Emziren anneler hem kendi sağlığını hem de bebeklerinin sağlıklı gelişimini destekleyebilmek için, beslenme alışkanlıklarına çok dikkat etmesi gerekir. Özellikle anne sütünün eşsiz özelliğinden yararlanan bu bebekler, annelerinin beslenmesine bağlı olarak süt miktarının azalmasından dolayı gelişimlerindeki etkiden mahrum kalabiliyor.

Bu nedenle annelerin, vücudun denge sistemini oluşturacak bazı besinlere ağırlık vermesi gerekir. Yapılan araştırmalara göre anne sütünün artıran başlıca etkenin su olduğunu ve annenin günde tüketmesi gereken sıvı alımına özen göstermesi gerekmektedir. Ayrıca sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkların çeşitli hastalıklara yol açtığı gibi anne sütünü de olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle emziren anneler sigara ve alkolden kesinlikle uzak durmalıdır.

İnsan sağlığını koşulsuz etkileyen diğer bir faktör ise strestir. Anneler günlük hayat koşuşturmacası nedeni ile ister istemez strese maruz kalıyor. Ancak bebekleri ve kendi sağlıkları için bu stres faktörüne yol açacak ortamlardan, davranışlardan ve kişilerden uzak durması gerekir. Beslenmenin içerisinde yer alan diğer bir hatalı davranış ise, annelerin gebelik süreci içerisinde almış olduğu kiloları vermek amacıyla sıkı diyet ve egzersiz programlarına başlamış olmalarıdır. Bu program dâhilinde vücudun gereksinimleri yeteri kadar karşılanamadığı için başta süt üretimi olmak üzere vücudun tekrar yapılanmasını olumsuz etkilemektedir.

Tüm bu davranışların yanı sıra emziren annelerin beslenmesinde dikkat etmesi gerekenler aşağıdaki gibi olmaktadır:

Protein ağırlıklı beslenme

Vücudun gebelik sürecinde uğradığı değişimler ve belirtiler doğumdan sonra kaybolacak ve vücut tekrar eski formuna ulaşabilmek için çalışmalara başlayacaktır. Bu nedenle emziren annelerin hem bu sürecinin sağlıklı bir şekilde düzenlenmesine hem de bebeklerinin beslenebilmesi açısından protein ağırlıklı gıdaları tüketmeye özen göstermesi gerekir. Hayvansal ve bitkisel proteininin ağırlıklı bulunduğu besinler; balık, et, fasulye ve nohut gibi kaynaklardan vücudun ihtiyacı olduğu protein desteğini karşılayabilirler.

Emziren Anneler nasıl beslenmeli kopya

Günlük sıvı alımı

Tüketilen besinlerin anne sütünün kalitesine ve verimliliğine direkt olarak bir etkisi olmasa da, sıvı tüketimi bu şartları karşılamaktadır. Anne sütünün yaklaşık %80’ni sudan oluşur.

Bebeğin beslenmesi için yeterli olması gereken süt miktarı tüketilen sıvılarla artırılabiliyor. Bu nedenle uzmanlar emziren annelerin günde en az 3 litre sıvı tüketmesini önermektedir. Bu sıvı başlıca su, az şekerli limonata, süt, ayran, doğal meyve suları, komposto, papatya ve ıhlamur gibi bitki çaylarından oluşmaktadır. Vücudunuzun ihtiyacı olan sıvı miktarını bu içecekleri tüketerek sağlayabilirsiniz.

Süt ve süt ürünleri

Emziren annelerin bebeklerinin sağlıklı gelişimini sağlayan anne sütünü destekleyebilmesi için enerji veren, protein, vitamin ve mineralleri alması gerekir. Anne sütünün kalitesini ve miktarını artıran en önemli besin kaynağı ise süttür. Annelerin beslenme alışkanlıkları devam ederken günde en az 3-4 su bardağı süt tüketmesi önerilir. Kalsiyum açısından da oldukça zengin olan bu besin maddesi aynı miktarda yoğurt ve ayran tüketimiyle de sağlanabiliyor.

