dusuk

1 ) Düşük nedir?

Hamilelik döneminin ilk 20 haftasında oluşan hamilelik kayıplarına düşük denir. Düşüklerin %80’i ilk 12 hafta içerisinde meydana gelir.

2 ) Görülme sıklığı

Düşüklerin yaklaşık %80’i ilk 12 hafta içerisinde olur. Daha önceden düşük yapmamış kişilerde, hamileliğin düşük ile sonuçlanma riski ortalama %15’tir. Daha önce 1 defa düşük yapan kişilerde ise bu oran, yaklaşık %20, 2 defa yapanlarda %30, 3 defa yapanlarda %40, 4 defa ve üzerinde düşük yapanlarda ise, yaklaşık %50’dir.

3 )  Düşüğün belirtileri nelerdir?

Düşüğün genelde ilk belirtisi, vajinal kanamanın görülmesidir. Kanamanın miktarı birkaç damladan, aşırı kanamaya kadar değişebilir. Bir anda başlayabileceği gibi, öncesinde kahverengi bir akıntı da meydana gelebilmektedir.

Bir başka belirtisi de, kasıklarda kramp tarzı veya adet sancısı şeklinde ki ağrılardır.

Kanama ile beraber, pıhtı veya parça düşebilir. Parçanın düşmesi halinde, düşen bu parçanın saklanması ve muayeneye giderken götürülmesinde yarar olabilir. Başka bir ihtimal de, kanama olmamasına rağmen bebeğin canlılığını kaybetmesidir. Bu durum, missed abortus olarak ifade edilir.

İstirahat ve doktorunuzun tavsiye edeceği ilaçlar, düşüğü önleyebilir.

4 ) Tanı nasıl yapılır?

Düşükte tanı, muayene esnasında rahim ağzında hamilelik ürününün görülmesi veya bununla beraber ultrasonografide esnasında hamileliğin bozulduğunun saptanması ile konmaktadır.

5 ) Düşüğe sebep olan durumlar nelerdir?

Düşük nedenleri şunlardır;


– Embryoya ait kromozom anomalisi
– Çoğul gebelikler
– Teratojenik ya da mutajenik etkiler (ilaç, radyasyon vb.)
– Genetik ( anne ya da babaya ait genetik bir bozukluk)
– Üreme sistemindeki yapısal anomaliler
– Doğumsal uterin anomaliler (septum vb)
– Miyomlar
– Servikal yetmezlik
– Annede görülen akut durumlar
– Korpus luteum yetmezliği
– Aktif enfeksiyonlar (rubella, sitomegalovirus, Listeria, Toksoplazma gibi)
– Yüksek ateş
– Asherman sendromu
– Annede görülen kronik hastalıklar
Polikistik over hastalığı
– Kontrolsüz şeker hastalığı
– Böbrek hastalığı
– Sistemik lupus (SLE)
– Tiroid hastalıkları
– Şiddetli hipertansiyon
– Antifosfolipid sendromu


Dış faktörler:


– Sigara
– Alkol
– Uyuşturucu
– Yüksek doz kafein

6 ) Düşük tipleri nelerdir?

6.1 Düşük tehdidi

Rahim ağzında açılma görülmez, ancak bebek yerindedir. Hafif bir kanama meydana gelmiş olabilir. Tedavisi için, yatak istirahati ve bol sıvı alımı tavsiye edilir. Hastanın günlük işlerini yapmasında bir sakınca görülmez. Ağır şeyler kaldırmasının dışında, ev içinde yürüme (tuvalete gitmek gibi) yapabilir. Cinsel ilişki kesinlikle yasaktır. Kabız olmaktan mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. ihtiyaç duyulması halinde, progesteron hormonu desteği doktorunuzun tavsiyesi ile yapılabilir. Düşük tehdidinin bulunması halinde, bu hamileliklerin yaklaşık %50 si düşer. Düşük gerçekleşmesi kaçınılmaz ise, bunu zorla durdurmak zaten imkânsızdır. Çünkü vücut sakat bir bebeği doğmaması için, içerisinde atıyor olabilir. Bu sebepten dolayı, hamilelikte çok fazla ısrarcı olmamak, rahat olmak gereklidir.
Dış gebelik ile ayrımı da mutlaka yapılmalıdır.

6.2 Kaçınılmaz düşük

Rahim ağzı açılır ve bebek düşer. Düşüğün olmasının ardından, USG ile rahim içerisinin incelenmesi gerekmektedir. Tam olarak bebek ve ihtiyaç duyulmaz. Ancak içeriside parça kaldığına dair USG şüphesi bulunuyor ise, kürtaj yapılmalıdır.

6.3 Kaçırılmış (farkında olunmamış) düşük

Bebek rahim içerisinde 7 ile 15 gün öncesinde ölmüştür veya hamilelik kesesi olmasına rağmen bebek gelişmemiştir (boş gebelik). Bu durumlarda kürtaj ile bebeğin alınması gerekir.

