Eğer gebelik diyabetiniz varsa, kesinlikle özel bir beslenme programı uygulamanız gerekiyor. Hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için ne yediğinize dikkat etmeniz çok önemlidir. Çünkü sağlıklı beslenme, temiz beslenme hamilelik sırasında tüm kadınların ve bebeklerinin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Ancak bir de gebelik diyabetiniz varsa, doğru yiyeceği seçmek daha da önemli hale gelir. Bunun nedeni, gebelik diyabetli birçok kadın, sağlıklı bir beslenme planı izleyerek ve düzenli egzersiz yaparak kan şekerini dengede tutabilir.

Sağlıklı besinler yiyerek ve egzersiz yaparak kan şekerinizi dengede tutmak, durumunuzu kontrol altına almak için ilaç alma riskinizi de azaltır. Bu durumda da daha az gebelik komplikasyonu yaşamayı garanti edebilirsiniz.

Ne yediğinizi izlemek, hamilelik sırasında sağlıklı bir şekilde ve kabul edilebilir oranda kilo almanıza yardımcı olur. Hamile kalmadan önce kilolu bir kadınsanız, bir sağlıklı beslenme uzmanından yardı alarak daha düşük kilo ile hamile kalmanız mümkün. Şimdi gebelik diyabeti olanların nasıl beslenmeleri gerektiğine bir bakalım.

Karbonhidrat alımını kısıtlamak gerekiyor mu?gebelik-diyeti-2

Evet. Yiyecekteki karbonhidratların miktarı ve türü (doğal nişastalar ve şekerler) kan şekeri seviyenizi etkiler. Gebelik diyabetinden muzdaripseniz, özellikle karbonhidrat alımını kontrol altında tutmak gerekiyor.

Her öğünde yediğiniz karbonhidrat miktarına bir sınır koymak, kan şekerinizi dengelemenin ilk adımıdır. Danıştığınız sağlık uzmanı muhtemelen toplam karbonhidrat miktarını günlük kalorinin yaklaşık yüzde 40’ına düşürmeyi önerecektir. Bir de, karbonhidrat tüketirken de lifli olan karbonhidratları yemeye çalışın. Çünkü lifli gıdaları sindirmek daha zordur.

Tam tahıllar lif açısından zengindir. Bu nedenle rafine edilmiş tahıl çeşitleri (beyaz ekmek ve pirinç) yerine kahverengi pirinç ve tam tahıllı ekmek seçmek demek, besinleri ve şekeri yavaş yavaş sindirmek ve kan dolaşımınıza bırakmak anlamına gelir. Sebzeler, fasulye, mercimek ve nohut da lif bakımından zengindir ve şekeri kanınıza yavaşça bırakır.

Şekerleme, kek ve gazlı içecekler gibi ekstra şeker eklenmiş yiyecek ve içeceklerden kaçının. Tatlı bir şeyler yemeyi arzu ediyorsanız çok az miktarda yapay tatlandırıcılar kan şekerinizi ılımlı bir ölçüde tutmak açısından iyidir.

Saf proteinler her gün yediğiniz besinlerin yaklaşık % 20’sini oluşturmalıdır. Balık, yağsız et ve az yağlı süt ve süt ürünleri sizin için sağlıklı protein seçenekleridir.

Kalorilerin geri kalanını ise zeytinyağı gibi sağlıklı (doymamış) yağlardan almalısınız. Günlük kalorinin yaklaşık yüzde 40’ı bu sağlıklı yağlardır.

İşlenmiş gıdalarda bulunan yağlar gibi tereyağı ve trans (hidrojenlenmiş) yağlar gibi sağlıksız (doymuş) yağlardan kaçının. Tüm doğal fıstık ezmesi gibi gıdalar sağlıklı yağ ve protein kaynağı bakımından zengindir. Fakat marketlerden aldığınız çoğu fıstık ezmesi de trans yağ içeriyor olabilir. Bunu anlamak için etiketlerini kontrol edin.

Bunların hepsi zor görünüyorsa, bu değişiklikleri kendi başınıza yapmak zorunda kalmadığınızı bilin. Yiyecek, içecek listesi oluşturmak için bir sağlık kuruluşundan yardım almak en doğrusudur. Ayrıca tüm yemek planınızı daha ayrıntılı bir şekilde hazırlaması için özel bir diyetisyene de başvurabilirsiniz.

Kan şekerimi nasıl dengede tutabilirim?

gebelik-diyeti-1

Gebelik şekeri hastalığını kontrol etmeye çalışırken, düşünmeniz gereken tek faktör yememeniz gereken besinler değildir. Neyi, nasıl ve ne zaman yediğiniz de çok önemlidir.

Hedef, kan şekerinizi dengede tutmak ve kan şekerinin yükselmesine neden olan aşırı şekerden kaçınmaktır. Diyabetinizi kontrol altına almak için ilaç kullanmanız gerekiyorsa bu sorununuzun daha da büyük olduğunu göstermesi bakımından önemlidir.

Her öğünde bir miktar protein almanız kan şekerini dengelemenize yardımcı olabilir. Örneğin, kahvaltıda yumurta veya yoğurtla birlikte bir miktar pişirilmiş tahıllardan (yulaf ezmesi gibi) yemeniz kan şekerinin hızlı inip çıkmasını önleyerek, dengede tutabilir. Başka bir seçenek olarak da bir dilim kızarmış kepekli ekmek üzerine doğal fıstık ezmesi sürebilirsiniz.

