Dengeli bir beslenme düzenine sahip olmak, vücudunuz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. 8 adet B vitamini mevcuttur. Bunlar, sağlıklı bir gebelik için oldukça önemlidir.

bezelye

 • Vitamin B-1

Bebeğinizin beyin gelişiminde büyük rol oynamaktadır. Gebe kadınların günde 1.4 miligram B-1 vitaminine ihtiyacı vardır. Doğal B-1 vitamini kaynakları tam tahıllı makarnalar, maya, bezelye ve hatta bazı süt ürünlerinde bulunur.

yumurta

 • Vitamin B-2: Riboflavin

B vitaminleri gibi, riboflavin de suda çözünür, bu da vücudunuzun saklamaması demektir. Yani günlük olarak B vitamini alınmalıdır. Vitamin B-2, gözlerinizi sağlıklı tutar ve cildinizi sağlıklı parlaklığa kavuşturur ve tazelenmesine yardımcı olur. Gebe kadınlar günde 1.4 miligram B-2 almalıdır (gebe olmayan kadınlar için günlük 1,1 mg’a kıyasla). Tavuk, hindi, balık, yoğurt, mısır gevreği ve yumurta B-2 vitamini ile doludur.

 • B-3 vitamini: Niasin

B-3, sindiriminizi iyileştirmek, bulantıyı rahatlatmak ve ağrılı migrenleri azaltmak için önemlidir. Doktorlar annelerin günlük olarak 18 miligram almalarını öneriyorlar.

bugday

 • Vitamin B-5: Pantotenik Asit

B-5, hormon oluşturmakta yardımcı olur ve rahatsız edici derecede ağrılı bacak kramplarını hafifletir. Anneler, günde yaklaşık 6 miligram B-5 vitaminine ihtiyaç duyar. Kahvaltı karıştırılmış yumurta sarısı ya da bir kase tam tahıllı hububat içerebilir.

gebelikte-muz

 • Vitamin B-6: Piridoksin

B-6 vitamini, büyüyen bebeğinizin beyninde ve sinir sisteminin gelişimi için önümüzdeki dokuz ay boyunca hayati bir rol oynar. Ayrıca, en önemli nörotransmitterlerden (sinyal görevlileri) ikisi olan norepinefrin ve serotonin üretimi için hayati önem taşımaktadır. Bulantı ve kusmanın o kadar hoş olmayan gebelik yan etkileriyle savaşmanıza yardımcı olmak oldukça kullanışlı olabilir.

Genellikle erken gebelikte mide bulantısı için B-6 vitamini önerilmektedir. Tam tahıllı gevrekler, muzlar, Papalıklar ve fasulye doğal olarak B-6 vitamini kaynaklarıdır.

mantar

 • Vitamin B-7: Biyotin

Ulusal Bilim Akademisi Tıp Enstitüsü’ndeki ABD Gıda ve Beslenme Kurulu, gebelik sırasında (emziren kadınlar için 35 mcg ile) günlük 30 mcg’lik bir vitamin B-7 alımı önermektedir. Gebelik genellikle biotin eksikliğine neden olabilir, bu yüzden yeterince beslenmekte emin olmak önemlidir. Vitamin B-7 bakımından zengin gıdalar yulaf, mantar,süt olarak sayılabilir.

kuskonmaz

Bu belki de hamileliğiniz sırasında almanız gereken B vitaminlerinin en önemlisidir.  Folik asit, bu süre zarfında alındığında, spina bifida ve diğer nöral tüp kusurları da dahil olmak üzere bebeğinizin doğum kusurları geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bir kez hamile kalırsanız, folik asit ihtiyacınız artar. Folik asit de kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereklidir. Günde en az 600 mikrogram folik asit içeren prenatal bir vitamin, folat bakımından zengin gıdaları yeme ile birlikte kullanmanız, doğru miktarda almanızı sağlayacaktır. B-9 vitamininin kaynakları şunları içerir:

 • Portakal
 • Greyfurt
 • Ispanak gibi yeşil, yapraklı sebzeler
 • Brokoli
 • Kuşkonmaz

peynir

Vitamin B-12: Kobalamin:

B-12, sinir sisteminizi korumaya yardımcı olur. B-12 vitamininin kaynakları süt, kümes hayvanları ve balıkları içerir. Gebelik sırasında önerilen B-12 vitamini miktarı günde yaklaşık 2.6 mikrogramdır. Fakat doktorlar aynı zamanda folik asit (prenatal vitaminlerde bulunan) içeren bir vitamin B-12 takviyesinin yalnızca spina bifida da dahil olmak üzere doğum kusurlarını önlemesine yardımcı olmayacağını, ancak omurga ve merkezi sinir sistemini etkileyen kusurlarla savaşacağına inanıyor.