6.4 İltihaplı düşük

Rahim içinin iltihap kapması halinde, annenin hayatını riske sokan bir durum meydana gelebilir. Antibiyotiklere başlanmasının ardından, çok dikkatli bir şekilde kürtaj yapılmalıdır.

7 ) Ne zaman yeniden hamile kalınabilir?

Düşük olmasının ardından, genelde ilk ilişki için 1 hafta civarında beklenmesi gerekmektedir. Tekrar hamile olmadan önce, en az bir normal adet döneminin yaşanması, daha sonraki hamileliğin yaşının tayini bakımından önem taşımaktadır. Bu sebepten dolayı, korunmasız ilişki için en az bir normal adet kanaması görülmesi beklenmelidir. Ancak bu ile de şart değildir.

8 ) Kişi kendi kendine düşüğe neden olabilir mi?

Düşük olduğu zaman kendinizi suçlamanız yersizdir. Düşüğün kadının kendi yaptığı bir hata neticesinde meydana gelmesi, oldukça zor bir durumdur. Cinsel ilişki veya egzersiz gibi aktiviteler, düşüğe sebep olan faaliyetler değildir.

Bu olayın doğanın bir kanunu olduğu, her 4 veya 5 hamilelikten birinin düşük ile sonuçlandığını unutmamak gerekir. Moralin yüksek olması, daha sonraki hamilelikler için yardımcı olabilir.

9 ) İlk hamileliğim düşük ile sonlandı. Yeniden düşük olmaması için yapmam gereken şeyler nelerdir?

Hamileliklerin yaklaşık % 20’si düşükile sonlanır. Hamilelik döneminin ilk zamanlarında görülen düşükler, daha çok genetik bozukluklar ile alakalı olur ve bunların önlenmesi de mümkün olmaz.

Aynı zamanda çeşitli enfeksiyonlar, “progesteron” olarak ifade edilen hormonun eksikliği ve bağışıklık sisteminde meydana gelen bozukluklar da, düşüklere sebep olabilir.

Daha önce ki hamileliği düşük ile sonlanan kadınlarda, gerekli incelemeler yapılmalı ve bu anne adayları, hamilelikleri süresince doktor kontrolü altında bulunmalıdır.

10 ) Az miktarda lekelenmem (vajinal kanamam) oldu, acaba düşük mü yapıyorum?

Anne adaylarının neredeyse yarısında, hamilelik döneminin ilk 8 ile 12 haftası arasında lekelenme oluşabilir. Bu hamileliklerin yarısı düşük ile sonlanır. Aynı zamanda dış gebelikte de vajinal kanama görülebilir. Gerekli hormon tahlilleri ve ultrason incelemesi sayesinde, kanamanın sebebi ve hamileliğin devam edip etmediği anlaşılır.

45 Yorum

 1. Ben beş haftalık hamileydim düşük yaptım şimdi bir daha hamile kalırsam ve bunuda dusurursem diye korkuyorum, Bunun olmaması için ne yapmaliydim

  • Bülent Tıraş Yorum yap

   Merhaba,
   Tanı almış gebeliklerin %15’i düşükle sonuçlanmaktadır. Daha önce bir düşük yaptıysanız sonraki gebelikte tekrar düşük yapma riskiniz ortalama %20’dir. Düşük sonrası bir adet geçirdikten sonra gebe kalmanızda bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak tekrarlayan gebelik kayıplarınız söz konusu ise tekrar gebe kalmadan önce perinatoloji ya da infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından düşüğün nedenlerinin araştırılması ve önlenmesi adına danışmanlık almanızda fayda bulunmaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Merhaba hocam 6 haftalık hamileyim ve kanamam var doktora gittim dușuk tehlikesi var dedi ilac Verdi eve geldim kanamam devam ediyor ve lavoboya gittugimde kucuk kan pihtisi geldi acaba dusukmu yaptim 🙁

  • Merhaba son adet tarihim 12.07.2017 7 haftalik gebeyim gecen hafta doktora gittigimde kese izlendi 2 hafta sonra kalp atislarina baktir dedi.
   Iliskiden sonra kanamam oldu acile gittim kese var ama bebek yok 7 haftayken bebegin izlenmesi gerekir dedi ve 1 hafta beklememi soyledi kafam cok karisti bos gebelik mi acaba

 2. Merhaba doktor bey benim bes yaşında bir kızım var ona hamileyken hiç bir sorun yaşamadım tam gününde normal dogum yaptım gayet sağlıklı idi.ikinci bebeğimi 14 haftalık hamileyken aşırı kanama yüzünden düşük yaptım , şimdi de tam sekiz haftalık oldu hamileliğim beni bir korku sardı rahim ağzı yetmezliği diye bir şey duydum arkadaslardan bendede böyle bir sorun olmuş olabilir mi bu nasıl anlaşılır bu bebeğimi kaybetmek istemiyorum ilk hamileliğim çok rahattı yani böyle sorun olsa oda erken dogum düşükle falan sonuçlanır mı beni bu konuda bilgilendirrmisiniz

