FSH hormonu, hipofizden salgılanan ve yumurtalıklardaki folikülleri uyaran ve büyümesini sağlayan bir hormondur. Foliküller, yumurtayı taşıyan ufak kesecikler anlamına gelir. FSH hormonu da bu foliküllerin büyümesini ve adetin orta döneminde çatlamasını sağlayarak yumurtlama dönemini gerçekleştirir. FSH hormon ölçümü adet düzensizliği ve kısırlık gibi sorunlarda önem teşkil etmektedir. FSH hormonuna kandan bakılmaktadır. Adetin 3. Günü bu hormonun değerlerine bakılır. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak yumurtalık rezervleri azalmakta ve FSH hormonu yükselmektedir. Yumurtalık rezervleri 40 yaşından sonra hızla azalmaya başlar. Bununla beraber yumurtalıkların birinin ya da ikisinin cerrahi müdahalelerle alınması ya da yumurtalıkların hasar örmesi FSH hormonunu etkilemektedir. Doğum kontrol hapları ya da kullanılan ilaçlar bu hormonun yükselmesine yol açmazlar.

FSH hormonu normalde kaç olmalıdır?

FSH hormonunun değeri adetin 3. Gününde 8-10 arası olmalıdır. Adet döneminde bu hormonun daha yüksek çıkması normaldir. Bu sebeple de FSH hormonuna adet döneminde bakılmaz. Adetin diğer zamanlarında bakılması durumunda da FSH hormonu daha yüksek çıkabilir. Bu sebeple de sonuç yanıltıcı olabilir. Bundan dolayı da foliküler fazın başlangıcında yani adetin ilk günlerinde ölçüm yapılması gerekmektedir.

FSH hormonu kaç olduğu zaman hamile kalma şansı düşer?

FSH hormonu değeri şayet 10’un üzerinde ise gebe kalma şansı düşer. FSH değerinin 15’in üzerinde olması ise ciddi oranlarda gebe kalma problemine yol açar.  FSH hormonu ne kadar artarsa, kısırlık sorunu da o kadar ciddileşir denilebilir.

Şayet FSH hormonu 25’ten fazla ise tüp bebek tedavisiyle dahi gebelik şansı oldukça düşüktür.  Bu açıdan dikkat edilmesi gereken FSH hormonun doğru zamanda ölçülmesidir. Farklı aylarda bu hormonda dalgalanmalar meydana gelebilir. Yani adetin 3. Gününde yapılan ölçümler ile farklı bir zamanda yapılan FSH ölçümleri aynı sonuçları vermeyecektir. Bu gibi durumlarda kötü çıkan FSH hormonu kabul edilmektedir.

FSH değerini düşürmek mümkün müdür?

FSH yükselmesi, yumurtalık rezervlerindeki düşüşü belirtir. Yumurtalık rezervlerinin geri döndürülmesi mümkün değildir. Bu azalma yaşa bağlı olarak yaşanmaktadır. Yaşlanma durumu da geri döndürülemez. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak yumurtalık rezervlerinde azalma meydana gelecektir, bu durumu geri döndürmek söz konusu değildir. Bu gibi durumlarda tedavi FSH hormonunu azaltmaya çalışmak değil, zaman kaybetmeden gebelik sağlanması için uygun yöntemlere başvurmaktır.

FSH hormonu, yumurtalık rezervlerini gösteren tek kaynak değildir. Bunun dışında farklı tahliller ve yöntemler de mevcuttur.

Şayet FSH 25’in üzerinde ise tüp bebek yöntemiyle dahi çocuk sahibi olunması mümkün değildir. Bu durumda yapılabilecek tek çözüm yumurta bağışı yani yumurta donasyonudur. Ancak bu yöntem Türkiye’de yasal değildir.

Write A Comment