Gebeliğin 8. Ayı, 29. Ve 33. Gebelik haftalarını kapsamaktadır. Bebeğiniz 8. Gebelik ayında, yaklaşık olarak 1500 grama ulaştı ve 25 cm uzunluğunda. Bebeğiniz diyafram kasları ile solunum egzersizlerine başladı. Bu sayede dünyaya geldikten sonra nefes alma hareketlerini otomatik olarak yapabilecek.

Gebeliğinizin 8. Ayında bebeğinizdeki değişimler:

Gebeliğin 8. Ayında bebeğiniz erkekse, testisleri böbreklerinden skrotuma doğru iner. Kız bebeklerinizin ise klitorisi henüz kapanmamıştır. Bebeğiniz bu ay dünyaya gelirse, henüz akciğerleri tamamlanmadığı içi yoğun bakım ünitesine alınması gerekebilir.   Bebeğin ciğerlerinin tamamen gelişip olgunlaşması için biraz zaman gerekiyor, ancak gün geçtikçe güçleniyorlar. Çoğu bebek, bu aşamada doğuma hazırlık için baş aşağı dönmüş olur. Bebeğiniz doğmuş olsaydı, hayatta kalma şansı yüzde 90’dan fazlaydı.

Gebeliğinizin 8. Ayında bebek hareketleri

Gebelik haftalarınız ilerledikçe özellikle de 32. Gebelik haftasında bebek hareketlerinde azalma meydana gelebilir. Rahminizdeki boşalma nedeniyle, bebeğiniz gebelikte bu noktada daha az aktif hale gelir. Ayrıca, hareketlerinin günlük rutinden etkilenmekte olduğunu da görebilirsiniz – ne kadar ve ne zaman yediğiniz, içinde bulunduğunuz konum ve dışarıdan gelen sesler bebeğinizin etkinlik düzeyini etkileyebilir. Şayet bu aşamada anne adayı endişe duyuyorsa, sol tarafına uzanabilir ve bebek hareketlerini takip edebilir. Şayet 2 saat içerisinde 10 hareketten daha az hareket söz konusu ise vakit kaybetmeden bir uzmana başvurabilirsiniz. Bebek hareketlerindeki ani durmalarda mutlaka doktorunuza başvurun.

Güçlü, düzenli fetal aktivite hissedeceğiniz bu gebelik ayında, bebeğinizin tekmelemeleri güçlüdür ve karnınıza karşı basılan küçük bir topuğun veya dirseğin taslağını görebilirsiniz. Bu ayın sonunda bebeğiniz yaklaşık 40 ila 46 santimetre uzunluğunda ve ağırlığı 2 ila 2.5 Kg arasında.

8 Aylık Bebek 4 Boyutlu Ultrason görüntüsü

8. Gebelik ayında annede neler oluyor?

Hamilelikten öncekine göre kalp hızınız %20 arttır. Bebeğiniz git gide büyüdüğü için damalara olan bası sebebi ile varisleriniz ya da hemoroid sorunlarınız ortaya çıkabilir. Bu belirtiler, doğumdan sonra azalacaktır.

Bununla beraber kan akışındaki artış kaynaklı olarak anne adaylarının neredeyse yüzde ellisi, göz kapaklarında ve yüzlerinde şişliklerle karşılaşabilir. Hamilelik hormonu olarak da bilinen progesteron hormonundaki artış kaynaklı olarak solunumlar derinleşir ve hızlanır. Bu sebeple de artan oksijen ihtiyacı karşılanabilir. Hormonal sebepler kaynaklı olarak kan akışındaki artış ve süt bezlerindeki artış sebebiyle memelerde büyüme meydana gelebilir.

Anne adayının rahim kasları da doğuma hazırlanmak için bu gebelik ayında yalancı doğum sancılarına başlayabilir. Bu kasılmaları gerçek doğum sancılarından ayırt etmek oldukça önemlidir. Bu yalancı doğum sancıları, dinlenmekle geçmekle beraber, giderek şiddetini arttırması ve vajenden koyu bir koyuntu gelmesi durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bu belirtiler erken doğuma işaret edebilmektedir.

Rahmin idrar yolları ve mesane kesesine olan basısı sebebiyle de refleks hareketleri sonucunda karın içi basıncının artmasına yol açan sebeplerle idrar kaçırma yaşanabilir. Anne adayları normalden daha sık idrara çıkabilir ya da idrar yaparken ağrı meydana gelebilir.

Karnınıza dokunursanız, bebeğiniz dokunduğunuz yerde aynı yere tekme atabilir veya geri gidebilir. Doğmadan önce bebeğinizle oynamaya başlayabilirsiniz!

Hamileliğin 8. Ayında Beslenme

Gebeliğin 8. Ayında oluşabilecek acil durumlar ise aşağıdaki gibidir:

  • Vajinal kanama
  • Rahimde kasılmalar
  • Baş ağrısı ile beraber mide bulantıları
  • Şiddetli abdominal ağrı
  • Bacaklarda kırmızılık ve şişlik
  • Kanama ile birlikte ağrı
  • Ağrı ya da ateş ile beraber kusma
  • Ateşin yükselmesi

Vajenden aşırı akıntı gibi durumlarda mutlaka zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmalısınız.

Write A Comment