Bebek hareketleri anne ve baba adaylarını en çok heyecanlandıran eylemler arasında yer alıyor çünkü bebeğin anne karnında gerçekleştirdiği hareketler artık onun ne kadar canlı olduğunun hakiki bir kanıtı. Anne adayları bu dönemde bebeklerinin hareketlerini hissettikçe ona daha çok bağlanıyorlar ve dolayısıyla bu konuda akıllarında pek çok soru da olabiliyor. Bebek hareketlerine dair tüm merak edilenlere bir cevap vermeye çalıştık.

Gebelikte Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Bebekler anne karnındayken henüz 9. haftada aslında hareket etmeye başlarlar ancak henüz çok küçük boyutta oldukları için bu hareketleri anne adaylarının veya dışarıdan baba adaylarının hiç bir şekilde hissetmeleri mümkün değildir. Lakin ultrason taramaları sırasında rahmin hafif bir şekilde sallanması sayesinde bebeğin buna karşılık verdiği refleksif hareketler ortaya çıkar ve bu durum ultrasonografi ekranından kolaylıkla görülebilir.

Bazı anne adayları ise bu haftalarda bebeklerinin hareket ettiğini hissettiklerini belirtirler fakat bu durum aslında bağırsak hareketliliğinden kaynaklanır ve gerçekten bebeğin hareketlerini hissetmek mümkün olmaz.

Bebeğin rahim duvarı üzerine etki edebilecek kadar hareket edebilmesi ve baskı göstermesi, ancak 16. haftadan sonra mümkün olur ancak pek çok bebekte bu durum 20. haftaya kadar uzayabilir. Buna karşın, ilk gebeliklerde 22. haftaya kadar gecikme olurken, sonraki gebeliklerde 16. haftaya doğru erkene gelme durumu da uzmanlar tarafından tespit edilmiştir.

Dolayısıyla 9. haftadan itibaren bebekte hareketliliğin beklenmesi gerekir ancak bunu tıbbi ekipmanlar olmadan hissetmek veya görmek mümkün değildir. İlk gebeliklerde ise 22. haftaya kadar hareketlilik hissetmemek normalken, sonraki gebeliklerde 16 ila 20. haftalar arasında annelerin bunu hissetmesi mümkün olacaktır.

Bebek Hareketleri Ne Zaman Azalır?

Bebek hareketlerinin azalması pek çok anne adayında tespit edilmektedir ve bu vakaların bir kısmında bebeğin ciddi bir hayati tehlike altında olması da muhtemeldir. Zira bebeklerin hareketlilikleri devam ederken oksijenin azalması, hem kalp hızını hem de kasların tonusunu değiştirmektedir ve bu durum bir nevi ön uyarı sistemi gibi çalışmaktadır.

Dolayısıyla rutin kontroller sırasında bebeğin hareketliliğine dair sorular sorulmalı, gerekli ölçümler de gerçekleştirilmeli. Anne veya bebeğin uyku düzenindeki bozulmalar, dolaşım sistemi problemlerindend olayı oksijen akışındaki kesintiler, amniyon sıvısının hacminin azalması, kordon sorunları gibi pek çok problemin bir işaretçisi olabilmektedir. Gerekli kontroller rutin olarak yapılmazsa bebeğin hareketlilik kaybı tespit edilemez ve dolayısıyla bebeğin anne karnındaki ölümü de mümkün hale gelir.

bebek-hareketleri

Bebek hareketliliğinin ölçümünde çok sayıda yöntem kullanılsa da, kolaylığından dolayı en sık kullanılan yöntem, anneye hafif bir yemek yedirilmesidir ve ardından sol yana doğru yatırılmasıdır. Bu esnada bebeğin tekmeleri ölçülmektedir ve 2 saatlik sürede on adet bebek tekmesinin yeterli hareketlilik olduğuna dair ortak bir görüş mevcuttur.

Bunun yanında nonstres test, biofizik profil ve modifiye BFP adı verilen testler de bebek hareketliliği konusunda uzmanlara gerekli bilgileri verebilmektedir. Ancak ilk yönteme göre bunlar daha karmaşık ve detaylı olduklarından dolayı genellikle ciddi şüphelerde detaylı analiz için tercih edilmektedirler.

