Hamilelikte kilo alma kaçınılmazdır. Eğer tedbir alınmazsa kilo alma fizyolojik bir durumdur. Hekimler kilo alma konusunda bazı sınırlar belirtseler de bu değerler kişiden kişiye farklılık gösterir.

Her hafta, günün aynı saatinde, tercihen sabah aç karna, aynı tartıyla tartılarak kilo kontrolü yapmak gerekir. Hamilelik öncesinde normal bir kiloya sahip anne adayının, hamilelik boyunca ilave olarak 10 -12 kg alması normaldir. Tavsiye edilen değer de budur. Ancak hamilelik öncesinde  normalden daha az bir kiloya sahip anne adaylarında kilo alma 15 kg ve üzerine çıkabilir. Hamilelik öncesinde  şişman olan bayanlarda ise kilo alımı 8-10 kg’ı geçmemelidir. Anne adayı zayıf, normal ya da şişman olup olmadığını vücut kitle endeksine bakarak kendisi değerlendirebilir. Vücut kitle indeksini hesaplamak için, gebeliğin başındaki ölçülen kilogram olarak ağırlık değeri, metre olarak boy ölçüsünün  karesine bölünür (=kilo/boy2)

 • Vücut kitle indeksi 20’den düşük olanlar zayıf
 • Vücut kitle indeksi 20-26 arasında olanlar normal
 • Vücut kitle indeksi 26’dan yüksek olanlar kilolu kabul edilir

Hamilelik döneminde alınan kilonun, kaynağına göre ortalama dağılımı şöyledir:

 • Bebeğin ortalama kilosu:  3500 g
 • Plesentanın kilosu: 700 g
 • Amniyon sıvısı: 800 g
 • Büyümüş olan rahim duvarı (uterus): 800 g
 • Vücudun değişik yerlerinde oluşan ödemler, biriken yağ ve kas : 4500 g
 • Meme dokusundaki artış: 400 g
 • Kan hacmindeki artış 1.200 g
 • Toplam artış yaklaşık 12 kg

Anne adayındaki kilo artışı nasıl bir seyir izler?

Anne adayındaki kilo artışı gebeliğin farklı dönemlerine göre düzenli bir seyir izlemelidir. Gebeliğin farklı dönemlerinde kilo artışı yaklaşık olarak aşağıda belirtildiği gibidir:

Gebelik döneminin ilk 3 ayı içerisinde, eğer anne adayının aşerme dönemi rahat geçerse 1 veya 2 kilo alınabilir. Bu değer tüm hamilelik döneminde alınan kilonun %10’una karşılık gelir.

Gebelik döneminin ikinci 3 ayı içerisinde kilo artışı 5 ile7 kg arasında olur.Bu değer tüm hamilelik döneminde alınan kilonun %50-60’ına karşılık gelir.

Gebelik döneminin üçüncü, son dönem 3 ayı içerisinde kilo artışı yaklaşık 4 kg arasında olur.Bu değer ise  tüm hamilelik döneminde alınan kilonun % 30 – 40’ına karşılık gelir.

tüp bebek tedavisinde beslenme nasıl olmalıdır

Hamilelik döneminde aşırı kilo almamak için neler yapılabilir?

1-Diyetinize dikkat edin.

Mutlak bir uzmandan yardım almalısınız. Halk arasında tabir edilen “iki canlısın, iki kişilik ye” telkinlerine kulak asmamalıdır.

Hamilelik döneminde kilo kontrolü adına yetersiz beslenmeyle yüz yüze gelmekten de sakınmalıdır. Diyetinizi fetüsün sağlıklı gelişimini birlikte değerlendirilerek oluşturmalısınız. Bunun için öğünlerinizde aşağıdaki yiyecek ve içecekleri tercih etmeyi unutmayın:

 • Meyve tüketimi
 • Proteinler (balık ve diğer deniz ürünlerinden uzak durmak kaydı ile)
 • Demir yönünden zengin gıdalar
 • Süt

Meyve tüketimi: Meyveler, hamileler için faydalı besin maddelerini  içeren ve en çok tüketilmesi gereken yiyecekleri oluştur.Yağ içermedikleri için kilo aldırıcı bir etkileri olmaz. İçerdikleri lif sayesinde hamilelikten kaynaklanan pek çok rahatsızlığın olumsu etkilerine de azaltırlar

Proteinler: Protein kaynağı olarak domuz eti ve deniz ürünleri dışındaki etleri güvenle tüketebilirsiniz

Süt: Öğünlerinizde süt bulunsun. Tüketimini kolaylaştırmak ve sevimli hale getirmek için sütü meyveler katabilirisiniz.

Demir yönünden zengin gıdalar tüketin: Kansızlık yaşamamak için demir içeriği yönünden zengin gıdalar tüketmelisiniz.

gebelikte-egzersizler

2- Spor yapın

Hamilelikte belli bir programa göre yapılan egzersiz ve spor iyi bir kilo kontrol yöntemidir. spor ve egzersiz  kilo kontrolü dışında ayrıca  ruhsal rahatlama sağlar, omurga ve eklem ağrılarını azaltır, doğumun kolay ve daha az sancılı gerçekleşmesine yardım eder, sezaryen riskini azaltır, uyku düzeni sağlar. Egzersizler düzenli yapılmalıdır. Gebelikte yapılabilir egzersizler başlıca şöyledir:

Yürümek: Düzenli yürüyüşlerle hem sağlıklı bir gebelik geçirerek normal doğum sürecine girer hem de fazla kilo almadan kilo kontrolünü sağlanmış olur. Düzenli yürüyüş günlük bir saat kadar hafif tempo yürümedir. günde iki defa sabah ve akşam olmak üzere ikiye bölünebilir.

Hafif tempo koşmak: Gebeliğin ilk üç ayından sonra doktor tavsiyesi ile hafif tempoda koşabilirsiniz. Gebeliğin son 3 ayı da dikkatli olmak gerekir. Hafif koşu temposu ile kilo kontrolü sağlamak mümkün olabilir.

Aerobik: Yine doktor izni ve aerobik hocası kontrolünde olmak kaydı ile gebelik döneminde aerobik yapılarak da kilo kontrolü yapılabilir.

Dans: Gebe anne adayları eğlenmek sizlerinde hakkı, gebeliğin süresince sizlerde eşinizle hafif figürlü danslar yapabilir ve böylece kilonuzu kontrol altına alabilirsiniz.

Plates: Anne adayları gebelik süresince yine uzman bir plates hocası eşliğinde plates yaparak normal kilonuzu koruyabilirsiniz.

Bisiklet sürme ya da yalnız pedal çevirme: Yine doktorunuza sorarak günde 30 dakika pedal çevirerek kilonuzu kontrol altına alabilirsiniz.

Yüzme: Sakin çok yorulmadan hiç bir akrobasi hareketi yapmadan hafif hareketlerle yüzmek de kilonuzu korumanıza yardımcı olur.

3- Kilonuzu sürekli takip edin

Yukarıda da belirtildiği gibi her hafta, haftanın aynı günü, günün aynı saatinde, tercihen sabah aç karnına, aynı tartı aleti kullanılarak kilo kontrolü yapılmalı ve bu tartılar bir deftere kaydedilerek izlenmelidir. Aldığınız kilo doktorunuzun önerdiği kilonun çok üstüne çıkmamalıdır.

Write A Comment