Neden gebelik sırasında potasyuma ihtiyacınız var?

Birçok gıdada bulunan bir mineral olan potasyum, vücudunuzdaki hücrelerdeki sıvı ve elektrolit dengesinin korunmasında önemli bir rol oynar. Potasyum; sinirlere uyarılar göndermek, kasların kasılması ve iletişimi için de çok önemlidir. Ayrıca potasyum sayesinde; protein, yağ ve karbonhidratlardan enerji açığa çıkar.

Kanınızdaki hacim gebelik sırasında yüzde 50’ye kadar yükselir. Bu nedenle fazla olan kimyasal sıvıyı doğru seviyede tutmak için biraz daha fazla elektrolit (birlikte sodyum, potasyum ve klorür) ihtiyacınız olacaktır.

Hamilelik sırasında bacak krampları yaşarsanız, bu sizin mineral eksikliği (veya sodyum, kalsiyum veya magnezyum) yaşadığınızı, yeterli potasyum almadığınızı gösteren bir işaret olabilir. Çünkü hamilelik döneminde potasyum bakımından yetersiz beslenen kadınlar, kasılmalar ve bacak kramplarını sıkça yaşarlar. Aynı bağlamda yine sodyum, kalsiyum ve magnezyum eksikliği de bacaklarda krampa sebep olur. Bu gibi bir durumda mutlaka doktorunuza bilgi verip test etmesini istemelisiniz.

Peki, hamile bir kadının gün içinde ne kadar potasyum alması gerekiyor?

Gebe olan ve gebe olmayan kadınlar: Günde 4.700 miligram potasyum almalı

Emziren kadınlar: Günde 5,100 miligram potasyum almalı

Potasyumun yoğun olarak bulunduğu besin kaynakları hangileridir?

potasyum-2

Potasyumun en iyi, en kaliteli kaynakları arasında taze meyve ve sebzeler bulunmaktadır. Bununla birlikte kırmızı et, tavuk eti, balık, kuruyemişler, soya ürünleri, süt ve süt ürünleri, patates gibi besinler de bolca potasyum içerir. Bu önemli minerali günlük beslenmenizle elde etmenin ne kadar kolay olduğunu anlamanız için potasyum bakımından en zengin olan gıdaların bir listesi:

1 tane pişmiş orta boy patates: 926 miligram

1/2 su bardağı kurutulmuş erik: 637 miligram

1/2 su bardağı kuru üzüm: 598 miligram

1 su bardağı kuru üzüm kompostosu: 528 miligram

1/2 su bardağı pişmiş lima fasulyesi: 485 miligram

1/2 su bardağı pişmiş kabak: 448 miligram

1 orta boy muz: 422 miligram

1/2 su bardağı pişmiş ıspanak: 420 miligram

1 su bardağı domates suyu: 417 miligram

1 su bardağı evde taze sıkılmış portakal suyu: 372 miligram

1 su bardağı kuru üzümlü kepekli tahıl gevreği: 362 miligram

1 tane orta boy pişmiş enginar: 343 miligram

1 çorba kaşığı pekmez: 293 miligram

1 orta boy domates: 292 miligram

30 gram ayçiçeği çekirdeği: 241 miligram

1 tane orta boy havuç: 237 miligram

30 gram badem: 200 miligram

Bir takviye ister misin?

potasyum-1

Sağlıklı beslenen biriysen muhtemelen bir potasyum takviyesine ihtiyaç duymazsın. Çok çeşitli, pek çok doğal gıda bu önemli minerali içerdiği için, beslenme programınla ihtiyacın olan potasyumu doğal yoldan alman mümkündür. Zira gebelik dönemi ve aslında tüm yaşamın boyunca vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm vitamin, mineral ve diğer faydalı elementleri doğal beslenme ürünlerinden alman en doğru yoldur. Eğer gıdalarla birlikte alman mümkün değilse, doktorun bilgisi ve önerisi ile takviye alabilirsin.

Potasyum eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Potasyum eksikliği çoğunlukla; beslenme sorunlarınızdan ziyade, kronik veya şiddetli kusma, ishal veya belirli diüretiklerden kaynaklanır.

Potasyum eksikliği kişide; halsizlik, yorgunluk, kas krampları, kabızlık ve anormal kalp ritimlerine neden olabilir. Potasyum veya başka besin maddeleri konusunda bir eksikliğin ya da yanlış beslenme sorunun olduğundan şüphe ediyorsan mutlaka doktorunla konuş.

Write A Comment