Öncelikle radyasyon nedir?

Radyasyon doğal yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. İnsanlar ve dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar uzaydan ve güneşten gelen ışınlar, yer kabuğunda bulunan maddelerden doğal olarak radyasyon alırlar. Bu doğal radyasyonun yanısıra tıp, bilim, teknoloji ve modern yaşamın elementleri de dünya üzerinde sürekli bir radyasyon bulunmasına neden olur.

  • Özellikle ilk üç ay bebeğin oluşum dönemi olduğundan radyasyona da en duyarlı olduğu dönemdir.

İlk 3 aya dikkat ettikten sonra şunu söyleyelim. Rahat edebilirsiniz. Çektirdiğiniz röntgenin bebeğinize zarar verme olasılığı yok denecek kadar azdır.

Kanser tedavisi gibi yüksek doz radyasyon uygulamasının bebeğe zarar verdiğinin bilinmesine karşın teşhis amaçlı kullanılan düşük dozların bebeğe zarar verme olasılığı pek yoktur.

Büyümekte olan bebeğin hücreleri hızlı bir şekilde çoğalmaktadır. Değişik doku ve organları oluşturmaktadır. Hızla bölünen hücreler erişkin bireylerin hücrelerine göre daha hassastır. Aynı hassaslık sigara ve alkol içinde geçerlidir.

Radyolojide dokuların maruz kaldıkları radyasyon miktarı “rad” denilen birim ile ölçülmektedir.

Yanı bu demek oluyor ki;

  • 5 rad ve altındaki dozlarda bebekte problem çıkma ihtimali yok denecek kadar azdır.
  • 15 rad üzerinde görülen radyasyonla birlikte ise sakatlık ihtimali önemli derecede artmaktadır.

Her radyolojik incelemede alınan ışın dozu farklıdır. Bebeğinizin aldığı doz sınırın üstüne çıkmamaktadır. Gebelikte yapılan ultrasonların ise radyasyon yaymadığından dolayı bebeğe hiç zararı bulunmamaktadır.

mm
Author

Bebek hemşiresi, fizyoterapist, klinik pes eğitmeni ve doğum Koçu olan Ferda Saraçoğlu Bursa Sağlık Meslek Lisesi Ebe Bölümünden 2006 yılında mezun oldu. • 2006-2008 yılları arasında Bebek Yoğun Bakım, Bebek Odası Ve Kadın Doğum servislerinde görev yaptı. • Bu süreçte hamilelik dönemi, öncesi, sırası ve sonrası dönemlerde anne adaylarına egzersiz, beslenme, bebek bakımı eğitimleri verdi. • Normal doğumu kolaylaştıran etkileri gözlemleyen Saraçoğlu, kadınlara destek olmak ve bebekli hayata alışmalarını sağlamak için sürekli eğitimler alarak kendini geliştirdi.

Write A Comment