Kahve bilinen bir uyarıcıdır ve birçok kişi kahve içmeyi düzenli olarak tercih eder. Evde ve iş arasında meydana gelen birçok stres faktörü, kahve içmeye teşvik etmeye neden olan tetikleyici faktörlerdir. Hamilelik süresince, birçok kadın bir ikilemle karşı karşıya kalır – kahve içmek ya da içmemek.

Gebelikte kahve neden sakıncalı?

Kahve, büyüyen fetüsler için toksik olan iki ana bileşik içeriyor.

  1. Kafein:

Kafein, yüksek miktarda kanserojen olmasının yanı sıra kardiyovasküler toksisiteye neden olabilen kahvenin ana bileşenidir.

  1. Polifenoller:

Polifenoller, vücudun gıdalardan demir absorbe etme kapasitesine müdahale ederek anemiye götürür.

Hamilelikte bu iki faktör:

  • Düşük – Yüksek miktarda kahve alımı, gebeliğin erken evrelerinde düşüklere neden olabilir.
  • Büyüme Geriliği – Yüksek kahve alımı gebeliğin sonraki evrelerinde düşük doğum ağırlığına neden olabilir.
  • Anemi – Gebelikte kafeinin tüketilmesi, kendisinin gebelikle ilişkili birçok sağlık riski ve komplikasyonunun nedeni olan bir ajanı olan anemi ile bağlantılıdır.

Tamamen kahveden vazgeçilmeli mi?

Güvenli miktarda içtiğiniz sürece kahveyi tamamen bırakmanız gerekli değildir. Uzmanlar günlük olarak 200 mg kafeinin tüketilmesini öneriyorlar; bu da kabaca iki fincan kahveye çevriliyor ve her kap yaklaşık 200 ml oluyor. Daha büyük kupalar daha fazla kahve anlamına geliyor; bu nedenle kupanın kapasitesi de dikkate alınmalı.

Kahve türü ve demleme şekli, gebelik sırasında içeceği alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli faktörlerdir.

  • Hazır kahveler yani sıcak suyla yapılan ve kahveler, filtrelenmiş kahvelerden daha iyidir. Belli sebeplerden ötürü, evde demlenmiş kahve ticari kahvelerden daha iyidir.
  • Her halükârda, uzun süredir demlenmiş olan kahveden kaçının çünkü böyle durumlarda kafein miktarı artar.

cay

Kahve dışında kafein içeren içecekler nelerdir?

Çay : çay, kafein içermektedir. Antioksidan içerdikleri için az miktarda çay tüketebilir. Daha büyük miktarlarda çaydan da kaçınılmalıdır.

Kola, gazoz gibi içecekler:  Evet, yüksek miktarda kafein içerdiği için tüm asitli içeceklerinden kaçınılmalıdır.

Karbonatlı İçecekler: Karbonatlı içecekler, gazlı alkolsüz içecekler, soda yüksek miktarda kafein içerir. Bunun yerine taze limon suyu için daha iyi bir seçenek olacaktır.

Çikolata:  Çikolata da, bir miktar kafein içerir. Çikolata, şekerleme, dondurma, hamur işleri ve gerçekten sıcak çikolata gibi çikolata içeren tüm ürünleri önlemek en iyisidir.

Ağrı Dindiren İlaçlar: Bazı ağrı kesici ilaçlar, özellikle soğuk algınlığı ve grip ilaçlarına yönelik ilaçlar, yatıştırıcı etkilerini gidermek için kafeini içerir. Bu nedenle; herhangi bir ilaç almadan önce uygulamanızın  doktor tarafından onayını almalısınız.

Kahvenin alternatifi var mı?

Hamileyken kahveyi tamamen bırakmanız en iyisidir, ancak ılımlı bir tüketim herhangi bir zarar vermez. Bununla birlikte, tüketiminizi azaltmak ya da tamamen vazgeçmek isterseniz, panik yapmaya gerek yoktur. Kafeinin belirgin bir şekilde azaltılmış miktarını seçebileceğiniz daha güvenli alternatifler de vardır.

Yeşil Çay: Yeşil çaylar veya bitki çayları kafein gibi düşüktür.

Sıcak Suyla yapılan Kahve: Filtreli kahve yerine hazır kahveleri tercih edin.

Kafeinsiz kahve: Kafeinsiz kahve, kafein içeriğinin belirgin şekilde azaldığı bir kahve şeklidir. Hamileyken bu tür kahveleri güvenle seçebilirsiniz.

 

Write A Comment