Gebelik döneminin anne adayı ve bebek için çok kritik bir dönem olduğu aşikar. Dolayısıyla anne üzerinden beslenen bebeğin tüm ihtiyaçlarına kavuşabilmesi için anne adayının doğru bir beslenme rejimi içerisinde olması çok önemli ve bu dönemde diyet gibi beslenmeyi kısıtlayıcı programlar kesinlikle önerilmiyorlar. Ancak gebelikte aşırı yemek yemek de bir o kadar zararlı. Bu nedenle hamileliğiniz süresince iştahınız konusunda dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli noktaya değinmeden geçmemek gerekiyor.

Gebelik ve Kilolar

Gebelik döneminde her anne adayı en azından bir kaç kilo alır ve bu durum bazılarında daha az bazılarında daha fazla kilo alımı olarak kendisini gösterir. Ancak kilo alımına yol açan genetik kodların yanında beslenme düzeni de bu konuda bir hayli etkilidir. Kontrolsüz bir şekilde beslenmek ve aşırı yemek yemek, maalesef doğumun ardından istenmeyen görünümlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir ve buna ek olarak aşırı kilolar hamilelik sürecinde anne ve bebek için sağlık risklerinin ortaya çıkmasına da sebep olabilirler. Yani gebelikte kiloları hafife almamak gerekiyor.

Gebelikte Aşırı Yemek Yemek

Yapılan araştırmalar, gebelikte bebeğin annenin besinlerine ortak olmasından dolayı anne adayının daha fazla yeme eğilimine girdiğini gösteriyorlar. Zira içgüdüsel olarak yapılan bu davranış, genellikle vücutta bir şeylerin eksik olmasından dolayı onun eksikliklere tepki vermesini temsil ediyor. Yani canınız bir yemeği çok çekiyorsa, muhtemelen o yemeğin içerisindeki gıda maddelerinden bir veya bir kaç tanesi konusunda eksikliğiniz var.

Bazı uzmanlar ise buna ek olarak hormonal değişimlerin ve dalgalanmaların kadınlarda tat ve koku duyularını değiştirdiğini, bu değişimin de bazı besinlere karşı artan arzuyu uyandırdığını belirtiyorlar. Dolayısıyla vücudumuz aslında daha fazla yememiz için bizi çeşitli yollardan cesaretlendirmeye devam ediyor ve buna çok fazla esir olmak kiloları beraberinde getiriyor.

hamilelikte-cok-yemek-yeme

Aşırı Yemekten Korunmanın Yolları

Bu dönemde aşırı tüketimden kaçınabilmek için uygulanabilecek bir kaç strateji mevcut. Bu sayede kendinizi daha rahat hissedebiliyor ve yeme isteğinizi kontrol altına alabiliyorsunuz.

Sürekli cips, kola, fast food gıdalar gibi zararlı besinlere ihtiyaç duyanlar, bu tip bir hissiyat yaşadıklarında meyvelere yönelebilir, ayrıca kuruyemişleri de tüketerek en azından sağlıklı olan alternatifleri beslenme programlarına sokabilirler. Zira pek çok meyve ve kuruyemiş, hazır sağlıksız gıdalardan daha az kaloriye sahip.

Bunu yanında yemeklerden önce bir iki bardak su içmek, yemek sırasında aşırıya kaçmanıza engel olacaktır. Bilhassa yemek sırasında şekerli ve gazlı içecekleri içmek isteyenler, su sayesinde bu isteklerini de bastırabilirler.

Hamilelikte düzenli spor ve egzersizlerin de iştahı kapatan bir etkisinin olduğu biliniyor. Her gün sakin ama düzenli bir şekilde yürüyüşe çıkmak, ayrıca doktorunuz tarafından onaylanan egzersiz hareketlerini uygulamak, kalori yakmanın yanında iştahınızın bastırılması konusunda da etkili olacaktır. Özellikle ev hanımı olan ve bütün günü evde yalnız geçirenler, fazla beslenme konusunda biraz daha risk altındalar ve bu yüzden kendilerini oyalayacak ilgi çekici konularla ilgilenmeleri de dikkatlerinin yemeklerden çekilmesini ve diğer konulara odaklanabilmelerini sağlamakta.

Gebelikte Alınan Kiloların Geri Verilmesi

Gebeliğin sonlanması ve bebeğin doğması ile birlikte tabii ki bir kaç kilo vermiş olacaksınız ancak gebelik öncesi duruma göre hala fazla kilolarınız olacaktır. Bilhassa lohusa ve doğum sonrası depresyonda yeme isteği yeniden kendini gösterebilir ve buna karşı koymak gerekli. Bunun yanında gebeliğin sonrasında devamlı hareketsiz kalmak iyileşme sürecini uzatırken, hafif sporlar ve yürüyüşler hamilelikten sonra kendinizi toplamanızı daha hızlı hale getiriyorlar.

mm
Author

mail : info@ipekagaca.com no : 0539 583 53 09 Liseden mezun olduğum sene, ilk ve tek tercihim olan Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde üniversite eğitimime başladım. 5 yıllık Lisans eğitimim sonrasında 2007 yılında başarıyla mezun oldum. 2009 yılında yüksek lisans eğitimime Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde devam ederek 2011 yılında ‘Uzman Diyetisyen’ ünvanını kullanmaya hak kazandım. Lisans eğitimim sırasında pek çok hastane ve kurumda stajlar yaptım; gönüllü çalışmalarda bulundum. Mezuniyet sonrası Memorial Şişli Hastanesi, Memorial Etiler Şubesi, Etiler Esteworld Plastik Cerrahi Hastanesi gibi çeşitli kurumlarda çalıştım. 2014 yılı itibariyle ‘Renkli Diyet’ markasını yarattım ve kendi ofisimde beslenme danışmanlığı hizmetlerine başladım. Kişilerde sağlıklı beslenmenin alışkanlık haline gelmesini amaçlıyorum. Kişiye özel planladığım ile sağlıklı ve kalıcı şekilde kilo vermek, kilo almak, kilo kontrolünü sağlamak, sağlıklı beslenme danışmanlığı, gebelik ve emziklilik dönemine özgü beslenme, hastalıklara yönelik beslenme tedavisi, çocuk ve ergen beslenmesi, vb. üzerine çalışmalarıma devam ediyor; pek çok kurum ve kuruluşlara beslenme danışmanlığı hizmeti veriyorum. Pek çok TV kanalında sağlık programlarına, haber bültenlerine uzman konuk olarak destek vermekteyim. Beslenme ve Diyet konulu sempozyum, fuar, kongre, vb. mesleki toplantılara katılıyor, bu sayede yenilikleri takip etme şansını yakalıyorum. Mesleğim benim için adeta bir hobi gibi! İlk kitabım olan ‘Renklerle Diyet’ Eylül 2015’te basılmış olup tüm kitabevlerinde bulunmaktadır.

Write A Comment