  • Bülent Tıraş Yorum yap

   Merhaba,
   Çeşitli düşük türleri bulunmaktadır ve düşük yapma şeklinize, gebelik takip sürecine ve tekrarlama sıklığına göre bu nedenler ve yaklaşımlar değişmektedir. Tanı almış gebeliklerin %15- 20’ si ise düşükle sonuçlanmaktadır. Düşüklerin %80’inden fazlası gebeliğin ilk 3 ayında meydana gelir. En fazla risk ise ilk 8 haftada olup, gebelik haftası ilerledikçe düşük olma olasılığı da giderek azalmaktadır. Bir kez düşük yapan bir kadının sonraki gebeliğinde tekrar düşük yapma riski %20’dir. Fetüse ait kromozomal bozukluklar, gebeliğin erken döneminde kullanılan bazı ilaçlar, gebeliğin erken dönemlerinde yüksek dozlarda X-Ray maruziyeti, rahimde doğuştan gelen şekil bozuklukları, myomlar, bazı bağışıklık sistemi hastalıkları, bazı endokrin hastalıklar(guatr, diabet), bazı sistemik hastalıklar(kalp ve böbrek hastalıkları, hipertansiyon), çoğul gebelikler, rahim ağzı yetmezliği, gebelikte annede görülen bazı enfeksiyonlar, rahim içindeki sineşiler, sigara, alkol, kan uyuşmazlığı, plasentasyon anomalileri düşüğe neden olabilmektedir. Önceki gebelik kaybı öykünüze bakıldığında bunun rahim ağzı yetmezliğinden kaynaklanmış olduğunu düşünmemekteyim. Serviks (rahim ağzı) boyu servikal kanalın internal osu ile eksternal osu arasındaki uzunluktur. Hamilelikte servikal uzunluk ultrason ile belirlenebilmektedir. 25mm (10 persentil) altındaki servikal uzunluk erken doğum riski ile ilişkilidir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. Benim dün akşam hafif kanamam oldu ve adet oluyo gibi ağrım oldu hemen dr a gittim b-hcg 1710 çıktı rahim duvarın çok kalınlaşmış gebelik oluşuyo olabilir dedi ama görmedi kese. Yat dinlen dedi eve gonderdi 2 gun sonra yine kana bakcaz dedi. Sol kasigimda bazen cok agri oluyo bacagima vuruyo kanamam yok durdu

  Dusuk yapiyo olabilirmiyim

  • Bülent Tıraş Yorum yap

   Merhaba,
   Tanı almış gebeliklerin %15’i düşükle sonuçlanmaktadır. Gebeliğin 20. haftasında önce yaklaşık olarak %25-30 gebede az ya da çok vajinal kanama olabilmektedir. Bu kanama görülen gebeliklerin yaklaşık olarak yarısı düşük ile sonuçlanır. Kalan yarısı ise gebeliklerine devam eder. Parlak kırmızı renkte olan kanama taze –yeni kanamayı; koyu kahverengi kanama ise daha erken dönemde olup kesilen eski kanamayı düşündürür. Kanamanın miktarı fazla ve parlak kırmızı renkte ise düşükle sonlanma ihtimali daha fazladır. Bu kanamaların nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazen düşük tehdidi, fetüsdeki kromozomal bozukluklar, çoğul gebelikler, rahmin doğuştan gelen anormallikleri, kanama pıhtılaşma bozuklukları, endokrin bozukluklar, embriyonunun implantasyonu ve plasental gelişim bozuklukları da bu kanamalara neden olabilmektedir. Gebelik testi değerinize göre bir gebelik başlangıcı söz konusu ancak tek bir gebelik testi değerinize göre bunun sağlıklı bir gebelik olup olmadığını söyleyemeyiz. Rahim içinde olduğu düşünülen sağlıklı bir gebeliğin erken döneminde Bhcg 48 saatte bir ortalama 2 katına çıkmalıdır. Bu şekilde seyretmeyen Bhcg yükselişlerinde düşük ihtimali, molar gebelik veya dış gebelik ihtimali düşünülmelidir. Gebelik testi değeriniz belli bir seviyeye ulaşmadan ultrasonografik olarak gebelik kesesi görülemez. Vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesinin görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedirKarına sıcak uygulama gebelikte vajinal kanamaya neden olmamaktadır. Yumurtalık kistleri, endometriozis, genitoüriner sistem enfeksiyonları, kasık fıtıkları, bel fıtığı, barsak hastalıkları, düşük tehdidi durumlarındada kasık ağrısı şikayeti olabilmektedir. . Bu nedenle gebeliğinizi takip eden hekimin sizi çağırdığı zamandaki kontrolünüzü ihmal etmeyiniz. Kanama şikayetinizde ve kasık ağrısı şikayetinizde artış olması halinde acil olarak doktorunuza başvurmanızı öneririm.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  • Bülent Tıraş Yorum yap

