Gebelik hem anne adayı hem de karnında taşıdığı bebek için son derece önemli bir dönemdir. Bu dönemde yaşanacak her hastalık özenle ele alınmalı, anne ve bebek sorun yaşamadan tedavi sağlanmalıdır. Tabii anne adayı da hasta olmamak için elinden gelen özeni göstermelidir. Yine de bazı durumlarda yaşanan sorunlar da kaçınılmaz olmaktadır. Bunlardan biride gebelikte sarılık sorunudur. Sarılık, altta yatan karaciğer sorunu nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Ancak yine de kapsamlı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

 

Gebelikte Sarılık Nedenleri Nelerdir?

 

 • Gebelikte sarılık hastalığını yaratan birinci neden karaciğer bozukluklarıdır. Bunlar; karaciğer yağlanması, alkolik karaciğer hastalığı, akut karaciğer yağlanması, viral hepatit ve siroz hastalığıdır.
 • Sıtma rahatsızlığı karaciğerde iltihaplanmaya neden olur. Bu iltihaplanma da  gebelikte sarılık rahatsızlığına neden olur.
 • Karaciğer kanseri gebelikte sarılık hastalığına neden olabilir.
 • Aşırı doz parasetamol kullanımı, karaciğerin işleyişini olumsuz yönde etkileyebilir ve süzme kabiliyetini engelleyerek gebelikte sarılık nedeni olabilir.
 • Orak hücreli anemi rahatsızlığı kırmızı kan hücre erimesine  neden olan genetik bir hastalıktır. Bu hastalık bilirubin birikmesine neden olur. Bu da gebelikte sarılık rahatsızlığına neden olabilir.
 • Safra taşı gebelikte sarılık rahatsızlığına yol açan nedenlerden biridir.
 • Obezite ve kolesterolün yüksek olması da gebelikte sarılık hastalığına neden olabilir. Hamilelik öncesi kilo montrolü sağlanmalıdır.

 

Gebelikte Sarılık Belirtileri Nelerdir?

 

En sık görülen gebelikte sarılık hastalığı belirtileri şunlardır:

 

 • Gözlerin aklarında sararma
 • Deri üzerinde sarı bir renk oluşması
 • Koyu renkli idrara çıkma
 • Deride kaşıntı ve kızarıklık
 • Açık renkli dışkılama
 • Zayıflık, kilo kaybı
 • İştahsızlık
 • Baş ağrısı
 • Bulantı ve kusma
 • Yüksek ateş
 • Karaciğer çevresinde ele gelen şişlik
 • Bacaklarda, ayak bileği ve ayaklarda şişme

 

Gebelikte Sarılık Teşhisi Nasıl Konulur?

 

Öncelikle doktorunuz belirtileri değerlendirerek sizi fiziksel olarak  muayene edecektir. Doktorunuz detaylı olarak hangi beliritileri  yaşadığınızı öğrenmek isteyecektir. Bu aşamada kullandığınız ilaçları da özellikle belirtmeniz gerekir.

 

Doktorlar genellikle gebelikte sarılık teşhisi için aşağıdaki adımları takip eder:

 

 • Doktor, idrarda ürobilinojen kontrolü için idrar testi ister. Bu bileşiğin daha yüksek veya daha düşük seviyelerde olması, doktorun sarılık teşhisi koymasına yardımcı olur.
 • Ayrıca sıtma veya hepatit hastası olup olmadığınızı kontrol etmek amacıyla da kan testi isteyebilir.
 • Doktorunuz karaciğer fonksiyon testi önerebilir.
 • Doktorunuz detaylı ultrason taraması isteyebilir.
 • Gebelikte sarılık hastalığında daha ciddi vakalarda, doktorunuz siroz veya karaciğer kanseri tanısı için karaciğer biyopsisi önerebilir.

 

Gebelikte Sarılık Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Detaylı kan testi ve gerekirse de BT taraması sonucunda çıkacak raporlar ile sarılık tanısı konacak ve de bunlar sarılığın nedenini belirlemeye yardımcı olacaktır. Gebelite sarılık yaşanması, genellikle altında başka bir sorundan kaynaklanır. Doktorunuz sarılık hastalığının altında yatan nedeni öğrendikten sonra tedavi planı hazırlar.

 

 • Sarılık hastalığının altında yatan neden Hepatit A ise, kendiliğinden düzelebilir ve genellikle tedaviye gerek kalmadan belirtiler geçer.
 • Eğer gebelikte sarılık hastalığı sıtmanın bir yan etkisi olarak ortaya çıkarsa, doktorunuz sizin için doğru tedaviyi önerecektir.
 • Hamilelikte sarılık nedeni daha ağır bir durumdan kaynaklanıyorsa; siroz, karaciğer kanseri veya hepatit gibi; ciddi bir tıbbi tedavi gerekecektir.

 

Gebelikte Sarılık Nasıl Önlenebilir?

 

Sarılık hastalığının genellikle hijyenik durumlardan kaynaklanan nedenleri bulunmaktadır ve belirli bir önleyici tedbiri işaret etmek ise  zordur. Ancak, çoğu doktor gebelikte sarılık hastalığını önlemek için aşağıdaki detayların dikkate alınması gerekir:

 

   1    Gebelikte ve gebelik öncesinde sağlıklı bir beslenme programı ile beslenilmelidir.

Gebelik boyunca sağlıklı ve hijyenik yemekler yemek, sarılık ve diğer sağlık sorunlarından korunmaya yardımcı olacaktır.

