Gebelik döneminde hem anne hem de bebeğin yaşayabileceği sağlık problemleri maalesef her ikisinin de hayatını tehlikeye atabiliyor ve bu nedenle hamilelik süreci boyunca anne adaylarının düzenli doktor muayenelerini aksatmamaları gerekiyor. Özellikle ultrason vesilesiyle anlaşılabilen pek çok rahatsızlığın önceden tespit edilmesi, hem anne hem de bebek için hayat kurtarıcı bir niteliğe bürünebiliyor.

Gastroşizis de erken teşhis edilebilen bir rahatsızlık ve bebeğin bağırsaklarının ve bazen de bazı iç organlarının kordonun hemen yan kısmından dışarı çıkması olarak nitelendiriliyor. Genellikle sadece bağırsaklar bebeğin dışında bulunsalar da, bazı vakalarda diğer organların da kısmen veya tamamen dışarı çıkmaları mümkün olmaktadır.

Bu rahatsızlık her ne kadar ciddi bir tablo sergilese de, zamanında yapılan operasyonlar neticesinde bebeklerin yüzde 80’inden fazlası kurtarılabilmekte ve sağlıkla alakalı herhangi bir problem yaşamadan hayatlarını sürdürmektedirler.

Uzmanlar hastalığın hangi sebeplerden kaynaklandığına dair net bilgilere sahip değiller ancak bazı ilaçların ve besin desteklerinin oluşumu kolaylaştırdığına dair pek çok araştırma sonucu mevcut. Lakin kromozom temelli bir rahatsızlık olmadığı kanıtlanmış durumda. Yani rahatsızlığın tespiti için herhangi bir şekilde amniyon sıvısının alınıp kromozom kontrolünün yapılması gerekmiyor.

Özellikle bebek henüz ilk 3 ayını doldurmadıysa, zaten karın bölgesi açık olacaktır ve bağırsaklar ile bazı organlar doğrudan rahmin içindeki amniyon sıvısına maruz kalacaklardır. Bu açıklık 3. ayın ardından kapanmaya başlar ve en sonunda tamamen kapanarak bebeğin karın bölgesi ortaya çıkar. Dolayısıyla ilk 3 aylık dönemde ortaya çıkan açıklık veya görünen bağırsaklar, bir rahatsızlık emaresi olarak değerlendirilmemektedirler.

Hastalığın tedavisi için bebeğin doğması gerekmektedir ancak bu durumdaki bir bebeğin normal yollardan doğması neredeyse imkansız olduğu için operasyonlarda ekseriyetle sezaryen doğum tercih edilmektedir. Bebek doğduktan sonra yapılan bir ameliyat ile dışarı çıkmış olan bağırsaklar tekrar olmaları gereken yere itilmektedirler ve karın boşluğu da dikişlerle kapatılmaktadır.

Geçmiş senelerde evlerde doğumun hayli yaygın olması ve tıbbi imkanların kısıtlı olmasından dolayı rahatsızlıktan kaynaklanan ölüm vakaları her ne kadar yüksek olmuşsa da, günümüzde gerekli tıbbi ekipmanlara sahip sağlık kurumlarında bebeğin bu rahatsızlık nedeniyle hayatını kaybetme ihtimali oldukça azalmıştır.

Write A Comment