Limonun ferahlatıcı lezzeti ve aromasının, mide problemlerini yatıştırdığı bilinir ve hepsi gebelik sırasında yararlı olan sabah bulantısı ve mide bulantısını gidermeye yardımcı olur. Kabuğu olmayan bir ham limon yaklaşık 17 kalori içerir ve niasin, kalsiyum, magnezyum, folat, vitamin C, B 6 ve riboflavin gibi vitamin ve mineraller açısından yüksektir. Şaşırtıcı nutrisyonel faydaları ve sabah bulantısını rahatlatma kabiliyeti ile hamileyken diyetinize ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, gebelik dikkatli olmak zorunda olduğunuz zamandır.

Gebelik boyunca limon suyu içmek için güvenli midir?

Evet, diyetinize ılımlı bir şekilde limon suyu eklemek güvenlidir. Orta düzeylerde her şeyi yapmak hem anne hem de çocuk için güvenlidir.  Limonun fazla tüketilmesi, gebelik sırasında güvensiz olan hızlı detoksifikasyona neden olabilir. Denetim her zaman anahtardır ancak diyetinize dahil etmeye karar vermeden önce jinekoloğunuza danışmanız önemlidir.

Limon Suyunun Gebelik Süresince Sağladığı Faydalar:

 1. Sabah bulantılarını hafifletir:

Amerikan Hamilelik Derneği’ne göre, hiçbir bilimsel kanıt bulunmamasına rağmen, limonun ilk üç aylık döneminizdeki sabah bulantısı ile ilişkili mide bulantısını azalttığı bilinmektedir. Fazla safra akışını kontrol eder ve sindirim sisteminde biriken balgamdan kurtulur ve böylece tıkanmayı önler. Aynı zamanda bir ağız temizleyici olarak işlev gördüğü düşünülmektedir. Limon yardımcı olmazsa ve bulantı şiddetliyse derhal bir doktora görünmelisiniz.

 1. Tansiyonu kontrol eder:

Limondaki vitamin içeriği, kan damarlarını yumuşak ve esnek tutarak güçlendirir. Bu nedenle, herhangi bir iç kanamayı önler ve yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkili bir rol oynar. Ayrıca kolesterol düzeylerini düşürdüğü bilinmektedir.

 1. Hazımsızlığı tedavi eder:

Hamilelik sırasında hazımsızlık problemleri yaşamak oldukça normaldir. Limon suyu, sindirim sisteminizi rahatlatan ve uygun sindirime yardımcı olan eski bir ilaçtır.

 1. Kabızlığı Giderir:

Kabızlık, gebelik süresince birçok kadının karşılaştığı bir diğer sık görülen sorundur. Her gün bir bardak limon suyu tüketmek kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Limon karaciğerinizi uyarır ve peristaltizm hareketlerini arttırır, bu nedenle vücuttan çıkan atıkları ortadan kaldırmak için barsakları uyarır.

 1. Bağışıklığı güçlendirir:

Limon suyu, yaygın soğuk algınlığı, grip ve bazı ateş türleri gibi ortak enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Limondaki zengin C vitamini içeriği, vücudunuzun doğal savunma mekanizmasını geliştirmeye yardımcı olur ve bakteri ve virüse karşı savaşır.

 1. Kemik Ve Bebek Sağlığı:

Limon suyu kemik sağlığınızı ve gelişiminizi geliştiren zengin bir magnezyum ve kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca bu mineralleri fetüsünüze de tedarik edeceksiniz. Limonlarda, beyin hücrelerinin ve sinirlerin beslenmesine yardımcı olan potasyum bulunur ve fetusta kemik gelişimine yardımcı olduğu bilinir.

 1. Ürogenital Enfeksiyonların Engellenmesi:

Limon suyunun diüretik özelliği vardır ve sağlıklı böbrek fonksiyonlarının sürdürülmesinde yardımcı olur. Hamile kadınlarda ürogenital enfeksiyonların önlenmesine destek olur.

