Gebeliğin son birkaç ayı – üçüncü trimester – fiziksel ve duygusal açıdan zorlayıcı olabilir. Üçüncü trimester belirtileri; sırt ağrısı, şişmiş ayak bilekleri ve kaygıyı artırmak olabilir. Üçüncü üç aylık dönemde, bebeğiniz büyük olasılıkla gözlerini açacaktır. Bu hızlı büyüme daha belirgin fetal hareketlere neden olabilir. 39. haftanın başında bebeğiniz tam süreli olarak kabul edilir.

Bebeğinizdeki değişimler:

Bebeğiniz artık tamamen oluşmuş durumda ve bir erkekse, testisleri inmiştir. Vernot çoktan kayboldu. Bebeğiniz daha fazla yağlanıyor ve cildi daha az rumpl hale geliyor. Doğum için hazırlanıyor ve başını doğum kanalına, bacaklar göğsüne, dizlerini burnuna karşı koyarak cenine şekline yerleşiyor. Bebek başının kemikleri yumuşaktır ve doğum kanalı yoluyla doğum sürecini kolaylaştırmak için esnektir. Hastalığa karşı antikorlarınız plasenta tarafından hızlı bir şekilde üretilmeye başlamıştır. Göbek kordonu yoluyla hızlı akan kan dolaşımı, gergin tutulur ve bu da karışıklığı önler. Bebeğiniz uyku düzenleri geliştirmeye başlıyor. Bebeğiniz karın bölgesinde pelvisinizin altına iner ancak bebeğiniz tekmeleye ve yumruklamaya devam edecektir.

Bebeğinizin ciğerleri artık olgunlaşmış ve bebeğiniz biraz erken doğarsa hayatta kalma şansına sahip olacak. Bebeğiniz şu an yaklaşık 51 cm (20 inç) uzunluğunda ve yaklaşık 6 ila 9 kilo (2700 ila 4000 gram) ağırlığındadır.  Bebeğiniz 37. ve 42. haftalar arasında doğabilir.

Üçüncü üç aylık dönemde düzenli olarak sağlık uzmanınızla görüşmeye devam edeceksiniz. Bebeğin pozisyonunu kontrol edebilir ve servikal değişiklikleri değerlendirmesi gerekebilir.

Gebeliğin 9. Ayında Bebeğin ultrason görüntüsü

39.-hafta-gebelikte-ultrason

Bebeğinizin tırnakları parmak uçlarına ulaştı

Hamileliğinizin 34. Haftasında bebeğinizin tırnakları parmak uçlarına ulaştı. Hamileliğinizin 35 haftasında, bebeğinizin kolları tombullaşıyor. Bebeğiniz hızla kilo alıyor .

Hamileliğinizin 36 haftasında, ya da gebelikten 34 hafta sonra, uterusunuzdaki alan azlığı ve koşullar bebeğinizin hareket etmesini zorlaştırabilir.  Bebeğinizin hareketlerini zaman zaman kontrol etmek isteyebilirsiniz (tekme sayısı) – özellikle de azalmış aktivite gördüğünüzü düşünüyorsanız.

Hamileliğinizin 37 haftasında bebeğiniz dünyaya gelirse, erken doğum olarak nitelendirilecektir. Bu gebelik haftasında bebeğinizin organları kendi başına çalışmaya hazırdır. Doğuma hazırlanmak için, bebeğinizin başı pelvisinize inmeye başlar. Bebeğiniz baş aşağı değilse, sağlık uzmanınız sizinle bu sorunun üstesinden gelmenin yolları hakkında konuşacaktır.

Ayak tırnakları ayak parmak uçlarına ulaştı.

Hamileliğinizin 38 haftasında ayak tırnakları ayak parmak uçlarına ulaştı. Beyni yaklaşık 14 gram ağırlığındadır. Doğumdan sonra bebeğinizin beyni büyümeye devam edecektir. Bebeğiniz çoğunlukla tüm lanugolarını döktü. Artık bebeğiniz yaklaşık 2,600 gram ağırlığında olabilir. Hamileliğinizin 39 hafta, bebeğinizin göğsü daha belirgin hale geliyor. Erkek çocuklar için testisler skroza inmeye devam ediyor. Plasenta bebeğinize doğumdan sonra enfeksiyonla mücadelesinde yardımcı olacak antikorları sağlamaya devam etmektedir. Bebeğinize emzik verirseniz, sütünüz ilave antikorlar sağlayacaktır.

Bebeğiniz yaklaşık 450 ila 500 milimetre uzunluğunda

Hamileliğinizin kırkıncı haftasında, ya da gebelikten 38 hafta sonra, bebeğiniz yaklaşık 450 ila 500 milimetre uzunluğunda ve 6½ kilo (2.900 gram) ağırlığındadır. Bununla birlikte, sağlıklı bebeklerin farklı boyutlarda olduklarını unutmayın.

Anne adayında değişimler:

36. gebelik haftanızdan sonra, sağlık uzmanınız doğum öncesi randevularınızı haftalık olarak artıracaktır. Doktorunuz kilonuzu, kan basıncınızı, idrarı, fundalık yüksekliğini, ödeminizi ve varikoz damarlarınızı kontrol edecektir. Ayrıca fetal kalp atışını, boyutunu, pozisyonunu (öne veya arkadan bakan?) ve inişi de kontrol edecektir. Serviksiniz, yıkma ve dilatasyon (serviksin açılması) için 38. haftadan sonra araştıracaktır. Doktorunuz, Braxton Hicks kasılmalarınızın sıklığını ve süresini bildirmenizi ister.

Fetal aktivitede değişiklikler hissedeceksiniz (daha fazla dönme ve yuvarlanma ve daha az tekmeleme). Son birkaç aydır hissettiğiniz gebelik rahatsızlıklarına ek olarak, kalçalarda ve pelvik bölgede bir rahatsızlık ve sivilce, sırt ağrısı ve ağırlık artışı, uykuda zorlanma olabilir. Braxton Hicks kasılmaları daha sık ve şiddetli olabilir. Bebeğinizin düşük konumu nedeniyle nefes almanız daha kolay, ancak daha sık idrara çıkmanız gerekecek. İştahınız önemli ölçüde arttırılabilir veya azalabilir.

40. haftaya gelindiğinde, muhtemelen daha heyecanlı, endişeli, endişeli hissedeceksiniz ve neredeyse bittiğinden rahatlamış olacaksınız. Kendinizi sinirli, aşırı duyarlı, huzursuz ve sabırsız hissedebilirsiniz. Bütün bu duygular normaldir. Endişelenmeyin. Zamanı geldiğinde hastaneye acele etmeye hazır olacak şekilde çantanızı hazırlamayı unutmayın.

Hamilelerin 9 ay boyunca hangi vitamin ve mineral takviyesine ihtiyacları olur?

Write A Comment