Demir

Günde en az bir porsiyon etli sebze ya da kurubaklagil tüketilmesi gerekir. Vücudun demir emilimini artıran C vitamini kaynakları sebze ve meyvelerinde emziren annelerin beslenme programlarında yer alması gerekir.

Ayrıca enerji verici kuru meyveler ve kuruyemişler demir, kalsiyum ve mineraller açısından oldukça zengindir. Fakat yüksek kalori miktarlarından dolayı tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Demir emilimini engelleyen siyah çayında fazla tüketilmemesi önerilir.

Şekere dikkat!

Toplumunuzda yoğun şeker içerikli tatlıların tüketilmesinin sütün verimliliğini artırdığı yönünde bir inanış vardır. Ancak bu düşünce süt artışından ziyade fazla kilolara davetiye çıkarır. Bu nedenle beslenme programınızda her şeyi ölçülü bir şekilde tüketmeye özen göstermeniz daha doğru olacaktır. Aşırı kilonun hem sağlığınıza hem de bebeğinize bir yararı olmayacaktır.

Kilolarınızdan kurtulmak için acele etmeyin!

Gebelik döneminde alınan kilolar, vücudun bebeğiniz için uygun şartları hazırlama çalışmaları altındadır. Fakat bu doğrultuda her şeyi yiyebileceğiniz anlamına gelmez. Hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı açısında ihtiyacınız olan tüm besinleri gerekli miktarda almanız gerektiği anlamına gelir. Bu kilolar ve belirtiler doğal bir sürecin ürünü olması nedeni ile doğumdan sonra tekrar eski formunuza kavuşacaksınız. Özelikle emziren annelerin metabolizmalarının hızlanması ve bebek bakımı için günlük koşuşturmacaları kilo vermelerini sağlar. Fakat doğumdan sonra düşük kalorili diyetler yapmak ya da beslenme alışkanlıklarına özen göstermemek, anne sütünün azalmasına neden olabiliyor.

Duygusal faktörlere dikkat!

Annenin stresten uzak, rahat ve huzurlu bir ortamda olması gerekir. Bu etkenler sütün verimliliğini etkileyebilmektedir. Sık sık emzirmek ve göğüslerdeki süt miktarının boşalmasını sağlamak, sütün verimliliği artıran yöntemlerden biridir.

Hazır gıdaların tüketimine dikkat edin

İşlem görmüş hazır şarküteri ürünlerinden uzak durun. Özellikle et ürünleri zararlı nitrat bileşenlerini içermektedir. Ayrıca salam, sucuk, sosis ve hazır çorbalarda içerdikleri katkı maddesi nedeni ile mümkün olduğunca az tüketilmesi önerilir.

Yemek pişirme

Yemekleri pişirirken kızartma ve kavurma yöntemleri, sağlıklı beslenme programı çerçevesinin dışında kalır. Bu nedenle haşlama, ızgara ve fırınlama yöntemlerini tercih etmeniz önerilmektedir.

3 Comments

 1. .
  hocam ben emziren bir anneyim dört aylık oğlum var dün ella adinda bir hap kullandım ama iceriğini geç okudum bebeğimi şu an emzirmiyorum ama mamayı da reddediyor çok zor durumdayım ne yapmalıyım ilaciın içindeki hormonlar bebeğimi nasıl etkiler kadınlık hormonları mı geçer yoksa başka şeyler mi lütfen cvp cok zordayım

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Ella Tablet Ulipristal Asetat içeren yeni bir acil doğum kontrol ilacıdır. Ella tablet doğal olarak vücutta bulunan bir hormon olan progesteronun etkinliğini değiştirerek işlev gösterir. Anne sütüne geçmektedir. Ancak bebeklerdeki etkilerine yönelik olarak yapılmış kontrollü çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle ilacın alımından sonraki 1 hafta boyunca bebek emzirilmemesi önerilmektedir. Bu süre boyunca sütünüzün kesilmemesi için sütünüzü pompalamalı ve atmalısınız. Size önerim bebeğinizi takip eden çocuk doktorundan bebeğinizin beslenmesi ile ilgili olarak danışmanlık almanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Hocam benimde ikizlerim var ama sütğm hiç yok ne yapmalıyımnolur birşey önerin

Write A Comment