 1. Vücut dengesini sağlar:

Limon suyu vücudunuzdaki pH düzeylerini yönetmeye yardımcı olur ve sağlıklı alkalinite sağlar. Asidik olmasına rağmen, vücutta alkalin karakteristik gösterir. Asidoz semptomlarını hafifletmek için alkalin artıkları bırakır.

İnsan kanının tipik pH aralığı 7.3 ila 7.45 arasındadır ve bu da doğada hafif alkali niteliktedir. Vücut asidikleşirse, asidik seviyeleri tamponlamak için diş ve kemiklerin alkalini almaya çalışır. İçilen limon suyu vücuttaki alkalin seviyelerin korunmasına yardımcı olur, böylece gelişme döneminde fetüs için kullanılabilir. Kan pH’sı aynı zamanda hücrelere oksijen kullanımının bir göstergesidir. İyi oksijenlenmiş hücreler fetüsü geliştirmek için çok önemlidir.

 1. Ödemlere karşı limon:

Ödem olarak da bilinen şişmiş ayaklar, hamile kadınlar arasında yaygın olarak görülür. Bu, acı verici, sağlıksız ve rahatsız edici bir durumdur. Bu durumu tedavi etmek için, ılık suyla bir kaşık limon suyu içebilirsiniz. Ağrıyı giderir ve ödemi önemli derecede azaltmaya yardımcı olur.

 1. Su ihtiyacına destek olur:

Limon suyu, mide bulantısı, baş ağrısı, ödem, kramp ve baş dönmesi gibi komplikasyonları önlemek için gebelik sırasında önemli olan hidrate kalmanıza yardımcı olur.

 1. Antioksidan:

Limon suyu düzenli olarak tüketirken toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur ve bu nedenle gebelik süresince sizi enfeksiyonlardan korur.

 1. Stresi azaltır:

Balla limon suyu içmek stresi hafifletir. Ancak, bu tedaviyi seçmeden önce jinekoloğunuza danışmanız daha iyi.

 1. Diğer Faydalar:

Ateş, soğuk algınlığı, astım gibi bazı hastalıkları kontrol ettiği düşünülmektedir.

Limon Suyunun Gebelikte Olası Yan Etkileri:

Limon gebelik sırasında birçok avantaj sunarken de yan etkilere neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle diyetinize dahil etmeyi planlamadan önce jinekoloğunuza danışmak daha iyi olacaktır.

 1. Mide yanması veya mide-bağırsak rahatsızlığı:

Gebeliğin sonraki aşamalarında, çoğu gebe mide ekşimesi veya diğer gastrointestinal sıkıntılardan muzdariptir. Limonların yüksek asitli içeriği, bu koşulları şiddetlendirebilir veya tetikleyebilir.

 1. Diş Hastalıkları Sorunları:

Hamileyken kemiklerin ve dişlerin kalsifikasyona açık olma eğilimi yüksektir. Limondaki sitrik asit içeriği, diş minesine zarar veren bir tetik görevi görür. Bu aynı zamanda diş problemlerine yol açabilir . Düzenli olarak büyük miktarlarda limon suyundan kaçınmanız ve diş renklerinizde veya dokuda değişiklik fark ederseniz diş hekiminize danışmalısınız.

 1. Soğuk Limon Suyundan Kaçının:

Soğuk limon suyunun içilmesi hamilelik sırasında öksürüğe neden olabilir. Özellikle soğuk mevsimlerde, oda sıcaklığında veya biraz sıcak limon suyunda limon suyuna sahip olmanız gerekir.

limon

Limon Suyu Yapmanın Sağlıklı Yolları:

Zararlı bakterileri önlemek için pastörize limon suyu veya taze limon tercih edebilirsiniz.

 1. Su ile Limon:
 • Limonu iki yarıya kesin ve meyvesini özümlemek için yarısını kullanın.
 • Bir bardak suya limon suyu ekleyin.
 • Bal gibi doğal bir tatlandırıcı ekleyebilirsiniz.
 • Limon suyunu bekletmeden tüketin.