   Merhaba,
   Tanı almış gebeliklerin %15- 20’ si düşükle sonuçlanmaktadır. Düşüklerin %80’inden fazlası gebeliğin ilk 3 ayında meydana gelir. En fazla risk ise ilk 8 haftada olup, gebelik haftası ilerledikçe düşük olma olasılığı da giderek azalmaktadır. Bir kez düşük yapan bir kadının sonraki gebeliğinde tekrar düşük yapma riski %20’dir. Fetüse ait kromozomal bozukluklar, gebeliğin erken döneminde kullanılan bazı ilaçlar, gebeliğin erken dönemlerinde yüksek dozlarda X-Ray maruziyeti, rahimde doğuştan gelen şekil bozuklukları, myomlar, bazı bağışıklık sistemi hastalıkları, bazı endokrin hastalıklar(guatr, diabet), bazı sistemik hastalıklar(kalp ve böbrek hastalıkları, hipertansiyon), çoğul gebelikler, rahim ağzı yetmezliği, gebelikte annede görülen bazı enfeksiyonlar, rahim içindeki sineşiler, sigara, alkol, kan uyuşmazlığı, plasentasyon anomalileri düşüğe neden olabilmektedir. Çeşitli düşük tipleri bulunmaktadır. bu nedenle düşük sonrası tekrar gebe kalmak isteyen bir kadının gebelik öncesinde perinatoloji ya da infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almasında fayda bulunmaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Merhaba hocam ben tup bebek tedavisi ile ikiz gebelikte kaldım ama bundan üç hafta önce 19 haftalikKen kaybettim bebeklerimi bunun sebebi nedir sizce hiç bir sorun yoktu herşey gayet iyi gidiyordu ama uclu tarama testinde bebegin birinde down sendromu olduğunu söyledi doktor ve o günün akşamına bebeklerimi kaybettim ve hocam bundan önce ben bir dış gebelik geçirmiştim sağ tupum alınmıştı ve hocam ben bebeklerimi normal doğum yaptim yani hocam tup bebekte normal doğum yapılırmı düşük bile yapsa sezaryan gerekmiyor mu sizce ve tekrar dan denemeye korkuyorum artık şimdiden teşekkürler hocam.

   • merhaba hocam . 5 hafta 5 gunluk bır gebeliğim mevcut ultrason da kese gozuktu normal gebelik dediler . gecen hafta salı gunu koyu kahverengi olarak akıntım basladı . bugun ise kırmızı renkli oldugunu ve bıraz şiddetinin arttıgını gordum . düşük yasıyor olabilir miyim ? sankı gaz agrısı gıbı de hafif agrım var

 4. Ben yeni düşük yaptım ve hemen hamile kalmak istiyorum sizce kaç ay beklemem lazım

  • Bülent Tıraş Yorum yap

   Merhaba,
   Tanı almış gebeliklerin %15’i düşükle sonuçlanmaktadır. Daha önce bir düşük yaptıysanız sonraki gebelikte tekrar düşük yapma riskiniz ortalama %20’dir. Düşük sonrası bir adet geçirdikten sonra gebe kalmanızda bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak tekrarlayan gebelik kayıplarınız söz konusu ise tekrar gebe kalmadan önce perinatoloji ya da infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından düşüğün nedenlerinin araştırılması ve önlenmesi adına danışmanlık almanızda fayda bulunmaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 5. Doktor bey ilk hamileliği normal olan hic sıkıntı yaşamayan birisinin ikinci hamileliğinde rahim ağzı yetmezliği olabilir mi komşum 14 haftada düşük yaptı nedeni belli değil dendi öyle birşey olsaydı söylerlermiydi belli olurmuydu kusura bakmayın

