Vücudunuzun, kalsiyum ve fosfor seviyelerini korumak için D vitaminine ihtiyacı vardır ve bu da bebeğinizin kemik ve dişlerinin oluşmasına yardımcı olur. D vitamini, bir grup yağda çözünür pro hormondan elde edilen steroid bir vitamindir. D vitamini ve gebelik birlikte önemlidir. Annelerin hamilelik boyunca hem kendi refahı hem de bebeğinin sağlıklı gelişimi için önerilen miktarda D vitamini almaları gerekir. İnsani gelişme için en önemli bileşikler D2 ve D3’tür.

Doğum öncesi vitamininin yeterli D vitamini sunması olası değildir. Yeni bir araştırma, günlük 4000 IU D vitamini alan kadınların preterm doğum ve doğumların ve enfeksiyonların önlenmesinde en büyük yararı olduğunu bulmuştur.

D vitamini kendi kişisel sağlığınız için faydalıdır. D vitamini şu anda bağışıklık fonksiyonu, sağlıklı hücre bölünmesi ve kemik sağlığı üzerindeki rolünü destekleyen kapsamlı araştırmalara sahiptir. D vitamini, kalsiyum ve fosforun absorbe edilmesi ve metabolizması için gereklidir. Birçok çalışma düşük serum D vitamini seviyeleri ile belirli kanser tipleri, otoimün hastalıklar, nörolojik hastalıklar, insülin direnci ve kardiyovasküler hastalık riski arasında bir ilişki buluyor.

Yeterli miktarda D vitamini almıyorsanız ne olur?

D vitamini eksikliği gebelikte sık görülür. Yetersiz D vitamini, yenidoğanlarda anormal kemik büyümesi, kırıklar veya raşitizmlere neden olabilir. Bazı çalışmalar, D vitamini eksikliğini gestasyonel diyabet, preeklampsi, preterm doğum ve düşük doğum ağırlığı gibi yüksek gebelik komplikasyonları riski ile ilişkilendirir ancak bu bağlantıları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. D vitamini eksikliğinin belirtileri belirgin olabilir. Çürüklere neden olabilecek ağrılı kaslar, güçsüzlük, kemik ağrısı ve yumuşatılmış kemikler olabilir. Hiçbir belirtisi olmayan bir vitamin D eksikliğine de sahip olabilirsiniz.

D vitamini besin kaynakları

Balık, karaciğer, yağlı balıklar ve yumurtalar D vitamini içerir. Ancak diğer pek çok gıdada doğal olarak D vitamini yoktur. Bu gıdalar yumurta sarısı, somon ve morina karaciğeri yağıdır, ancak çoğu D vitamini süt gibi kuvvetlendirilmiş gıdalar yoluyla tüketilmektedir. Laktoza toleranslı olmayan nüfusun% 75’i için, güçlendirilmiş süt ürünleri, D vitamini tüketiminin güvenilir bir kaynağı değildir. Ayrıca, vücudun D vitamini yapabilme ve emme yeteneğini pek çok faktör etkilemektedir. Bu faktörler şunlardır: yaşadığınız yer, mevsim, cilt pigmentasyonu, yaş, obezite, kirlilik gibi olarak sayılabilir. D vitamini aslında bir hormondur ve vücudun düzgün şekilde üretilebilmesi için bu faktörler oynamaya başlar. Çünkü D vitamini aslında bir hormondur ve güneş ışığına ihtiyaç duyar.

somonn

D vitamininin en iyi besin kaynakları şunlardır:

  • pembe somon: 465 IU (11.6 mcg)
  • uskumru: 211 IU (5.3 mcg)
  • sardalya: 164 IU (4.1 mcg)
  • D vitamini ile güçlendirilmiş 8 gram portakal suyu: 100 IU (2.5 mcg)
  • D vitamini ile takviye edilmiş az yağlı 8 gram yağ: 98 IU (2.5 mcg)
  • D vitamini ile kuvvetlendirilmiş 1 fincan tahıl: 40 ila 50 IU (1.0 ila 1.3 mcg)
  • Büyük bir yumurta sarısı: 37 IU (0.9 mcg)

Gebelikte D vitamini takviyesi almalı mısınız?