Not: Limon suyunu daha konsantre hale getirmek için diğer yarısını da kullanabilirsiniz veya başka bir cam hazırlamak için buzdolabındaki hava geçirmez bir kapta saklayabilirsiniz. Yarım limondan günlük C vitamini gereksiniminin yaklaşık% 20’sini elde edebilirsiniz. Bu yaklaşık sekiz kalori içerecektir.

 1. Limon ve Zencefil Çayı:
 • Bir bardak su kaynatın.
 • Bir parça zencefil alıp soyun ve rendeleyin.
 • İki dilim limon alın. Suya hem zencefil hem limon ekleyin.
 • On dakika boyunca dikine bırakın ve sonra çayı süzün.

Not: Zencefil kökü yerine bir çay kaşığı zencefilli çay yaprağı da kullanabilirsiniz.

İzlemeniz Gereken Bazı İpuçları:

Limonun asidik yapısı dişlerinin emayesini etkileyebilir. Bu nedenle, limon suyu tükettikten sonra, diş problemlerini azaltmak için ağız boşluğunu gargara ve durulama yapmalısınız.

Hamilelikte diyetinize limon kullanmaya başladığınızda, mide ekşimesi veya gastrointestinal rahatsızlıklarınız olup olmadığını kontrol etmek için küçük miktarlarla başlamalısınız.

Taze limon ve taze sıkılmış limon suyu kullandığınızdan emin olun.

Tam bir limon, bazı kadınlar için çok fazla olacaktır. Bu nedenle, limon suyunun aktif konsantrasyonu önerilmemektedir.

Kaynar sudan değil, sıcak suya limon suyu eklemek daha iyidir, çünkü kaynayan suda etkileri önemli olmayacaktır.

Sık sorulan Sorular:

 1. Limonata gebelik için iyi mi?

Evet, limonata, gebelik sırasında sabah bulantısını hafifleten ferahlatıcı bir içeceğin yanı sıra iyi miktarda C vitamini de sağlar. Bununla birlikte şekerli limonatanın fazlasının içilmesi ekstra kilo artışına neden olabilir. Neyse ki, gebelik sırasında orta düzeylerde kullanım için Federal İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanan bazı suni tatlandırıcılar bulunmaktadır. Gebe kadınlar yüksek kan düzeyinde fenilalanin varsa aspartam almamalıdır.

 1. Limon düşüğe yol açar mı?

Limon gibi narenciyelerin asidik seviyeleri artıracağı ve düşüklere neden olabileceği düşünülmektedir. Ancak, ılımlı düzeyde içtiğinizde, herhangi bir komplikasyona yol açmaz.

 1. Gebelikte limonlu soda içebilir mi?

Kafeinsiz olsun veya olmasın, soda içmek gebelik sırasında endişe konusu. Limonlu içeceklerin çoğunda kafein ve tatlandırıcılar bulunur; her ikisi de fazla miktarda alındığında iyi değildir. Yapay olarak şekerlendirilmiş içecekler preterm eylem riskini artırabilir. Ayrıca, kafein alımı günde 200 miligram olmalıdır. Tipik bir soda 35 ila 55 miligram kafein içerir. Bu nedenle, günlük diyetinizde (çay, kahve, çikolata ve diğer enerji içecekleri) diğer kafein kaynaklarını da limon soda içmeyi seçtiğinizde hesaba katmalısınız.

 1. Hamilelik sırasında limon yağı kullanılır mı?

Limon yağı, seyreltilmiş ve az miktarda kullandığınız sürece gebelik süresince aroma terapötik bir yağ olarak kullanılabilir.

 1. Limon sivilcelere iyi gelir mi?

Limonun asidik yapısı gebelik sırasında akne tedavisinde etkilidir. Akne etkilenen cilt bölgelerine biraz limon suyu uygulayabilir, beş dakika bekletebilir ve daha sonra su kullanarak durulayabilirsiniz. Günlük bir uygulama sivilceleri tıkayan ve birikmiş sebumu yumuşatan kirleri kaldırabilir.

Write A Comment