C vitamini vücudunuzun depolayamayacağı bir besindir, bu nedenle bebeğinizin büyümesini ve gelişimini artırmak için her gün taze bir beslenme düzeni ile vücuda alınması gerekir. Hem siz hem de bebeğiniz günlük olarak C vitaminine ihtiyaç duyar. Çünkü vücut kolajen, kıkırdak, tendon, kemik ve cildin bir bileşeni olan yapısal bir protein yapmak için gereklidir. Bazı araştırmacılar, hayvan çalışmalarına dayanarak, yenidoğan bebeklerde C vitamini eksikliğinin zihinsel gelişimi zayıflatabileceğine inanıyorlar. Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, doku onarımı, yara iyileşmesi, kemik büyümesi ve onarımı ve sağlıklı cilt için gereklidir. C vitamini vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur ve hücreleri hasardan korumak için bir antioksidan olarak işlev görür.

C vitamini, vücudunuzun saklamayacağı suda çözünen bir besindir. Bu nedenle, fetüsün büyümesini ve gelişimini iyileştirmek için hamileliğiniz sırasında her gün alınması gerekir. Dahası, bağışıklık sisteminin en iyi arkadaşı olduğu için sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Doğru miktarda C vitamini, sağlıklı bir hamilelik için güvenlidir. Tıp İlaç ve Ulusal Bilimler Akademisinin ABD Gıda ve Beslenme Kurulu’na göre, tolere edilebilen üst alım düzeyi (UI), 19 yaş üstü kadınlar için günde 2.000 mg; 18 ve altı kadınlar için 1.800 mg.

Gebelik sırasında vücuda doğru miktarda C vitamini (ayrıca askorbik asit olarak anılır) olması gerekir. Bunun için aşağıdakiler şarttır:

 • Anne adayının sağlığı
 • Fetusun gelişimi
 • Anne ve bebekteki herhangi bir kozmetik kusurun oluşmaması

c-vitamini

Gebelikte C vitamininin faydaları ise:

 • C vitamininin antioksidan özelliği enfeksiyonlarla savaşmaktadır ve vücudunuzu toksinlerden ve herhangi bir zarardan korur.
 • Doku onarımı, yara iyileşmesi, kemik büyümesi ve onarımında ve sağlıklı cilde sahip olmada yardımcı olur .
 • Kıkırdak, kemik, tendon ve cildin bir bileşeni olan yapısal bir protein olan kollajen yapımında hayati önem taşımaktadır.
 • Vücudun gıdanın demirini emmesine yardımcı olur (çoğunlukla vejetaryen kaynaklardan). Demir hemoglobin düzeylerini normal tutar ve sizi kansızlığa karşı korur. Demir açısından zengin yiyecekler bir bardak portakal suyuyla mineralin daha iyi emilmesini sağlar.
 • C vitamini, dişeti kanamalarını önler ve böylece subkutan kanamaları azaltır.
 • C vitamini, variköz damarları kolesterol birikimini durdurduğunda ve toksik maddeleri atarken ele almanızı sağlar.
 • Askorbik asit fetusun düzgün gelişimine yardımcı olur. Bebeğin dokularının oluşumunda yardımcı olur, plasentanın kan damarlarını güçlendirir, böylece fetusa daha fazla oksijen sağlar ve plasental ani durma riskini azaltır.
 • Ayrıca kabızlık için mükemmel bir çare ve kolay bağırsak hareketleri için de yararlıdır.
 • Cildin esnekliğini arttırır, bu nedenle çatlak izlerini azaltır ve hamilelik sonrası kaybolur.
 • C vitamini, anne ve fetüsün tırnaklarını ve saçlarını olumlu olarak etkiler.

c-vitamini

Gebelikte Ne kadar C vitamini gerekir?

 • Gebe kadınlar 18 ve daha genç: günlük 80 miligram (mg)
 • Gebe 19 ve üzeri yaş: 85 mg /günlük
 • Emziren 18 yaş ve altındaki kadınlar: günde 115 mg
 • Emziren 19 yaş ve üstü kadınlar: günde 120 mg
 • Gebe olmayan 18 yaş ve altındaki kadınlar: günde 65 mg
 • Gebe olmayan 19 yaş ve üstü kadınlar: günde 75 mg

c-vitamini

C vitamininin gıda kaynakları

Turunçgil meyveleri özellikle C vitamini bakımından yüksektir ancak yapraklı yeşillikler ve diğer pek çok meyve ve sebze de mükemmel kaynaklardır. Ayrıca, bazı tahıllar ve meyve suları, C vitamini ile pekiştirilir.

C vitamini sağlayan gıdalar şunları içerir:

 • Bir bardak portakal suyu: 62 – 93 mg
 • Bir bardak greyfurt suyu: 62 – 70 mg
 • Bir kivi: 91 mg
 • 1/2 fincan çiğ, tatlı kırmızı biber, doğranmış: 95 mg
 • Bütün çilek 1 bardak: 85 mg
 • 1/2 fincan brokoli, pişirilmiş: 51 mg
 • 1/2 orta boy greyfurt: 38 mg
 • Orta pişmiş patates: 17 mg
 • Bir orta boy domates: 16 mg
 • 1 fincan işlenmemiş ıspanak: 8 mg

c-vitamini

Gebelikte C vitamini takviyesi almam gerekir mi?