Gebelikte B6 Vitamini

Piridoksin olarak da bilinen B6 vitamini bebeğinizin gelişmekte olan beyin ve sinir sisteminde yaşamsal önem taşır. B6 vitamini bebeğinizin protein ve karbonhidratları metabolize etmesine yardımcı olur. Araştırmalar, B6 vitamininin gebelik sırasında bazı kadınlarda mide bulantısını veya kusmayı giderebileceğini gösteriyor; bunun nedenini tam olarak kimse bilmiyor. B6 vitamini aynı zamanda vücudunuzun protein ve karbonhidratları metabolize etmesine yardımcı olur ve yeni kırmızı kan hücreleri, antikorlar ve nörotransmitterleri oluşturmaya yardımcı olur.

Gebelikte B6 vitamini ihtiyacı ne kadardır?

 • Hamile kadınlar: günde 1,9 miligram (mg)
 • Emziren kadınlar: günde 2.0 mg
 • Gebe olmayan 19-50 yaş arası kadınlar: günde 1.3 mg

ispanak

B6 vitamininin besin kaynakları

Fındık, yağsız et ve balık B6 vitamini için iyi bir kaynaktır. Güçlendirilmiş ekmek ve tahıllar da iyi kaynaklar olabilir.

İşte B6 vitamininin başka iyi besin kaynakları:

 • Patates püresi. 0.70 mg
 • Yağsız ızgara et: 0.69 mg
 • Bir orta avokado: 0.52 mg
 • Yağsız, derisiz tavuk eti: 0.51 mg
 • 1 su bardağı güçlendirilmiş kahvaltılık tahıl: 0,5 ila 2,5 mg
 • 1 su bardağı ıspanak, pişirilmiş: 0.44 mg
 • Bir orta boy muz: 0.43 mg
 • 1 su bardağı kurutulmuş erik, çekirdekli: 0.36 mg

Gebelikte B6 vitamini takviyesini nasıl almalısınız?

İhtiyacınız olan her şeyi çeşitli bir beslenme düzeninden elde edebilmelisiniz. Çoğu prenatal vitaminler, önerilen miktarın en az yüzde 100’ünü de içerir.

Sabah bulantıları ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, ek B6 takviyeleri almadan önce sağlık uzmanınıza danışın. Bazı yüksek etkili multivitaminler, büyük miktarlarda B6 vitamini içerir. Ancak bir takviye almadan bile, zenginleştirilmiş gıdaları yerseniz diyetinizde çok fazla B6 alabilirsiniz. Aşırı miktarda B6 vitamini, uyuşma ve sinir hasarına neden olabilir.

Vitamin B6 eksikliğinin belirtileri

Dilde iltihaplanma, yaralar veya ağız ülseri, depresyon ve anemi bir eksikliği işaret edebilir. Hafif eksiklikler nadir değildir ancak ciddi eksiklikler nadirdir.

B12, gebelik sırasında Folik Asit kadar önemli mi?

Birçok gebe ve emziren annenin, bir vitamin B12 eksikliğinin bebeğiniz üzerinde ciddi ve kalıcı etkileri olabileceğini bilmediğini unutmayın.  Hamileyseniz veya gebe kalmaya çalışıyorsanız, folik asit almak bebeğinizin sağlıklı gelişiminde şarttır. Ancak Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, B12 vitamini bebeklerdeki sinir tüpünü ve diğer nörolojik defekti önlemede de aynı derecede önemlidir ve ne yazık ki 20 yetişkinin 1’inde bu gerekli vitamin eksikliği bulunmaktadır. B12 vitamini üretimi, vücudun sinir ve kan hücrelerini sağlıklı tutmaya yardımcı olur ve DNA’nın tüm hücrelerdeki genetik materyal haline gelmesine yardımcı olur. Eksiklik hem anne hem de fetus için birkaç olumsuz gebelik sonucu riski ile ilişkilidir ve bu riskler arasında sinir tüp defektleri, intrauterin gelişme geriliği, preeklampsi ve erken düşük bulunmaktadır.

Hamilelikte B12’yi arttırmak

Ulusal Sağlık Enstitüleri, gebe ve emziren annelerin günde B12 2.8 mikrogram (mcg) B12 tüketilmesini önerdi.  Eksikliğinde, zayıflık, yorgunluk veya hafif başlılık, hızlı kalp atışı ve solunum, soluk deri, ağız dibi, kanama dişetleri, mide rahatsızlığı, kilo kaybı, diyare veya kabızlık dahil olmak üzere kolay morarma veya kanama belirtiler açığa çıkar.

Eksikliğin başlıca nedenleri arasında, gıda, kötü niyetli anemi, post-cerrahi malabsorbsiyon ve diyet eksikliğinden alınan vitamin B12 malabsorbsiyonu yer alıyor, ancak birçok durumda vitamin B12 eksikliğinin nedeni bilinmemektedir. Eksiklik riskiniz doktorunuz tarafından semptomlara, diyetinize, tıbbi ve cerrahi geçmişi geçmişinize ve kan hücre sayınıza göre değerlendirilebilir.

Write A Comment