Hamile kadınların beslenmelerine hayatlarında hiç olmadıkları kadar dikkat etmeleri gerekiyor ve bu nedenle vücutlarının ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini eksiksiz bir şekilde almaları hem kendileri hem de bebekleri için büyük önem kazanıyor. Ancak ülkemizde pek çok kişinin yanlış beslenme kurbanı olması, vitaminler, mineraller, proteinler bakımından yetersiz bir beslenme düzeninin ortaya çıkmasına neden oluyor ve bunun etkileri özellikle gebelik döneminde daha fazla ortaya çıkıyor. Dolayısıyla gebelikte E vitamini üzerine bilmeniz gerekenler var, çünkü E vitamini eksikliğinde yaşanacak problemler bebeğinizin ve sizin hayatınızı tehlikeye atabiliyorlar.

E Vitamini Nedir?

E vitamini yağda çözünen bir vitamin olduğu için vücutta depolanabiliyor ve bir süreliğine yetersiz olarak onu alsanız da vücuttaki depodan ihtiyaç duyduğunuz miktar karşılanabiliyor. Ancak maalesef depolanmış olan E vitamini sonsuza kadar dayanmıyor ve hamilelikle birlikte artan vitamin ihtiyacı bu rezervlerin daha da hızlı bir şekilde bitmesine neden oluyor.

Vücuttaki serbest radikalleri ortadan kaldırabilen etkili bir antioksidan olan E Vitamini, aynı zamanda dolaşım sistemi, cilt, saçlar, bağışıklık sistemi, kalp ve şeker hastalığı üzerinde de ciddi etkilere sahip. Bu nedenle onu eksiksiz olarak almaya dikkat etmek ve faydalarını değerlendirmek gerekiyor.

Gebelikte E Vitamini

Gebelik döneminde E vitamini alan kadınların kanları daha akışkan hale gelir, bebeğin ve annenin bağışıklık sistemi daha aktif çalışır ve bunun yanında kan basıncının da düzenlenmesi sağlanır. Cilt üzerindeki olumlu etkileri ve yaşlanma karşıtı antioksidan etkileri ise anne adaylarının morallerinin yüksek tutulmasını sağlar diyebiliriz.

Hamilelik döneminde E vitamini eksikliği yaşanırsa hem gebelik komplikasyonları ortaya çıkabilir hem de fazla artan kan basıncı nedeniyle bebek ve anne adayı ciddi zarar görebilir. E vitamini eksikliği gebe olmayan kadınlarda da ciddi sorunlara sebep olabiliyor ve bu eksiklik adet öncesi sendromlar, menopoz sendomu, ateş basması, kistik fibrozis gibi şekillerde kendilerini gösteriyor.

Pek çok anne adayının hamilelik döneminde E vitamini eksikliğini kendi kendine fark etmesi zordur ve bu nedenle genellikle doktorların sordukları sorulara verilen yanıtlar ve muayeneler bu eksikliğin fark edilmesini sağlar. Dolayısıyla düzenli olarak kontrollere gitmeniz ve doktorunuza doğru bilgiler vermeniz büyük önem kazanıyor.

Gebelikte Fazla E Vitamini Tüketimi

E vitamininin eksikliklerinin pek çok soruna yol açtığı ortada ancak vitaminlerin fazlasının da ciddi problemlere sebep olabileceği unutulmamalı ve bu nedenle bilinçsiz bir şekilde besinler haricinde vitamin alımı gerçekleştirilmemeli. Günde 15 miligramdan daha fazla E vitamini almanın gebelikte pek çok soruna yol açabileceği biliniyor.

Bu sorunlar arasında gebelikte kanama oluşumu, mide bulantıları, baş ağrıları ve yorgunluk gibi yer yer ciddi olabilen sorunlar yer alıyor ve vücuduna en iyi şekilde bakması gereken anne adaylarının bebekleri fazla E vitamini alımı halinde risk altına giriyorlar. Dolayısıyla doktorun reçete ettiği miktarın üzerinde alımı kesinlikle önerilmiyor.

Doğal E Vitamini Alımı

E vitaminini doğal yollardan beslenme ile almak için tek yapmanız gereken badem, fındık, çam fıstığı gibi kuruyemişleri her gün tüketmek yahut ıspanak, brokoli, maydanoz, zeytin gibi sebzeleri tüketmek. Yumurta ve süt ürünlerinin de ciddi birer E vitamini kaynağı olmaları, beslenme desteklerine gerek bırakmadan yeterli E vitamini almanıza yardımcı oluyor. E vitaminini içeren pek çok besinin diğer vitamin ve mineraller bakımından da çok zengin olmaları sebebiyle genel anlamda beslenmenizi daha kaliteli hale getirecekleri de unutulmamalı.

Dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenen anne adayları hem kendileri hem de bebekleri için faydalı bir iş yapıyor olacaklar.

Write A Comment