Gebelikte değişen hormonal dengeler dolayısı ile saçlar gebelik sürecinde dökülebilmektedir.  Günlük olarak dökülen saç teli 50-100 arasındadır. Bu, normal olarak kabul edilen bir durumdur. Ancak çeşitli durumlarda saç dökülmeleri artabilir. Bu durumlar arasında gebelikte vardır. Doğum sonrası da vücut hormonal dengesini eski haline döndürene kadar saç dökülmeleri görülebilir.

Kimi zaman gebelik döneminde saç dökülme sorunu olmayan anne adaylarının, lohusalık döneminde saçları dökülebilir. Fakat bu durum 1-2 sene içerisinde normale dönecektir.

Doğumdan sonra saç dökülmelerine karşı alınabilecek önlemler nelerdir?

Bu sorunu yaşayan anne adayları ilk olarak bilgilendirilmelidir. Doğumdan sonra yaşanan saç dökülmeleri oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Şayet saç dökülmeleri çok yoğunsa ve anne adayının saçları çok fazla dökülüyorsa ilk olarak kan tetkikleri yapılmalıdır. Bu gibi durumlarda vitamin ve mineral eksikliği akla gelmelidir. Bunun dışında anne adayında demir eksikliği olup olmadığı, troid bezleri ile alakalı sorunlar araştırılmalıdır. Şayet herhangi bir problem tespit edilemezse beslenme düzeninin yeniden ayarlanması ve diğer tıbbi yöntemlere başvurmak gerekebilmektedir.

Dikkat edilmesi gerekeler:

Yorum bırak