 

   2    Gebelikte sağlıklı kilo korunmalı ve fazla kilo almaktan kaçınılmalıdır.

Sağlıklı kilonuzu korumak ve kontrol altında tutmak, kandaki kolesterol seviyesini düzenler. Bu da karaciğerinizin sağlıklı olmasını sağlar.

 

 

   3    Aktif yaşam tarzı benimsemeli ve gebelikte yapılacak sporlara öncelik verilmelidir.

Gebelikte yapabileceğiniz, sizi yormayacak gebelik için güvenli spor ve egzersiz programları hakkında doktorunuza danışmalısınız. Düzenli kısa süreli yürüyüşler, açık havada zorlanmadan yapılacak esneme hareketleri size destek olacaktır.

 

   4    Sizi enfeksiyonlardan korumanın bir yolu da aşı olmaktır.

Hepatit enfeksiyonlarını önlemek için gerekli olan aşılar doktrol kontrolünde yapılmalıdır. Bu aşıların en önemli yanı koruma amaçlı olmasıdır.

 

   5    İlaç alımını sınırlandırmalısınız.

Gebelik süresince herhangi bir ilacı almadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Reçetesiz veya tavsiye üzerine ilaçlar  ya da destek olarak vitamin almayın.

 

   6    Seyahat ederken dikkatli olun.

Sıtma gibi hastalıkların yaygın olduğu bölgelere seyahat etmeyin. Seyahate çıkarken, önleyici tedbirler almayı unutmayın. Bu konuda gebe kalmayı kafanıza koyduğunuz andna itibaren uygulayın. Gideceğiniz yerlere ve ortamlara dikkat edin. Önceden alınması gereken tedbirler varsa sakın atlamayın. Bunlar ileride size geri dönecek sorunlar yaratabilir. Hem siz hem de bebeğiniz için önemli olan tedbirdir, unutmayın.

 

Gebelikte Hepatit B Olan Kadınlar

 

Kronik bir Hepatit B hastası iseniz ve hamile kaldıysanız, bunu bebeğinize bulaştırma olasılığınız %70-90 arasındadır. Hepatit B’nin yaygın olduğu ülkelerde yaşayanlarda da bu virüs muhtemelen annenizden doğum esnasında size bulaşmıştır. Sizin de bunu bebeğinize bulaştırmamanız için mutlaka gebelik testi yaptırmalı ve mümkünse aşılanmalısınız. Siz Hepatit B taşıyor iseniz eşiniz de aşı olmalıdır.

 

Gebelikte Sarılık, Doğum Sırasında Bebeğe Bulaşır mı?

 

Gebelikte sarılık olan bir kadının, bunu doğumda bebeğine bulaştırma olasılığı yüksektir. Doğum sırasında bebeğe bulaşma olasılığını azaltmak için ise Hepatit B aşısının ilk dozu ve Hepatit B immun globülin (tek doz) doğumdan sonra 12 saat içinde yapılmalıdır. Bu süre içinde dozlar yapılmaz ise bebeğinizi korumak için ikinci bir şansınız olmayacaktır. Bu şekilde doğru aşılama ile bebeğinizi %95 oranında korursunuz.

 

Bu aşılamadan sonra tam koruma sağlamak için bebeğinizin 1. ay ve 6. ayda Hepatit B aşılarını tamamlamanız gereklidir. Eğer bu aşıları yaptırmazsanız ve doğum sırasında bebek enfekte olursa, bebekte kronik Hepatit B gelişme olasılığı %90’dır.

 

Hepatit B Olan Anneler, Doğumdan Sonra Bebeğini Emzirebilir mi?

 

Evet, Hepatit B olan anneler doğumdan sonra bebeğini emzirebilir. Ancak öncelikle doğum sonrası bebeğinizin aşılandığından emin olmalısınız. Emzirme işlemi ile hepatit B bulaşması arasında ilişki bulunmamıştır. Ancak meme başında çatlama ve kanama olmasını önlemek için bakım yapmanız gereklidir. Çatlama ve kanama var ise yara iyileşene kadar emzirmemeniz daha doğru olur. Hepatit B kan yoluyla geçebilir.

 

Gebelikte Hepatit C Olan Kadınlar

 

Hepatit C nin en sık bulaşma yolu kan transferi ve damar içi ilaç bağımlılığına bağlı yapılan enjeksiyonlardır. Hepatit C taşıyan annelerin bebeklerine bulaştırma oranı % 2.7-8.4’ dür.

 

Hepatit C’nin cinsel yolla bulaşması da diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara göre oldukça azdır. Tek eşli çiftlerde de prezervatif kullanımına dikkat edilmelidir.

 

Gebelikten önce Hepatit C tedavisi oluyorsanız en az 4 ay önce, eşiniz tedavi oluyorsa en az 7 ay önce tedavinin sonlandırılmış olması gereklidir.

 

Gebelik esnasında kullanılan herhangi bir tedavi şu an için bulunmamaktadır. Ancak doktor tarafından özel bir şekilde yakındna takip gereklidir.

 

Write A Comment