  • Bülent Tıraş Yorum yap

   Merhaba,
   Tanı almış gebeliklerin %15- 20’ si düşükle sonuçlanmaktadır. Düşüklerin %80’inden fazlası gebeliğin ilk 3 ayında meydana gelir. Bir kez düşük yapan bir kadının sonraki gebeliğinde tekrar düşük yapma riski %20’dir. Fetüse ait kromozomal bozukluklar, gebeliğin erken döneminde kullanılan bazı ilaçlar, gebeliğin erken dönemlerinde yüksek dozlarda X-Ray maruziyeti, rahimde doğuştan gelen şekil bozuklukları, myomlar, bazı bağışıklık sistemi hastalıkları, bazı endokrin hastalıklar(guatr, diabet), bazı sistemik hastalıklar(kalp ve böbrek hastalıkları, hipertansiyon), çoğul gebelikler, rahim ağzı yetmezliği, gebelikte annede görülen bazı enfeksiyonlar, rahim içindeki sineşiler, sigara, alkol, kan uyuşmazlığı, plasentasyon anomalileri düşüğe neden olabilmektedir. Çeşitli düşük tipleri bulunmaktadır. Bu nedenle düşük sonrası tekrar gebe kalmak isteyen bir kadının gebelik öncesinde perinatoloji ya da infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almasında fayda bulunmaktadır.
   Serviks, anne rahminin en alt kısmı olup, vajinaya açılan bölümdür. Normal hamilelik esnasında hamileliğin sonuna kadar kapalı kalır. Bazı gebelerde ise rahim ağzı, sürekli gelişen ve büyüyen bebeği taşıyabilecek güce sahip değildir. Serviksin gebelik esnasında doğum sancıları oluşmadan, vaktinden çok önce açılmaya başlamasıyla rahim ağzında bir yetmezlik ve bunun sonucunda da doğum gerçekleşebilir. Her 100 anne adayının 12’si rahim ağzı yetmezliği sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Servikal yetmezliğe neden olan bazı durumlar vardır ancak çoğu zaman altta yatan bir neden bulunamaz (uterin anomaliler, rahim ağzı ameliyatları, çoğul gebelikler, polihidramnios, sık yapılan histeroskopi ve servikal dilatasyon cerrahileri, daha önce müdahaleli ve zor doğum yapmış olmak, doğumda serviksin yırtılmasına bağlı oluşan servikal yaralanmalar, sık aralıklarla yapılan doğumlar, kürtaj ameliyatları, myomlar)
   Servikal yetmezlik tanısı, jinekolojik muayene yoluyla rahim ağzının, ultrasonografik inceleme ile serviksin şekil ve uzunluğunun birlikte değerlendirilmesi ve hastanın daha önceki gebelik kayıp öyküleri ve geçirdiği operasyonların incelenmesi ile konulabilir. Gebelik ya da adet kanamasının olmadığı dönemde normalde servikal açıklığının 8 mm’nin altında olması gerekir. Bu amaçla hegar bujileri kullanılmaktadır. Servikal yetmezlik şüphesi olan anne adaylarına belirli aralıklarla vajinal ultrason yapılarak servikal uzunluğun ölçülmesi ve bebeğin amniyon kesesinin serviks kanalı içinde hunileşme oluşturup oluşturmadığının saptanması gerekmektedir. Servikal uzunluk 14-28 gebelik haftaları arasında nispeten sabit seyrederken 28-32 hafta arasında giderek kısalır. 25mm (10 persentil) altındaki servikal uzunluk erken doğum riski ile ilişkilidir. Serviks boyu kısaldıkça erken doğum riski de artmaktadır. Her zaman için esas olan bu açılma başlamadan önce önlemlerin alınmasıdır. Yatak istirahati ve tokolitik ilaç tedavilerinden yanıt alınamayan ve açılmanın başladığı olgularda serklaj yapılarak rahim ağzına çepeçevre bir dikiş konulur. Bu işlem doğru zamanda uygulandığında genellikle başarılı olur ve düşük veya erken doğum olmasını büyük oranda önlemektedir. Bununla birlikte serklaj yapılamayan bazı vakalarda pesser uygulamaları da yapılabilmektedir. Daha önceden servikal yetmezliğe bağlı olarak gebelik kaybı olan kadınlara ise gebelikte 12-14. haftalarda profilaktik (koruyucu) amaçla serklaj yapılmaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 6. Merhaba şuan 8 hftalık hamileyim..1 hfta önce hafif pembemsi lekelenme oldu.. Ama aynı gün içinde geçti..41 yaşındayım..ilk hamileliğimde hiç bir sorunla karşılaşmamıştım…ayrıca ilk hamileliğimde ilk 4 ay miğde bulantılarım oldu doğdu düzgün yemek yiyemediim..bu kez hiç hamilelerin yaşadığı bulantılarım yok..sadece göğüslerimde şişme ve ağrı hissi var.. Bunun dışında hiç birşeyim yok..bni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim

 7. Meraha doktor bey bn iki defa dusuk yaptim arka arkaya ve ucunsunde hamile kaldigimdan korkuyorum bu ucuncusude dusukle sonlanir diye ne yapmam gerekiyo ucuncu dusugum olurmu cok korkuyorum doktorum bna hicbir sorun olmadigini soyledi siz soylermisiniz lutfen

