Hamilesiniz ve yaşam tarzınızda güvenli seçimler yapmaya çalışıyor musunuz? Kendinizi ve bebeğinizi güvende tutarken nasıl önlem almanız gerektiğini öğrenmek ister misiniz? Hamilelik sırasında merdiven çıkmaktan özellikle endişe duyuyor musunuz?  Gebelik dönemi, anne adayının denge merkezinin değiştiği ve ağırlaştığı bir dönemdir. Bu sebeple de denge kayıpları meydana gelebilir. Özellikle sürekli olarak merdiven inip çıkmak durumunda olan anne adaylarının bu aşamada dikkat etmesi gereken bazı güvenlik önlemleri mevcuttur.

Hamilelikte merdiven kullanabilir miyim?

Hamilelik sırasında merdiven kullanmak, temel önlemlere dikkat ettiğiniz sürece güvenlidir. Merdiven çıkarken anne adaylarının en çok endişe ettiği konu ise düşme ve düşme riski olarak karşımıza çıkmaktadır.

Erken gebelik sırasında bir merdivenden düşmek hamilelikte erken doğum eylemini tetikleyebileceği daha sonra merdivenlere düşerken düşükle sonuçlanabilir. Erken dönemlerde, merdivenden düşme riski daha az, çünkü vücudunuz orijinal dengesini hala koruyor. Hamileliğiniz ilerlemeye başladıktan sonra, vücudunuzun ağırlık merkezi kaymaya başlar ve düşme riski eskiye göre daha yüksek olur.

Hangi anne adayları gebelikte merdiven kullanmamalı?

Doktorunuz size karşı tavsiyelerde bulunmuyorsa, gebelik sırasında ilk üç aylık dönemde merdiven çıkabilirsiniz. Merdiven kullanmamak gerektiğini belirten birkaç belirti aşağıda belirtilmiştir:

  • İlk üç ayda kanama atakları geçiriyorsanız,
  • Düşük yapma riski yüksek, kramp veya azalan hormonal düzeyler varsa,
  • Hamileliğiniz doktorunuz tarafından yüksek riskli olarak nitelendirilmişse,
  • Geçmişte bir düşük geçirmiş iseniz,
  • 35 yaşın üzerindeyseniz,
  • Çoğul gebelik söz konusu ise,
  • Tansiyonunuz doktorunuz tarafından önerilenden yüksek veya düşük çıkmış ise,
  • Yatak istirahati önerilirse.

İkinci ve üçüncü trimestere girdiğinizde, gebelikte denge merkeziniz değişir. Yukarıda listelediğimiz güvenlik önlemlerini uygulayın ve burada bahsettiğimiz koşullardan herhangi birinden şikayetçiyseniz merdiven kullanmaktan kaçının.

Gebelikte Merdiven Tırmanırken Temel Güvenlik İpuçları:

İster gebeliğinizin erken veya son bölümünde olun, güvenli olmanızı sağlayacak bazı güvenlik ipuçlarını takip etmek önemlidir. Bununla birlikte, tüm güvenlik önlemlerini almanız durumunda bile güvenliğinizden endişe ediyorsanız merdiven kullanmaktan çekinmelisiniz.

Gebelikte merdiven çıkarken temel güvenlik tedbirlerini uyguladığınızdan emin olun:

Yorum bırak