Hamilelik sırasında yeşil çay içmek güvenli midir?

Çoğu kadın özellikle hamilelik döneminde oldukça aktif ve sağlıklı bir yaşam tarzı konusunda bilinçli. Egzersiz yapmak, sağlıklı gıdalar yemek, yeşil çay içmek bu sağlık alışkanlıklarından biridir. Haftada iki fincan yeşil çay içmek, herhangi bir zarara yol açmayacağı gibi gebelik açısından sağlıklı olabilir.

Yeşil Çay Nedir?

Yeşil çay, olağanüstü sağlık yararları ile harika bir içecektir. İşlem sırasında minimum oksidasyona maruz kalan “Camellia sinesis” bitkisinin yapraklarından yapılır. Bu işlem aynı zamanda fermantasyonu önler ve yapraklar antioksidanlarını kaybetmemesini sağlar. Yeşil çay, sıcak bir içecek olarak tüketildiğinde en iyi yararı sunar. Sağlığınızı iyi bir şekilde etkileyen polifenoller, antioksidanlar ve kafein gibi güçlü bileşiklere sahip olduğu gösterilmiştir.

Gebelikte Yeşil Çayın Yararları:

  1. Kan Basıncı:

Hamilelik sırasında tansiyonunuz olabilir. Bu çay, vücudun hücre hasarını önlemeye yardımcı olan polifenoller olarak adlandırılan mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Bu nedenle, yeşil çay tüketimi basıncın düşürülmesine yardımcı olur.

  1. Diş ağrısı:

Yeşil çay, “kateşin” olarak bilinen kimyasal bir antioksidanla diş eti ve dişlerini korur. Dental sorunlara neden olan bakteri ve virüsün yok edilmesine yardımcı olur.

  1. Depresyon:

Hormonal düzeyler bu evrede çok yüksektir ve bazen depresyona neden olabilir. Yeşil çay, oldukça önemli bir bileşik olan “Theanine” içerdiğinden yardımcı olabilir. Theanine, rahatlatıcı etkiler sağlayan ve böylece depresyonunuzu tedavi etmeye yardımcı olan bir amino asittir.

  1. Cilt Bakımı:

Hormonal değişiklikler nedeniyle sivilce problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Yeşil çay antioksidanlara ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir. İçmekle, hamilelik sırasında bu cilt sorunlarından kaçmak için daha iyi bir şansınız olabilir.

  1. Gestasyonel Diyabet:

Yeşil çay, şeker seviyesinin yükselişini yavaşlatarak glikoz seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Gestasyonel diyabetten muzdarip durumunda olmanız yararlıdır.

Unutulmaması Gereken Hususlar:

Yeşil çay yemekler arasında tüketilmemelidir çünkü vücudun sebzelerden ve meyvelerden demir absorbe etmesini zorlaştıracaktır. Satın aldığınız yeşil çayın düzgün bir şekilde paketlendiğinden ve tanınmış bir satıcıdan / markadan alındığından emin olun.

Yeşil çayınızı yapmak için filtrelenmiş su kullanın.

Yeşil çay diğer içecekler gibi bir miktar kafein içerir. Her gün 150 mg’dan fazla kafeini aşmanız tavsiye edilmez. Hamilelik sırasında 2 ila 3 bardaktan fazla yeşil çayı içmeyin. Çok fazla kafein plasentanızı geçebilir ve bebeğinizi etkileyebilir.

 

Write A Comment