 8. Merhaba adetim 5 gün gecikti 2 şer gün arayla gebelik testi yaptırdım ilkinde değer 187 ikincisinde 239 çıktı. Ancak doktorun beklentisi ikinci de 374 olmasıydı bu durumda düşük riskiniz yüksek hatta muhtemel dedi. Yaşım 36 bu zamana kadar hiç düşük yapmadım ilk hamileliğim hafif karın ağrım ilk günden beri var ancak kanamam yada akıntım hiç olmadı 10 gün sonra ultrasonla bakalım dedi ama 10 gün boyunca nasıl beklenir bilmiyorum. Yaşımdan dolayı Progestan verdi günde 3 adet kullanıyorum risk büyük mü kendimi hazırladım mi yada düşük olmasın diye yapmam gereken bişey var mı
  Teşekkürler

 9. ben 14 günlük hamileyim dün öğrendim ama haberim yokken 3-4 gündür akıntım vardı,iki gündür daha da koyulaşdı ama kan deyil.bu dönemde düşük olabilir mi yoksa yerleşme kanaması mı bu nedir lütfen bilgi verirmisiniz?

 10. ben 14 günlük hamile olduğumu öğrendim dün. ama iki üç gündür koyu renk akıntım var bu yerleşme kanaması olabilir mi? düşük mü yoksa?

 11. Merhabalar
  3 gündür kahverengi vajinal akıntım var .1 . Gün bi iki damla açık pembe renkte geldi adet olacağım düşündüm. Daha sonra o bi kaç damlayan sonra gelmedi 2 .gün biraz yürüdüm bi kaç damla kahverengi damla gelmiş. Yatarken hiç bişey yok sadece hareket halindeyken ve birde kabızlık olduğu için lavaboya geliyor.aynı zamamda adetliymisim gibi kasikağrısı bel ağrısı çekmekteyim az da olsa sizce hamilemiyimdir.ve bu bir düşük belirtisi midir? Sağlık ocagina tahlil verdim pazartesi günü çıkacak sizce beklemelimiyim yoksa acil emi gitmeliyim?

 12. Merhaba ben evde test tutum çıktı hamilelikde olan bütün belirti var di ve düşük yaptım sabah kustum aradan yarım saat geçti yine kustum ne olduysa son kusmam oldu:-( bebek zarar gördü doktorlar kusunca çok zorlammisn bu nedenle bebek canlanmadgi için de fazla müdahale etmediler sancılarım çok arti belim çok ağrıdı snra sancılarım ksldi titreme başladı titredm kanamam açıldı snra bebegm giti ilk çocuğum du yeni 2aylik evlydm ama suan çok kötüyüm keşke dune donseydm kendimi zorlamasaydm o kusma olmasaydiçok Üzgünüm:-( sizce bütün nedeni kendimi zolamamydi

 13. 4haftalık hamileyim kanamam olmuyo yoktur ama lavaboya gittiğim zaman yanma ile birlikte hafif 1 2 damla kan geliyo bunun nedeni nedir acaba

 14. Mrb doktor bey ben yeni anne adaylarindanim ve çok yoğun bel ağrısı var.dinlendimmi geçiyor.anncak bazen çok şiddetli ağrı oluyor.ve ara ara sarı bazen de beyaz akıntıların oluyor sizce dusuk tehlikesi bulunabilir mi ve hamilelikte dusuk olmadan bu tarz şeylerde olabilirmi.lutfen cvp verin.

 15. Mrb 8 haftalık hamileyim bundan önce düşük yaptım araştırma yapıldı kan pıhıtılaşması çıktı bu bebektede günde 1 tane kan sulandırıcı iyne yapıyorum protestan ve kör aspirin kullanıyorum ama yinede korkuyorum

 16. Bülent bey size bu sorum var benim 4 tane dusugum oldu ilk ucu 7 haftaliklen sonraki dusugum 3 bucuk aylikti bende kan bihtilasmasi tespit edildi clexan kullandım b12 vitamini iğnesi kullandım ama yinede dusugum oldu neden olmuştur acaba ilaci kullanmisken bile peki tup bebek olursa yine düşük olabilir mi birde dusugun sebebi eşimden de kaynaklanabilirmi ogrenmek istiyorum tesekur ederim

