeğini emziremiyor ya da emzirmiyor ise normal doğum kontrol haplarına 21 gün sonra başlamak uygun olacaktır. Bu hapları da düzenli şekilde kullanmak oldukça önem teşkil eder.

spiral kullanımı

Spiral taktırılması

Spiral (RİA) ile doğum kontrolünü sağlamak isteyenler, doğumdan 6 hafta sonra doktor herhangi bir sakınca görmez ise bu doğum kontrol yönteminden faydalanabilirler. Adet görmek spiral için koşul değildir.

Tüplerin bağlatılması

Bir daha hamile kalmak istemeyen ve ailesini tamamlayan bir kadın, doğum yaptıktan sonraki 48 saat sonra ya da 6 hafta sonra tüplerini bağlatarak doğum kontrolünü sağlayabilir.  Tüpler; oldukça kolay bir cerrahi müdahale ile bağlanır.  Tüplerin bağlanması; yalnızca ovum ile spermiumun karşılaşmasını engelleyen bir işlemdir. Kadın ve erkeğin cinsel hayatlarını herhangi bir şekilde sekteye uğratmazlar. Adet düzeni tüplerin bağlanması ile bozulmaz. Erken menopoz gibi olumsuzluklara yol açmaz. Bu yöntemi en etkili doğum kontrol yöntemi olarak kabul edilmiştir.

İğne yöntemi

Hala emziren anneler için 3 aylık iğne enjeksiyon yöntemi ile doğum kontrol sağlanabilir. Bu ilaçlar doktor kontrolünde uygulanır.  Doğum yaptıktan 6 hafta sonra kadının adetli olup olmadığına bakmadan uygulanabilir.

Doğum yaptıktan sonraki 6. haftada deri altı implantı yöntemi ile doğum kontrol sağlanabilir.

Vazektomi

Erkekte sperm kanallarının bağlanmasıdır. Erkeğin üreme sıvısında sperm olmaması için bu yöntem uygulanır. Ailesini tamamlayan ve çocuk sahibi olmak istemeyen çiftler için uygulanan bir yöntemdir.

Diğer yöntemler:

vajene yerleştirilen fitiller,

prezervatif (kondom),

dışarı boşalma kontrol yöntemleri arasında sayılabilir. Fakat bu yöntemler güvenilir ve yüzde yüz koruma sağlayan yöntemler değildir.  Bu yöntemlerle korunma sağlanması oldukça zordur.

Doğum yaptıktan sonra ne zaman korunmaya başlamalıyım?

Toplumumuzda yaygın olan bir düşünce de emzirmenin doğum kontrol yöntemi olduğudur. Emzirme eylemi, gebelikten koruyabilen bir durumdur. Ancak düzenli olarak ve çok emziren anneler dahi gebe kalabilir. Bu sebeple emzirme döneminde dahi korunmak gerekmektedir. Ancak gece olmak üzere düzenli emzirenlerde, bebeğine hiçbir katı – sıvı ilave besin vermeyenlerde doğumdan 6 ay sonrasına kadar emzirmek hamilelikten korunabilmektedir. Ancak emzirme gebelikten yüzde yüz koruma sağlamaz. Bu sebeple doğum yaptıktan bir  ay sonra korunma yöntemlerine başlamak gerekir.

Düzensiz olarak ya da sık sık emzirmeyen annelerde ve bebeğine ilave besinler verenlerde emzirmek nispeten de olsa gebelikten koruma sağlamaz. Bu sebeple bu anneler, doğum yaptıktan 3 hafta sonra kendilerine uygun olan bir yöntemle korunmaya başlamalıdır. Doğum kontrol yöntemi kullanılmadığı halde, emzirme döneminde dahi gebelik meydana gelebilir.

Write A Comment