Günlük gereksiniminizi yiyeceklerden almak en kolay ve güvenlidir. Kahvaltıda her gün bir bardak portakal suyu ihtiyacınız olan tek şey.  Bazı çalışmalar, vitamin C takviyesinin erken membran rüptürü (PROM) insidansını azalttığını göstermesine rağmen, gebelik sırasında vitamin C takviyelerinin alınmasının preterm doğum riskini artırabileceği konusunda bazı endişeler bulunmaktadır.

Gebelikte C vitamini eksikliğinin belirtileri

Bir eksikliğin belirtileri yorgunluk, diş eti inflamasyonu, yavaş iyileşen kesikler, çürükler ve kaba, kuru cilt içerir. Yediğiniz diğer gıdalardan aldığınız demir miktarını en üst düzeye çıkarmak için her öğünde C vitamini bakımından zengin bir yiyecek eklemeye çalışın.

C vitamini gıdaları çeşitli kategorilere ayrılabilir:

Meyveler: Portakal, limon ve mandalina gibi turunçgil meyvelerinde ve ayrıca elma, kayısı, persimmons, şeftaliler ve çilek, deniz tırmıkları ve fıstık gibi çileklerde bulunur. Bunlar taze veya aynı zamanda meyve suyu veya komposto biçimlerinde alınabilir.

Sebzeler: Domates, pancar, biber, taze patates iyi kaynaklardır. Lahana, özellikle fermente formda, yüksek bir C vitamini kaynağıdır.

Yeşil Yapraklar: Maydanoz ve kuzukulağı mükemmel kaynaklardır.

Hayvan kaynakları: Hem et hem de balık günlük gereksiniminizi karşılamak için yeterli miktarda askorbik asit içerir.

Briar (dikenli çalı):  demlenmiş olabilir ve çay biçiminde alınabilir. Balla karıştırıldığında iyi tatlar.

Gebelikte C Vitamini Eksikliği:

C vitamini eksikliği anne ve bebekte büyük komplikasyonlara yol açacaktır. C vitamini eksikliği fetusun beyin gelişimini engeller. Kopenhag Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, hamile kadınlar baştan beri diyetlerine C vitamini eklediğinden emin olmalı, çünkü bebeğin beynine zarar verildiğinde yardım alamaz. Çalışma, fetal beyin hasarının hamileliğin çok erken döneminde gerçekleşebileceğini bulmuştur. Aynı zamanda damar kanamalarına neden olur, bu da diş altındaki kılcal damarları (küçük kan damarları) bozabilir. Bu durum devam ederse, ürpertene neden olabilir. C vitamini eksikliği kaba ve kuru cilde neden olabilir ve kesikler, çürükler ve kırılgan saçların iyileşmesini yavaşlatabilir.

Gebelikte C Vitamini Takviyelerine mi ihtiyacınız var?

Gıdalardaki C vitamini ihtiyacını karşılamak oldukça kolaydır. Bu nedenle, çoğu hamile kadın takviyeye ihtiyaç duymazlar. Kahvaltı sırasında bir bardak portakal suyu (özellikle kalsiyum katkılı) gerekli miktarı almanıza yardımcı olur. Araştırmalar, vitamin C takviyesinin kloromaniot membranların erken rüptürü (PROM) önlemesine yardımcı olduğunu gösteriyor.

C vitamini içeren herhangi bir takviyeyi almadan önce sağlık uzmanınıza danışmak, erken doğum riskine girebileceği için önerilir.

Fazla Vitamin C’in Yan Etkileri:

C vitamini alımının, özellikle gebelik sırasında önerilen günlük önerilen miktarını aşmaması gerekir. Fazla miktarda alındığında aşağıdaki komplikasyonlara neden olabilir.

Her gün iki gramdan fazla C vitamini tüketimi gut durumunu kötüleştirebilir ve böbrek taşları geliştirebilir.

Yüksek oranda C vitamini dozuna bağımlı olan kadınlar, aniden C vitamini almayı bıraktıklarında eksiklik belirtilerini gösterebilirler. Miktarları kademeli olarak kesmeniz önerilir.

Yüksek dozda C vitamini karın krampları, mide bulantısı, yorgunluk, bağırsak tıkanıklığı, uykusuzluk, baş ağrısı, diyare, kızarıklık ve kızarıklıklara yol açar.

İleri yan etkiler arasında özofagus iltihabı, Parkinson hastalığı, kırmızı kan hücresi komplikasyonları, enjeksiyon yerindeki rahatsızlıklar, kalp çevresindeki kalınlaşmış kan damarları, cilt tahrişi, sindirim sistemi sorunları ve üriner sistem komplikasyonları bulunur.

Yüksek tansiyon riskini artırabilir ve diyabetik kadınlar kan şekeri düzeylerinde bir artış yaşayacaklardır.

Write A Comment