  • Jinekoloji.com Yorum yap

   Öncelikle geçmiş olsun. Hamile kalmakla ilgili bir problem yaşamıyo daha ziyade gebeliğin devamı ile ilgili bir sorun yaşıyorsunuz. İlk 3 aylık süreçteki gebelik kayıplarının yaklaşık olarak %50’ sinde neden fetüsteki kromozomal bozukluklardır. Bunun dışında anatomik faktörler(uterus septum, unicornuate uterus, uterine didelphys, bicornuate uterus ya da sonradan kazanılmış anomaliler (miyom, rahim içi yapışıklıklar), bağışıklık sistemi ile ilgili faktörler (sistemik lupus eritemozis, antifosfolipid sendromu), pıhtılaşma bozuklukları, plasenta patolojileri, enfeksiyonlar, hormonal bozukluklar tekrarlayan gebelik kayıplarına neden olabilmektedir. Sizin ve eşinizin genetiği normal bile olsa embriyonuzda gelişimsel evrelere bağlı olarak genetik bozukluklar oluşabilir. Bu nedenle mevcut düşüklerinizin arkasında daha ziyade fetüse ait bir genetik bozukluk olduğunu düşünmekteyim. Bu nedenle size önerim en kısa zamanda genetik taramalı tüp bebek tedavisi yaptırmanızdır. Kanama pıhtılaşma bozuklukları gebelik kaybına neden olmakla birlikte tedavi ile kontrol altına alınabilmektedir. Genetik açıdan sağlıklı bir embriyo bulunması halinde ise bu embriyonun tutunmasına yardımcı olabilecek yardımcı üreme teknikleri ve anatomik problemlerin düzeltilmesini sağlayan bazı cerrahi teknikler ile gebeliğin devam etme şansı arttırılabilmektedir. Yardımcı üreme tedavilerinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve hekimin; o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri ve hekimleri seçmek şeklinde olmalıdır. Süreç hakkında bilgi almak isterseniz Asistanım Bayan Neslihan İlkılıç ile iletişime geçebilirsiniz(tel:0533 580 14 81//e-mail:neslihan.ilkilic@acibadem.com.tr)
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 17. Hocam ben bir düşük yaptım 4 haftalık ken sonra bir dış gebelik yaşadım ve sağ tüpüm alındı uzun zamandır bebeğim olsun diye uğraşıyorum benim över kistim var ve buna bişe yapamayız diyo doktorum şua aralar hem kasıgım hemde belim cok agrıyo bide her zaman olmuyo mide bulantım ama korkuyorum doktora gittimi hamile değilsin sözünden ve boşa mı Ümit ediyorum bilmiyorum 3 sene olacak evleneli şuan progestan 100 mg ilaç kullanıyorum adet görmem için verdi doktorum ilk6 gün kullan bırak dedi bende kullandım bıraktım ama hala daha adet olmadım açaba hamilemiyim diye geçiriyorum içimden bana yardımcı olurmusunuz saygılarımla

 18. Merhaba iki haftadır gebelik şüphem vardı ve dün adet tarihimdi sabah dayanılmayacak bir sancıyla uyandım bikaç saat sonra sında kanamam oldu ve küçük et parçaları geldi bidaha kanamam olmadı gebelik oluşmuş da düşük yapmış olabilir miyim?

  • İnci ulucay sonucunuz ne oldu bende ayni sorunlari yasiyorum hafta sonu oldugu icn doktorada gidemiyorum .

 19. Merhaba doktor bey benim ilişkiden birkac gun sonra kanamam oldu ve bir parça düştü .acaba önceden hamile kalipta bu ilişkide düşük yapmış olabilirmiyim. Bu arada böbrek nakilliyim.

 20. Orhan Kurtgöz Yorum yap

  Mrb eşim 12 haftalık hamile dün sabah ufak bir kanaması oldu hemen doktora gittik doktor bakdı kalp atışlarını dinledi serom verdi ilaç olarak progestan kullanıyor kanda pıhtılaşma sorunu olduğu için ine oluyor göbekten her gün 2 tane dış gebelik yaşadı amaliyat oldu ondan sonra 5 ve 6 kez hamile kaldı bu hamilelik ilk haftasında düşük yaptı ve şimdi çok az miktarda sarı lekelenme var istirahat ediyor sıkıntı olurmu

 21. Doktora gittim gebelik var ama rahim ağzında ya düşecek yada Rahime yerleşerek hafif sancim var arada kahve rengi akistim oluyor daha öncede dış gebelik geçirdim 2 düşük yaptım 2 tane çocuğum var birtanedaha istiyorum gebeyim neyapayim 39 yaşındayım tansiyon var arada sanci oluyorum kana yok ama hergün 1 damla kahfe rengi akıntı oluyor sizce ne yapmalıyım doktor 1 hafta sonda gel dedi

 22. Merhaba hocam . 7 hafta 6 gunluk yani 2 aylik hamileyim. Sabah bir kac damla aralikla kanamam oldu kirmizi ve pembe acik sekilde sabah sirt ustu yatip dinlendim oglene digru doktora gittim doktor ulrrasyona bakti bwbegin saglikli oldugunu soyledi prosetegan verdi bebegin kalp atislarina bakti bebek iyi dedi sizce telaslanmalimiyum hangi durumda korkmaliyom damla damla tekrar etmesin dusuk anlaminami geliyor sancimda yok hic ama genede korkuyorum

 23. Merhaba benim ilk gebeligim du 20 haftalık hamileydim ama düşük yaptım anmiyon sıvısı azalmıştı daha sonra düşük yaptım bidahaki gebeligimde yine aynı sorunları yaşarmiyim her gebelik aynı mıdır.. Teşekkür ederim

