Gebeliğinizin 7. Ayında bebeğiniz hızla gelişmeye devam ediyor. Özellikle de elleri ve tırnakları hızlı bir şekilde gelişiyor. Bu ay içinde bebeğiniz artık yumruk yapabilecek ve elleri ile vücudunun farklı bölgelerini elleri sayesinde ayırt edebilecek. Kaşları ve kirpikleri oluşmaya başladı bile. Saçları uzayan bebeğiniziniz, her geçen gün yağ dokusu da artmaya devam ediyor. Bebeğiniz doğuma kadar kilo almaya devam edecek. Yavaş yavaş elleri ve ayak izleri oluşmaya başladı bile. Bebek, doğuma dek kilo alıyor bu gebelik haftasında bebeğinizin kilosu 500 gram ve 1 kilo arasında değişmektedir. Akciğerleri, bağışıklık sistemi ve karaciğerleri henüz tam gelişmemiştir.

Gebeliğin 7. Ayında bebeğin görünüşü

Bebeğiniz bu gebelik ayında; başı ve vücudunun daha orantılı görünümde olacaktır. Bebek, dünyaya geleceği zamandaki görünümüne kavuşmuştur. Bebek, bu gebelik ayında vücudunun yağlı bir venikle kaplı olmasından dolayı, cildine herhangi bir zarar gelmesine izin vermez. Bebeğiniz dünyaya geldiğinde, yağ tabakası vücudun bazı bölgelerinde kalabilir. Bebeğinizin cildi halen buruşuktur. Gelişmesi için biraz daha yağlanması gerekiyor. Gözleri ise bazen açık, bazen de kapalıdır. İris tabakasının rengi artık görünür bir durum almıştır.

Gebeliğin 7. Ayında bebeğin ultrason görünüşü

Gebeliğin 7. Ayında bebeğiniz gözlerini açıp kapatmaya başladı bile. Düzenli olarak uyuyup uyanan bebeğiniz, 30 dakika uyuyor ve yeniden uyanıyor. Gebeliğin 7. Ayının sonunda, bebeğinizin hareketlerini daha sağlıklı ve daha net hissedebileceksiniz. Gebeliğin 7. Ayının tamamlanması ile gebeliğin %70’i de tamamlandı. Rahminiz ve göğüs kafesi arasındaki alan gittikçe küçülüyor. Kan basıncınız artıyor. Bu dönemde anne adayı çarpıntı ya da nefes darlığı hissedebilir. İlerleyen gebelik haftalarında bu belirtiler azalacaktır. Anne adayı bebeğinin hareketlerini gebeliğin 7. Ayında yani 27 ve 32. Gebelik haftalarında hissetmektedir. Yalancı doğum sancıları başlayabilir. Yalancı doğum sancıları; düzensiz, uzun veya kısa süreli olabilir. Gerçek doğum sancıları ise daha güçlü olmaktadır. Anne adayı gebeliğin 7. Ayından itibaren her hafta 1 kilo alacaktır. 

Bebeğiniz gebeliğin 7. Ayında bazen hıçkırır. Anne adayları bu hıçkırıkları hisseder. Bebeğiniz erkekse, testisleri bu gebelik ayında aşağıya inmektedir.  Bebeğiniz bazen parmağını emer.  Plasenta yani bebeğin eşi, annenin kan dolaşımından dakikada yaklaşık 420 ml kan kullanabilir.

Gebeliğin 7. ayında yapılacak önemli testler ise:

Glikoz tolerans testi annede hamilelikte meydana gelebilecek şeker yani diyabet hastalığını göstermek için uygulanan oldukça önemli bir testtir. Bu test, gebeliğin 24-28 haftalar arasında uygulanır. Gebeliğin 7. Ayında anne adayına uygulanacak bir diğer önemli test ise; kan uyuşmazlığı testidir. Şayet anne adayında Rh(-) baba Rh(+) ise bu test uygulanır ve annede bu ayın sonuna doğru Rh antikoru tespit edilir. Şayet anne henüz antikor üretmemişse anneye Rh immünglobülün enjeksiyonu (kan uyuşmazlığı iğnesi) uygulanır.

Bebeğiniz için ipuçları:

Bebeğiniz bu gebelik ayında neredeyse 40 cm uzunluğuna ulaştı. Bu ay dünyaya gelen bebeklerin hayatta kalma oranı ise %70-90 olarak ifade edilebilir. Bebeğiniz kendini doğuma hazırlamak için kilo almaya başladı. Yüz siması da artık neredeyse oluştu. Kas dokusu arttığı için de hareketlerini daha net hissetmeniz mümkün. Karaciğer, akciğer, bağışıklık sistemi olgunlaşmaya devam eder. Dışarıdan gelen güçlü bir ışığa gözlerini kırpıştırarak bebek tepki verebilir. Akciğerlerin gelişimi devam etmektedir.

Beslenme önerileri:

Anne adaylarının bilinçli beslenme düzenine sahip olması, gebeliğin ve bebeğin daha sağlıklı gelişmesine katkıda bulunacaktır. Beslenme düzeni yetersiz olan anne adaylarının erken doğum ve düşük riski de fazladır.

Bebeğin anne karnındaki gelişimi aşağıdaki videodadır.

2 Comments

 1. Hocam kolay gelsin benim hipofiz bezinden adenim var 10*5 makroadenom. Şuan ise 7 aylık hamileyim.
  bi yerde böyle hastaların normal doğum yapması beyindeki adenomu etkiliyormus bu doğru mu yani benim sezaryan mi olmam gerekir şimdiden teşekkürler

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Adenomlar genel olarak iyi huylu tümörlerdir ve genellikle çok yavaş büyürler. Ancak prolaktinomalar gebelik sırasında büyüme gösterebilirler. Büyüme gösterenler genellikle boyutu 1 cm üzerinde olan makroadenomlardır ve mümkün olduğunca gebelikten önce tedavi edilmelidirler. Tedavi edilmeyen vakalarda tümör boyutu küçükse (

Write A Comment