Kiraz neredeyse herkesin sevdiği, en çok tercih edilen meyveler arasındadır. Tatları, renkleri ve kokuları da lezzetini arttıracak şekilde güzeldir. Ancak gebelikte kiraz yemek güvenli mi, gebelikte ne kadar kiraz yenmeli gibi konular da hamilelik döneminde mutlaka araştırılmalıdır.

Kiraz, Kuzey Yarımküre’ye özgü, en popüler tatlı meyvelerden biridir. Ancak bu lezzetli meyveler hamile kaldığında yenilebilir mi? Hamile bayanlar için kiraz tüketimi nedeniyle alerjik reaksiyonlar tehlikelidir mi?

hamilelikte-kiraz

Gebelikte Kirazın Sağlığa Faydaları:

 • Vücuttaki hücre hasarına neden olan serbest radikaller veya kararsız moleküllerin temizlenmesinde kirazlarda bulunan antioksidanlar önemli bir rol oynamakta ve böylece hamile kadınlarda bağışıklığı artırmaktadır.
 • Son çalışmalar, antosiyaninin (kirazlarda kırmızı pigment) gebelikte eklem ağrısı, şişme ve inflamasyonu azaltmada yardımcı olduğunu söylüyor.
 • Kirazlar kan glikoz seviyelerini kontrol altında tutabilir ve böylelikle gestasyonel diyabetin önlenmesine yardımcı olabilirler.
 • Kiraz, su içeriği bakımından zengindir ve düzenli olarak tüketilirse enerji düzeylerini yükseltir ve annelik yorgunluğunu hafifletir.
 • Kirazlar potasyum içeriği yüksek olduğundan, su tutma kontrolünde yardımcı olurlar ve hamileyken uygun kan basıncını korumaya yardımcı olurlar.
 • Kirazlar uykusuzluğa maruz kalmış hamile kadınlarda uykuya yardımcı olan melatonin adı verilen antioksidan bir bileşik içerir.
 • Kirazdaki C vitamini, gebelik sırasında yeterince kanın fetusa ulaşmasını sağlamak için yoğun şekilde çalışan kan damarlarını güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Araştırmacılar, kirazlarda bulunan antosiyaninlerin sinir hücrelerini daha da koruduğunu ve yeni doğanların beyin sağlığını geliştirdiklerini ileri sürüyorlar.

kiraz

Hamilelikte kiraz yemek faydalı mı?

Evet. Kirazlar besin maddeleri ile doludur ve alerjiniz yoksa yemek için güvenlidirler. Ancak kirazla beraber gaz ya da şişkinliğe yol açacak besinler tüketilmemeye özen gösterilmelidir. Aşırıya kaçılmadığı sürece kiraz tüketmek güvenlidir.

Gebelik döneminde kirazın faydaları nelerdir?

Kiraz; vitaminler, mineraller, protein, demir, kalsiyum ve diğer besin maddelerine sahiptir. Bu sebeple de bu lezzetli kırmızı meyve, gebelik süresince sağlığınıza destek sağlayabilir. Bu nedenle, kiraz hamile kadınlar için sağlıklı bir atıştırmalık seçeneği olabilir. Kirazların size fayda sağlayacağı alanlar ise:

kiraz

1. Bağışıklık sistemini güçlendirir:

Kirazlar, antioksidan özelliklere sahip sağlıklı C vitamini seviyeleri içerir. Çeşitli enfeksiyonlara ve hastalıklara neden olabilecek serbest radikalleri uzaklaştırmada hayati bir rol oynarlar. Dahası, bağışıklık seviyeleri gebelik sırasında düşük kalmaktadır. Kirazlık bağışıklık seviyenizi artırabilir.

2. Yenidoğanın beyin sağlığını teşvik etmek:

Kirazlarda bulunan antosiyaninler sinir hücrelerini korur ve fetüsün beyin sağlığını geliştirir. Balaton kirazları yeni bir çeşit gebelik beynini önlemede size yardımcı olabilir (gebelik süresince unutkanlık nöbetleri).

3. Şişkinlik ve iltihapları azaltın:

Kirazların kırmızı pigmenti olan antosiyaninin, hamilelik döneminde genellikle karşılaştığınız ödem, şişme ve eklem ağrılarını azaltmada çok etkili olduğu bilinmektedir.

4. Gebelik diyabeti önleme:

Kirazlar, kan şekeri düzeylerini kontrol altında tutar ve böylelikle gestasyonel diyabetin önlenmesine yardımcı olur.