 24. Hocam merhaba benim üctane çocoğum var ve sezeryanla oldu 4 yasaklandı ve ben yine hamileyim nasıl sonlandırmam lazım kürtajdan korkuyorum ve durumum yok yaptırmaya bana önereceğiniz birşey varmı karın ağrım var iki gündür ama kanamam yok nolur bi yardımcı olun

 25. Mrb Bülent bey. 4 haftalık hamileyim.yeni öğrendim.öğrenmeden önce yoğun bi şekilde antibiyotik amoklavin cipro ve klomoks kullandım ayrıca alerji hapı. Bebekte bi sıkıntı olurmu. Varsa eğer kaçıncı ayda belli olur

 26. Sinem ırmak kara Yorum yap

  Merhaba hocam. Son adet tarihim 21 haziran. Iğne tedavisiyle hamile kaldım.11 temmuzda igne yaptirdim.hamile kaldım.2 sefer kırmızı sumukumsu hafif leke gördüm.kalp atışı yok daha erken dedi.kesenin yeri sağlam dedi doktorum. Düşük önleyici igne yaptırdı.progestan hap verdi. Düşük olur mu? Belim agriyo

 27. Merhaba
  Yarın itibari ile 10 haftalik hamile olacaktım bugünkü doktor randevumde doktorum su kesimin bos oldugu bebeğin olmadıgını söyledi hamileliğimin ilk dönemlerinde birkac gün süren arar ara kahverengi akintılarım oldu ve karın kasılmaları bebeğin tutunmaya başladığı bu dönemde bu tarz akıntı ve kasılmaların normal oldugunu okumuştum o yüzden üzerinde durmadım cok bugün kan tahlili verdim iki gün ara ile tekrar kan verecegim doktor belkide ultrason ile göremediğini falan söyledi cok ümitli konuşmadı fakat her ihtimal olabilir de dedi hiç bir şekilde kanamam yok acaba düşük mü bebeğimin bana zor bir sınavımı cevabınız icin şimdiden teşekkürler

 28. Merhaba doktor bey ben 9 haftalık hamileyim dün evde birkaç damla kalamam oldu doktora gittiğimde boş gebelik olduğunu kürtajla aldırmam gerektiği söylendi.Şu an kalamam devam ediyor ve ağrım var ne yapmam gerekir?

 29. Ben 22 haftalık bebeğimi düşürdüm ilk üç ayında damla damla koyu kahve şeklinde kanamalar oluyordu progestan kullandım vajinadan üç ayın sonunda kanamalar durdu gibi oldu 20.haftadayken tekrar kanamam oldu bir hafta sabah akşam progestanin iğnesini yaptırdim iğneler bitti ve iki gün sonra karın ağrısı ve lekelenme şikayet i ile tekrar hastaneye gittim idrar tahlili yapıldı ve enfeksiyon var denildi hastaneye yattım ve iki gün sonra alttan ultrasonla bakılırken suyun geliyor denildi bu arada kırmızı ve pembe kanamaların devam etti sonra bebeği almayı önerdiler asla kabul etmedim gelen amniyon sivisimi degilmi tamda bilemediler daha sonra üniversite hastanesine gönderdiler ve amniyonşu testi yapıldı negatif çıktı ve test yapıldığı günün sabahı bebeğimi düşürdüm bebeğin sıvısı yeterli herşeyi çok iyi çok güzel demişlerdi daha akşam canlıydı sabah altıda bianda kendiliğinden düşürdüm 😞 herşeyiyle düştü bebeğim ultrasona göre 22 haftaydi adet tarihine göre 23 bu kadar buyumusken neden düşmüş olabilir bebeğim beş buçuk yaşında kızım var onda böyle kanamayla alakalı hiçbir sorun yaşamadım bundan önce 8 haftalık oluşmamış kese denildi oda düştü ama bu gebeliğin bu kadar ilerlemisken neden?sütüm geliyor yavrumun 😔😔

 30. ezgi özlem karaman Yorum yap

  merhaba ben 19 temmuz olmuştum en son adet öğrendim hanileyim bugün düşük yaptım evde doktra gittim çok kanarsa gel dedi kürtaj la bir alakası varmi

 31. Serife Aysenur Kayalica Yorum yap

  3 haftalik hamileyim. Kahverengi lekeyle baslayip kanamayla devam ediyorum. Kanamam artti. Pihti dustu ve tuvalete gitti. Bebegimin dusup dusmedigini nasil anlarim. Hastanede serum ve ya ilac vermediler

 32. Merhaba hocam esim 7 haftalik hamileyim ama 2 gunde bir karin bolemde asiri sekilde sancim oluyo ve doktoruma gittigimde normal olmadigini ramdevu alarak gelmemi istedi sizce neden oluyodur bu sancilar.

Yorum bırak