Gebelik Testi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Hamilelik testleri, idrarınızın veya kanınızın insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir hormon içerip içermediğini size söyleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu hormon, döllenmiş bir yumurtanın kadının rahminin duvarına yapışmasından hemen sonra vücut tarafından üretilir. Yani eğer hamileyseniz, gebelik testi bu hormonu tespit eder ve size hamile olduğunuzu söyleyebilir. Bu yükselme, genellikle döllenmeden yaklaşık 6 gün sonra gerçekleşir. Hamileyseniz, hCG seviyeleri hızla yükselmeye devam eder ve her 2 ila 3 günde bir iki katına çıkar.

 

Ne Tür Gebelik Testleri Mevcuttur?

Hamilelik testlerinin iki ana türü vardır ve hamile olup olmadığınızı size bildirebilir: İdrar testleri ve kan testleri.

 

İdrar testleri evde veya bir hastanede yapılabilir. Birçok kadın, adet dönemini kaçırdıktan sonra yaklaşık bir hafta içinde evde gebelik testi yapmalıdır. Evde hamilelik testleri özel ve son derece kullanışlıdır.

 

Bu ürünlerin kullanma talimatları içerisindedir. En doğru sonuçlar için kullanma talimatlarını harfiyen takip edin. Test yaptıktan sonra elde ettiğiniz olumlu sonuçları bir hastanede de yaptırıp, doktorunuz tarafından onay alabilirsiniz.

 

Kan testleri doktorunuzun muayenehanesinde yapılır, ancak idrar testlerinden daha az sıklıkta yapılır. Bu testler hamileliği, evde gebelik testinden daha erken veya yumurtlamadan yaklaşık 6 ila 8 gün sonra tespit edebilir.

 

HCG Testleri

İki tür kanda gebelik testi mevcuttur:

 

 • Kalitatif hCG testi, kanda hCG’nin mevcut olup olmadığını kontrol eder. “Hamile misyim?” sorusuna, net bir “evet” veya “hayır” cevabı verir. Doktorlar genellikle bu testleri, adet dönemi geçeli 10 gün olmuş kadınların gebelik durumunu öğrenmek için isterler. Bu testlerin bazıları hCG’yi daha erken tespit edebilir.

 

 • Kantitatif bir hCG testi (beta hCG), kanınızdaki hCG’nin tam miktarını ölçer. Çok düşük hCG seviyelerini bile bulabilir. Bu hamilelik testleri, hCG’nin konsantrasyonunu ölçebildiğinden, hamilelik sırasında herhangi bir sorunun izlenmesinde yardımcı olabilir. Bu test aynı zamanda ektopik gebelik ihtimalini ortadan kaldırmak için ya da düşük sırasında hCG seviyeleri hızla düştüğünde kadının durumunu kontrol etmek için kullanılabilir.

 

 

Gebelik Testleri Ne Kadar Doğrudur?

Adet döneminin gecikmesi ardından en az bir hafta beklemek, size en doğru sonucu verebilir. Eğer idrarınız daha konsantre olduğu zaman, sabaha karşı idrara çıkarsanız, sonuçlar daha doğru olabilir. Evde gebelik testleri yaklaşık % 99 oranında doğrudur. Kan testleri bundan daha da hassastır. Bir evde gebelik testinin doğruluğu aşağıdaki unsurlara bağlıdır:

 

 • Talimatları düzgün şekilde uygulayıp uygulamadığınıza
 • Yumurtlama zamanına ve implantasyonun ne kadar erken gerçekleştiğine
 • Hamilelikten ne kadarlık bir sonrasında test yaptığınıza
 • Hamilelik testinin duyarlılığı

 

Evde Gebelik Testi Yapmak Pahalı Mıdır?

Herhangi bir eczaneden evde gebelik testi alabilirsiniz. Maliyet markaya göre değişir. Ancak çoğu test nispeten ucuzdur. Evde hamilelik testleri ulaşılabilirdir ve kullanımı kolaydır. Talimatları dikkatli bir şekilde izlerseniz çok hassastır. Bu hamilelik testlerinin hepsi benzer şekilde çalışır. İdrarı aşağıdaki yollarla test edebilirsiniz:

 

 • Test çubuğunu idrarınızı yaparken altına tutabilirsiniz
 • İdrarı bir kapta toplayıp, test çubuğunu içine daldırabilirsiniz
 • İdrarı bir kapta toplayıp, test çubuğunun üstüne buradan damlatabilirsiniz

 

Tüm bu tekniklerle, sonuçları görmeden önce birkaç dakika beklemeniz gerekir. Sonuçlar bir çizgi şeklinde, bir renk değişimi ile veya “+” veya “-” işareti gibi sembollerle görünebilir. Hamilelik testi veya sonuçları hakkında herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuzu veya gebelik testini aldığınız eczaneyi arayabilirsiniz.

 

Gebelik Testi Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Olumlu veya olumsuz bir sonucun ne anlama geldiğini bilmek önemlidir. Olumlu bir sonuç alırsanız, hamilesiniz demektir. Çizgi, renk veya işaret ne kadar soluk olursa olsun, sonuç doğrudur. Olumlu bir sonuç alırsanız, bir sonraki adımla ilgili konuşmak için doktorunuzu aramak isteyebilirsiniz.

 

Çok nadir durumlarda yanlış pozitif sonuçlar elde edilir. Aslında hamile değilsinizdir ama test hamile olduğunuzu söyler. İdrarınızda kan veya protein varsa yanlış pozitif sonuç alabilirsiniz. Ve sakinleştiriciler, anti-konvülsiyonlar veya hipnotik gibi bazı ilaçlar da yanlış pozitif sonuçlara neden olabilir.

 

Negatif bir sonuç alırsanız, muhtemelen hamile değilsinizdir. Ancak, yine de aşağıdaki durumlar söz konusu ise hamile olabilirsiniz:

 

 • Testi son kullanma tarihi geçmiş olabilir
 • Testi yanlış anlamış ya da yanlış yapmış olabilirsiniz
 • Hamileliğin ilk safhalarında test yaptıysanız
 • Testten hemen önce çok miktarda sıvı içtiğinizden dolayı idrarınız seyreldiyse veya çoğaldıysa
 • Diüretikler veya antihistaminikler gibi bazı ilaçlar alıyorsanız

 

Hamilelik testinden negatif sonuç alırsanız, bir kez daha kontrol etmek için bir hafta içinde tekrar test yapmayı deneyin. Bazı evde gebelik testleri, sonuçlarından bağımsız olarak bunu yapmanızı önerir. İki farklı sonuç alırsanız, doktorunuzu arayın. Hastanede yaptıracağınız bir kan testi, sonuçları doğrulamak için iyi bir fikir olabilir.

https://www.webmd.com/baby/guide/pregnancy-tests#1

4 Comments

 1. Merhaba hocam biz gebelik için ilk teste aç karnina mi gitmeliyiz

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Kanda ya da idrarda yapılan gebelik testlerinin aç veya tok yapılması sonuç üzerinde bir fark yaratmamaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Merhaba benim adetim 10 gün geçti . Ne yapmam lazım . Hastanede nereye başvurmam lazım. Doktora mı acile mi ??

 3. Merhaba hocam adetim 3 gun gecikti 2 defa test yaptim cizginin biri silik cikti ikisindede ama 2.ci yaptigim testte digerine gore daha belirgindi ka testi yaptirmak istiyorum hastanede doktora gitmeden once yaparmi testi?

Write A Comment