Çok miktarda A vitamini alınması, doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Bu nedenle, hamileyseniz veya bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız, karaciğer veya karaciğer ürünlerini yemeyin, çünkü bunlar A vitamini bakımından çok yüksektir. Ayrıca, A vitamini içeren takviyeleri de almayınız. A vitamini retinol olarak da bilinir ve birçok önemli fonksiyona sahiptir.

Bunlar arasında ise:

 • Bağışıklık sisteminizin enfeksiyona karşı gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olma
 • Loş ışıkta vizyona yardımcı olmak
 • Cildin korunması ve burun gibi vücudun bazı bölümlerinin astarları, sağlıklı olmasına

Neden gebelik sırasında A vitaminine ihtiyacınız var?

A vitamini karaciğerde depolanan yağda çözünür bir vitamindir. A vitamini, dolaşım, solunum ve santral sinir sistemlerinin yanı sıra kalbin, akciğerlerin, böbreklerin, gözlerin ve kemiklerin gelişimi de dahil olmak üzere bebeğinizin embriyonik büyümesi için önemlidir. Doğum sonrası doku onarımı için yardımcı olan A vitamini özellikle önemlidir. Ayrıca, normal görmeyi korumaya, enfeksiyonları savuşturmaya, bağışıklık sisteminizi desteklemeye yardımcı olur ve yağ metabolizmasına yardımcı olur.

A vitamini kavramak

Besleyicinin iki çeşidi vardır: önceden oluşturulmuş A vitamini ve provitamin A karotenoidler. Önceden oluşturulmuş A vitamini (retinol olarak da bilinir) doğrudan vücut tarafından kullanılır ve yumurta, süt ve karaciğer gibi hayvansal ürünler bulunur. Provitamin Meyve ve sebzelerde bir karotenoid bulunur, ancak vücudunuz bu türe retinole dönüştürülmelidir.

Doğada 600’den fazla karotenoid bulunur, ancak sadece birkaçı retinole dönüştürülebilir. Beta-karoten en yaygın olanıdır. A vitamininin ölçme standardı, A vitamininin potensi ve kaynağına dayanan RAE (retinol aktivite eşdeğerleri) ‘dir. Bir retinol (mcg) retinol (önceden oluşturulmuş A vitamini) 1 mcg RAE’ye eşittir, ancak 12 Mcg beta-karoten veya 24 mcg alfa-karoten, 1 mcg RAE’ye eşittir.

balik

A vitamini kaynakları ise:

 • peynir
 • yumurta
 • balık
 • Süt ve yoğurt

Karaciğer, özellikle zengin bir A vitamini kaynağı olmasına rağmen, haftada birden fazla karaciğer yerseniz çok fazla A vitamini alma riskiyle karşı karşıya kalabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, diyetinize iyi beta-karoten kaynakları ekleyerek vitamin A alımına katkıda bulunabilirsiniz; vücut tarafından A vitamini haline dönüştürülebilir.

papaya

Betakarotenin başlıca besin kaynakları şunlardır:

 • Sarı, kırmızı ve yeşil (yapraklı) sebzeler, örneğin ıspanak, havuç, tatlı patates ve kırmızı biber
 • Mango, papaya ve kayısı gibi sarı meyveler

A vitaminin ne kadarına ihtiyacım var?

A vitamini yetişkinlerinin ihtiyacı olan miktarı:

 • Erkekler için günde 0.7 mg
 • Kadınlar için günde 0.6 mg
 • Gebe kadınlar, 18 ve daha genç: 750 mcg RAE
 • Gebe kadınlar 19 ve daha ileri yaşlar için: 770 mikrogram RAE
 • Emziren 18 yaş ve altındaki kadınlar: 1,200 mcg RAE
 • 19 yaş ve üstü emziren kadınlar: 1,300 mcg RAE
 • Gebe olmayan kadınlar: 700 mcg RAE / gün

Her gün önerilen miktarda A vitamini almak zorunda değilsiniz. Bunun yerine, birkaç gün veya haftada bir ortalama olarak bu tutarı hedefleyin.

brokoli

Çok fazla A vitamini alırsam ne olur?