5. Yorgunluğun hafifletilmesi:

Fazla su içeriği ile kirazın düzenli tüketimi; enerji artışı sağlar ve yorgunluğu uzak tutmaya yardımcı olur.

6. Kontrollü kan basıncı seviyeleri:

Kirazdaki potasyum içeriği, vücuda su tutma ve tansiyon kontrolü için çalışır. Böylece gebelik sırasında preeklampsi riskini önler.

7. Daha iyi uykuyu teşvik eder:

Kirazda bulunan melatonin denilen antioksidan ideal bir uyku uyarıcısıdır. Çeşitli rahatsızlıklar yüzünden gebelik sırasında rahatsız bir uykunuz olabilir. Uyku bozukluklarının üstesinden gelmek için her gün bir bardak vişne suyu için.

8. Kan damarlarını güçlendirin:

Kiraz meyvesinde bulunan C vitamini kan damarlarını güçlendirerek fetusa yeterince kan pompalanmasına yardımcı olur.

9. Balgam söktürücü:

Kiraz, öksürüğe bağlı tüm durumların tedavisinde yararlı bir balgam söktürücüdür. Soğuk algınlığı, öksürük, bronşit ve astımı hafifletir.

10. Kabızlığı tedavi eder:

Kirazın lif içeriği yüksektir. Bağırsak hareketlerini normale döndürürler ve hamilelikte en yaygın problemlerden biri olan kabızlıktan kurtulmanıza yardımcı olurlar.

11. Düşük kalorilidir:

Hamilelik sırasında kilonuza dikkat ediyorsanız, kirazlar, kalorisi oldukça düşük olduğu için tüketmek için en iyi meyvelerdir.

12. Kas ağrılarından kurtulun:

Kirazlar doğal anti-inflamatuardır ve bu nedenle kas ağrılarından ve gebelik sırasında karşılaşabileceğiniz sorunlardan etkili bir rahatlama sağlarlar.

13. Migren baş ağrısını tedavi eder:

Doktorlar, östrojen hormonu dalgalanmalarının ve preeklampsi koşullarının gebelik sırasında migren baş ağrısına neden olduğuna inanıyorlar. Kirazlar, migrosin baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olan antosiyaninler ve biyoflavonoidler içerir.

kiraz

Bu faydaları dışında ise:

 • Kiraz; ishalı ve diğer sindirim bozukluklarını hafifletebilir.
 • Kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen harika bir etkiye sahip ellagik asit içerir.
 • Kirazlar yaşlanmaya karşı savaşmanıza yardımcı olan önemli bir silahtır.
 • Kabuğu bol miktarda bulunan bioflavonoid ve C vitamini içerdiği için kirazlar antioksidanların başlıca kaynağıdır.
 • Araştırmacılar, kirazlarda bulunan antioksidanların kardiyovasküler hastalıklar ve kolesterol riskini azaltmada yardımcı olduğunu buldular.
 • Kirazlar, idrar söktürücü mülkte mükemmel bir harekete sahiptir ve vücudun tuzlarını ve toksinlerini boşaltmanıza yardımcı olur.

Gebelik sırasında kirazların sağlık yararlarını ararken, kendinizin ve bebeğinize güvende olmanıza yardımcı olacak bazı önlemleri bilmelisiniz.  Kiraz bitkileri; çukurları zehirli bir kimyasal olan hidro asidini içerdiğinden çukurlarda yetişen kirazdan kaçının. Gebelik diyet planınıza bir şey eklerseniz, öncelikle doktorunuza danışın.

Gebelikte kiraz yemenin yan etkileri var mı?

 • Birkaç hamile kadın, kiraz yedikten sonra şişkinlik, gaz ve karın ağrısı çekiyor.
 • Kiraz, bazı kadınlarda alerjik reaksiyonları tetikleyebilir.
 • Kiraz tükettikten sonra herhangi bir rahatsızlık duyarsanız lütfen derhal doktorunuza danışın.

Hamilelik İçin En İyi Kiraz Tipi

Hamile kadınlar için en iyi kiraz çeşitleri Balaton ve çeşitleridir. Balaton tipi kirazlar neden gebelik sırasında en iyi, ancak diğer kiraz çeşitleri değil? Bunun nedeni, Balaton tipi kirazların diğer kirazlardan çok daha fazla antosiyanin içermesidir. Kiraz tohumu, hamile kadınlara zararlı olabilecek bazı kimyasal maddeler içerir. Bunun dışında kiraz yemeden önce iyice yıkadığınızdan emin olmak da gerekmektedir.

Write A Comment