Çoğu prenatal vitamin, yalnızca 400 IU (10 mcg) D vitamini içerir ve güçlendirilmiş gıdaları seçtiğinizde bile, tek başına gıdalardan yeterli miktarda D vitamini almak zordur. Cilt D vitamini üretmek için güneş ışınlarını kullandığından, bazı uzmanlar sınırlı güneşe maruz kalmayı önerirken diğerleri güneş kremi ve giysilerin korunması olmadan buna karşı dikkatli davranırlar. Güneşin ultraviyole UV ışınlarına maruz kalması, hamile kadınlarda düzensiz cilt koyulaşmasına neden olan pigment değişikliklerini yoğunlaştırdığından çoğu doktor hamile kadınların güneşten korunmalarını ve vitamin D’yi yiyeceklerden veya takviyeden almalarını önerir.

balik-yagi-kapsulleri

D vitamini eksikliği riski altına sokabilecek faktörler arasında şunlar bulunur:

Obezite: Vücut yağları, ciltteki D vitaminini büyük bir kısmını saklar, çünkü vücut için daha az bulunur. (D vitamini gıdalardan aldığınız yiyeceklerden ve takviyelerden daha fazla olduğu için daha güvenilir kaynaklardır.)

Koyu cilt: Koyu tenli insanlar doğal güneş kremi gibi davranan ve derideki D vitamini üretimini azaltan bir sürü melanine sahiptir.

Bazı ilaçlar: Steroidler, antiseptil ilaçlar, kolestrol düşürücü ilaçlar ve bazı diüretikler gibi ilaçlar bağırsaktan D vitamini emilimini azaltır.

Yağ emilim bozuklukları: Çölyak hastalığı ve Crohn hastalığı gibi bozukluklar diyet yağını emme yeteneğini azaltır ve bu da vitamin D’yi daha az emmeye yol açar.

Yeterli miktarda D vitamini almadığınızdan endişeleniyorsanız, bir eksiklik için test edilmeniz gerekip gerekmediğini ya da bir D vitamini takviyesi almayı düşünmeniz halinde doktorunuza danışınız. Bir takviye seçerken, D3 vitamini veya kolekalsiferol olarak etiketlenmiş olan en etkili form olanı arayın. (D2 vitamini veya ergokalsiferol, yaklaşık yüzde 25 daha az etkilidir.)

Gebelikte D vitamini, nasıl alabilirim?

D vitamini iki şekilde elde edebilirsiniz.

Vücudunuz, D vitaminin çoğunu, yaz ayları arasında 11: 00-19: 00 saatleri arasındaki saatlerde,  yaşadığınız yere bağlı olarak, güneş ışığına maruz bırakarak alır.  En azından yüzünüzü ve önkollarınızı yaz aylarında güneş ışınlarına maruz kalmadan günde en az 20 dakika güneş ışığına maruz kalmaya çalışın. Bu, kış aylarında size yetecek kadar D vitamini deposu oluşturacaktır.

Güneş kremi olmadan güneşte ne kadar kalabildiğiniz belli faktörlere bağlıdır; ancak cildiniz kırmızıya dönmeden veya yanık olmaktan önce cildi güneşten koruyun. Bunun dışında; somon, uskumru ve sardalya gibi yağlı balıklar da D vitamini içermektedir. Hamile anne adayları haftada en az iki defa balık yemelidir. Kırmızı et ve yumurta sarısı da bazı D vitamini sağlar. Belirli margarinler çeşitleri ve kahvaltılık tahıllar D vitamini ile pekiştirilir, bu nedenle paketteki beslenme bilgilerini kontrol edin.

Kış boyunca, güneş cildimizdeki D vitamini üretimini uyarabilen ışın üretmek için doğru açıya sahip değildir. Dolayısıyla, vücudunuzun depoları doldurmak için yediğiniz yiyeceklerden D vitamini almaya dikkat etmelisiniz.

Write A Comment