Hamilelik dönemi anne adayları için çok hassas bir dönem ve bu dönemde maalesef değişen hormon dengeleri ve fiziksel özelliklerden dolayı geçmişte hiç yaşanmamış olan rahatsızlıklar ortaya çıkabilirken, varolan rahatsızlıkların da şiddeti değişim gösterebiliyor. Dolayısıyla egzama gibi her zaman ortaya çıkmayan ancak doğru koşullar oluştuğunda da bir türlü geçmeyen deri problemleri bu konuda liste başı oluyorlar. Hamilelikte egzama ise yer yer bebeği de risk altına soktuğu için kesinlikle hafife alınmaması gereken rahatsızlıklar arasında bulunuyor. Gebelikte egzama konusuna dair bilinmesi gerekenleri değerlendirerek devam edelim.

Egzama Nedir, Neden Olur?

Egzama pek çok kişinin de bildiği üzere bir cilt hastalığıdır ve esasen cildin bir etkene alerjik reaksiyon vermesi ile birlikte iltihaplanması olarak karşımıza çıkar. Egzama ortaya çıktığında derinin herhangi bir bölgesinde döküntüler, kaşıntılar ve kızarıklıklar ortaya çıkabilmektedir ve bunun tedavi edilmemesi halinde su toplama gibi daha ciddi reaksiyonlar görülmektedir. Bu nedenle egzamanın hamilelik döneminde önemli ve riskli bir rahatsızlık olarak değerlendirilmesi yerinde olacaktır.

Egzamanın sadece tek çeşit olmadığı da biliniyor. Uzmanlar egzama vakalarını üç ana başlık altında topluyorlar:

  • Kronik egzama
  • Subakut egzama
  • Akut egzama

Egzama vakalarında genellikle ilk olarak yanma, kaşınma, kızarma gibi belirtiler ortaya çıkar ve tedaviye geçilmemesi halinde cildin kepeklenmesi, kabuklanması da mümkün olur. Artık bunun da tedavi edilmemesi halinde cildin geniş bir bölgesi kurur ve deri kalınlaşır, rengi değişir ve yarıklar ortaya çıkarak ciddi bir acı sebebi olurlar. Bilhassa egzama olan bölgeyi kaşımak, bir süre sonra enfeksiyonun diğer bölgelere de yayılmasına sebep olur ve bu nedenle egzamanın hızlı bir şekilde tüm vücuda yayıldığını görmek de mümkün olur.

Hamilelikte Egzama

hamilelikte-egzema

Hamilelik süreci boyunca anne adayının hormonları devamlı bir değişim içerisindedirler ve bu durum cildin asit baz dengesinden tutun da verdiği tepkilere kadar çok şeyi değiştirir. Bu dönemde cilt problemlerinin oluştuğu sıklıkla görülmektedir ve rahatsızlıklar sadece egzama ile sınırlı da değillerdir.

Hamilelikte egzamaya sebep olan şeyler yediğiniz bir meyve de olabilir kullandığınız temizlik malzemesi de olabilir. Zira hamilelikten kaynaklanan alerjik reaksiyonların herhangi bir şeye karşı oluşmaları mümkün. Bazı nesne ve üretim malzemelerinin bile egzama gibi ciddi bir reaksiyona sebep olması görülmemiş değildir.

Egzama aslında bebeğe doğrudan etki etmez ve hafif vakalarda bebeği riske edecek herhangi bir koşul bulunmaz. Zira bebek anne karnında güvenle durmaktadır ve ciltte oluşan reaksiyonların ona ulaşması mümkün değildir. Ancak çok ilerlemiş egzama vakalarında, vücutta alerjen maddeye karşı ciddi bir antikor üretimi başlar ve bu antikorlar bebeği de yabancı bir nesne gibi algılayarak ona saldırmaya başlayabilirler. Bu durum bebeğin doğum kusurları ile doğmasından tutun da düşmesine kadar pek çok riskli sonuca sebep olabilmektedir. Bu yüzden egzamaya dair işaretler görüldüğünde hemen bir cildiye uzmanına görünmeli ve kadın doğum doktorunuz da durum konusunda bilgilendirilmeli.

Hamilelikte Egzama Tedavisi

Egzama tedavisinde genellikle steroid kremler kullanılmaktadırlar ancak bu kremlerin hepsinin gebe kadınlara uygun olmaması sebebiyle doktorun hamilelik konusunda bilgilendirilmesi gerekmektedir. Tedavi döneminde ayrıca egzamalı olan bölge nemli bir şekilde tutulmaktadır ve kuruması önlenmektedir. Özellikle yoğun kaşıntıdan dolayı dayanılmaz hale gelen dokunma isteğine karşı genellikle soğuk bir kompres uygulanmaktadır. Böylece yaranın kaşınması engellenmekte ve egzamanın yayılma süreci durdurulmaktadır.

Egzama pek çok vakada alerjiye sebep olan faktörün ortadan kaldırılması ile son bulmaktadır. Bu nedenle anne adaylarının potansiyel riskleri iyi değerlendirerek deneme yanılma yoluyla alerjilerinin kaynağını bulmaları gerekmektedir.

Write A Comment