Gebelikte değişen hormonal dengeler dolayısı ile saçlar gebelik sürecinde dökülebilmektedir.  Günlük olarak dökülen saç teli 50-100 arasındadır. Bu, normal olarak kabul edilen bir durumdur. Ancak çeşitli durumlarda saç dökülmeleri artabilir. Bu durumlar arasında gebelikte vardır. Doğum sonrası da vücut hormonal dengesini eski haline döndürene kadar saç dökülmeleri görülebilir.

Kimi zaman gebelik döneminde saç dökülme sorunu olmayan anne adaylarının, lohusalık döneminde saçları dökülebilir. Fakat bu durum 1-2 sene içerisinde normale dönecektir.

Doğumdan sonra saç dökülmelerine karşı alınabilecek önlemler nelerdir?

Bu sorunu yaşayan anne adayları ilk olarak bilgilendirilmelidir. Doğumdan sonra yaşanan saç dökülmeleri oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Şayet saç dökülmeleri çok yoğunsa ve anne adayının saçları çok fazla dökülüyorsa ilk olarak kan tetkikleri yapılmalıdır. Bu gibi durumlarda vitamin ve mineral eksikliği akla gelmelidir. Bunun dışında anne adayında demir eksikliği olup olmadığı, troid bezleri ile alakalı sorunlar araştırılmalıdır. Şayet herhangi bir problem tespit edilemezse beslenme düzeninin yeniden ayarlanması ve diğer tıbbi yöntemlere başvurmak gerekebilmektedir.

Dikkat edilmesi gerekeler:

  • Doğumun ardından karşılaşılan saç dökülmesi, kesinlikle kalıcı bir saç dökülmesi değildir.
  • Saç derisinde normal şartlarda ortalama 100 saç teli büyür ve her gün ortalama 50 ile 200 arasında da saç teli dökülür.
  • Hamilelik esnasında meydana gelen hormon seviyelerinde ki artış, saçların normalden daha çok büyümesine yardımcı olur.
  • Doğumun gerçekleşmesinin ardından, hormon seviyeleri eski haline geri gelir ve 2 3 ay sonra, 3 ile 6 ay boyunca ciddi anlamda saç dökülmesi görülür.
  • Saçların uzaması, dökülmeye başladıktan 3 ile 6 ay arasında normale döner.
  • Doğumun ardından yaşanan saç dökülmesi, her hamilelikte karşılaşılabilmektedir.

Write A Comment