Kan şekeri seviyenizi dengede tutmak için üç küçük öğün artı 2 -4 sağlıklı atıştırmalık tüketmeniz gerekiyor. Her iki üç saatte bir şeyler yemeniz için bunları gün içine eşit olarak dağıtmaya çalışın. Yatmadan önce de sağlıklı ve düşük kalorili bir şeyler atıştırmak, kan şekeri seviyelerinin gece düşmesini önlemek için çok önemlidir.

Tekrarlayan ani kan şekeri artışları, gebelik diyabetinin kontrolsüz olduğu anlamına gelir. Bu da sizin ve bebeğinizin sağlık problemleri yaşamanıza neden olabilir.

Düşük glisemik indeks gıdalar nedir?gebelik-diyeti-1

Glisemik indeks (GI) karbonhidrat içeren gıdaları, kanınıza glikoz olarak ne kadar hızlı girdiklerine göre bir sıraya koyar.

Düşük glisemik indeksi olan gıdalar, sürekli olarak vücutta enerji salınımı oluşturur. Çünkü onların sindirilmesi ve glikoza dönüşmesi epeyce bir zaman alır. Bu bakımdan glisemik indeksi düşük gıdalar, kan şekerinin hızlıca artmasının önlenmesine ve kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Öte yandan, glisemik indeksi yüksek olan gıdalar, bünyede hızla sindirilir ve daha kısa süre içinde glikoza dönüşür. Bu da, yemeklerden hemen sonra kan şekerinizin yükselmesi anlamına gelir.

Bazı gıdaların glisemik indeksini bilmek, hamile olduğunuzda beslenmeyi planlamanıza yardımcı olabilir. Fakat gıdaların glisemik indeksi; üretim süreci, bileşenlerin kombinasyonu, olgunluğu veya pişirilmesi gibi birçok şeyden etkilenebilir.

Genel olarak konuşursak, oldukça işlenmiş veya pişirilmiş gıdaların daha yüksek bir glisemik indekse sahip olma ihtimali yüksektir. Yüksek lif içeren gıdalar ve çiğ gıdalar daha düşük bir glisemik indekse sahiptir. Çok işlenmiş gıdalar bu konudaki en büyük endişe kaynağıdır. Çünkü nişasta ile yüklenmişler ve şeker eklenmişlerdir.

Glisemik indeksi alımını takip etmek sizin için biraz karmaşık olabilir ve gebelik diyabetiniz varsa herkes bunun yararlı olduğunu kabul etmeyebilir. Ancak bu bilgilerin doğru olduğunu teyit etmek ve daha fazla bilgi edinmek için bir beslenme uzmanına danışmanızı öneriyorum.

Düşük glisemik indekse sahip besinler

 • Çoğu meyve; elma, portakal, armut, şeftali ve mango,
 • Çoğu sebze; brokoli, yeşil fasulye, bezelye, tatlı patates, marul, lahana ve havuç,
 • Baklagiller; fasulye, nohut ve mercimek,
 • Esmer pirinç,
 • Tam tahıllar; yulaf ve yulaf ezmesi, yulaf kepeği, müsli ve granola

Yüksek glisemik indekse sahip besinler

 • Meyve suyu,
 • Pizza gibi hazır gıdalar
 • Soda,
 • Beyaz ekmek ve beyaz pirinç gibi işlenmiş tahıllar,
 • Kahverengi patates,
 • İşlenmiş yulaf,
 • Peynirli makarna,
 • Tuzlu kraker,
 • Pirinç patlakları,
 • Tuzlu simit

Gebelik diyabeti olan bir kişi bir diyetisyene gittiğinde ne beklemeli?

Diyetisyenle birlikte çalışacağınız kişiselleştirilmiş bir beslenme planı olan tıbbi beslenme tedavisi alırsınız. Diyetisyen kilonuzu hesaba katarak her gün kaç kaloriye ihtiyaç duyduğunuzu hesaplar. Bundan sonra size aşağıdaki konularda bilgi verir:

 • Karbonhidrat sayımı nasıl yapılır?
 • Gün içinde ne kadar karbonhidrat almak gerekiyor?
 • Karbonhidratlar ne zaman tüketilmeli?
 • Gıda tüketimi ile insülin zamanlaması ilişkisi,
 • Egzersizin diyet ve insülin değeri üzerine etkisi,
 • Sağlıklı bir hamilelik için ihtiyacınız olan vitamin ve minerallerin alınması şeklindedir.

Hamilelik ilerledikçe, diyetisyeniniz kan şekeri izleme sonuçlarına ve ne kadar kilo aldığınıza bağlı olarak beslenme programınızı değiştirebilir. Eğer insülin kullanmaya başlamanız gerekiyorsa, yine de bir beslenme planına uymanız gerekecektir. Ancak bir diyetisyen muhtemelen tedavinizi daha doğru yürütebilmek için bazı değişiklikler yapacaktır.

 

Kaynak: https://www.babycenter.com/0_diet-for-gestational-diabetes_10415154.bc

Write A Comment