Hamile olduğundan şüphelenen her anne adayı, gebelik testi yaptırmayı aklından geçirir. Peki bu testler doğru zaman da mı yapılıyor?

Hamileliğin ardından, 4 günü geçmiş ve  döllenmiş olan yumurta, HCG diye bilinen bir hormonu salgılamaya başlar.Bu HCG hormonuna, koryon gonadotropini adı da verilir. Hamilelik gerçekleştikten sonra salgılanmaya başlanan HCG hormonu, annenin vücuduna yayılmaya başlar. İlk önceleri kanda bulunan HCG, daha sonra idrara da geçmeye başlar. Bu sebeple, gebelik testleri kanda yapılabildiği gibi, idrar yolundan da yapılabilmektedir.

İdrar örneğinin alınması, kan örneğinin alınmasından çok daha kolay ve pratik olduğundan dolayı, evde yapılan gebelik testleri idrardan yapılmaktadır.

Burada önemli olan nokta, sabah ilk idrar ile yapılan hamilelik testinin güvenilirliği, gün içerisinde idrar yapılan hamilelik  testinden daha yüksektir. İdrar verilerek yapılan gebelik testlerinin en önemli prensibi, HCG hormonu ile HCG antikorunun arasında meydana gelen reaksiyonun, tespit edilmesi olayına dayanmaktadır.

Yapılan hamilelik testi esnasında, ilk reaksiyonun oluşup oluşmadığını belirlemek için, ikinci bir reaksiyona gerek duyulur. Bu durum da, bir renk değişimi varlığının incelenmesi ile, ortaya konur.Evde uygulanabilen ve eczanelerde kolaylıkla bulunabilen idrar gebelik testleri, bu şekilde netice vermektedir.

Evde gebelik testi yapan anne adayları, sabah ilk idrarlarını hijyenik bir kaba yapıp, hamilelik testi ile idrarı dikkatlice temas ettirildikten sonra, renk değişimini gösteren bir çizginin oluşumunu tespit ederek hamile kalıp kalmadıklarını anlamaktadırlar.

Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta da ,özellik ile hamileliğin ilk  bir kaç gününde yapılan bir takım hamilelik testleri negatif sonuç verebilir. Böyle bir durumda, çeşitli hamilelik belirtileri ile beraber adet görmeme durumu da devam ediyorsa bir kadın doğum uzmanına görünmek gerekir.

Kadın Doğum uzmanı, eğer uygun görür ise kan testi ve ultrason gibi yöntemler ile, hamilelik ile ilgili incelemeler yapar. Aynı zamanda, yapılan hamilelik testinin sonucu pozitif olursa da, ileri tetkik ve incelemeler için, bir Kadın Doğum doktoruna görünmek gerekmektedir.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır? 

Evde uygulanan hamilelik testleri, adet döneminin gecikmesinin ardından 1 hafta sonra yapılması halinde, anlamlı sonuçlar verebilir. Özellikle de, adetin gecikmesini takip eden 7. günün ardından evde uygulanan gebelik testleri, gerekildiği gibi düzgün bir şekilde yapıldığı zaman, yaklaşık % 90 ve üzerinde doğru sonuç vermektedir. Gebelik testi, hastanede, laboratuvarda,  klinikte yada doktor kontrolünde de yapılabilir.

Bunun için de ideal olan, ortalama 1 haftalık bir adet gecikmesinin görülmesidir.

Genellikle doktorlar tarafından, kanda yapılan gebelik testleri istenir.Kanda yapılan teste ise, Beta HCG testi denir.  Kesin ve hızlı bir netice verdiği için, Beta HCG testi son derece güvenilirdir.

Hamile kalmayan bir kadında, kandaki Beta HCG nin seviyesi 0-10 mIU/ml’dir. Beta HCG değerinin 10 mIU/ml  dan yüksek olması halinde gebeliğin varlığı söz konusu olabilir.

Gebelik Testleri ve Dış Gebelik ;

Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın fallop tüpün içinde veya rahim dışında bir yerde oluşmaya başladığı hamilelik durumuna denir. Bu tür hamilelikte , idrar ile yapılan hamilelik testleri negatif göründüğü halde, kadında bütün hamilelik belirtileri görülebilir.Dış gebelikte, kan ile yapılan hamilelik testleri daha hassas olur ve gebeliğin teşhisini koyar. Dış gebelik, potansiyel olarak hayati tehdit teşkil ede bir durum olduğundan dolayı, kanda yapılan Beta HCG testleri, annenin hayatı için çok önemlidir.

4 Comments

 1. Merhaba hocam biz gebelik için ilk teste aç karnina mi gitmeliyiz

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Kanda ya da idrarda yapılan gebelik testlerinin aç veya tok yapılması sonuç üzerinde bir fark yaratmamaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Merhaba benim adetim 10 gün geçti . Ne yapmam lazım . Hastanede nereye başvurmam lazım. Doktora mı acile mi ??

 3. Merhaba hocam adetim 3 gun gecikti 2 defa test yaptim cizginin biri silik cikti ikisindede ama 2.ci yaptigim testte digerine gore daha belirgindi ka testi yaptirmak istiyorum hastanede doktora gitmeden once yaparmi testi?

Write A Comment