Senelik olarak görülen toplam adet kanaması sayısının artması, erken adet görme olarak ifade edilmektedir. Bu durum, adet döngülerinin 21 günden daha kısa olduğunu ifade eder.

Adet kanamalarının devamlı olarak erken görülmesinin en olası sebebi ise hormonal olarak yaşanan dengesizliklerdir. Fakat düzenli aralıklarla adet kanaması gören bir kadının, erken kanama görmeye başlaması durumunda, akla ‘’ara kanama’’ gelmelidir. İlk olarak, bu kanamanın ara kanamamı yoksa adet kanaması mı olduğu tespit edilmelidir.

Seyrek adet görme nedir?

Senelik olarak görülen adet kanamasının sayısının azalmış olması yani adet döngüsünün 35 günden uzun sürmesi, seyrek adet görme olarak ifade edilmektedir.

Üreme döneminde adet kanaması çeşitli sebeplerle gecikebilmektedir. Özellikle de aktif cinsel hayatı olan ve korunma yöntemleri kullanmayan kadınlarda, adet gecikmesi durumunda ilk olarak akla gebelik gelmelidir. Bu duruma yol açan ikinci sebep ise, o ay yumurtlama olmamasıdır. Yani durum, yumurtlama düzensizliklerinden kaynaklanmaktadır. Bu durum; stres, mevsimsel değişiklikler, alışkanlıkların değişmesi ya da hastalıklar olabilmektedir. Senede birkaç kez yaşanan adetlerin gecikmesi ya da erken adet görme, herhangi bir ciddi probleme işaret etmez. Fakat bu iki durum da düzenli olarak yaşanıyorsa, yani adet düzensizlikleri düzenli olarak gerçekleşiyorsa, bu noktada mutlaka bir uzmana danışmak gerekmektedir.

Özellikle de kilolu olan, adet gecikmesi ile beraber tüylenme, sivilce sorunu olan kadınlarda akla polikistik over sendromu gelmelidir.

Aşırı kanamalı ve uzun süren adetler:

Bu durum ise, adet sürecinde kanama miktarının ve adet görülen sürenin artması durumudur.  Rahim kasları, adet kanamasının bir anda, aşırı şekilde gelmesini engeller. Bununla beraber yumurtlama aşamasında progesteron hormonun devreye girmesiyle kanamaların kabul edilebilir oranda olması sağlanır. Rahim kaslarında ya da progesteron hormonunda herhangi bir sorun mevcut ise; kanamalar çok fazla olabilir. Rahim kaslarında bu bozulmaya yol açan mekanizma; miyom ya da çikolata kisti gibi yapılar olabilir.

Bu yapılar dışında spiral kullanımı da rahim içinde kitlesel bir etki yaratır. Bu sebeple de işlev bozukluğuna yol açarak; adet kanamasının miktarının artmasına sebep olabilir. Yumurtlama olmadan yaşanan adet kanamaları, genellikle aşırı miktarda kan gelmesine yol açabilir.

Bunun dışında kadının farkında olmadığı bir gebelik düşüklüğü de aşırı kanamaya yol açabilir. Bu durumda mutlaka bir uzman kontrolü ve tanının koyulması gerekmektedir.

Çeşitli durumlarda rahim iç tabakasında meydana gelen enfeksiyonlar; adet kanamalarının olması gerekenden uzun sürmesine yol açabilir.

Kısa süreli adet görme:

Bir adet döngüsü içinde, olması gerekenden daha az kan gelmesi ve adetin olması gerekenden daha kısa sürede bitmesi, kısa süreli adet görme olarak ifade edilir.

Adet döneminde görülen kanama oranı yaşın ilerlemesi ile beraber azalmaktadır.

Doğum kontrol haplarının kullanımı da adet kanamasını ciddi ölçüde azaltmaktadır.

Kürtaj işlemlerinin yanlış ya da usulsüz yapılması neticesinde rahim iç tabakasında yapışıklıklar meydana gelebilir. Bu durumda ise seyrek adet görme ya da hiç adet görmeme sorunları meydana gelebilir.

Toplum arasında, gebelik sürecinde üstüne görme olarak ifade edilen durum da, hasta tarafından erken adet görme olarak kabul edilebilir. Bu durumda bu kanama ile, adet kanaması karıştırılmış olabilmektedir.

Ara kanamalar:

Erken kanama vakalarında en çok karşılaştırılan olgu ise, ara kanamalardır. Ara kanamaların birçok sebebi olabilir. Bu sebeple kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

Ara kanamalar, üreme çağındaki kadınlarda daha yaygın görülür. Buna yol açan en önemli sebep ise rahim ağzında bulunan klamidya adı bakterinin ve diğer faktörlerin sebep olduğu rahim ağzı enfeksiyonlarıdır.

Miyom, polip gibi yapılar da ara kanamalara yol açabilmektedir.

Doğum kontrol hapları, üç aylık ya da aylık iğneler gibi yöntemler de çeşitli durumlarda kanamaya yol açabilmektedir.

Ara kanamalara yol açan en ciddi sorunlardan biri ise rahim ağzı kanseridir. Rahim ağzı kanseri dışında genital kanserler de akla gelmelidir. Bu sorunlar, ara kanamaya yol açabilmektedir. Bu sebeple ara kanamalar, ciddiye alınması gereken belirtilerdir.

Cinsel ilişki sonrası yaşanan kanamalar:

Bu kanamaların fazla olması, kadının adet gördüğünü sanmasına yol açabilmektedir. Cinsel ilişkiden sonra yaşanan kanamalar, ilişkiden hemen sonra görülmektedir. Bu soruna yol açan en olası sebep ise rahim ağzında mevcut olan enfeksiyonlardır. Diğer sebepler ise rahim ağzı polipleridir.

Menopoz sürecinde östrojen hormonun azalmasına bağlı olarak vajina duvarı incelir ve kurumaya başlar. Bu durumda da cinsel ilişki sonrası kanamalar görülebilir.

2 Comments

  1. Ben 9 aylık evliyim yaklaşık 3 ay herşey gayet normaldi adetlerim düzenliydi sonra 3 ay falan geç adet görmeye başladım 8 gün hatta 16 güne kadar çıktı ardından 1 ay düzenliydi son iki ay ise erkenden adet görüyorum 14 günde 21 günde bir hastaneye gittim ultrasonla bakıldı hiçbir sorun yok dedi kafam çok karışık😔😔

  2. Ben adetim ayin 23 ne olurum bugun ise 9 oldm çok erken oldm dunde eşimle beraber olduk cocuk istiyoruz acaba hamilemiyim bebek yerini temiz elerse kan gelirmis

Write A Comment