Diyet Yapmayın

Garip gelebilir, ancak sınırları net şekilde çizilmiş bir uygulamak, hamilelik sonrası kilo verme hedefinizi rayından çıkarabilir. Sağlıklı beslenirse ve acıktığı zaman yemek yerse, çoğu kadın doğal olarak kilo vermeye başlayacaktır.

 

Diyet yapmak yerine, dengeli bir çeşitlilikte yiyecekler yemelisiniz. Acıkma ve gün boyu enerji düşüklüğünü önlemek için evde farklı atıştırmalıklar bulundurun. Elma dilimleri, havuç çubukları ve buğday krakerleri gibi atıştırmalıklar çok sağlıklıdır.

 

Kilo verme konusunda ne kadar istekli olursanız olun, özellikle bebeğinizi emziriyorsanız, günde 1.800 kalorinin altına düşmemeye çalışın. Diyetisyen; yaşınıza, etkinlik düzeyinize ve kilo verme hedeflerinize göre kişiselleştirilmiş bir yemek planı tasarlayabilir. Emziren anneler söz konusu olduğunda ana diyet kuralları değişir.

 

Süper Besinlere Yüklenin

Yeni bir anne olduğunuz zaman, özellikle de emziriyorsanız vücudunuzun maksimum beslenmeye ihtiyacı vardır. İhtiyacınız olan besin maddeleri bakımından zengin ve kalori ve yağ bakımından hafif yiyecekler seçin.

 

Balık, bu süper besinlerden biridir. Balık yeni doğmuş bebeğinizin sağlıklı bir beyin ve sinir sistemi geliştirmesine yardımcı olan temel omega-3 yağ asidi DHA ile doludur. En iyi DHA kaynakları, somon, sardalya ve ton balığı gibi soğuk su balıklarıdır.

 

Süt ve yoğurt da süper besindir, çünkü kalsiyum bakımından yüksektir ve kemiklerinizi güçlü tutmanız gerekir. Ayrıca proteini unutmayın. Yağsız et, tavuk ve fasulye çeşitleri yağ bakımından düşüktür ve protein ve lif bakımından yüksektir. Anne sağlığı için yararlıdır ve sizi daha uzun süre doygun hissettirirler.

 

Bebeğinizi Emzirin

Emzirmenin gerçekten kilo vermenize yardım edip etmediği hala kesin değilse de, bazı çalışmalar emzirmenin bebeğinizden önceki kilonuza daha hızlı dönmenize yardımcı olabileceğini söylüyor. Diğer çalışmalar ise emziren kadınlar ile emzirmeyen kadınlar arasındaki kilo kaybında hiçbir fark bulunmadığını söylüyor.

 

Elbette emzirmenin bebeğiniz için iyi olması, bağışıklığını artırması ve diğer önemli sağlık yararları kesinleşti. Ve emzirmek ,diyetinize günde sadece 300 ekstra kalori eklemenizi gerektirir. Gerçekten iyi meme emen bir bebeğiniz veya ikizleriniz varsa biraz daha fazla kalori alabilirsiniz. Emziriyorsanız, bebeğinizi istediğinizi yemek için bir bahane olarak kullanmayın.

 

Bol Sıvı Tüketin

Gün boyunca bolca su içmek, susuz kalmanızı önler. Aynı zamanda sizi çok fazla yememeniz için doldurur ve bazı araştırmalar metabolizmanızı hızlandırabildiğini bulmuştur.

 

Günde 8 bardak su, sıklıkla tavsiye edilen miktardır ve susamasanız da tüketmelisiniz. Doktorlar idrarınızın rengini kontrol etmenizi ve ne kadar sıklıkla tuvalete gitmeniz gerektiğini bilmeniz gerektiğini söylüyor. Yeterince sıvı tüketiyorsanız, idrarınız nispeten açık renkte olmalı ve her üç ila dört saatte bir tuvalete gitmelisiniz.

