Hamilelik süresince her anne adayı kilo alır. Alınan kilo bazı anne adaylarında fazlayken bazı anne adaylarında daha azdır. Alınan kilolar, annenin hamilelik öncesi kilosuna ve genetik özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu faktörler alınan kilo oranını etkilemektedir. Ancak bu aşamada dikkat edilmesi gereken, gebelik boyunca düzenli beslenme ve egzersizdir. Düzenli beslenme ve egzersizler, gebelik döneminden sonra kilo vermeyi kolaylaştıran en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Gebelik döneminde alınması gerekenden daha fazla kilo almak, anne adayını ve gebeliğin gidişatını olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Hamilelik aşamasında çok fazla kilo veren anne adaylarının gebelik döneminden sonra bu kiloları vermesi de daha zordur. Gebelikten önce anne adayı ideal kilosunda ise yani obezite sorunu yoksa ya da aşırı zayıf değilse alması gereken kilo, 9-12 arasındadır. Lohusalık dönemindeki anne adayları, doğumdan sonraki ilk hafta yaklaşık olarak 5 kilo kaybetmektedir. Bu bebeğin suyunun ve bebeğin ağırlığıdır. Doğumdan sonra anne adayı ilk olarak bu şekilde kilo verir.

Doğumdan sonra kolay kilo vermenin ilk aşaması, hamilelik döneminde uygun oranda kilo almaktır. Bu da, beslenme düzeninin sağlanması ve düzenli egzersiz yapmak ile olmaktadır. Bu noktalara dikkat eden anne adaylarının vücutları daha kolay toparlanır ve daha az deformasyon meydana gelir.

Doğumdan sonra anne adayının düzenli ve doğru şekilde emzirmesinin en önemli avantajı, kilo kaybının hızlanmasını sağlamaktır. Düzenli olarak emziren anneler, bebeğe günde en az 500 cc süt verir. Bu şekilde de 500 kalori harcanmış olur.

Doğumdan sonra annenin dengeli ve sağlıklı beslenmesi ile 6 ay içerisinde kilolar sağlıklı bir şekilde verilmektedir. Hızlı ve bir anda kilo vermeye çalışmak annenin sağlığını olumsuz şekilde etkileyecektir.

Doğumdan sonra kilo vermek için dikkat edilmesi gerekenler:

 • Tatlı ve çok şeker ihtiva eden besinlerden kaçınılmalıdır.
 • Aşırı kalorili fast food tarzı besinlerden uzak durulmalıdır.
 • Sık sık ancak az yemek yenilmelidir.
 • Beyaz ekmek yerine tahıllı ya da çavdar ekmeği tercih edilmelidir.
 • Abur cuburdan uzak durulmalıdır.
 • Sebze ağırlıklı bir beslenme düzeni tercih edilmelidir.
 • Bol bol su tüketilmelidir.

8 maddede doğumdan sonra egzersiz yapmak:

 1. Doğumdan sonra dengeli ve düzenli beslenme ile yalnızca kısmi olarak kilo verilmektedir. Bunun yanında düzenli olarak egzersiz yapmak da gerekmektedir. Bu sayede annenin vücudu toparlayacak, sıkılaşacak ve sarkmalar engellenecektir. Annenin vücut şeklinin eski formuna kavuşması, daha güçlü bir vücut annenin lohusalık dönemindeki psikolojisini de düzenleyecektir.
 2. Normal doğumdan sonra iyileşme süreci, sezaryene göre daha kısadır. Normal doğumdan sonra dikiş yerleri iyileştiğinde ve doktor spor yapmakta herhangi bir sakınca görmüyorsa, anne kendini ne zaman iyi hissederse o zaman spor yapmaya başlayabilir.
 3. Bebeğin dünyaya gelmesi ve düzeninin değişmesi ile anne spor yapmaya zamanı olmayacağını düşünebilir. Ancak evde yapılabilecek egzersizler, özellikle de yapılacak 20 dakikalık yoga seansları, vücudun hızlı bir şekilde toparlanmasını sağlayacaktır. İnternetten bulunabilecek başlangıç yoga videoları ile, bebek uyurken 20 dakikalık kısa sürelerde yoga yapmak, kilo vermeyi kolaylaştıracak annenin daha mutlu olmasını sağlayacaktır.
 4. Egzersiz yapılacak ise, yemek yedikten 2 saat sonra yapılmalıdır.
 5. Gebelik döneminde yapılan düzenli yürüyüşler, doğumdan sonra da devam ettirilmelidir. Günlük yarım saatlik düzenli yürüyüşler de kilo kaybı için oldukça önemlidir. Bunun dışında mekik çekmek, karın kaslarının toparlanmasını sağlayacaktır.
 6. Kol bacak ve sırt bölgelerini çalıştıran diğer egzersiz hareketleri de vücudun doğumdan sonra kolayca toparlanmasını sağlayacaktır.
 7. İki günde bir koşu yapmak, karın bölgesinin eski formuna dönmesini sağlayacaktır.
 8. Şayet imkanlar el veriyorsa, anne adayı düzenli olarak yüzmelidir. Yüzme, vücudun her bölgesini maksimum eforla çalıştıran oldukça faydalı bir egzersizdir.


 

Yorum bırak