Genellikle, hamile bir kadın ilk kez rutin ultrason sırasında miyomu olduğunu öğrenebilir.  Miyom genellikle belirtilere yol açmaz, bu sebeple de tesadüfen fark edilir. Ancak genellikle kadınların %70’inde miyom mevcuttur. Uzmanlar, çoğu vakada miyomların hamilelikte bir soruna neden olmayacağını belirtmektedir.

Pittsburgh Tıp Merkezi Magee-Kadın Hastanesi radyoloji ve girişimsel radyoloji profesörü Dr. Philip D. Orons, ‘’En sık görülen sorun annede ağrı, mide bulantısı, ateş, kusma ve bazen beyaz kan hücrelerinin yükselmesi gibi semptomlar. ” şeklinde ifade vermektedir.

Uterin miyomlar, anne adayının rahminde gelişen anormal, kansere dönüşmeyen büyümelerdir. Nedeni belirsizdir, ancak hormonlarla ilişkili olabilir veya genetik kaynaklı meydana gelebilir. Bir kadın hamile kaldığında rahim normalden fazla kanamaya yatkın olduğu için miyomlar alınamaz. Yani anne adayı bebek doğana kadar onlarla yaşamak zorundadır.

Miyom belirtileri şunlardır:

  • Ağır vajinal kanama
  • Karın ağrısı
  • Pelvik basınç
  • Sık idrara çıkma
  • Kabızlık
  • Karın ağrısı veya vajinal kanama

Miyomlar komplikasyonlara yol açar mı?

Çoğu kadında gebelik öncesi miyomlar geliştirir, ancak pek çok kadın ultrasonografiye veya pelvik muayeneye girdiğinde miyomları tespit edebilir. Miyomunuz olduğunu biliyorsanız gebe kaldıktan sonra mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz.

Miyomlar, kanserli olmayan yapılardır. Bu sebeple de hamile kadınlarda genellikle ciddi sorunlara yol açmaz. Komplikasyonlarla sonuçlanan miyomlu gebe kadınların yüzde 10-30’u için, en sık rastlanan karın ağrısı, hafif vajinal kanamaya eşlik edebilir.

Belirtileri yaşasanız bile, büyük olasılıkla bebeği etkilemezler. Bununla birlikte, miyomlarınız varsa, düşük ve erken doğum riski biraz artar. Bazen doğum sırasında anormal bir pozisyonda olmasına neden olurlar. Bunların hepsi (nadiren) sezaryen doğum olasılığını artırabilir.

Ağrı

Büyük miyomlar; gebelik döneminde daha da büyümeye eğilimlidir. Özellikle progesteron sebebiyle gebelik döneminde büyüme gösteren miyomlar ağrıya yol açabilir.  Genellikle doktorlar acıyı asetaminofen ile hafifletebilir. Ancak bu ilaçlar yalnızca 32. gebelik haftasından önce kullanılmalıdır.

Gebelikte komplikasyonlar:

Miyom plasentanın hemen yanında bulunuyorsa fetusun kan akışını etkileyebilir. Bu durumda nefes darlığı, kilo kaybı ve vücut ısısı sorunları gibi komplikasyonlar olabilir. Kan dolaşımı ciddi şekilde tehlikeye atılırsa doktorlar bebeğin miadından önce dünyaya getirilmesini önerebilir.

Preterm doğum riski veya erken membran rüptürü: Miyom büyüyen bebeğin, erken doğum riskini arttırabilir.

Doğum sırasında miyomların sebep olabileceği komplikasyonlar:

  • Bebeğin konumu olumsuz etkileyebilir: Miyomun konumuna ve yönlendirilmesine bağlı olarak, bebek çapraz veya makat pozisyonuna gelebilir, bu sebeple de sezaryen gereksinimi doğabilir.
  • Miyom vajinal doğum yapmayı imkansız hale getirebilir: Miyom serviks yakınında rahmin alt kısmındaysa, doğumunu engelleyebilir, bu durumda doğumun acil sezaryene dönüştürülmesi gerekebilir.
  • Miyom histerektomiye neden olabilir: Bazen doğum uzmanı uterusun kapanması için miyomun çıkarılması gerektiğini söyler. Bu durumlar nadir yaşanmaktadır.

Write A Comment