Kabızlık ve ishal gibi sindirim problemleri gebelik sırasında sıklıkla ortaya çıkabilirler. Bu konuda hormon değişimleri, beslenme değişimleri ve stres suçlu kabul edilebilir. Sebebi ne olursa olsun gebe kadınlar ishal ile sıklıkla karşılaşırlar ve dikkatli olmazlarsa bu durum problemlere sebep olabilir. Bu rahatsızlık geldiğinde rahatsızlığı azaltabilmek için neler yapabileceğinizi öğrenmelisiniz.

Gebelikte neden ishal ile sık karşılaşılır?

Eğer bir gün içerisinde üç veya daha fazla katılığı düşük bir tuvalet ihtiyacı giderirseniz, ishal olmuş olabilirsiniz. İshal hamilelikte çok sık karşılaşılan bir durumdur. Ancak ishal olmuş olmanız bunun illa ki gebelikle bir ilgisinin olduğunu da ortaya koymaz.

Gebelik haricindeki sebepler şunlar olabilmektedirler:

 • Virüs
 • Bakteri
 • Mide üşütmesi
 • Bağırsak parazitleri
 • Besin zehirlenmesi
 • İlaçlar

Bazı durumlar ishali daha yaygın hale getirirler. Ülser, çölyak hastalığı, Crohn hastalığı gibi hastalıklar buna sebep olabilirler.

İshalin gebelikle alakalı sebepleri şu şekildedir:

Diyet değişimleri: Pek çok kadın hamile kaldığını öğrendiğinde ciddi bir beslenme düzeni değişikliğine gitmektedir. Yemek alımına dair bu derece ciddi değişimler midenizi rahatsız edebilir ve potansiyel olarak ishale sebep olabilirler.

Yeni yemeklere hassasiyet: Gebelik sırasında yemek hassaslığı geliştirebilirsiniz ve bu da ishale sebep olabilir. Gebelikten önce sizi rahatsız etmeyen besinler, gebelikte gaz, mide kalkması ve ishal ile sonuçlanabilirler.

Doğum öncesi vitaminler: Doğumdan önce vitamin almanız sizin ve bebeğiniz için iyidir ancak bazı vitaminler midenizi rahatsız ederek ishale sebep olabilirler.

Hormon değişimleri: Hormonlar sindirim sisteminizi yavaşlatabilirler ve bundan dolayı kabız olabilirsiniz. Aynı hormonlar sindirim sistemini hızlandırdıklarında ishal ortaya çıkabilir.

İshal üçüncü üç aylık dönemde daha yaygındır

hamilelikte-ishal

Doğum tarihiniz yaklaştıkça ishalin daha sık gerçekleştiğini farkedebilirsiniz. Çünkü bedeniniz artık kendini doğum için hazırlıyor. İshal illa ki doğum tarihinizin çok yakın olduğunu göstermez ve artan sıklığından dolayı endişe etmeyin. Bazı kadınlarda ishal hiç görülmezken bazılarında çok sık olabilir. Her kadının deneyimi kendine has olacaktır.

Gebelikte ishale karşı çözümler

Eğer gebelikte ilaç almaktan hoşlanmıyorsanız sizler için iyi haberlerimiz var. İshalinizi tedavi etmek için ilaç almak zorunda olmayabilirsiniz. Hatta, pek çok ishal vakası tedavi bile görmeden geçer. Eğer bir şekilde tedavi istiyorsanız bir kaç seçeneğiniz var.

Gebelikte ishal tedavileri şu şekilde olabilmektedir:

Zaman verin: Pek çok ishal vakası bir kaç gün içerisinde son bulacaktır. Özellikle yemek zehirlenmesi, virüsler ve bakterilerden kaynaklanan ishal vakaları böyle oluyorlar. Su için.

İlaçlarınıza göz atın: Eğer aldığınız bir ilaç ishale sebep oluyorsa, bedeniniz bir süre sonra bunu dengeleyecektir ve ishal son bulacaktır. Bulmazsa doktorunuza danışın.

Doktorunuzla görüşün: Eğer iki üç gün içerisinde ishal son bulmazsa doktorunuzla görüşün. Doktor fiziksel muayene ve kan testi ile ishalin sebebini bulabilir.

Sıkıntılı besinlerden uzak durun: Bazı yemek grupları ishali daha kötü hale getirebilirler. Yüksek yağlı, kızarmış, baharatlı besinler ile süt ve süt ürünleri, ayrıca yüksek lifli besinler ishale sebep olabilirler.

Doktorunuza danışmadan ishal karşıtı ilaçlar almayın. Bu ilaçlar belirtileri daha kötü hale getirebilirler. Ayrıca bu ilaçlar herkesin alımı için uygun değillerdir.

Su için

su-icmek

Eğer ishaliniz varsa, bol su içmek önemlidir. Sulu dışkıda vücudunuzdan atılan çok miktarda sıvı vardır. Bu devam ederse dehidrasyon ortaya çıkar ve gebe kadınlarda ciddi bir problem haline gelebilir. Hatta sindirim sorunları yaşamayan gebe kadınlar bile normal kadınlardan daha fazla suya ihtiyaç duyarlar.

Kaybettiğiniz sıvıyı yerine koyabilmek için su için. Meyve suyu içerek elekttolit, vitamin ve minerallerinizi de yerine koyabilirsiniz.

Ne zaman tedavi imkanlarını araştırmalı?

Uzun süreli ishal dehidrasyon ile sonuçlanabilir. Eğer iki üç günden daha uzun süren bir ishaliniz varsa doktorunuzu arayın. Ciddi dehidrasyon gebelik komplikasyonlarına sebep olabilir ve bunun belirtileri şunlardır:

 • Koyu sarı idrar
 • Kuru, yapışkan ağız
 • Susuzluk
 • Düşük idrar miktarı
 • Baş ağrısı
 • Sersemlik
 • Bilinç kaybı

Hamile kadınlar günde en az 2 litre su içerek dehidrasyondan korunabilirler.

Write A Comment