Bebek hareketliliğindeki azalmaya dair ortaya çıkabilen yanlış tanılar ise doğum öncesi operasyonların artmasına sebep olabiliyorlar ve bu nedenle pek çok uzman görüşüne göre bu testlerin faydadan çok zararları da olabiliyor. Dolayısıyla hareketlilikte ani azalmalar olmadıkça çok fazla işlem yapılması önerilmiyor.

hamile

Gebelikte Bebek Hareketleri Nasıl Hissedilir?

Gebelikte bebek hareketlerinin 16. haftada başlayabileceği ancak bunun genellikle ilk gebeliklerde 22. haftaya kadar kalabileceğini belirtmiştik. Ancak bebek hareketlerini daha fazla hissedebilmek için belli başlı şeylere de dikkat etmek gerekiyor. Zira fiziksel olarak efor sarfeden bir annenin bebeğinin hareketlerini hissetmesi pek de mümkün olmayacaktır.

Bebeğin hareketlerini hissetme konusunda en önemli etkenlerden bir tanesi kan şekeri. Bu nedenle çok ağır olmayan bir akşam yemeğinden sonra dinlenir pozisyonda olmak, hareketleri hissetmek konusunda avantaj sağlayacaktır. Bebekler en çok gece 9.00 ile 01.00 arasında hareketlilik gösterdikleri için, yemeğin bir kaç saat sonrasında onların hareketlerini farketmek mümkün olmaktadır.

Dinlenme sırasında sol yana yatar pozisyonda olmak da bu konuda ciddi bir avantaj sağlamaktadır. Lakin bebeklerin son üç ayda uyku ve uyanma periyotlarına sahip olmaları nedeniyle uyku esnasında daha az hareket ettiklerini görmek de mümkün olmaktadır. Ara ara yaşanan bu hareketsizlikler bir rahatsızlık belirtisi değildir ancak bebeğin devamlı hareketsiz olması veya hareketlerinin azalması hastalıklara işaret edebildiğinden dolayı doktorunuzla görüşmeniz yerinde olacaktır.

Bebek Hareketleri Nerede Hissedilir?

Anne karnındaki bebeğin hareketleri tahmin edebileceğiniz gibi karın bölgesinde hissedilir ancak bu konuda bağırsak hareketlerinden dolayı bebeğin hareket ettiğinin düşünülmesi de mümkündür. Bu nedenle 16. haftaya kadar annelerin bebeklerinin hareketlerini hissettikleri konusundaki yorumları maalesef genelde bağırsak hareketlerinden kaynaklanmaktadır. Bebek 9. hafta civarında 2 cm boyutunda olmaktadır ve hareketlerini hissetmek tamamen imkansızdır. Zira yarattığı hareketler ile rahim duvarlarına herhangi bir itme kuvveti uygulayamaz.

Anne Karnındaki Bebeğin Hareket Etmesi İçin Ne Yapılmalı?

Anne karnındaki bebek kendi yaşam döngüsü içerisinde zaten hareket edecektir. Bu süreçte uyuduğu zamanda hareketlerinde bir azalma meydana gelebilir, uyandığı zamansa daha fazla hareket gösterebilir. Bebeğin hareket etmesini zorla sağlamak çok mümkün olmasa da kan şekeri normal düzeydeyken sol yana yatık bir pozisyonda beklemek, hareketleri hissetme imkanını arttıracaktır.

Lakin bebeklerin 20. haftadan 30. haftaya kadar duyularının neredeyse tamamen gelişmesi, onu dış etkenlere biraz daha hassas hale getirerek hareketlerini etkileyebilir. Bu süreçte pek çok bebek sinirli bir ses tonunu duyar ve ona tepki gösterir. Ayrıca annenin karnının yüksek bir ışık altında olması, bebeğin görme duyusu geliştiyse onu rahatsız eder ve bu durum da hareket olarak kendisini gösterir. Fakat 20. haftadan önce bu tip dış kaynaklardan dolayı hareketlerin gözlenmesi pek de mümkün olmaz.

Bazı bebekler ise ultrason incelemeleri sırasında rahmin sallanmasına tepki gösterebilmektedirler.

Pek çok anne, bebeğinin karındaki hareketliliğini geleceğe dair bir yorumlamaya dönüştürür ve doğumdan sonra ne kadar hareketli olacağına karnındayken kanaat getirmeye çalışır. Fakat anne karnındaki bebek hareketleri bebeğin doğumdan sonra ne kadar hareketli olacağı konusunda bir işaret değillerdir ve bu şekilde bebeğin hiperaktif olup olmayacağını da anlamak mümkün değildir.

Write A Comment