Bazı araştırmalara göre, uzun yıllar boyunca günde ortalama 1.5 mg A vitamini almak, kemiklerinizi etkileyerek yaşlandıkça kırılma olasılıklarını artırır. Bu, özellikle osteoporoz riski altındaki kadınlar, özellikle de yaşlı insanlar için önemlidir. Kemik yoğunluğunun azaldığı yerdir ve kırık riski yüksektir.

Birçok multivitamin A vitamini içerir. Balık karaciğer yağı gibi diğer takviyeleri de A vitamini bakımından yüksektir. A vitamini içeren takviyeleri alırsanız günlük beslenme ve takviyeden alınan A vitamini miktarının 1,5 mg’ı geçmemesine dikkat edin. Her hafta karaciğer yerseniz, A vitamini içeren takviyeleri almayın.

Ortalama sağlıklı bir diyet bol miktarda A vitamini sağlar. Et, süt, balık, yumurta ve önceden oluşturulmuş A vitamini veya retinol formundaki müstahzar tahıllarda bulunur. Çoğu meyve ve sebzede, çoğunlukla karotenoidler şeklinde mevcuttur. Hamilelik sırasında, doğum kusurlarına ve yüksek dozlarda karaciğer toksisitesine neden olabilecek çok fazla önceden oluşturulmuş A vitamini almamanız önemlidir. (Ancak, meyve ve sebzelerde istediğiniz kadar karotenoid alabilirsiniz.)

Bir şey daha: Çok fazla A vitamini alarak doğum kusurları riski, gebe kadınların ve gebe kalmaya çalışanların reçete sivilce ilacı isotretinoin (ayrıca Accutane markası tarafından da bilinir) ve diğer ilaçlardan uzak durması nedenidir. Cilt koşulları için kullanılan topikal tretinoin (Retin-A) da dahil olmak üzere retinole (A vitamininin bir bileşiği) ilişkindir.

mango

A vitamininin gıda kaynakları

Beta-karoten bakımından zengin meyve ve sebzeler (özellikle turuncu ve sarı olanlar ve yapraklı yeşiller), A vitamininin en iyi kaynaklarıdır. Ayrıca tahıl sütü ve tahıllardan önceden oluşturulmuş A vitamini miktarını almanız muhtemeldir. Karaciğer (sığır eti, dana eti veya tavuktan, örneğin pate ve karaciğer sosundan), önceden hazırlanmış en yüksek A vitamini miktarını içerir; o kadar çok ki, gebelik sırasında ayda bir veya iki kez sınırlamanız gerekir.

havuc

A vitamininin bazı iyi besin kaynakları şunlardır:

 • 1/2 bardak konserve kabak: 953 mcg RAE (19.065 IU)
 • 1/2 fincan çiğ havuç, doğranmış: 534 mcg RAE (10,692 IU)
 • 1/2 fincan ıspanak, pişirildi: 472 mcg RAE (9,433 IU)
 • 1/2 fincan lahana, pişirilmiş: 443 mcg RAE (8,854 IU)
 • 1/2 fincan kuşburnu yeşillikleri, pişirilmiş: 361 mcg RAE (7,220 IU)
 • Bir mango: 181 mcg RAE (3,636 IU)
 • 1 çorba kaşığı tereyağı: 95 mcg RAE (355 IU)
 • Büyük bir yumurta: 80 mcg RAE (270 IU)
 • 1/2 fincan pişmiş brokoli: 60 mcg RAE (1.207 IU)

Vitamin A takviyesi almalı mıyız?

Hayır. Çoğu kişi diyetlerinden bol miktarda A vitamini alır ve doğum öncesi vitaminler genellikle A vitamini içerir. Önerilen miktardan daha fazlasını almadığınızdan ve bunların önceden oluşturulmuş bir versiyon olmadığını doğrulamak için etiketinizi okuyun. Vitamin A takviyesine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız veya doğum öncesi takviyenizdeki A vitamini hakkında sorularınız varsa, sağlık bakım sağlayıcınızdan yardım isteyin.

A vitamini eksikliği bulguları

Diyetinizden yeterli miktarda A vitamini almak kolaydır. Ancak eksikliğin belirtileri, bozulmuş gece görüşünü ve zayıf bir bağışıklık sistemini içerir. Eksik olan insanlar ayrıca, kuru ve kalınlaşan bir kornea ile sonuçlanan kseroftalmi adı verilen bir durum geliştirebilirler.

Write A Comment