 

Hareket Edin

Diyet önemlidir, ancak gebelik sonrası kilo verme planınızın sadece ufak bir parçası olmalıdır. Ayrıca kalori yakmak ve kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlü tutmak için; hamilelikten sonra hayatınıza aerobik ve kuvvet egzersizlerini de dahil etmeniz gerekir. Egzersiz, kilo vermenize yardımcı olmanın ötesinde, yeni bir anne için çok fazla fayda sağlıyor. Depresyonda ve uyku sorununda yardımcı olur ve stresi hafifletebilir. Biliyorsunuz evde yeni bir bebeğin varlığı, kesinlikle stresli olabilir.

 

Hamilelikten sonra tekrar form tutmak için spor salonuna gitmek zorunda değilsiniz. Bebeğinizle ve bebek arabasıyla tempolu bir yürüyüş yapmak, kalbinize kan pompalamak ve kaslarınızı çalıştırmak için yeterlidir. Haftada en az 150 dakika yürüyebilirsiniz. Ancak yeni doğan bir bebekle, üst üste 30 dakika yürümek imkansız olabilir, bu yüzden yürüyüşlerinizi 10 dakikalık parçalara bölebilirsiniz ya da giderek 10’ar dakika artırabilirsiniz. Ardından, 20 veya 30 dakikalık seanslara kadar yürümeyi deneyin.

 

Bütün gün bir bebekle uğraşmak, başlı başına bir antrenman, ama yine de biraz kuvvet antrenmanı eklemelisiniz. Hafif ağırlıklar, hatta birkaç süt şişesini direnç olarak kullanın. Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce, özellikle sezaryen doğum yaptıysanız doktorunuzun onayını alın.

 

Biraz Uyuyun

Bebeğiniz gece boyunca saat başı uyandığı için, sekiz saatten fazla uyku uyumanız imkansız gibi görünebilir, ancak uykunuzdan mahrum kalmak doğumda aldığınız kiloyu atmanızı zorlaştırabilir. Bir çalışmada, bir gecede beş saat ya da daha az uyuyan yeni annelerin, yedi saat uyuyan kadınlara göre daha fazla hamilelik kilosuna sahip olma olasılıkları olduğu bulundu. Yorgun olduğunuzda, vücudunuz kilo alımını artırabilecek kortizol ve diğer stres hormonlarını salgılar. Ayrıca, yorgun olduğunuzda, kendinize iyi bakmıyorsunuz. Sağlıklı yiyecekleri tercih etme olasılığınız azalıyor. Ayrıca fiziksel aktivite yapma olasılığınız da azalır.

 

Arkadaşlarınız veya aile üyeleriniz size, “bebeğiniz uyuduğunda uyuyun” demiş olabilir ve bu iyi bir tavsiyedir. Gün içinde olabildiğince çok sayıda şekerleme yapın ve erken yatmaya başlayın; en azından bebeğiniz gece uyanmaya başlayıncaya kadar uyumuş olursunuz.

 

Yardım İsteyin

Kilo vermek için mücadele ediyorsanız, doktorunuzun ve diyetisyeninizin yardımını isteyin. Diyetisyen, güvenli ve etkili bir şekilde kilo vermenize izin verecek bir beslenme planı tasarlayacaktır. Doktor, ne kadar kilo vermeniz gerektiğini söyleyebilir ve egzersiz yapmaya başladığınızda size rehberlik edebilir.

Bebeğiniz artık kucağınızda ve bu yüzden üzerinde düşünmeniz gereken çok şey var: Onu ne zaman besleyeceğiniz, ağladığında ne yapılacağı ve hamileliğiniz sırasında aldığınız ekstra kilolardan nasıl kurtulacağınız.

 

Her yeni anne, eski haline çabucak dönmeye hevesli olsa da, hatırlanması gereken en önemli şeylerden biri, sabırlı olmaktır. Ekranlarda gördüğünüz ünlülerin, doğumdan sonra hızla kilo vermesi sizi üzmesin. Bunu pek sağlıklı yollardan yapmamış olabilirler.

 

Uzmanlar kilo vermeye daha kademeli bir yaklaşımı savunuyor. Yeni annelerin sahip olması gereken en önemli şey, vücutları için sabır. Bunu akılda tutarak, hamilelikten sonra kilo vermenize yardımcı olacak bazı ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Kaynak:

https://www.webmd.com/baby/features/8-tips-for-losing-weight-after-pregnancy#1

 

 

Write A Comment