Hamilelik sırasında bel ağrısına neden olabilecek fiziksel değişikliklerin birçoğu hamilelikten sonra da sırt ağrılarına neden olabilir. Örneğin, hamilelik sırasında genişleyen ve büyüyen uterus karın kaslarını gerginleştirir ve zayıflatır ayrıca duruşunuzu değiştirecek ve sırtınızı zorlayacaktır. Hamilelik sırasında ve sonrasında ekstra kilo almak kaslarınıza fazla yük bindirecektir. Ayrıca eklemlerinizdeki stres artar. Hormonal değişiklikler eklemlerinizi ve bağlarınızı gevşetebilir. Ne yazık ki, tüm bu değişiklikler doğum yaptığınızda bir anda ortadan kaybolmayacaktır.

Hepsinden öte doğum yaparken normalde kullanmadığınız kaslarınızı da kullanmış olabilirsiniz, bu sebeple uzun ya da zor bir doğum geçirdiyseniz, ağrıları ve etkileri uzunca bir süre hissedebilirsiniz.

Doğum sonrası dönemde tıpkı yukarıdakiler gibi bir çok faktör devreye girer. Çoğu yeni anne, emzirirken doğru duruş sergilemez bu sebeple sırt ağrıları daha da kötüleşir. Emzirmeye başladığınız andan itibaren, bebeğinizi doğru bir şekilde tutmuyorsanız boyun ve sırt kaslarınız zorlanacaktır.

Tüm gün boyunca yeni doğan bebeğin bakımıyla ilgili genel stres ve yorgunluk, sırt ağrısı da dahil olmak üzere doğum sonrası tüm ağrılardan kurtulmanızı zorlaştırabilir.

Doğum sonrası sırt ağrıları ne kadar sürer?

Sırt ağrısı genellikle doğumdan sonra birkaç ay içinde iyileşir, ancak bazı kadınlar daha uzun süre ağrı yaşamaya devam eder. Eğer hamilelik öncesi veya hamilelik dönemindeyseniz, sırt ağrıları özellikle şiddetliyse veya hamileliğin nispeten erken dönemlerinde başlamışsa, hamilelikten sonra sırt ağrısı çekmeniz daha olasıdır. Aşırı kilolu olmak da kronik sırt ağrısını artırır.

Doğum sonrası sırt ağrılarından kurtulmanın yolları nelerdir?

Aşağıdaki önerileri gün boyunca aklınızda bulundurun.

Dik oturun veya yatın: İster emzirerek ister biberonla, bebeğinizi beslerken vücudunuzun pozisyonuna dikkat edin. Kolçaklı rahat bir koltuk seçin ve sırtınıza ve kollarınıza ekstra destek sağlamak için çok sayıda yastık kullanın. Emziriyorsanız, sürekli ortada bulunması gereken bir emzirme yastığı satın almayı düşünün. Ayrıca ayaklarınızı yerden hafifçe yükseltmek için yastık veya bir destek kullanmayı deneyin.

Postpartum (doğum sonrası) dönem sırasında kendinizi doğru şekilde konumlandırmayı öğrenin ve bebeğinizi her zaman diğer pozisyonlardan ziyade, göğsünüzde sabitleyin. Ayrıca farklı emzirme pozisyonlarını deneyin. Omuzlarınızda gerginlik ve sırt ağrınız varsa, yan yatma pozisyonu en rahatı olabilir.

Her zaman bacaklarınızı dizlerinizden bükerek eğilin ve sırtınızdaki stresi en aza indirmek için nesneleri ve bebeğinizi çömelerek kucaklayın. Özellikle sezaryen doğum yaptıysanız, ağır kaldırma işlemini başkasının yapmasına izin verin.

Rahatsızlık ve gerginlik genellikle kendinize iyi bakarsanız azalacaktır. Bu durum sırt ağrısı ile başa çıkmanıza yardım edebilir. En azından geçici olarak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Sıcak bir küvette uzanın: Ağrıyan alanda bir ısı bandı veya soğuk kompres kullanın. Cildinizi korumak için üzerini örtün. Çektiğiniz kas ağrılarını, omuz gerginliklerini ve bel ağrılarını yatıştırmak için eşinizden masaj yapmasını rica edebilirsiniz ya da masaja gidebilirsiniz.

Gevşeme teknikleri öğrenin: Sırt ağrıları ve genel rahatsızlıklar ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir ve özellikle yatmadan önce yararlı olabilir. Uykuya odaklanmanızı kolaylaştırabilir ve huzur duymanızı sağlayabilir.

Transkutanöz elektrik sinir stimulasyonunu deneyin: Bazı insanlar, bu küçük ve pahalı olmayan cihazlardan birini kullanmanın bel ve sırt ağrısını geçici olarak hafiflettiğini bildirmektedir.

Başka ne yapabilirsiniz?

Ayrıca aşağıdaki seçenekleri de düşünmek isteyebilirsiniz:

İbuprofen veya asetaminofen alabilirsiniz. Önerilenden daha fazla bir dozaj kullanmayın ve ara sıra da olsa daha fazla kullanmanız gerektiğini düşünüyorsanız ya da ilaç işe yaramazsa doktorunuzla konuşup, fikir isteyin veya ilacınızla ilgili problemlerinizi kendisine anlatın.

Fizik tedaviye gidebilirsiniz. Bir fizyoterapist, bel ve sırt ağrısını hafifletmek veya önlemek için egzersizler öğretebilir.

Akupunktur veya kiropraktik bakımı gibi alternatif tedaviler deneyebilirsiniz. Bu yöntemlerin ağrı kesici etkilere sağlayabileceğine dair bazı kanıtlar vardır ve özellikle akupunkturla ağrı tedavisi ülkemizde çok yaygındır. Herhangi bir olumsuz durumla ilgili doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Hangi belirtiler görüldüğünde doktorunuzu aramalısınız?

  • Sırt ağrınız şiddetliyse ve sabit veya giderek daha da kötüleşiyorsa durum can sıkıcı olabilir veya altında yatan başka bir sorunla birlikte seyrediyor olabilir.
  • Sırt ağrınız travmaya bağlıysa ya da bu ağrılarla birlikte ateşte yükselme gibi bir durum da varsa doktorunuza bildirmelisiniz.
  • Bir bacağınızda veya her ikisinde de his kaybı oluşuyorsa ya da aniden bacaklarınızın güçsüzleşmiş gibi veya zayıf hissedersiniz.
  • Kalçalarınızda, kasıklarınızda veya genital bölgenizde (mesaneniz veya anüsünüz dahil) his kaybı yaşıyorsanız, mutlaka doktorunuza gitmelisiniz. Bu durum özellikle idrara çıkma veya tuvalete çıkma gibi sağlık gereksinimlerinizi olumsuz etkileyecektir. Bu gibi bir belirti gördüğünüzde vakit kaybetmeden bir doktora ya da kendi hekiminize görünmelisiniz.

Epidural anestezi doğum sonrası sırt ağrısına neden olur mu?

Epidural anestezi (doğum sırasında uygulanan) ve postpartum sırt ağrısı arasındaki ilişkiyi bulmak için bir çalışma yapılmıştır. Epidural yolla doğum yapmanın gebeliğe bağlı ve gebelik sonrası sırt ağrısına yol açmadığı bulunmuştur. Doğumdan sadece ilk gün sonra sırt ve bel ağrısı riski artmaktadır.

 

Author

Write A Comment