Anne sütünün bebekler için öncelikli beslenme maddesi olduğu bir gerçek. Dünya üzerindeki hiç bir hayvansal süt anne sütünün sağladığı besin değerlerini sağlayamıyor ve bunun yanında bebeğin gelecekteki hayatında ihtiyaç duyacağı onlarca koruyucu da anne sütüyle birlikte ona aktarılıyor. Diğer süt ve ek gıdalar ise en fazla anne sütünün birazcık yakınına gelebiliyorlar. Dolayısıyla annenin bu dönemde sağlıklı ve yeterli bir süt üretimi gerçekleştirerek bebeğini kendi sütüyle beslemesi kesinlikle en tercih edilen yol olmalı. Bu nedenle emzirme döneminde uzak durulması gereken besinler nelerdir sorusu da çok büyük önem kazanıyor.

Emzirme Döneminde Çay ve Kahve Tüketimi

Emzirme döneminde en çok içilen içeceklerden olan çay ve kahve tüketimine biraz ara vermek gerekiyor. Zira çaydaki sınırlı miktarda kafeinin fazla tüketimde tehlikeli hale gelmesi, kahvenin ise adeta bir kafein bombası olması, bu kafeinin bebeğin sütüne geçme riskini doğurmaktadır. Zira kafein hem huzursuzluk, uykusuzluk ve gerginlik veren bir maddedir hem de demir emilimine ciddi bir sekte vurmaktadır. Dolayısıyla günde bir iki fincan açık çaydan fazlasını içmekten kaçınmalı, kahveyi ise kafeinsiz şekilde tercih etmelisiniz. Çikolatalı ürün ve içeceklerde de kafein içeriğinin bulunduğu unutulmamalı.

Hangi Gıdalardan Kaçınmalı?

Emzirme döneminde aslında anne sütüne zarar veren çok fazla besin yok ancak bazı besinlerin potansiyel riskleri nedeniyle tüketilmeleri önerilmemektedir. Mantarın bir şekilde zehirli çıkma ihtimali mevcut olduğundan önerilmediği gibi, çiğ etlerden geçebilen enfeksiyonlar da anneyi zora sokabilmektedir ve emzirmeyi imkansız hale getirebilmektedir.

İyi yıkanmamış meyve ve sebzelerden geçebilen tarım ilacı artıkları, pastörize edilmemiş süt ürünlerinden geçen bakteriler, civa oranı yüksek olan deniz ürünleri gibi tüketim maddeleri kesinlikle emziren annelerin tercihleri dışında bulunmalı. Bu gıdaları tüketmenin bebeğin sütünün kalitesini düşüreceğine dair bir kesinlik mevcut olmasa da annenin tükettiği şeylerin sütün tadını bile değiştirebilmesi nedeniyle uzmanlar ihtiyatlı olunmasını öneriyorlar.

Bebekte Gaz Yapan Besinler

Anne sütü doğrudan annenin memeleri tarafından üretilir ve bu nedenle aslında annenin tükettiği şeylerden çok ciddi anlamda etkilenir. Bu durum ise bazen bebeklerin gaz sorunları ile karşılaşmalarına neden olur. Lahana, baklagiller, kereviz, enginar, karnabahar, kavun gibi sebze ve meyveler anne sütünün gazlı olmasına neden olabiliyor ve bebek de bu gaz sorunlarından dolayı sancılar çekiyor.

Süt tüketmek anneler için de çok önemli ancak bunu yaparken gaz yapma ihtimali olan laktozdan dolayı laktozsuz olan sütler tercih edilmeliler. Her annenin sütünü gazlı yapan besinler değişim gösteriyor ve bu yüzden kendi denemeleriniz sonucunda bebeğinize rahatsızlık veren bir süt salgıladığınızda beslenmenizi bir gözden geçirmeli ve bebeğinizin ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlemelisiniz.

Dışarıda Yemek Yemek

Bebek emziren annelerin tercihen kendi evlerinde yaptıkları yemekleri tüketmeleri öneriliyor ancak dışarıda bir yemek yendiğinde buna azami dikkat gösterilmesi gerekli. Temizliğinden emin olunmayan yerlerde yenilecek yemekler, anne sütünden bebeğe zararlı bakterilerin geçişine neden olabilir ve besin zehirlenmesi gibi durumlarda annenin bebeğini emzirmesine bir süreliğine mani olabilir. Bu yüzden risk almaktan kaçınmak ve mümkün olduğunca sağlıksız olma potansiyeli bulunan besinlerden kaçınmalı.

Alkol ve Sigara Tüketimi

Alkol ve sigara, emzirme döneminde kesinlikle yasaklı. Zira alkolün anne sütüne geçebilen yapısının yanında sigaranın içerisindeki nikotin başlıca olmak üzere zararlı maddeler anne sütüne de geçebiliyorlar. Bebeğin küçükken yetişkinler için öldürücü olmamasına karşın bebek için öldürücü olabilen dozlara maruz kalması, hayati tehlike oluşturabileceği gibi bebeğin tedavi edilemez hasarlar görmesine de sebep olabilir.

Write A Comment